Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Proaspăt intors de la Sinaia, am remarcat cu incantare enorm de multe motociclete, majoritatea in grupuri. Mai ales un grup de italieni cu autobuze pe doua roti, care purtau niste tricouri verde fluorescent cu "romania tour 2019".

 

Bineinteles ca nu postam daca era totul doar de bine :))

 

1) colegule cu B 95 AIA, sper ca te-ai caca.t pe tine un pic cand era sa te bage fiatul din fata mea in parapet la Comarnic. Si sper ca ai invatat sa nu mai depășești pe dreapta cand altul din grupul tau depășește simultan pe stanga.

2) bmw cu numar rosu de B, pe centura Ploiestiului... daca nu ai viteza de banda 2, stai frumos pe b1. Si cand iti dai seama ca faci coloana in spate si treci in final pe b1, poate iti da prin cap sa nu mergi lipit de linia dintre benzi. Ca prostul ala care e primul in spatele tau (adica eu) tot nu o sa te depaseasca, de teama sa nu te dea pe jos cu pasagera cu tot. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Azi eram pe Progresului la int cu 13 Sept si asteptam sa fac dreapta. Arbitrul din mijlocul intersectiei da drumul la traficul de pe 13 Sept si in acelasi timp face semn sa se miste si cei care fac dreapta de pe Progresului.Sunt 3 benzi acolo, destule pentru fiecare ...si totusi un expirat intr-o Labia cu numar B xx PLM incepe sa-l certe pe politai cu un concert de claxoane ...M-a distrat teribil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu mai suport:

 

-prahovenii

-dambovitenii

-giurgiuvenii

-teleormanenii

 

Nu va mai support in traffic, sunteti niste tarani infecti, niste prosti care ati venit in Bucuresti ca sa ne faceti viata grea. Stati dracului la voi acolo la tara si ocupati-va de muncile campului, sunteti prea prosti pentru oras. Orasul este pentru oameni educati, civilizati, care inteleg ca intr-o societate compacta trebuiesc respectate regulile.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

Nu mai suport:

 

-prahovenii

-dambovitenii

-giurgiuvenii

-teleormanenii

 

Nu va mai support in traffic, sunteti niste tarani infecti, niste prosti care ati venit in Bucuresti ca sa ne faceti viata grea. Stati dracului la voi acolo la tara si ocupati-va de muncile campului, sunteti prea prosti pentru oras. Orasul este pentru oameni educati, civilizati, care inteleg ca intr-o societate compacta trebuiesc respectate regulile.

 

 

 

Fara legatura cu subiectul tau sau persoana ta, dar observ o molima, care va schimba DEX-ul in scurt timp. Trebuiesc nu exista in DEX. Este un verb impersonal. 

 

La prezent e trebuie şi atât:

 

eu trebuie să fac
tu trebuie să faci
el trebuie să facă
noi trebuie să facem
voi trebuie să faceţi
ei trebuie să facă

 

La imperfect: trebuiau.

eu trebuia să fac
tu trebuia să faci
el trebuia să facă
noi trebuia să facem
voi trebuia să faceţi
ei trebuiau să facă

 

La viitor: vor trebui.

eu va trebui să fac
tu va trebui să faci
el va trebui să facă
noi va trebui să facem
voi va trebui să faceţi
ei vor trebui să facă

 

Nu am nimic personal cu nimeni, vreau doar sa nu schimbam verbele dupa un trend dus de cine nu stie sa le foloseasca cum trebuie si sa se raspandeasca aceasta "molima" mai mult decat e deja raspandita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil de la vibrații mi s-a slăbit o borna la baterie și m-a lăsat pe la Guvern la un semafor.

Mi-am dat repede seama despre ce e vorba, am împins motorul mai într-o parte ca să îmi dau seama că...nu am șurubelnița care îmi trebuia să rezolv problema!

 

Mă uit în jur, nimeni de la care să pot întreba de așa ceva cât să strâng puțin plusul la baterie.

 

Nimeni cu excepția unui motociclist smurd.

 

După câteva ezitări am zis să îl întreb dacă nu cumva are o șurubelniță pe la motocicletă.

Nah, dacă tot stătea lângă motor pe telefon, am zis că nu e cine știe ce dacă pun întrebarea.

 

La care el: "Exact asta am in cutii! E totuși o ambulanță!" S-a suit pe motor și a plecat lăsându-mi o senzație de jenă de parcă am cerut o tură nino nino.

 

A oprit un taximetrist, genul ăla haladit de București, s-a dat jos din hârb și mi-a strâns el borna fără măcar să îi fi cerut ceva. Am apucat să îi mulțumesc și s-a tirat!

 

Am plecat cu problema rezolvată, dar o bună parte din zi nu am înțeles ce nu îmi dădea la calcule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Tornada a spus:

Probabil de la vibrații mi s-a slăbit o borna la baterie și m-a lăsat pe la Guvern la un semafor.

Mi-am dat repede seama despre ce e vorba, am împins motorul mai într-o parte ca să îmi dau seama că...nu am șurubelnița care îmi trebuia să rezolv problema!

 

Mă uit în jur, nimeni de la care să pot întreba de așa ceva cât să strâng puțin plusul la baterie.

 

Nimeni cu excepția unui motociclist smurd.

 

După câteva ezitări am zis să îl întreb dacă nu cumva are o șurubelniță pe la motocicletă.

Nah, dacă tot stătea lângă motor pe telefon, am zis că nu e cine știe ce dacă pun întrebarea.

 

La care el: "Exact asta am in cutii! E totuși o ambulanță!" S-a suit pe motor și a plecat lăsându-mi o senzație de jenă de parcă am cerut o tură nino nino.

 

A oprit un taximetrist, genul ăla haladit de București, s-a dat jos din hârb și mi-a strâns el borna fără măcar să îi fi cerut ceva. Am apucat să îi mulțumesc și s-a tirat!

 

Am plecat cu problema rezolvată, dar o bună parte din zi nu am înțeles ce nu îmi dădea la calcule!

Parafrazand o vorba anume, “da-i melteanului o bariera si n-o lasa nici pe ma-sa sa treaca”. Cam asa si cu moto-smurd asta. Omul a devenit brusc important si nu se mai coboara la nivelul de simplu motociclist. Cum ziceam, doar un alt meltean. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, einstein1984 a spus:

avem un forumist motociclist la smurd. As fi de acord cu el ca surubelnitele nu sunt in doatrea standard...;

Poate, insa educatia, felul in care vorbesti, bunavointa, este de preferat sa fie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am condus din nou o masina, dupa o pauza de 4 luni in care am facut cam 7000 km exclusiv cu motocicleta, in ture si zilnic la munca.

A se nota ca in 2017 am mers vreo 80000km cu masina, iar in 2018 doar vreo 300km., cand la fel preponderent am mers pe motor.

Bai ce diferenta! Si ce ciudat.

 

Scenariu: in fata o masina facea stanga. In dreapta era o duba, eu mergeam drept. Am vrut sa-i dau gaz, am accelerat un pic sa trec printre ele si apoi mi-am amintit ca n-o sa am loc, ca sunt cu masina :))).

Am fost debusolat prima ora, si pe ploaie. A doua ora mi-a venit mai natural.

 

Cons:

- zero cuplu, un hatchback benzinar de 1.6 si 100 cai.

- prea aproape de asfalt, nu vezi nimic.

- nu incapi printre celelalte masini.

- prinzi acelasi semafor de doua ori.

- trebuie sa cauti loc de parcare si sa il platesti.

- franezi si accelerezi cu piciorul :)))

 

Pros:

+ ajungi uscat la destinatie.

+ cari valize si persoane.

+ nu-ti pasa de linii ude de tramvai luate paralel.

+ frane.

+ nu ai cum sa cazi din masina cand ies boi pe drumul mare.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, AlexAB a spus:

A se nota ca in 2017 am mers vreo 80000km cu masina ...
 

 

Frățioare , 8o.ooo de kilometri într-un singur an !!!! 😮

La un calcul simplu cam 220 de kilometri zilnic, socotind și sâmbetele, duminicile și sărbătorile legale.

Când ai mai reușit să faci și altceva, dormit, mâncat, băut, făcut copii etc. ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am estimat greșit. Au fost vreo 70000.

In fiecare weekend Sofia, București, Sofia, delegații in Praga aproape lunar, apoi zilnic vreo 40 km, casa in nord, gradinita in sud si munca in sud estul orașului si retur seara, si niște concedii cu mașina. 

Copil am din 2014, unul și bun :D. 

A fost un an special :))). 

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
7 minutes ago, Nguyen said:

Da-te in gura ma-tii de tzaran infect, azi in traffic pe Soseaua Chitilei. Dar e un caz fericit, se ducea taranul acasa...

Te-ai gandit ca poate chiar e sef? Nu, tu te gandesti doar la lucruri negative!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In unele cazuri vad. Ce-i drept, stau si eu aiurea..mai cocosat.. si hornetul nu are saua chiar asa sus.

Oricum, geamurile clare ajuta mult mai mult pentru ca vezi si stopurile masinilor din fata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...