Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Acum 7 minute, Adixgl a spus:

+1

Stiu caz concret din Stockholm unde singura amenda al carei cunatum in stiai era cea pentru pieton care traverseaza pe rosu sau prin loc nepermis (800 coroane ~ 80 Euro la vremea respectiva - 2006).  - si puteai sa iei oricate/zi.

Celelalte erau procent din venitul tau anual (ex: daca depaseai cu 20 km viteza maxima admisa pe sectorul respectiv de drum, amenta era 7% din venitul tau ANUAL). Daca nu aveai venit sau lucrai "la negru" - doasar, cazier, munca in folosul societatii pana recuperau contravaloarea amenzii si apoi proces pentru munca "la negru" - parnaie.

 

Masurile de genul acesta s-au luat in absolut toate domeniile. De ex: pentru evaziune fiscala: parnaie si confiscarea averii, tie + investigarea rudelor de gradele 1 si 2, iar daca erau implicate, conficarea si a averilor lor.

Povestea cel cu care vorbeam ca e mai eficient sa-ti umble la portofel decat sa te bage la parnaie unde tot statul trebuia sa aibe grija de tine. 

 

Asa s-au "civilizat" suedezii. ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 20 ore, Nguyen a spus:

Ha ha ha, se anunta masuri impotriva tzaranilor:  https://adevarul.ro/news/bucuresti/taxa-accesul-masinilor-centrul-capitalei-firea-anuntat-trebuie-plateasca-vinieta-bucuresti-video-1_5d53bc97892c0bb0c68672b7/index.html

 

Primarul general, Gabriela Firea, a anunţat, miercuri, un proiect prin care, din ianuarie 2020, toate vehiculele care nu sunt înmatriculate în Bucureşti sau Ilfov vor putea intra în Capitală numai după achitarea unei viniete. Primarul general Gabriela Firea a anunţat miercuri introducerea în dezbatere publică a unui proiect care prevede achiziţionarea unei viniete pentru toate autoturismele care intră în Capitală, dar nu sunt înmatriculate în municipiul Bucureşti sau în judeţul Ilfov.   Potrivit iniţiativei, taxa pentru a intra în Bucureşti cu un autoturism înmatriculat în alt judeţ va fi de 10 lei pe zi sau 1.900 lei pe an

😂
 

Vezi că (,) cazanele <euro 4 se bucură și ele de niște restricții, so bye bye e34 pe floașter la capitală! 

Acum 19 ore, XaeL a spus:

A existat taxa de Mamaia, pusa de Mazare. Si a zis instanta ca e ilegala (daca imi amintesc eu bine). Deci sa ne calmam, zic

+1. Ete că sunt și eu o dată de acord cu doctorul copacilor! 

În rest ce să zic, să fie reguli și să se aplice! 

 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, john17 a spus:

Vezi că (,) cazanele <euro 4 se bucură și ele de niște restricții, so bye bye e34 pe floașter la capitală! 

 

Asta e, oricum am in plan sa-mi iau masina noua pana la sfarsitul anului, tocmai din cauza normelor ce vor veni in toata Europa, nu numai in Romania. In Budapesta de exemplu deja exista restrictii pt masinile vechi in zilele cand poluarea depaseste anumiti indici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Tocmai ce am avut si eu primul accident in trafic, din fericire la viteza mica, pe Dimitrie Pompeiu in drum spre birou. Eram in depasire, semnal pus, 30km/h, linie intrerupta. Toyota gri, fara semnal pus decide sa faca stanga sa intre pe strada fix cand eram in dreptul portierei pasagerului. 

IMG_20190912_083530.thumb.jpg.b362e02363d6ec682bb449d6d4433f27.jpg

 

Am apucat doar sa contravirez putin. Primul punct de contact a fost gheata dreapta cu scarita, am si simtit cum a fost prinsa intre motor si portiera. Ghidonul a inceput sa vobleze dar l-am controlat si am oprit.

 

Daca aveam 50km/h urmarile ar fi fost cu siguranta mult mai severe.

 

M-am oprit langa bordura, a venit soferul sa ma intrebe daca sunt bine. Mi-am desfacut gheata dreapta si am scos soseta sa vad daca am vreun deget rupt. Ghetele moto si-au facut treaba cu varf si indesat, in special intaritura din fata si cea de la glezna.

IMG_20190912_084115.thumb.jpg.3dff0015f7fbd032633a372ab5920800.jpg

 

Motorul nu are nimic decat crash-barul iar tras un pic pe spate, trebuie sa schimb din nou filetul, in rest e tipla.

IMG_20190912_084043.thumb.jpg.b141e4b5bb15ee54ce72aa7cb34f8f62.jpg

 

Masina are portiera lovita, oglinda rupta si aripa fata usor stearsa si infudanta.

 

Am stabilit ca el e vinovatul, am batut palma si ne-am vazut de drumul nostru.

 

Întrebarea e daca sa declar la rutiera incidentul, in cazul in care băiatul o sa fie sfătuit de prieteni binevoitori sa il declare si sa spună ca l-am lovit in trafic și am fugit sau ceva, apoi sa ma trezesc cu accidentului in cârcă și permisul suspendat eventual. 

-----

Ma duc sa il declar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, AlexAB a spus:

Întrebarea e...

 

Salut Alex. Nasol ce ti s-a intamplat, dar bine ca ai avut echipament si doar fiarele s-au indoit.

Ati facut amiabila? Daca da, nu mai trebuie sa mergi la Politie pentru ca reiese de acolo ca el e vinovat (vehiculul A). Dar trebuie sa ai poze de pe asigurarea lui, permis, CI si partea ta din amiabila.

Daca nu, sfatul meu e sa mergi la Politie si sa declari. Daca ai avut camera, salveaza filmul pe un CD sa se vada ca el e vinovat (politistii nu au voie sa bage stick-uri de memorie in calculatoare) si du-l atunci cand dai decalaratia. Te sfatuieste politistul ce sa scri in declaratie, daca ati cazut "la pace". Dar e bine sa ai un back-up, in caz ca, vorba ta, va fi sfatuit sa mearga la Politie. 

App....vezi ca ai 24 H sa declari la Poilitie.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.scoalarutiera.ro/intrebari-posibile-drpciv-categoria-b/1591/este-permisa-depasirea-vehiculelor-in-intersectii  daca e nedirijata intersectia, ma tem ca e interzisa....

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc Xael si celorlalți pentru sfaturi. Faza e ca nu mai dau de șofer. L-am cautat pe stradă, schimb de numere a zis ca nu vrea sa facem. Rămâne doar o opțiune, ca sa dorm liniștit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, AlexAB a spus:

Mulțumesc Xael si celorlalți pentru sfaturi. Faza e ca nu mai dau de șofer. L-am cautat pe stradă, schimb de numere a zis ca nu vrea sa facem. Rămâne doar o opțiune, ca sa dorm liniștit. 

Te-a fentat. Fuga la miliție. 

Schimb de polițe RCA n-ați făcut? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, AlexAB a spus:

Mulțumesc Xael si celorlalți pentru sfaturi. Faza e ca nu mai dau de șofer. L-am cautat pe stradă, schimb de numere a zis ca nu vrea sa facem. Rămâne doar o opțiune, ca sa dorm liniștit. 

Stai, adică nu ai făcut amiabilă..copie rca nu ai? Și ai plecat fără schimb de nr de telefon, nu vrea să facă amiabilă? De ce, are casco? 

La poliție e singura opțiune. Ai 24 h să dai declarația.

Acum 15 minute, XaeL a spus:

@AlexAB ori amiabila ori politie. In amiabila poti declara inclusiv ca nu ai daune pe moto daca vrei tu. Asta ca sa stea liniștit soferul ca nu ii creste prima la RCA.

Oricum îi crește  pagubele lui s-au întâmplat din vină proprie.

 

A și să adaug fyi ,dai declarația la poliție pe raza sectorului unde s-a întâmplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Tzitzicat a spus:

Ce sa faca cu ele fara constat amiabil?

Fără poze, fără martori, fără datele personale ale șoferului, cum dovedește la miliție că a avut accident? Că are și mobra plină de noroi și nu se vede că ar avea urme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Doctor X a spus:

Fără poze, fără martori, fără datele personale ale șoferului, cum dovedește la miliție că a avut accident? Că are și mobra plină de noroi și nu se vede că ar avea urme.

Cu numarul de la masina (daca e .....in memorie)

Militianul convoaca soferul conservei si ...vede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, Doctor X said:

Fără poze, fără martori, fără datele personale ale șoferului, cum dovedește la miliție că a avut accident? Că are și mobra plină de noroi și nu se vede că ar avea urme.

Si daca ala cu masina julita se duce sa declare, si al nostru nu? Ce face, sta fara permis 30 zile ca nu a declarat la timp?

Sau minte la poliție ca nu a fost el? Poate e totusi vreo camera, poate sunt martori, mai intra si pt marturie mincinoasa sau care o fi incadrarea.

1 hour ago, Flower-Power said:

 

Oricum îi crește  pagubele lui s-au întâmplat din vină proprie.

Clasa B/M se schimba daca sunt daune platite de asigurator. Accidentul in sine, fara daune, desi este o improbabilitate foarte mare sa existe asa ceva, nu ar trebui sa ii schimbe clasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, XaeL a spus:

Si daca ala cu masina julita se duce sa declare, si al nostru nu? Ce face, sta fara permis 30 zile ca nu a declarat la timp?

Sau minte la poliție ca nu a fost el? Poate e totusi vreo camera, poate sunt martori, mai intra si pt marturie mincinoasa sau care o fi incadrarea.

Zi-ne tu, că văd că te pricepi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, AlexAB said:

L-am declarat. Am menționat ca nu țin sa il urmărească, nu am pagube de recuperat. 

Asta are o consecinta naspa pt ala. Omul pierde permisul 30 zile daca nu merge si el la politie in 24 ore. Nu ai absolut niciun mod sa dai de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata plec din Bucuresti, nu prea mai am cum decat daca il stie cineva dupa numarul de inmatriculare.

Nu e un lucru atat de rau ca ii suspenda permisul, fie vorba intre noi.

Mi se pare chiar ok. Nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, AlexAB said:

 

Nu e un lucru atat de rau ca ii suspenda permisul, fie vorba intre noi.

Mi se pare chiar ok. Nu crezi?

Ba da. Dar i-ai tras-o un piiic pe la spate. Just sayin'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...