Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mulțumesc Xael si celorlalți pentru sfaturi. Faza e ca nu mai dau de șofer. L-am cautat pe stradă, schimb de numere a zis ca nu vrea sa facem. Rămâne doar o opțiune, ca sa dorm liniștit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, AlexAB a spus:

Mulțumesc Xael si celorlalți pentru sfaturi. Faza e ca nu mai dau de șofer. L-am cautat pe stradă, schimb de numere a zis ca nu vrea sa facem. Rămâne doar o opțiune, ca sa dorm liniștit. 

Te-a fentat. Fuga la miliție. 

Schimb de polițe RCA n-ați făcut? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, AlexAB a spus:

Mulțumesc Xael si celorlalți pentru sfaturi. Faza e ca nu mai dau de șofer. L-am cautat pe stradă, schimb de numere a zis ca nu vrea sa facem. Rămâne doar o opțiune, ca sa dorm liniștit. 

Stai, adică nu ai făcut amiabilă..copie rca nu ai? Și ai plecat fără schimb de nr de telefon, nu vrea să facă amiabilă? De ce, are casco? 

La poliție e singura opțiune. Ai 24 h să dai declarația.

Acum 15 minute, XaeL a spus:

@AlexAB ori amiabila ori politie. In amiabila poti declara inclusiv ca nu ai daune pe moto daca vrei tu. Asta ca sa stea liniștit soferul ca nu ii creste prima la RCA.

Oricum îi crește  pagubele lui s-au întâmplat din vină proprie.

 

A și să adaug fyi ,dai declarația la poliție pe raza sectorului unde s-a întâmplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Tzitzicat a spus:

Ce sa faca cu ele fara constat amiabil?

Fără poze, fără martori, fără datele personale ale șoferului, cum dovedește la miliție că a avut accident? Că are și mobra plină de noroi și nu se vede că ar avea urme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Doctor X a spus:

Fără poze, fără martori, fără datele personale ale șoferului, cum dovedește la miliție că a avut accident? Că are și mobra plină de noroi și nu se vede că ar avea urme.

Cu numarul de la masina (daca e .....in memorie)

Militianul convoaca soferul conservei si ...vede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, Doctor X said:

Fără poze, fără martori, fără datele personale ale șoferului, cum dovedește la miliție că a avut accident? Că are și mobra plină de noroi și nu se vede că ar avea urme.

Si daca ala cu masina julita se duce sa declare, si al nostru nu? Ce face, sta fara permis 30 zile ca nu a declarat la timp?

Sau minte la poliție ca nu a fost el? Poate e totusi vreo camera, poate sunt martori, mai intra si pt marturie mincinoasa sau care o fi incadrarea.

1 hour ago, Flower-Power said:

 

Oricum îi crește  pagubele lui s-au întâmplat din vină proprie.

Clasa B/M se schimba daca sunt daune platite de asigurator. Accidentul in sine, fara daune, desi este o improbabilitate foarte mare sa existe asa ceva, nu ar trebui sa ii schimbe clasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, XaeL a spus:

Si daca ala cu masina julita se duce sa declare, si al nostru nu? Ce face, sta fara permis 30 zile ca nu a declarat la timp?

Sau minte la poliție ca nu a fost el? Poate e totusi vreo camera, poate sunt martori, mai intra si pt marturie mincinoasa sau care o fi incadrarea.

Zi-ne tu, că văd că te pricepi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, AlexAB said:

L-am declarat. Am menționat ca nu țin sa il urmărească, nu am pagube de recuperat. 

Asta are o consecinta naspa pt ala. Omul pierde permisul 30 zile daca nu merge si el la politie in 24 ore. Nu ai absolut niciun mod sa dai de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata plec din Bucuresti, nu prea mai am cum decat daca il stie cineva dupa numarul de inmatriculare.

Nu e un lucru atat de rau ca ii suspenda permisul, fie vorba intre noi.

Mi se pare chiar ok. Nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, AlexAB said:

 

Nu e un lucru atat de rau ca ii suspenda permisul, fie vorba intre noi.

Mi se pare chiar ok. Nu crezi?

Ba da. Dar i-ai tras-o un piiic pe la spate. Just sayin'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm, eu i-am tras-o lui. Voit si pe la spate. L-am pandit de fapt in punctul mort asteptand sa traga stanga de volan.

El e cel care nu a vrut sa facem schimb de numere de telefon. Eu l-am cautat azi in zona de birouri. Nu am facut nici o promisiune ca mergem sau nu la politie. Omul avea si numere de BC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine că ai ajuns la police să declari evenimentul.

Cand am avut accidentul cu moto am stabilit că facem amiabila câteva ore mai târziu. M-am dus, am completat partea mea de amiabilă cu toate informațiile și când să fie completată de partea vătămată..ce să vezi poveste....nu e mașina lui, nu are asigurare ,să ii dau bani să își repare bara. Wtf, am refuzat..bine, de aici se complică lucrurile și mai bine mă abțin de la comentarii. Gândiți-vă doar la faptul că avea toate informațiile mele legate de adresă ,nume..and so on.  Și cu amiabilele astea și GDPR parcă nu sunt compatibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și ia zi, ți-a făcut vreo serenadă sub balcon? 😛

 

IMG_20190912_192216.jpg

 

@AlexAB, și soția când a găsit mașina boțită s-a dus și a declarat la puliție, făcuse rost de numărul fugarului. A durat vreo 2 luni până l-am depistat și pulițaiul ne-a sugerat să facem amiabilă. Eu n-am vrut, pt că mârlan și a tăiat-o, dar cică a fost altul la volan și "ori amiabilă, ori mai durează să - l cităm pe conducător", ăla în UK. Ca să pot repara mașina am acceptat amiabila. Deci nu musai i-ai tras-o pe 30 zile, se poate întoarce și după ce ai declarat accidentul. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fetiță, șezi blând..nu era genul meu și nu eram genul lui. S-a lăsat cu alte lucruri. Dar a venit poliția pentru amprentare, ca să te luminez un pic și am lăsat și filmulețele în care îmi vandaliza mașina și la câteva ore distanță în aceeași noapte îmi trântea motorul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexe. bine ca nu ai patit nimic. Era sa mi-o iau si eu acolo si de atunci incerc, pe cat posibil, sa nu mai depasesc in acea zona.

Maine iau patentul dupa mine. Ia zi, cate unghii vrei sa-ti aduc ? :)

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...