Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Complet de acord. Nu vreau sa educ, sa zic "mergeti ca mine", nici sa ma transform in justitiar pe strazi. Vreau doar sa va arat ca bizonii exista, ca-s multi si ca ar fi bine sa belesti ochii la ei. Eu ii si injur pe aia pe care-i prind, din nou, nu faceti ca mine daca nu vreti sa patiti ca mine.

 

Camera original a fost luata pentru cazul "doamne fereste". Adica daca nu-s in stare pe loc sa dau declaratie, sau nu-mi aduc aminte, sa am macar pentru mine o dovada a ce s-a intamplat. Dar daca tot apar, situatii de astea tragi-comice, macar sa nu le savurez singur. So enjoy.

 

Cat despre soferi de treaba, mai multi ca bizonii. In fiecare zi se gasesc 5-6 care sa se dea oleaca la o parte sa-mi permita sa filtrez. Soferi onesti: majoritatea, se asigura, semnalizeaza, daca se baga nu incurca, daca incurca isi cer scuze.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vine

[...]

apar.

 

Din cate stiu eu este interzis sa depasesti/mergi intre benzi atunci cand autovehiculele sunt in miscare. Sau ma insel?

Nu mai merge prin partea drepata a masinilor, aici este greseala ta. Stai in locuri vizibile pentru sofer, daca ai B-ul si experienta de condus masina stii care sunt locurile unde poti fi vizibil. PARTEA DREAPTA A UNEI MASINI NU ESTE UN LOC VIZIBIL PENTRU SOFER.

Foarte tare camera, merita investiti banii :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine o zi in viata fiecarui motociclist cand i se ia.

I se ia sa le povesteasca amicilor (ne) motociclisti la o bere cum era el sa o mierleasca pe strada. Ca nu-l mai cred aia, nu de alta. Zic ca face misto de ei, ca exagereaza, ca motociclistii e satanisti, nebuni, violatori de babe si homosexuali.

Ultima parte nu o neg, unii ie, da nu aici voiam sa ajung.

 

Voiam sa zic ca la un moment dat ti se ia sa zici, sa povestesti si sa se uite lumea la tine ca la tipul ala cu nas lung si putza de lemn.

 

Si cum o poza face cat o mie de cuvinte, iar o inregistrare cat un dosar penal, am zis sa investesc si eu in ceva tehnologie, ca daca e sa dau coltul, macar sa aiba Antena 1 ce sa dea in direct (da-le-as direct sa le dau in rect).

 

Asa deci, pana acum am facut cateva inregistrari din plimbarile din zi cu zi si le-am urcat pe yutub.

 

Enjoy.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4-16k6QYChA&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=pKGNKVd4zts&feature=plcp

 

Promit ca daca mai pot misca sa le pun cum apar.

 

Hm.... sincer mergi ca o tesla cu motoreta printre benzile alea pline de masini cu, nu neg, soferi tembeli si neatenti. Nu poti sa stai in coloana? Daca te ia cineva pe capota este doar vina ta. Eu merg ca regele pe mijlocul benzii si ma doare la bascheti de ceilalti. Dar nu depasesc niciodata pe dreapta. Niciodata.

 

Misto camera, dar filmeaza si tu niste serpentine prin munti nu 3 tembeli in Tico prin Bucuresti......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@choppermaniac: E plin netu de serpentine, peisaje superbe, bloggeri, vloggeri, mloggeri. Eu vreu sa filmez bizoni in Bucuresti, asta-i pasiunea mea. Nu-ti convine, fa-ti tu canal de plimbari cu tine dandu-te pe serpentine. O sa ma mandresc cu tine ca model de motociclist.

 

Daca ma ia vreunul pe capota nu ma astept sa-mi plateasca "fratii" spitalizarea, nici sa ma caineze pe forumuri ca ce baiat de zahar am fost.

Am familie, am prieteni, daca unul o sa considere ca merit ceva vorbe bune mi le-o zice-n fata.

 

Nu pot sa stau in coloana. Depasesc unde pot, cum pot, fara sa incurc, fara sa ma expun la riscuri inutile. Nu despre asta e topicul. Daca asta ai inteles, ca vreau eu sa te invat cum sa mergi, te inseli. Nu mi-am luat motor sa fac 1.5 ore intre Grigorescu si Pipera.

 

Intrebare: cum pưla mea e vina mea ca Gigi Tractor cu dacie bricolata depaseste in curba fara sa se asigure si ma impinge in masinile parcate pe margine. Poate imi poti explica asta din punctul de vedere al unui chopperist responsabil, ca din punct de vedere legal ala-i un contravenient si din punct de vedere uman e o jigodie.

 

@Thot: Probabil ca te inseli. Mie politaii mi-au facut mai mereu semn sa trec printre ei. Ca sofer ai obligatie prin lege sa te asiguri cand schimbi directia de mers. Asta inseamna oglinzi si ochi, nu doar semnal si tras de volan. Daca stii ca ai unghi mort si nu te asiguri vizual inainte, esti un sofer prost. In masina, daca-ti reglezi cum trebuie oglinzile, unghiul mort e foarte mic. Pe motor e mai mare, mai ales daca ai oglinzi de alea misto care-ti arata trei sferturi coatele. Asa ca inveti de mic sa te asiguri cu ochii tai daca nu vrei sa belesti belengherul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre sfaturi, ma doare-n penis de ele, vreau doar sa vada "lumea" de aci cati retarzi sunt pe drum...

 

Pai, daca ne iei asa de sus...

Tin sa te anunt, cu parere sincera de rau, ca singurul (cuvant urat) in filmuletele astea esti chiar tu. Tu, care fortezi niste lucruri sa se intample doar pentru ca ti-ai pus o camera deasupra tartacutei.

L-ai vazut pe ala cu Tico si ai tras repede de gaz ca sa ajungi langa el, sa para ca ti-a taiat calea.

Ca sa nu mai zic ca mergi infect, fara ca ceilalti partcicipanti la trafic sa-ti poata intui actiunile.

...

N-ai lasat sa se bage pe niciunul din aia care au semnalizat, macar asa, din bun simt, te-ai bagat printre masini si ai inchisi unghiuri, ai facut pe zmeul.

...

O porcarie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator arian

daca as sta sa filmez pe Colentina citi motociclisti circula aiurea...........mai ales un dobitoc care era sa ma loveasca pe trecerea de pietoni,eu avind verde si el nesimtirea de a nu avea rabdare sa trec cu copilul,filmuletele astea sint bune atit timp cit atrag atentia cuiva,nu le vad rostul aici,poate pe un forum de auto sa se vada aia cum circula ,aici stim cam toti cum circula soferii,ma intreb insa ce ar fi sa se apuce si aia de filmat motociclisti mergind ca dracu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu despre asta e topicul. Daca asta ai inteles, ca vreau eu sa te invat cum sa mergi, te inseli.

Eu sunt perfect de acord!

 

Nu cred ca e locul unde sa ne apucam sa criticam felul de a conduce al celui care filmeaza. Pentru ca nici el nu a postat aceste filmulete pt a ne da un exemplu de cum trebuie sa circulam.

 

Ceea ce am inteles eu este ca filmuletele incearca sa arate (posibile) pericole ce pot aparea in trafic, ceea ce mi se pare o idee foarte buna. Din astea putem trage multe concluzii si chiar putem invata la ce sa fim mai atenti cand circulam!

Am mai zis si o mai zic: aceste filmulete (chiar si fara comentariile uneori gratuit rautacioase) sunt mai utile decat toate discutiile de la "Accidente".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi doar 3. maine poate mai multe.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q0R-zPtSVsM

http://www.youtube.com/watch?v=sB_zElQKngA

 

BB code-ul asta e retard. Nu ma lasa sa pun al 3-lea filmulet.

 

 

 

@Iorgu: sunt asa de ingraozit ca mi-e frica si sa ma mai urc pe motor. Cu picioarele.

 

http://www.youtube.com/watch?v=DFU6Bud0fO8

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca astia sunt "OK" . Mie imi place de aia care merg cu oglinzile pliate, deh consuma mai putin :crack: Cand le zici la stop, raman prosti aaaaaaaaa acum am vazut :rusinica: (70% din cazuri femei), sau iti zic mars bre e masina mea :eek: ( 80 % din cazuri bosorogi )

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Iorgu: esti un satanist, se vede dupa accent si culoarea motorului. Plus ca faci wilie si calci babe pe trecere. Nu ma iau dupa tine ca sigur ajung in iad sa ma sodomizeze satana cu un cric.

 

@cumVin: tu a cui clona esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa-ti explic

primul film:

- la prima faza(cea cu loganul care face dreapta) sa zicem ca a gresit ala .

- la faza cu tico ati facut amandoi acelas lucru doar ca el si-a cerut si scuze, atunci cand tu esti incadrat asa cum erai incadrat nu poti avea pretentia sa fii vazut in oglinda(oricum tu faceai aceeasi manevra ca si cel cu tico numai ca in sens invers si fiind mai in urma).

- a treia faza ma face sa-ti spun ca daca iti este frica sa mergi cu motocicleta mai bine o lasi acasa.

 

al doilea film:

- acolo ai vazut ca banda aceea era blocata si daca aveai bunavointa te-ai fi incadrat pe dreapta pentru a face loc si celor de pe contrasens(faptul ca nu v-ati ciocnit demonstreaza ca era posibil).

 

al treilea film:

- in timp ce tu mergi printre masini(neregulamentar) te opresti in drum sa-l filmezi pe unul care intoarce printr-un loc nepermis si care nu te-a incurcat in niciun fel.

 

al patrulea film:

- intradevar ala oprise neregulamentar dar pe tine NU te-a incurcat, sa nu-mi spui ca nu ti-ai dat seama ca este oprit pentru ca avea usa deschisa si se vedea clar ca cineva descarca ceva din masina... a fost greseala lui si rea vointa din partea ta.

 

al cincilea film:

- cu asta ce pisici fierte ai mai avut?(daca spui ca nu era inmatriculat astept si filmele cu motociclisti cu numere indoite)

 

al saselea film:

- aveati amandoi 2 km la ora, l-ai fi putut lasa fara probleme dar nu ai vrut sa faci astasi omul a asteptat sa treci tu, ce ii poti reprosa acelui om?

Crede-ma nu ai facut onoare nimanui prin acel comportament(nu mai spun ca nu ai avut tupeu sa-l injuri decat dupa ce ai plecat).

 

P.S. nu conteaza daca eu sunt clona cuiva sau nu, acest topic este despre Tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu o sa traiesti mult. Nu din cauza motociclismului, ci pentru ca te enervezi si consideri bune de pus la suflet niste faze mai mult decat banale, sau chestii care tin de "mica intelegere" pe sosea.

Cu totii gresim si mai facem tampenii voite sau nu. Sa dea cu piatra ala care e perfect.

Asa ca chill si enjoy the ride ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba veche "daca o cauti, o gasesti". Daca vrei "probleme" si scandal in trafic, gasesti, daca vrei sa ajungi linistit la munca/acasa, brusc dispar necioplitii de pe drum.

no ofence, dar pe masura ce os a cauti mai multe situatii o sa ajungi sa te iei de un om ca nu sta fix pe mijlocul benzii ci cu 5 cm mai la stanga, ca nu este oprit la semafor fix la marcajul de oprire, s.a. pana o sa ajungi sa iti depui CV-ul la politia rutiera :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa putin mai multa editare. fa clipurile de 10-15 secunde cel putin, baga si cateva subtitrari, fa stop-cadru/slow motion si alte chestii de genul. arunca un ochi pe trafictube ;)

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu merg prin Bucuresti si poate gresesc, dar din ce am vazut mergi intre benzi, masina neagra nici macar nu a intrat pe banda "ta", caci o imparteai cu un taxi, ala cu tico a oprit totusi samd, s-au dat si niste semnale pe acolo.... Fac vreo 35-40 de km zilnic prin Bucuresti si da, nu am parte de drum fara sa feresc un dobitoc, pieton, sofer sau uneori motociclist dar adevarul este undeva la mijloc. Pe foarte multi ii uita Dumnezeu cu incheietura in jos pe acceleratie, se poate merge si fara sa fii primul in intersectie, etc. Am avut accident cu 0 vina, inteleg ca se poate. Unii considera ca au drepturi speciale doar pentru ca se misca mai repede in trafic. Fix asa fac si soferii care considera ca au drepturi speciale pentru ca masina lor are mai mult de 1000kg.

 

 

prea tare ID-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La chestia cu baba ai fost cam fara respect.

 

Daca erai in Austria/ Germania/ Danemarca si treceai pe trecere, ai fi observat ca un conducator auto sau un motociclist nu ti-ar fi facut faze d-astea de ghioalba. Si ai fi apreciat.

 

Nu te costa nimic sa astepti cateva secunde, secunde pe care ORICUM LE RECUPEREZI, fiind pe motor.

 

Fi ca un karateka, care stie ca poa' sa-l rupa pe unu' pe genunchi, dar n-o face, pentru ca nu are nimic de demonstrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...