Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Am observat un lucru. Cu oamenii care merita respectul TREBUIE sa fii respectuos. Au un mod special care te face sa te gandesti de multe ori inainte sa fii ghiolban.

Sun unii oameni care cer sa fie sanctionati din cand in cand, sa-si aduca aminte ca nu e bine ce fac.

 

Pe langa semaforul ala trec in fiecare zi in drum spre munca.

In fiecare zi, de la iesirea din Obor, se revarsa puhoiul de septugenari cu sacosele spre piata. In fiecare zi, dar in absolut fiecare zi, diferenta de timp dintre cand se pune rosu la pietoni si cand se pune verde la masini e de vreo 15-20 secunde. Timp berechet pentru a termina o traversare, chiar si in conditiile in care ai artrita, te chinuie genunchii, sacosa e grea si e cald afara.

In schimb, conationalii nostri mai mult sau mai putin in varsta prefera sa "treaca cu cireada". Nu verifica nimeni daca e verde sau rosu, daca poate trece in siguranta sau nu. Nu. Ei trec in grup, pentru ca in grup e in siguranta. Dupa ce se pune rosul, ii vad valsand nonsalant cu sacosica de rafie. Recunosc, nu fara o anumita gratie, data de anii adunati.

 

Nu ma deranjeaza sa astept cateva secunde/minute ca un om care intr-adevar are o problema sa termine de traversat strada (fie si pe rosu/verde/maro/galben). Nu conteaza daca recuperez sau nu minutele alea. Cu siguranta nu-mi cad galoanele daca astept un pic mai mult la o intersectie.

Ma deranjeaza in schimb cand intalnesc nesimtire. Genul ala de nesimtire care e "in your face". Ieri, trecand prin fix acelasi loc, am vazut o masina scuipata de o tiganca pentru ca a fost claxonata sa elibereze carosabilul. Azi aceeasi tiganca a facut un pic de sport. Justice has been served, as they say.

 

Nu ma consider deasupra nimanui, ca sa fiu eu ala generos si, din multele mele calitati, sa le permit si altora sa vietuiasca pe langa mine. Nu ma consider special, minunat sau macar merituos. Nu consider ca-ti merit tie sau altuia respectul fara sa iti dovedesc cine sunt si ce gandesc. Dar consider ca nesimtirea merita taxata. Si prostia.

 

@cnairda: Si ce vrei sa face, vere, astea sunt, cu astea defilam. Poate or iesi altele mai interesante mai incolo.

Stii cum zicea Ion Heliade Radulesc in Dacia Literara: "Scrieți, băieți, orice, numai scrieți!"

Asa si eu, punem ceva acolo, sa fie, poate incepe lumea sa vina cu material de calitate. Sa aiba ochiul forumistului cu ce sa se delecteze.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yo l-am "surprins" pe unu' in slapi, tocmai ce sarise gardu' pe spatiu verde sa vina el in statia 232 spre piata sudului... avand posibilitatea de trafic din stanga, omu' n-avea nici o greata, zici ca venea de la dus si intra in living. prosopul pe umeri ii mai lipsea... asa ca am tras ambreaju' si cand am ajuns langa el (el fiind chiar intre banda unu si doi), i-am dat asa scurt 15.000 rpm.

100m garduri ... a scapat si sacosa din mana. a luat un avans ca a si uitat ca mai are sacosa in mana :crack: dar n-a comentat nimic...

 

Iti dai seama ca ala chiar nu se astepta sa-i vina ceva din dreapta, culmea, in dreapta era chiar traficul, el se uita in stanga ca deh, asa-i in tenis...

 

...cred ca de atunci inainte o sa se uite in ambele directii ...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Cred ca nu va dati seama ce inseamna sa stai vara pe litoral , mai ales intr-o statiune foarte aglomerata , pot spune chiar supra populata .

Sa vezi cum se aduna lumea din toate colturile tarii si cum se face ca e plin si de "ciumeci a.k.a. smecheri " care mai de care mai cu tupeu si plini de nonsalanta te privesc cum vii si se uita aroganti si cu o privire de sictir pe fata cum te chinui sa treci fara sa-i lovesti , fara sa schiteze nici cel mai mic gest de a se da la o parte . ( acum am vorbit din punctul de vedere al conducatorilor auto ) .

Cu motorul se schimba povestea . Cand ii surprinzi cu 18.000 rot/min topaie ca apucatii .

 

Fara suparare si fara nici cea mai mica jignire adusa celor civilizati si celor care se grabesc sa te lase sa treci , celor care conduc autoturisme si chiar daca le este dificil in aglomeratie sa-ti faca loc ei incearca , pietonilor care-ti multumesc cand ii lasi sa traverseze desi sunt pe "zebra" si e dreptul lor .

 

Eu am expus rutina zilnica pe perioada sezonului estival .

Ca si concluzie stiuta deja : nu exista padure fara uscaturi . Din miile de turisti este suficient sa dai peste cativa "smecheri" in fiecare zi incat sa te enervezi si sa te faca sa injuri .

Numai bine !

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bvl Timisoara mereu alearga dupa tramvai, aveti mare grija ca trec fara sa se asigure. Am reusit sa iau 3 pietoni pe capota prin noiembrie. Nici nu s-au uitat in stanga, desi erau cu copilul de mana. Au avut mare noroc. Mergem incetisor si am avut reflex sa franez desi au sarit dupa o masina de gunoi care bloca banda 2 :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu acum vreo 2 zile am avut placerea de a fi aproape tavalit de catre un sofer care s-a recomandat ca ar fi si motociclist !! :eek:

ma intreb cum a supravietuit pana in zilele noastre daca nu a stiut ca exista si lumina de semnalizare , si asigurare inainte de a efectua manevra !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi doar 3. maine poate mai multe.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q0R-zPtSVsM

http://www.youtube.com/watch?v=sB_zElQKngA

 

BB code-ul asta e retard. Nu ma lasa sa pun al 3-lea filmulet.

 

 

 

 

omule, la modul cel mai serios - exagerezi la multe faze.

 

 

 

 

pe ala cu senile de ce-l claxonai? crezi ca daca o turezi merge mai repede utilajul?

 

nu i-am inteles niciodata pe cei care o tureaza in situatii din astea, crezi ca se sperie de tine?

 

nu te supara, dar cred ca ar fi fost amuzant sa se dea jos si sa-ti dea sa gusti dintr-o cheie fixa, tot esti asa "rau" si "marai" cu motorul la el.

 

din nou, fara nici un pic de rautate, clipurile astea sunt gen stirile can-can, titlu mare, socant, stire de 2 bani.

 

noroc + asfalt uscat. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

1: Pe (cuvant urat) goala ala cu tractor senilat nu l-am claxonat eu. P.S: conducerea unui vehicul cu tractiune mecanica neinmatriculat pe drum public se pedepseste cu inchisoarea.

2: Da.

3: Chiar ii rog. Am niste datorii la banca si nu mi-ar strica niste bani de la bizoni in calduri.

4: Ma doare la stoi, ca sa parafrazez o doamna de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

1: Pe (cuvant urat) goala ala cu tractor senilat nu l-am claxonat eu. P.S: conducerea unui vehicul cu tractiune mecanica neinmatriculat pe drum public se pedepseste cu inchisoarea.

2: Da.

3: Chiar ii rog. Am niste datorii la banca si nu mi-ar strica niste bani de la bizoni in calduri.

4: Ma doare la stoi, ca sa parafrazez o doamna de pe forum.

 

mergi 100% legal de ai asteptari asa mari de la ceilalti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Ma astept in curand sa apar pe traffic tube cum o ard pe o roata apoi pe crash pad-uri dupa ce mi-a deschis vreun destept usa in fata.

 

Nu merg cu viteza legala tot timpul. Respect in schimb majoritatea regulilor de circulatie. Acord respect acolo unde consider ca e cazul. Multumesc si nu ma bag decat daca am/mi se face loc. Incerc sa fiu corect cu aia care sunt corecti.

 

Pe restul ii iau la puli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prieten drag motociclist te enervezi prea repede DIN NIMIC ,asteptam sa se intample ceva in scurtmetrajele tale

numai bine

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca "asa se circula" nu inseamna ca se circula si bine. A se observa numarul mare de colegi de pasiune trimisi la spital cu oase rupte de bizoni care fac dreapta peste 3 benzi sau stanga fara sa se asigure. sex oral lor.

 

@cmd: cand o sa ma imprastii, promit ca tie iti trimit primul filmuletul.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu inseamna ca trebuie sa ne injuram cu oricine incearca sa schimbe banda. Daca aveai jeep cu bull bar in fata ii calcai pe toti nu?

Asa se circula pentru ca traficul e aglomerat. Normal ca intorci daca trebuie sa ajungi undeva si cat vezi in fata e ambuteiaj, chiar daca e linie continua, ca doar nu stai 3 ore acolo pana gasesti un sens giratoriu sau loc de intors (ala cu BMW).

Normal ca treci de pe banda 1 pe 3 daca trebuie sa faci stanga, ca doar nu mai mergi 3 strazi. Dai semnal si te bagi usor. Putina intelegere! Unii chiar au treaba, nu se plimba din lipsa de ocupatie. Pe mine sa seaca astia de nu te lasa sa schimbi banda, ca-i a lor si au prioritate. Daca semnalizeaza omu, lasa-l sa se bage nu accelerezi si apoi il claxonezi ca nu-ti da prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la tine cand am facut filmuletul asta din plimbarea de ieri. Cum ai fi reacionat daca si cele mai banale chestii din traficul bucurestean te scot din sarite ? :)

Pe mine unul sincer sa fiu m-au lasat aproape rece.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si io o d-aia, da la viteza mult mai mica. Eu zic ca trebuia sa opresti si sa acorzi prioritate de smecher acolo unde trebuie. Imi place mult cum se aude motorul tau in slo-mo. Mai baga daca mai faci.

 

L.E: tin minte un near-miss care m-a facut sa inghit juma de sha pe DN21 (de pe autostrada catre Slobozia) cand 2 raceri se depaseau pe contrasens. La ala am avut timp sa ma sperii, sa franez, sa ma dau pe dreapta, sa musc bine din sha cu poponeata, la asta pus aici, n-am avut timp decat sa-l injur pe putzifer dupa ce a trecut de mine aproape peste mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la tine cand am facut filmuletul asta din plimbarea de ieri. Cum ai fi reacionat daca si cele mai banale chestii din traficul bucurestean te scot din sarite ? :)

...

Eu cand ziceam ca soferii romani (unii) sunt niste cretini care nu pot sa ia o curba fara sa iasa pe contrasens sau banda de langa... La fel si in giratorii... Mama masii, cand pretul unei masini de rahat e mic si isi permite orice pulifrichi un jeg din asta, combinat cu lipsa de respect si cu cultura 'deosebita' a cel putin unei jumatati din mirifica populatie, ce ati vrea sa se intample? :banana:

 

Cum a zis si coelgul de mai sus, felicitari pt pozitionare in situatiile alea. Ma mai uitasem parca pe niste filmulete de-ale tale si pareai foarte sigur pe tine si chiar daca mergeai mai tare, mergeai oarecum 'safe'. Ca fapt divers cati ani de motociclit ai in spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate,la cultura rutiera a romanilor,in multe situatii doar mersul tare e safe

vreau sa zic ca in momentul in care esti in afara localitatii si ai o masina in fata,ori mergi mult sub viteza ei sa se indeparteze sau o depasesti fara drept de apel. pentru ca oricand iti poate face o figura si franeaza brusc in fata ta,din diverse motive,fara macar sa fie constient ca esti in spatele lui.

in oras insa e legea junglei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1: Pe (cuvant urat) goala ala...

3: Chiar ii rog. Am niste datorii la banca si nu mi-ar strica niste bani de la bizoni in calduri.

4: Ma doare la stoi...

 

Tu mergi prost in trafic (TE ASIGUR! FOARTE, FOARTE PROST MERGI), tu fortezi niste lucruri sa se intample, tu esti tare in gura, tu esti rasist, tu esti bizonul in calduri, conform celor ce se pot vedea in filmuletul de mai jos.

Dar daca doreste cineva sa corecteze apucaturile astea ale tale, te duci fuguta la autoritati, iti pui un avocat bun si storci bani de la el ca sa-ti acoperi datoriile la banca...

 

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la tine cand am facut filmuletul asta din plimbarea de ieri. Cum ai fi reacionat daca si cele mai banale chestii din traficul bucurestean te scot din sarite ? :)

Pe mine unul sincer sa fiu m-au lasat aproape rece.

 

 

 

ar fi trebuit sa te intorci dupa ala din curba sa-i aplici o corectie..:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD, ai iesit din hibernare ma? Ce ai, nu-ti mai merge aerul conditionat? UMADBRO?

 

Pai tie ti se pare ca mergi bine, de ai impresia ca toti ceilalti merg prost?

Uita-te tu la filmuletul asta si recunoaste-ti greselile... DACA POTI!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cea mai mare greseala pe care am facut-o a fost ca nu i-am injurat mai tare. A doua greseala: ca hranesc trolii ca tine. Da e si ei oameni, ce sa-i faci.

 

De luni revin cu clipuri noi.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...