Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Mai am una de ieri care nu se incadreaza in norma.

Frumos era sa o lasi sa se bage. Poate si fumeia a fortat un pic miscarea, dar pe unde am fost prin strainataturi (vorbim de tari mai civilizare, nu bulgaria, unde erau sa ma calce vreo 2 romani care depaseau pe linie continua) , nu am vazut vreunu sa semnalizeze si sa nu fie lasat sa se bage, relativ repede. La noi e o rautate (peste tot nu numai in trafic) si eu unu nu o inteleg. Si la fel cum o lasi tu, e frumos sa te lase si pe tine altul cand semnalizezi ca schimbi directia. Nu stiu, dar si tu pari cam prapastios...mai lasa de la tine, pazeste-te mai bine si asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am impresia ca nu ne-am uitat la acelasi videoclip. Ti se pare cumva ca m-am bagat in fata ei si am tinut-o pe linia de tramvai? Nu. Am injurat-o pentru prostie dar am lasat-o sa-si vada de viata.

 

Si eu am fost prin "strainataturi". Am si trait pe acolo o perioada. Stii ce patesc soferii care fac ce a facut ea? Iau amenzi. Mari. In anglea politia accepta inregistrari ale participantilor la trafic ca dovada in instanta (cand gigi contesta amenda). Si a doua oara n-o mai fac. Pentru ca o amenda pentru neacordare de prioritate e vreo 200 de lire.

 

Nu e vorba de mentalitate, e vorba de frica. Ala te lasa sa intri cand semnalizezi de pe banda 3 pe banda doi pentru ca legal n-ai voie sa circuli pe banda cu numar mare decat atunci cand depasesti banda cu numar mic. Daca te prinde ca mergi pe banda 3 ca esti tu smecher si nu vrei sa te incadrezi inapoi, iti iei avertisment de la politai.

 

Nu e nici o rautate sa-ti vezi de drum pe banda ta. Sa te incadrezi gresit o e greseala frecventa, multi o fac. Dar sa depasesti coloana pe banda de tramvai pentru ca apoi sa le tai calea si sa incurci circulatia ca sa mergi inainte pe banda de stanga e nu doar infractiune, ci si nesimtire crunta. Cu oamenii care gresesc n-am nimic, cu nesimtitii am probleme eu. Ar fi bine sa ai si tu daca nu vrei sa te omore unul intr-o zi.

 

Inca una, de data asta cu mine in pozitie de spectator (pe la spate pe la spateee style).

 

http://www.youtube.com/watch?v=zMh5dmDskkU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astfel de oameni imi creaza o frustrare maxima...plm, daca mai vad multi de-astia, devin ca RookieMe, condus doar de frustrari.

Pe bune acum, nu-mi vine sa cred ca astia traiesc printre noi, sper din tot sufletul ca daca ar fi fost intr-adevar un agent de circulatie ar fi stiut sa gestioneze mai bine situatia si sa-l fi pus la punct pe infectul ala.

Infectule care esti tu infecttttttttt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. Legat de patanii in trafic, ultimele si cele mai recente ale mele...si dubioase in acelasi timp.

1. Azi, pe calea rahova, duba de politie imi taie 1 data calea frumusel, la urmatorul semafor de pe banda 2-a vireaza peste mine, care eram pe banda 1 ..FARA JENA!

2. Vineri, la un semafor la unirii, am ajuns pe culoar la semafor; in stanga gipan cu ceva mos sofer, in dreapta o alta masina, dar mica. Ne face semn politistul din intersectie sa avansam 5 metri. Dau treapta 1 si gaz (fara sa fac multa galagie, ca oricum face asta mica) si ce crezi? Eran inca cu piciorul pe scarita si mosul din stanga cu gipan trage dreapta si-mi pune anvelopa pe pulpa piciorului, prins intre anvelopa si cadru. Nu cazui, politistul vede ..ma cheama mai in fata, ma intreaba daca s-a intamplat ceva. Evident NU ma durea deloc ..si am zis ca am fost putin sicanat si ca e ok. La care el imi replica ..astora de genul lui le trebuie 2 perechi de ochelari sa te vada in trafic. Si plec tata catre munca. Dupa 2 ore de stat la birou incep sa apara durerile ..si dai cu tot felul de tampenii la picior, de ma doare si in ziua de azi. Am invatat o lectie din asta, evident. Trebuia sa pun frumusel cricu ..sa sun la 112 si sa i-o dau mosului.

 

Succesuri!

 

Taxi, taxi si iarasi faza cu taxi.

Acum pe seara, ca tot era liber de la piata de flori catre unirii, el pe linia de tramvai, eu pe singura banda, mergea la regimul meu de viteza (nu spun care). Ok ori te duci inaintea mea, ori ma lasi.. Nici semnal. nici ftten poponeata. N-am inteles ce avea in cap, i-am dat gaz sa scap de el. In oglinzi am vazut cum a schimbat pe banda pe care ma aflam. La semafor pe la unirii, una intr-un gipan se uita la mine ca la o fiinta ne-evoluata, vezi doamne ea se incalzea si eu muream de frig (mucles lesinato). Cum treci de fostul cinema miorita, pac te uiti stanga dreapta sa nu apara juma de masina (vezi pe la accidente) si-am ajuns aproape de obor in treapta 2 si cu picioarele intinse pe saua din spate, ca-mi ajunge ziua de azi de munca. In intersectie la obor ma vad gaborii ..se uita urat si ma lasa in plata domnului. Da, sunt omuleti care cand vad farurile ca se apropie vertiginos cu 80+, schimba banda si te lasa sa treci cu suta ta cu tot...Evit stradutele laturalnice, acolo ti-o iei la 30 la ora.

 

@bogdan192 ceva video noi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ziceam, oi fi avut eu verde, dar el avea prioritate de tramvai si intentia sa se foloseasca din plin de ea:

http://www.youtube.com/watch?v=fNPhdw7JpxE

 

Si acum una din seria: Nu faceti ca mine!

http://www.youtube.com/watch?v=cu7NUGEHhLk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, tramvaiul care face la dreapta are prioritate fata de vehiculele care merg inainte (intr-o intersectie dirijata, adica semafor si semne de prioritate). Sa stii si tu asta. Tramvaiul pierde prioritatea doar cand face la stanga (fata de aia care vin din sens opus, evident).

 

In rest, as argumenta ca TOATE videoclipurile tale-s din seria "ASA NU" (si nu e vorba numai de soferi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In intersectiile dirijate prin indicatoare de prioritate , tramvaiele la schimbarea directiei spre dreapta au prioritate fata de vehiculele care circula pe directia inainte.

Doar in intersectiile dirijate prin indicatoare de prioritate. Nu si semafoare. Get your legislation straight, son.

 

BTW: in respectiva intersectie, tramvaiul are semafor separat, special pentru tramvai (din ala cu liniuta orizontala si perpendiculara). El primeste "verde" cand noi primim rosu. Vatmanul se grabea insa.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lamurire:

 

ART. 59

(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista semafor de tramvai, case closed.

 

Daca nu exista semafor de tramvai, cazul e inca deschis si tu n-ai dreptate: tramvaiul care face la dreapta are prioritate fata de soferul care merge inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc serios, e de lamurit asta daca n-am dreptate. Sigur ca mersul preventiv ma indeamna sa-i dau tramvaiului prioritate, dar legal, tramvaiul care o ia la dreapta intr-o intersectie semaforizata are prioritate fata de mine sau nu?

 

Argumentele ar fi binevenite!

 

(nu e un argument, dar fa chestionarul asta, intrebarea 82: http://www.masini.ro/chestionare/alte-chestionare/33/

si da-i verificare raspunsuri.)

 

Nu e aceeasi situatie, dar vezi si argumentele de pe: http://www.politisti.ro/topic/3740-prioritate-la-viraj-dreapta-intersectie-cu-linie-tramvai/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, tramvaiul are prioritate de tramvai, argumentul e complet facultativ, pentru ca eu cu toate chilele mele obeze nu fac cat un tramvai gol pe sine. Din cate am citit eu in legislatie, daca intersectia e prevazuta cu semafor, care arata verde spre mine, eu am prioritate. Pentru ca semaforu' bate semnalizarea de drum cu prioritate si legea zice ca gigi de pe sine pierde prioritatea cand semnalizarea din zona stabileste alta regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat tu, cat si tramvaiul, aveti aceleasi drepturi de prioritate: ambii aveti verde. Din cate stiu, tramvaiul e un vehicul cu regim special de prioritate si o are in fata ta, in cazul asta. M-am strofocat sa citesc in codul rutier si n-am gasit nimic, e o situatie prost reglementata.

 

In chestii atat de ambigue, eu las kilele lui sa treaca in fata kilelor mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat tu, cat si tramvaiul, aveti aceleasi drepturi de prioritate: ambii aveti verde. Din cate stiu, tramvaiul e un vehicul cu regim special de prioritate si o are in fata ta, in cazul asta. M-am strofocat sa citesc in codul rutier si n-am gasit nimic, e o situatie prost reglementata.

 

In chestii atat de ambigue, eu las kilele lui sa treaca in fata kilelor mele.

 

 

nu e prost reglementata... gandeste-te ce ar insemna ca tramvaiul sa astepte pana trece tot cardul de masini, ca apoi sa faca si el dreapta. N-ar mai face niciodata.

Tu ai dreptate, tramvaiul are prioritate cand face dreapta fata de vehiculele care merg inainte. Eu unul asa am invatat cand am facut scoala de soferi

Editat de klausu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te baza pe asta...

 

am un coleg care a oprit la stop langa tramvai, cam aproape de el, ce-i drept. Vatmanul a deschis usile intentionat si i-a belit astuia masina pe stanga, o portiera si aripa din spate.

A reclamat si a aflat ca vatmanul respectiv avea cateva plangeri si dosare in curs de cercetare pt diverse chestii in trafic.

 

Eu am vazut cu ochii mei, cum un tramvai la pocnit usor pe unul cu masina in spate (cat sa-i indoaie putin tabla) pentru ca se incadrase pe linie ca sa faca stanga si el nu putea sa treaca.

 

Alt exemplu este cu accidentul lui Mircea Lucescu si cate altele.....

 

Sunt si printre ei caposi si orgoliosi....

Editat de klausu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...