Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mea culpa , va rog nu luati in considwrare prima afirmatie legata de femei , retractez!

Ma simt de parca as fi fost prinsa cu grenada in mana si de dupa copaci s-au ivit steajerii cu sabiile in mana. O pun jos, calm , o imping usor catre voi cu piciorul, nu are cuiul scos..va rog, bagati sabiile in teaca!

» Post actualizat in 15 Aug 2017 08:11

A si am uitat, ontopic sebastian bv ai legatura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta franez la o trecere de pietoni, putin mai brusc, dar nimic deosebit. Masina din spate trage o frana brusca, desi era ceva distanta intre noi initial, si incepe sa ma claxoneze. O donsoara gasticula nervoasa si imi explica ca era sa intre in mine pt ca am oprit la trecere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era 2012, veneam de la Constanta, cu un V-Strom (a se intelege ca parbrizul era pana sus, si cu putin timp inainte de a intra pe autostrada, prin satele alea, ma trezesc cu chestia aia pe viziera :). Poate a fost o barza =))))), nu stiu, nu am vazut ce era.

 

Dupa la nici o saptamana am primit un job pe care mi-l doream dar care nu mi-a placut =)))))

 

Concluzia: chiar e valabila treaba cu kktul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zic, sa nu zic?! Apai...zic!
Ieri imi iau consoarta in masina (fiindca nu mai are voie medical sa urce pe moto) si plecam fara o tinta precisa, la plimbare! Am ales traseul cu ochiul, in functie de trafic si starea drumului (am un E46, cadorisit de fiu, si are garda joasa). Asa ca incet, incet...am ajuns la Cetate, la conacu' lu' Dinescu...mult trambitatu' nostru scriitor...sau ce-o mai fi, ca sincer, nu i-am aprofundat scrierile! Acolo am parcat in locul amenajat in stanga conacului si am plecat "la picior" sa vedem frumusetile din zona. In timp ce ne plimbam si faceam poze, se aude un motor chinuit in rosu, in departare...iar sotia imi zice: "asta-i de-al tau, i-auzi ce cuminte circula!"... Pentru cine a vazut zona, acolo drumul este lat cam cat o banda si jumatate fara linii pe mijloc sau alte delimitari, pana la conac (sau Vama Portului), iar de-acolo spre plaja neamenajata din zona, pietris marunt si drum de tara. Dupa guitatul de rigoare prelungit la agonie, apare un motor intre salcii, o Yamaha obosita, din anii '90, cu un coca' purtator de maieu, sort, papuci si ochelari "aviator"... Atat, nimic altceva care sa-l faca motociclist intr-o gramada de amatori de plaja! Dupa ce a trecut spre plaja, am observat lipsa numarului de inmatriculare al motocicletei...si aplombul tinerelului gras ca porcu' de a ara la propriu cu roata spate prin pietrisul imprastiat pe drum. Imaginati-va tirul la care m-a supus sotia, pe toata perioada cat am stat in zona! Bine ca a trebuit sa plecam, asa ca am iesit tiptil si rusinat cu masina din parcare, am parcurs cca 15-20 m spre intersectia din zona Vamii Portului, ca melcul, printre turisti si gura-casca, asa cum fusesem si io cateva clipe mai inainte, si-aud ca vine nervos din spate cavalerul Yama'...cu motorul turat si facand drifturi prin pietris! Ma trag cu troaca de masina mai pe dreapta si-i las loc tipului nervos sa se dezlantuie...doar ca acesta prefera sa franeze pana aproape de oprire in fata mea, ca apoi sa accelereze si sa arunce pietris in spate (spre noul meu parbriz, schimbat de max. o luna!). Fiind in treapta intai, am avut rezerva sa ma misc scurt spre dreapta, aproape de masinile parcate in spic si sa-mi salvez parbrizul si farurile de ploaia de pietre plecata de sub roata de 180" a mamelucului cu gel in par! A privit apoi ranjind peste umar si s-a dus pe drumul serpuit si asfaltat spre centrul localitatii. Nevasta, daca nu avea centura pusa, cadea pe sub bord de ras...cica "uite ce-ti face fratele tau!". Stiindu-ma bazat (adica am baza in dotare, cam orice scula mi-ar trebui sa depanez un astfel de exemplar), m-am luat dupa el...sa-i cer socoteala...frumos! Babuta mea diesel l-a ajuns relativ foarte repede pe coca'...dar din fata venea un Logan de militie, asa ca am renuntat sa-l depasesc (nici nu as fi putut, latimea drumului nu-mi permitea)...si-am vrut sa opresc sa ma plang alora, ca de-aia ii platesc...dar culmea, aia l-au salutat respectuos pe inculpat si nu m-au luat in calcul cand le-am facut semn sa opreasca! Uite-asa am reusit sa-l pierd si pe coca'...si nici cu militienii nu am putut discuta...ca s-au dus acolo de unde venem io! M-am calmat cu gandul ca poate si-o gasi pana la urma nasul si-l va capaci vreun sofer mai bazat ca mine si mai putin increzator in aceia care ar trebui sa ne asigure linistea si siguranta! Apoi...pana sa ies din zonele alea locuite, am intalnit inca vreo trei-patru motociclisti fara casti si echipamente, plus cateva maxiscutere, majoritatea fara numere de inmatriculare si conduse de coca' precum amicul din povestea mea! Culmea a fost ca la iesire din Cetate era un MCV cu radar bagat la umbra, pe langa care treceau nestingheriti toti cei de care va vorbeam. Culmea-culmilor a fost o tinerica pe locul conducatorului unui Burgman, care conducea ajutata de pasagerul ei, ce-i tinea ghidonul si probabil o invata sa mearga, da, de pe locul pasagerului, normal. Da...si toti fara casti... Oare militia de-acolo pentru ce o fi platita din banii nostri?
Nu ma astept sa fiu pupat pentru povestioara, dar v-am facut atenti...sa stiti de ce uneori "conservarii" ne vaneaza! Uite...fiindca printre noi sunt din astia care nu trebuiau sa se nasca! :nono:

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Geo, trebuia sa calci pietonii. Ce naiba, nu conduci in Bucuresti??? Unde te crezi...auzi la el, a oprit...taman la trecere..

Faza e ca acolo toti pietonii stau cuminti, pt ca se intampla f multe accidente, si asteapta sa opreasca masinile inainte sa faca un pas. Doar ca asta nu prea se intampla... probabil pe donsoara am surprins-o, nu se astepta sa opreasca cineva, si "doar" pt un om

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare militia de-acolo pentru ce o fi platita din banii nostri?

Nu ma astept sa fiu pupat pentru povestioara, dar v-am facut atenti...sa stiti de ce uneori "conservarii" ne vaneaza! Uite...fiindca printre noi sunt din astia care nu trebuiau sa se nasca! :nono:

Militia de acolo e platita fix de ce e platita si aia care era ieri supranumerica pe A2 - degeaba! De ce sa zic, am venit neasteptat de bine, insa tot am dat de cateva specimene. O dansa cu un C Klasse de IS fara lumini aprinse se improprietarise pe banda 2 si rula cu max 120km/h, nu s-a dat la o parte neam nici unde avea banda 1 libera, cred ca +30km am mers in spatele ei, am tot sperat ca o opreste careva macar sa-i atraga atentia de lumini.

Ala citise prea mult pe aci pe forum, cu E46 erai candidatul perfect pt dat cu pietre :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Militia de acolo e platita fix de ce e platita si aia care era ieri supranumerica pe A2 - degeaba! De ce sa zic, am venit neasteptat de bine, insa tot am dat de cateva specimene. O dansa cu un C Klasse de IS fara lumini aprinse se improprietarise pe banda 2 si rula cu max 120km/h, nu s-a dat la o parte neam nici unde avea banda 1 libera, cred ca +30km am mers in spatele ei, am tot sperat ca o opreste careva macar sa-i atraga atentia de lumini.

Ala citise prea mult pe aci pe forum, cu E46 erai candidatul perfect pt dat cu pietre

Da frate, dar am si-n spate la loc vizibil o chestie triunghiulara, cu "Atentie la motociclisti!", i-am facut loc incat putea trece o locomotiva pe langa mine (cu toate ca puteam sa-l tin la spate si sa-i dau nitel fum la nasuc de diesel in amestec cu ulei de gatit pur, plus praf din zona!), dar am preferat sa-l consider de-al meu si sa nu ma comport porceste... Acum dau dreptate unora care se razbuna pe orice prind pe doua roti motorizate! Cum sa nu-i dai unuia din asta o lectie s-o tina minte precum tiganii aia de-au furat-o de la luptatorul de K1?! Din cauza unora ca asta suntem toti bagati in aceeasi oala!

Ah...da, sa nu uit...la iesirea din Craiova am fost depasit prin dreapta pe restrictie de 30 km/h (depasit, da...fiindca nu erau doua benzi, era o banda juma'!) de un Duster al ANAF-ului, fara lumini aprinse, fara semnale acustice, sau alte alea...ca se grabeau baetii! Si...cu cat credeti voi ca mergeau?! M-am luat dupa ei si pe orice tronson de drum viteza lor era 120...140 Km/h (pe astia i-am si filmat!)... Asa ca traim in tara lu' Papura Voda! Daca nu belim ochii, riscam sa belim prunul! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Ii urez toate cele bune colegului motociclist care m-a claxonat astazi pe Cheia dupa ce a trecut razant pe langa mine. Am inteles, esti maestrul curbelor, dar nu uita totusi ca nu esti singur pe drum. Asa ma mananca si pe mine sa ma aplec mult pe curbe, sa le atac puternic, dar sunt totusi constient ca strada nu este circuit si astfel imi impun limite. Nu spun sa faci acelasi lucru, dar daca tot ai ales sa risti, te rog sa nu ii implici si pe ceilalti participati la trafic. Vad cum va vaicariti ca niste muieri ca ala a facut aia, ala a facut ailalta, dar la voi nu va uitati, voi nu gresiti, voi sunteti zei. Am intampinat N situatii in care conservarii au gresit, dar anumiti motociclisti nu se lasa mai prejos.

 

2) DN1 - localitate - 3 benzi pe sens - 90+ km/h - doua masini in fata - un pieton se angajeaza brusc sa traverseze. Conservarii se urca pe frane, dar eu realizez rapid ca nu am sanse sa opresc fara sa il lovesc pe cel din fata, moment in care caut o trasa libera si in timp ce continui sa franez trag de ghidon si ma pozitionez pe axul drumului. Reusesc sa opresc in siguranta pana in trecere, depasind insa cele doua masini ce erau in fata mea. Imi asum pe deplin greseala, nu trebuia sa circul cu respectiva viteza in localitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctul 2 l-am patit si eu pe asfalt ud marti dinspre Valeni inspre Bucuresti. Am oprit tot pe axul drumului, dupa ce depasisem o masina si in fata mea, a treia masina a franat brusc sa faca dreapta. Mi-a dansat spatele si am realizat ca nu pot opri. Noroc ca axul drumului era liber. Si ale naibii petice de smoala aluneca mai rau ca o sina de tramvai...

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, se aluneca pe ele. Si in cazul meu axul drumului a fost liber. Atat cei de pe partea mea cat si cei de pe celalalt sens erau opriti si se uitau la mine, se asteptau probabil sa ma imprastii dar am reusit sa nu blochez frana fata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am avut ieri o oprire mai neașteptata, mergeam pe un dn cu o sută și ceva, cu o mașina în fața care mergea destul de tare. La un moment dat a venit din sens opus o ambulanta, și deși această avea loc, mașina din fata mea a considerat că trebuie să face o oprire urgență. M-a surprins, nu am anticipat foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4-5 zile veneam spre casa iar in zona Pietei Rahova politia da amenzi non-stop celor care fac asta. Are rost sa zic ca am incetinit, am deschis geamul si am inceput sa rad ca unu ce a evadat de la psihiatru? Cica nu e bine sa te bucuri de raul altuia dar chestia aia mi-a dat o satisfactie imensa. Ieri, pe un segment de drum cu 3 benzi, banda 1 ocupata de masini parcate, o duduie blonda intr-un Nissan Micra statea cu rabla pe avarii pe banda 2 in conditiile in care la 5 metri in spate era un loc gol.

 

E bine ca razi in masina/casca, eu tin mortis sa incetinesc, sa ridic viziera, sa ma uit la ei, sa arat cu degetul, sa rad "HA HA!" in gura mare si dupa sa o tulesc. :)) . Fețele lor sunt priceless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...