Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

@bec - Il facusem cu masina prin 2008 si in 2010 de multe ori, mi-am zis atunci ca o sa ma intorc sa-l fac pe moto. Blana e putin spus. Nu mai zic ca am intalnit pana intr-o suta de masini tot drumul.

@paul - Eu pana sa ajung in UK nu prea am mers cu cauciucuri touring, tot timpul am avut de circuit. Cand mai luam vreun BMW mai apucam sa merg cu cauciucuri "normale", dar alea avand si traction control si toate ajutoarele parca nu prea am simtit ceva.

De aia imi plac mie lucrurile simple, niciun system, ii dai blana te inveti cum trebuie.

Eu fiind bazat pe Pilot ca merg blana pe ploaie, ups!
Anyway, ati inteles pilda. Chiar si cand esti cel mai sigur, tot mai poti sa cazi un etaj.


» Post actualizat in 08 Sep 2017 12:12

Hai ca sunt babalau, acum mi-am dat seama ca nu am specificat marca, cu Pilot Road 4 mi s-a intamplat toata faza de mai sus.

Culmea e ca atunci cand am cumparat motoreta cu PR4, am zis ca le dau jos clar, astea nu sunt cauciucuri de mine.

Dar dupa ce am vazut cum se comporta la temperature mai mici si umiditate, am zis ca nu e chiar o alegere proasta. Apoi m-am invatat chiar bine cu ele si am ajuns sa-mi permit sa fac orice. De aia cand au inceput sa alunece prin Nice am fost atat de socat, ca stiam pe ud merg blana. Cand, ce sa vezi, stai asa ca nu-i asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La Bran, intr-o coada bara la bara, am fost invitat de catre un politist sa il depasesc (impropriu spus depasire, nu treceam de banda continua pentru ca s-a dat el in dreapta). Serioase dubii totusi, dupa intamplarea trecuta tot pe Rucar-Bran, dar am incercat-o :))

 

Happy ending! :)

post-12682-0-00955400-1505655284_thumb.jpg

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

 

Primeste jumatatea mea mai buna o masina de serviciu, un Hyundai i10, modelul nou. Is curios cum merge asa ca o dau frumos la o parte si o testez oleaca.

 

Ma rog, ma plimb eu ce ma plimb si ajung acasa. Obisnuit fiind cu vagonul meu de 5 metri, nu iese din prima parcarea laterala, adica iese, dar nu cum voiam eu. In timpul asta cat a durat (prima tentativa) sa o trag la trotuar (7-8 sec) o duba a asteptat in spate. Trage usor in dreptul pasagerei si imi spune, geamul era deschis:

 

"Daca aveai una mai mare ce faceai, ca vad ca nici cu asta nu te descurci"

 

Ma apuca un ras isteric de nu ma mai potolea nici mandra. Bai frate, cine stie, poate ai mobra si cont p'acili'sa, mi-ai facut seara mai faina omule!! Da-mi de veste, dau cu drag o bere. Ai fost atat de sec si de serios incat, pe bune, n-am avut cum sa trec cu vederea :))))))))

 

Ma rog, pleaca omul si o trag cum voiam eu de la bun inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici ca e o idee buna sa ai viteza afisata pe înregistrari? Poate chiar iti trebuie înregistrarea la vreun accident si in loc sa demonstreze ca e conservarul vinovat,... hop! Culpa comuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta prin militari.... Eu pe ajustorului (sens unic) intru din orsova, de la capat, nu ma deranjeaza ca e betonata (tiguan). De pe stada stupca din stanga se baga un peugeot 206 rosu cu tupeu, face stanga desi ma apropiam vizibil Claxon luuuung de futui pe masa. In coloana din fata se da jos soferita (milfa) si incepe sa ma intrebe ca unde ma grabeam asa ca tot nu ajung nicaieri. Scot si eu capul pe geam si o intreb daca a vazut triunghiul ala mare si rosu care inseamna cedeaza - ea inainte cu gura. Ii zic apoi ca era o sansa sa o mierlesc daca nu o lasam moale la care ea: bai vezi ca am copil in masina (pe tonul ala ca ea are drepta te si ca toata lumea trebuia sa o fereasca). I-am zis: pacat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 faze din ultima perioada:

- intersectie in T, cu cedeaza pt mine, banda de dreapta si banda de stanga, eu sa fac dreapta. In fata mea un taxi, banda de dreapta ocupata de alte taxiuri stationate. Taxiul din fata fara semnal, abia se misca, inca nu ajunsese la cedeaza... a fost si greseala mea, ca m-am bagat prin dreapta lui, pt ca evident a tras dreapta de volan. Replica lui, cand i-am zis de semnale... "da' tu nu vezi unde vreau sa ma duc?"

- bulevard cu 2 benzi, eu pe prima banda (tocmai trecusem de o intersectie unde multi vin din stanga si ma mutasem pe b1). Iese un bot de masina de pe o straduta din dreapta, se uita la mine (privirea aia de caprioara, ochii mari, de esti sigur 100% ca te-a vazut), ma vede ca vin (40-50 km/h) si se baga la fix in fata mea. Frana, evit prin stanga, claxonez si injur. Ma ajunge din urma si imi zice "da ce ma, nu puteai sa incetinesti si tu, n-ai vazut ca vreau sa intru?".

- pe la Universitate, blocate toate benzile, haos. Eu pe banda 1, troleu in fata care oprea in statie. Banda 2 tocmai se miscase 5m, eu eram inca usor in miscare, ma asigur in stanga, dau sa ma bag... si noroc ca mai arunc un ochi in timp ce acceleram. Unul cu masina tocmai accelera vijelios in cei 5m liberi, doar ca sa franeze cu scart, ma lua pe capota daca ma bagam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri, pe Mihai Bravu, directia Muncii -> Obor. Intersectia cu Ferdinand, 3 benzi, dintre care cea pt viraj stanga cu semafor desincronizat de cele pt inainte; linie de tramvai pe mijloc. Am prins inca un rosu la semafor (voiam sa fac stanga) pentru ca un motociclist simpatic a vrut sa intoarca inainte de refugiul de tramvai, peste linie continua si peste sinele de tramvai ...dar nu l-a dus capul sa stea pe sina de tramvai. nu, el probabil a auzit ca motocicleta are dreptul sa ocupe intreaga banda pe care se afla si a stat fix pe mijloc pana a simtit ca isi poate face manevra in siguranta. blocand bineinteles banda..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat ZEN de acasa la o ora putin mai inaintata decat de obicei, adica in jur de 7,00. Un trafic moderat spre aglomerat, dar se putea merge civilizat. Trec de intersectia de la Auchan Dr. Taberei spre 1 Mai (Compozitorilor), las vreo doua masini sa intre in fata mea (ultima chiar mi-a multumit prin semnale) si intru pe culoarul central, avand in vedere ca in fata mea se profila oprire de masini pe ambele benzi, in sensul meu de mers. Viteza era mica, nu stiu exact, poate 25-30 km/h, cand un Ford care ma depasise cu cateva secunde inainte (regulamental, de altfel) face o manevra intentionata din scurt, stanga/dreapta, pentru a-mi taia calea pe culoarul dintre masini; pur si simplu fara niciun motiv, nu l-am deranjat cu absolut nimic. Am oprit in dreptul lui si l-am intrebat "ce-a fost asta?" Raspunsul lui: "Mergi ba pe banda, ca toata lumea !". Acum n-oi fi eu sfantul traficului sa respect ad litteram codul rutier, dar manevra mi s-a parut, de fapt chiar a fost, una intentionata si periculoasa. Habar nu am care a fost motivatia individului, pot sa banuiesc doar ca unii sunt atat de frustrati ca trebuie sa stea in spatele altora incat vor sa anihileze si bruma de avantaj pe care o avem noi, cei ce mergem pe doua roti...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat ZEN de acasa la o ora putin mai inaintata decat de obicei, adica in jur de 7,00. Un trafic moderat spre aglomerat, dar se putea merge civilizat. Trec de intersectia de la Auchan Dr. Taberei spre 1 Mai (Compozitorilor), las vreo doua masini sa intre in fata mea (ultima chiar mi-a multumit prin semnale) si intru pe culoarul central, avand in vedere ca in fata mea se profila oprire de masini pe ambele benzi, in sensul meu de mers. Viteza era mica, nu stiu exact, poate 25-30 km/h, cand un Ford care ma depasise cu cateva secunde inainte (regulamental, de altfel) face o manevra intentionata din scurt, stanga/dreapta, pentru a-mi taia calea pe culoarul dintre masini; pur si simplu fara niciun motiv, nu l-am deranjat cu absolut nimic. Am oprit in dreptul lui si l-am intrebat "ce-a fost asta?" Raspunsul lui: "Mergi ba pe banda, ca toata lumea !". Acum n-oi fi eu sfantul traficului sa respect ad litteram codul rutier, dar manevra mi s-a parut, de fapt chiar a fost, una intentionata si periculoasa. Habar nu am care a fost motivatia individului, pot sa banuiesc doar ca unii sunt atat de frustrati ca trebuie sa stea in spatele altora incat vor sa anihileze si bruma de avantaj pe care o avem noi, cei ce mergem pe doua roti...

 

 

Frustrati cu joburi stresante, neveste urate si copii obraznici :) . Trebuie sa defuleze si ei undeva.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până una-alta suntem invizibili pe drum, toţi vor să vireze peste noi.

Minutul 1, în 10 secunde de două ori vor să-l trimită pe omul cu HD la spital pe motiv că e un sărac că n-are maşină.

 

 

https://youtu.be/w9BUsyAEcFM

 

La minutul 2 îl vedem totuşi întreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai acum vreo 1h eu pietont. La intersectia Buc. Noi cu Gloriei dau sa traversez Gloriei, semaforul vehiculelor de pe acea directie era rosu, inclin sa cred ca al meu, de pietonti se facuse verde - nu m-am uitat la el fiindca eram mai preocupat sa vad daca se opresc toti. Auto oprite fain frumos la rosu, un coleg cu BV si PANeuropean trece nonsalant pe rosu virand dreapta pe Buc Noi spre Straulesti (sper ca nu 2 - Straulesti). A venit din urma masinilor care au oprit, nu avea viteza, doar a considerat neimportant semaforul rosu.

Peripetiile de ieri cand am parcurs vreo 50km cu mobra prin Buc nu le mai povestesc, ar iesi un roman :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...