Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

1...stilul meu de bicicleală e cel puțin agresiv - biciclistul filmat de colegul cu canal youtube mai poate să învețe de la mine!

 

2... n-am avut nimic de reproșat nimănui! Măi, oameni buni, toți au fost corecți pînă-n măduva oaselor!

 

O afirmație e adevărată sută la sută, iar alta e falsă sută la sută! Vă las să ghiciți! :D

 

 

Un fel de

"Banca Nationala a Romaniei a anuntat pentru astazi, cursurile

de referinta pentru principalele valute:

1 Leu = 816 Dolari

1 Leu = 998 Euro

10 Lei =26. 613 Lire Sterline

1 Leu = 1200 Yeni Japonezi

1 Leu = 2 Ruble"

 

 

:D Iegzact!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baiatul cu KTM de la ora 12:00 care te-ai dat de la semaforul de la Unirii pana la Universitate cu Lexusul portocaliu, esti un smecher, cand te-ai intors sa ii arati gagiului pumnul ca ai castigat aveai pe stanga o masina cu 2 copii in spate. Good job

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un fel de

"Banca Nationala a Romaniei a anuntat pentru astazi, cursurile

de referinta pentru principalele valute:

1 Leu = 816 Dolari

1 Leu = 998 Euro

10 Lei =26. 613 Lire Sterline

1 Leu = 1200 Yeni Japonezi

1 Leu = 2 Ruble"

mda... si salariul mediu de jumate de leu pe luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(pana acum m-am dat cu bicla prin Bucuresti in vacantele de vara faceam Militari - Herastrau zilnic, in mai mi-am luat un scuter am facut 3500km cu el pana acum zi de zi prin Buc ; asta nu conteaza)

Nu mi-a fost dat sa intalnesc un om asa prost..

pe Victoriei, eu banda 1 putin mai in fata pe banda 2 o alta masina, apare prostu cu o Skoda noua si se baga printre noi imi taie fata, claxon + flash trecem mai departe

il ajung din urma amandoi fiind pe banda 1 de data asta, vad in fata o masina Urban stationata ma dau pe b2 cu semnal dupa 20 metri imi taie iarasi fata, buuun.. incerc sa-i dau dupa el dar prind semafor..

merg ce merg si ii gasesc masina parcata pe o trecere de pietoni iar el mergea tiptil pe bordura spre concert.. ce mai era sa fac?

- pana aici a fost partea nasoala, acum incepe partea care pe mine m-a marcat (eu care ziceam ca 90% dintre politisti sunt platiti degeaba)

ma duc frumusel la un politist ca erau o groaza pe acolo de la rutiera, ii explic tot ce s-a intamplat, iar el la fel imi explica (ceea ce stiam deja din auzite) ca fara un aparat radar sau camera omologata ca sa demonstrez fapta, nu poate face nimic, iar eu ii spun ca asa este dar acum a parcat pe o trecere de pietoni, pt asta poate face ceva? si din nou mi-a explicat cum ca daca soferul nu este acolo el nu poate da amenda posesorului autoturismului, dar va trimite un coleg motociclist sa vada ce poate face si imi multumeste pentru ca am venit si le-am spus, iar cand am plecat el vorbea ceva prin statie.

Paracioasa mica.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paracioasa mica.... :D

Ti-ai luat skoda? :P

Eu sunt inca fascinat de soferii constanteni...aseara era sa ma infig intr-unul (cu masina ca de...concediu) intr-un giratoriu, el taind-o de-a dreptul prin stanga rondului. Claxoane, flashuri...imi trage o frana dupa care "ce ba, n-ai loc?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a explicat cum ca daca soferul nu este acolo el nu poate da amenda posesorului autoturismului, dar va trimite un coleg motociclist sa vada ce poate face si imi multumeste pentru ca am venit si le-am spus, iar cand am plecat el vorbea ceva prin statie.

dar cui da amenda daca nu e soferul acolo? nu tot posesorului? wtf?

cand parcati masina ilegal... nu stati in ea si scapati de amenda... tare! am invatat. :alcy:

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai luat skoda? :P

Eu sunt inca fascinat de soferii constanteni...aseara era sa ma infig intr-unul (cu masina ca de...concediu) intr-un giratoriu, el taind-o de-a dreptul prin stanga rondului. Claxoane, flashuri...imi trage o frana dupa care "ce ba, n-ai loc?"

Nu, făceam aluzie la bancul ăla cu polițaiul înșelat de nevastă.

 

Deocamdată mă bat cu babele în București, acu 15 minute mi-a tăiat calea una cu un Matiz. Am prins-o la semafor și i-am bătut în geam, de s-a speriat rău și a început să țipe și să dea din umeri. După care a plecat depășind pe dreapta, vre-o 10 mașini, claxoane, morți, etc...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram incadrat pe banda 2 pt. a face stinga intr-un giratoriu (in afara orasului). Incepusem sa incetinesc si pun semnal. Ma uit scurt in oglinda si vad o masina mica, identificata ulterior drept Ford KA (sau cum se cheama modelul ala mic) venind tare din spate. Acolo e limita explicita, ca si cum n-ar fi clar ca la giratoriu trebuie sa incetinesti, de 30 la ora. De-odata aud claxon continuu. Cred ca mai aveam citeva zeci de metri pina in sens. Poate e cazul sa reaminesc ca acolo e limita de viteza si sens giratoriu presemnalizat, iar eu semnalizam stinga. Ma uit in oglinda. Era atit de aproape ca i-am vazut mutra. Omul din masina de pe banda intii probabil a intuit situatia si m-a lasat sa ma bag in fata lui, pt. a-l lasa pe acest Superman aflat in misiune de salvare a Universului sa poata trece.

Lucruri de rahat mici se intimpla destule in trafic, nu trebuie luate-n serios. Mi se taie zilnic calea si ma mai bag si eu cu tupeu dar nu scriu zilnic pe forum. Dar exista situatii in care e vorba de malitiozitate. Probabil ca daca ramineam pe banda si incetineam, apaream la Accidente.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram incadrat pe banda 2 pt. a face stinga intr-un giratoriu (in afara orasului). Incepusem sa incetinesc si pun semnal. Ma uit scurt in oglinda si vad o masina mica, identificata ulterior drept Ford KA (sau cum se cheama modelul ala mic) venind tare din spate. Acolo e limita explicita, ca si cum n-ar fi clar ca la giratoriu trebuie sa incetinesti, de 30 la ora. De-odata aud claxon continuu. Cred ca mai aveam citeva zeci de metri pina in sens. Poate e cazul sa reaminesc ca acolo e limita de viteza si sens giratoriu presemnalizat, iar eu semnalizam stinga. Ma uit in oglinda. Era atit de aproape ca i-am vazut mutra. Omul din masina de pe banda intii probabil a intuit situatia si m-a lasat sa ma bag in fata lui, pt. a-l lasa pe acest Superman aflat in misiune de salvare a Universului sa poata trece.Lucruri de rahat mici se intimpla destule in trafic, nu trebuie luate-n serios. Mi se taie zilnic calea si ma mai bag si eu cu tupeu dar nu scriu zilnic pe forum. Dar exista situatii in care e vorba de malitiozitate. Probabil ca daca ramineam pe banda si incetineam, apaream la Accidente.

Deci.... Daca tu erai pe banda 2 si Fordul pe 1, e clar ca in giratoriu, conserva are prioritate. Poate si de-aia claxona, de frica sa nu te urci peste ea, grabindu-te spre iesire.

Dar tot nu am inteles de ce semnalizai stanga...

Am observat ca foarte multi soferi/motoristi nu stiu sa circule in giratoriu. Nu numai ca semnalizeaza aiurea, dar si cred ca in giratoriu ai prioritate de... stanga. In plus, nu stiu p3 ce banda sa se incadreze, in functie de iesirea din giratoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mama dracului de raspuns mai este si asta?

Raspuns ca pt. clona de social & politica, care face post hunting, si care are neuronu asa de umbrit de ca nu pricepe atit

Dar tot nu am inteles de ce semnalizai stanga...

Eram incadrat pe banda 2 pt. a face stinga intr-un giratoriu

PS: tu crezi ca eu nu stiu ce show iese la fazele de genul asta? Ca daca scrii ca ai cazut intr-o curba ies toti vikingii si platesc polite ca damele la menopauza? :) Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeff, ce dreaq ai prietene? Nu prea te caracterizeaza comportamentul de Ferentari. Te-a dovedit canicula?

Credeam ca doar 9fingers e obsedat de clone. Si care-i faza cu post hunting? Ai impresia ca te vanez? Ceva probleme la mansarda? Paranoia?

Am intrat intamplator pe topicul asta si.... Ziceam sa dau o mana de ajutor indivizilor care nu stiu regulile de circulatie in giratoriu.

Cand intri in giratoriu nutrebuie sa semnalizezi, pentru ca te deplasezi inspre stanga. Semnalizezi doar schimbarea benzii, daca te incadrezi pe a doua sau a treia. Apoi semnalizezi dreapta, inainte de iesire si esti atent la cei care sunt pe benzile din dreapta ta, intrucat esti obligat sa-i lasi sa treaca, abia apoi poti schimba banda si sa iesi din giratoriu.

In fine, spre deosebire de altii, eu nu poop in coor pe nimeni si mr. Gn77b, avatarul meu li se adreseaza in general retarzilor, in categoria carora nu credeam ca te incadrezi.... Sorry, dar infelul asta nu o sa scapi curand de carantina.

Editat de Kapo di cAprilia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand intri in giratoriu nutrebuie sa semnalizezi, pentru ca te deplasezi inspre stanga. Semnalizezi doar schimbarea benzii, daca te incadrezi pe a doua sau a treia. Apoi semnalizezi dreapta, inainte de iesire si esti atent la cei ...

Tu asa mergi in giratorii la noi? Stai bine cu nervii... E mai usor sa te comporti ca restul maimutarimii si sa semnalizezi stanga cand faci stanga si iesi din giratoriu. Mai usor, DAR NU CORECT! Corect ne comportam in tarile civilizate, unde regulile sunt reguli si daca te comporti cum zice cartea, nu risti sa intre unul in tine ca asa e el obisnuit si nu cunoaste prevederile cum trebuie.

 

mai citeste ce am zis, tocmai asta, ca daca soferul nu era acolo el nu are cum sa ii dea amenda proprietarului ca poate e o masina de la firma, poate e a fratelui, etc. ; deci implicit nu iti poate da amenda, decat doar cheama platforma si numai nu mai ai nici masina, probabil ti-ai fi dorit sa iei amenda.

Hai mai, de unde ati scos-o? Daca masina e pe firma, trimite politaiul adresa, in atentia ADMINISTRATORULUI, daca e pe persoana fizica, il cauta pe ALA, ca macar datele astea le au si ei, si cere comunicarea datelor soferului din data de X care a savarsit Y infractiune/contraventie/zda masii ei stiu ce.

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catranel ai perfecta dreptate. Numai ca vezi o gramada care intra in giratoriu semnalizand stanga, pana ce au iesit din giratoriu, in special pe prima. Ma bucur ca mai vad motoristi care stiu legislatia rutiera!

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catranel ai perfecta dreptate. Numai ca vezi o gramada care intra in giratoriu semnalizand stanga, pana ce au iesit din giratoriu, in special pe prima. Ma bucur ca mai vad motoristi care stiu legislatia rutiera!

 

Bafta si asfalt uscat!

La mine nu e musai sa fie sa fie uscat, ca nu mai posed mobra si nici masina. Zile cu soare doar, ce va doresc si voua +asfalt uscat :D

 

Legislatia o mai cunosc, bunul simt e la purtator intotdeauna insa in traficul nostru e un picut mai greu sa aplici ca la carte. In C-ta, desi sunt o gramada de giratorii, lumea habar nu are cum trebuie procedat corect. E adevarat, mare parte din vina o au si instructorii: mie, personal, mi s-a spus de cel putin 3 ori in scoala (2 profesori de legislatie si 1 instructor) pauza de vreo 4 ani intre 'sesiuni', chestiunea cu PRIORITATE DE STANGA, noroc ca eu mai am ochi sa citesc si imi amintesc ceva cu... prioritate au vehiculele care circula in giratoriu etc. si bla bla bla. Uite exemplu AICI(pagina 3, imaginea 2); Bun, cum imi laudam concetatenii, ei nu stiu sa isi tina troaca incadrata pe o banda, dapai sa gandeasca si ce zicea legislatia... care oricum nu o cunosc...

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jeff, ce dreaq ai prietene? Nu prea te caracterizeaza comportamentul de Ferentari. Te-a dovedit canicula?

Credeam ca doar 9fingers e obsedat de clone. Si care-i faza cu post hunting? Ai impresia ca te vanez? Ceva probleme la mansarda? Paranoia?

Am intrat intamplator pe topicul asta si.... Ziceam sa dau o mana de ajutor indivizilor care nu stiu regulile de circulatie in giratoriu.

Cand intri in giratoriu nutrebuie sa semnalizezi, pentru ca te deplasezi inspre stanga. Semnalizezi doar schimbarea benzii, daca te incadrezi pe a doua sau a treia. Apoi semnalizezi dreapta, inainte de iesire si esti atent la cei care sunt pe benzile din dreapta ta, intrucat esti obligat sa-i lasi sa treaca, abia apoi poti schimba banda si sa iesi din giratoriu.

In fine, spre deosebire de altii, eu nu poop in coor pe nimeni si mr. Gn77b, avatarul meu li se adreseaza in general retarzilor, in categoria carora nu credeam ca te incadrezi.... Sorry, dar infelul asta nu o sa scapi curand de carantina.

Esti dislexic, sau timpit? Poate te mai ia in serios cineva.

Asa e cind sint lasi pe forum expirati care n-au aflatc a s-a modificat codul rutier de pe vremea lui Georghiu-Dej.

Nu ca mi-as face iluzii ca cineva ia forumul asta drept reper, dar sper ca nu l-a luat cineva pe bune.

» Post actualizat in 19 Jul 2015 18:38

Uite, ca sa se lamureasca forumul ca ai luat permisul pe vremea lui Gheorghiu-Dej.

Urmareste masina rosie care vine din partea de sus a imaginii. Asa trebuie semnalizat, si asa am facut si eu. Nu ca sta ar justifica ce-a facut ala?

Deschizi un topic in care scrii de 100 de ori ca circuli pe drumuri publice (daca circuli si nu esti clona 789832676 a lui Adam) fara sa stii codul rutier?

NonUK_Roundabout_8_Cars.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se semnalizeaza stanga la intrarea intr-un sens giratoriu si dreapta inaintea iesirii pe care vei parasi sensul

Daca parasesti sensul la prima iesire, semnalizezi direct dreapta.

Asta e varianta corecta d.p.d.v. legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se semnalizeaza stanga la intrarea intr-un sens giratoriu si dreapta inaintea iesirii pe care vei parasi sensul

Daca parasesti sensul la prima iesire, semnalizezi direct dreapta.

Asta e varianta corecta d.p.d.v. legal.

Pai normal ca e asa.

Nu e nimic in codul rutier specificat explicit despre semnalizarea in sensul giratoriu, nu e nici o exceptie, in acest caz semnalizarea arata intentia de schimbare a directiei de mers.

Ma deprima ca trebuie discutat asa ceva.

 

http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1176

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu 2 saptamani la Nitu vasile un LOgan a fost eprcutat de un duster pentru o faza din asta. Ce ma Bucur!

Ii feresc din instinct...tot zic ca imi mai vopsesc din masina pe rca-ul dobitocilor, dar nu reusesc deloc sa imi calc pe inima si sa nu-i feresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca e asa.Nu e nimic in codul rutier specificat explicit despre semnalizarea in sensul giratoriu, nu e nici o exceptie, in acest caz semnalizarea arata intentia de schimbare a directiei de mers.Ma deprima ca trebuie discutat asa ceva.http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1176

Dragalashule, nu vreau sa fac apologia regulilor de circulatie. E prea mult de scris si... tu esti deja deprimat/nt...

Animatiei tale ii lipsesc marcajele de delimitare a benzilor din giratoriu. Si asta schimba problema. Acolo se semnalizeaza ca intr-o intersectie normala, cu exceptia semnalizarii inainte de iesire. In giratoriu cu mai multe benzi marcate, regula e simpla: Se semnalizeaza schimbarea benzii si iesirea!

Si ca sa fii tu linistit, mentionez ca Dej insusi mi-a inmanat permisul de conducere, odata cu cel de membru de partid. Poate de-aia am cateva sute de mii de km parcursi conducand vehicule cu motor si n-am avut niciun accident rutier din culpa.(cu exceptia celor musamalizate cand eram rupt de beat si n-au murit mai mult de 3 cetateni..)

Nu-i asa ca sunt un tampit dislexic? Dar tu ai prins podiumul.

Bafta maxima, tuturor!

 

P.S. Jeff, daca erai atent, vedeai ca nu am zis ca ai gresit. Doar ca nu inteleg manevra... Dar cred ca mama ta e mandra cu tine, cand te exprimi atat de frumos despre alte mame. Bafta si.... Sa nu te mai simti vanat de mine, am aflat cum se da ignore. Peace, bro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca nu inteleg manevra

Si ma declar neputincios si neinteresat de a te ajuta s-o intelegi. Probabil si ala din Ford e incapabil sa inteleaga de ce-i scoate Universul obstacole in cale cind iese el cu bolidul. Noi sa fim sanatosi. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragalashule, nu vreau sa fac apologia regulilor de circulatie. E prea mult de scris si... tu esti deja deprimat/nt...

Animatiei tale ii lipsesc marcajele de delimitare a benzilor din giratoriu. Si asta schimba problema. Acolo se semnalizeaza ca intr-o intersectie normala, cu exceptia semnalizarii inainte de iesire. In giratoriu cu mai multe benzi marcate, regula e simpla: Se semnalizeaza schimbarea benzii si iesirea!

Si ca sa fii tu linistit, mentionez ca Dej insusi mi-a inmanat permisul de conducere, odata cu cel de membru de partid. Poate de-aia am cateva sute de mii de km parcursi conducand vehicule cu motor si n-am avut niciun accident rutier din culpa.(cu exceptia celor musamalizate cand eram rupt de beat si n-au murit mai mult de 3 cetateni..)

Nu-i asa ca sunt un tampit dislexic? Dar tu ai prins podiumul.

Bafta maxima, tuturor!

 

P.S. Jeff, daca erai atent, vedeai ca nu am zis ca ai gresit. Doar ca nu inteleg manevra... Dar cred ca mama ta e mandra cu tine, cand te exprimi atat de frumos despre alte mame. Bafta si.... Sa nu te mai simti vanat de mine, am aflat cum se da ignore. Peace, bro!

 

Da-mi voie sa te contrazic eu, argumentat, pe baza unei animatii a D.R.P.C.I.V., intr-un sens giratoriu cu mai multe benzi:

 

 

Daca tot nu esti lamurit, imi zici sa-ti mai dau linkuri cu profesori de legislatie rutiera, politisti si alti asemenea practicieni care sustin acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...