Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

...Nu vad unde am scris ca eram in localitate...

 

Eu nu vad unde ai scris ca erai in afara localitatii.

Asa ca am presupus ca ceilalti participanti la trafic erau constienti de sectorul de drum pe care circula si de limitele de viteza impuse, in timp ce tu habar nu aveai de capul tau.

» Post actualizat in 10 Aug 2015 18:50

 

... 110, cu cat se circula pe banda 2.

 

Si pe banda 1 cu cat ai voie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti sa-ti raspunzi singur, iesi pe strada si vezi indicatoarele de circulatie. Sau...poti sa presupui ce vrei tu, din fata monitorului probabil viteza se simte altfel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-ti raspunzi singur, iesi pe strada si vezi indicatoarele de circulatie. Sau...poti sa presupui ce vrei tu, din fata monitorului probabil viteza se simte altfel

 

Pai am iesit si am vazut indicator cu limita de viteza 50. Acum lamureste-ma cu cat am voie sa merg pe banda 1 si cu cat am voie pe 2.

» Post actualizat in 10 Aug 2015 20:47

Io zic sa nu te stresezi sa haranesti troala.

 

Si tu mergi cu 140 de km/h pe DN1? Pe ce banda?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe dn1 pana la Comarnic ai limitare la 50? Unde?

 

Am zis eu ceva de Comarnic? Aici vorbim despre viteza de deplasare in functie de banda pe care te afli. Unii sustin pe aici ca pentru banda 2 exista o anumita limita de viteza, in timp ce pentru banda 1 este o cu totul alta. Asa ca vreau sa stiu si eu: Daca intalnesc indicator cu limita 50 (sau 70... sau orice alta limita, nu asta este important), cu ce viteza am voie sa circul pe banda 1 si cu ce viteza am voie sa circul pe banda 2?

» Post actualizat in 11 Aug 2015 06:24

 

...Redusesem deja de la 140 pana pe la 110, cu cat se circula pe banda 2.

 

Intreb, din nou: Daca pe banda 2 se circula cu 110, atunci cu ce viteza se circula pe banda1?

Ca sa fie si mai simplu: Daca pe banda 2 se circula cu 50, atunci cu ce viteza se circula pe banda1?

Sau daca pe banda 2 se circula cu 70, atunci cu ce viteza se circula pe banda 1?

» Post actualizat in 11 Aug 2015 06:32

La intoarcere in Bucuresti, pe dn1... Mercedes pe banda 2, vin cu 140 din spate, reduc usor si ma trezesc cu o frana brusca pana pe la 60...nimic in fata lui. Claxonez, flash...omul sta in fata mea si cu greu accelereaza pana pe la 90...nimic, nu se da la o parte. Pana la urma depasesc pe dreapta, pe coborarea de pe un pod. Pe drum, alti dobitoci care nu stiu ca au oglinzi sau semnale...sau adorm pe banda 2 cu 70 la ora si nu s-ar da nici morti pe 1.

 

Pai spune-ne odata ca sa pricepem si noi, iar pe viitor sa ne dam din calea ta, micule uragan: Care este viteza legala pentru banda 2 si care este viteza legala pentru banda 1, pe DN?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu intelegi doar ce iti convine, de dragul de a te certa pe forum?

1. nu am spus ca eram in localitate, eram in afara ei si era destul de usor de inteles. Pt cine vrea/poate.

2. nu am spus ca "viteza legala este de... pe banda 2", am spus ca SE CIRCULA cu 110 pe banda 2. Daca nu intelegi diferenta intre exprimari si cuvantul "circula", cauta in dex. Ai intrebat de viteza legala dupa aceea si ti-am spus ca e 100 (+/- 10)... de aici cred ca poate sa deduca oricine ca e vorba de exteriorul localitatilor.

3. nu caut aprobarea ta si nici nu ma intereseaza ce parere ai, m-am lamurit de pe topicul cu echipament pt chopperisti. Consider ca nu mai are nici un rost sa discut subiectul asta, in special cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Va povestesc si eu una proaspata, de aseara. Mergeam si eu linistit spre casa. De pe Oltenitei pana pe Lascar Catargiu nici un fel de problema. Fac stanga pe General Gheorghe Manu. In capat, unde se transforma in Occidentului, la intersectie cu Buzesti ( colt cu MC si Presto) prind galben spre rosu. Nu fortez ca nu am graba. Stau relaxat. Mai am inca un semafor si ajung acasa. Pe cand sa se faca verde, pe stanga mea, un mercedes urmat de un clio, ma depasesc pe linie continua si ca sa fie treaba treaba, mai fac si stanga. Imi taie amandoi fata. Claxon plus 2-3 injuraturi in casca. La 1 secunda dupa ce mi-a taiat calea clio, de pe contrasesns un alt idiot ( dar nu am vazut ce masina) face stanga, prin fata mea, imi taie si el calea si intra pe linia de tramvai in fata mea. Alta serie de claxon plus injuraturi.

 

Acum stau eu si ma intreb, oare cum era povestea daca eu plecam "tare" de la semafor? Care ma trantea primu? Mertanu, clio sau retardatul de pe contrasens? Cum era de plecam fara sa ma uit in oglinda, sa-i vad pe retardatii ce ma depasesc pe stanga pe linie continua sa faca apoi dreapta, doar de dragul de a nu mai sta la rand la semafor ?

 

Am ajuns acasa oarecum mirat, de dupa o zi in care am facut vre-o 200km de plimbare ( a se intelege ca ultima plecare a fost de pe oltenitei pana spre casa) fara nici cel mai mic incident, chiar cand mai aveam 5 km pana casa, aveam sansa sa fiu tavalit sau sa crap de 3 ori in 5 secunde.

 

E de contemplat. E de gandit daca merita sa ma plimb cu mobra prin oras, sau sa stau linistit in cotet (masina) cu tot cu aer conditionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just for fun:

 

1. Lunea trecuta, ies din pasaj de la Victorie spre Titulescu, aprox 70km/h, din dreapta vine o pasarica cu ceva Golf si imi taie calea chiar inainte de semafor (era rosu). Ma duc langa geam, ii fac semn la oglinda, pasarica lasa geamul si ma intreba ce s-a intamplat. "Mi-ai taiat calea, nu m-ai vazut deloc, nu-i asa ?", la care ea, cu un glas suav: "Nuuu... imi pare tare raaaau..." :D

 

2. Aseara, la urcare pe podul Basarab, o alta pasarica in ceva similar, isi da seama ca ea vrea sa mearga pe langa pod, asa ca se infige in frane. In spate, un Ferrari superb ne arata de ce masinile alea costa atat (frana violenta, evitare, accelerare blana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si tu mergi cu 140 de km/h pe DN1? Pe ce banda?

Cu 140 se merge printre benzi.

Mai ales atunci cand unul de pe banda 1 vede ca vii mai tare din spate si se apuca sa il depaseasca pe cel din fata lui. Si il tot depaseste pret de vreo 2-3 minute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 140 se merge printre benzi.

Mai ales atunci cand unul de pe banda 1 vede ca vii mai tare din spate si se apuca sa il depaseasca pe cel din fata lui. Si il tot depaseste pret de vreo 2-3 minute :)

Tru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e problema... iti da emotii cand franezi brusc sa nu te infigi in el... si iti mai da iar emotii sa nu se infiga aia din spate in tine. Problema mea cu boul ala a fost ca a pus frana fara absolut nici un motiv. Nu aveam o problema sa merg cu 110 in spatele lui, dar am avut o problema cand a franat aiurea brusc si nu s-a dat la o parte, chiar daca m-a vazut in spatele lui, iar banda 1 era libera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Militienii e si ei bajeti de comitet. Ieri pe un drum din Bucale mi-a dat loganu' cu radar flash-uri s-o las mai moale :D. Ce-n-seamna dom-le sa nu stai la japca ci chiar sa-ti faci datoria de a incuraja purudenta in trafic si respectarea regulilor de circulatie.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi dmineata, la semafor pe Bd. Burebista cu Calea Dudesti...in directia spre Calea Vitan via Str. Brailitia....

Eu pe banda din dreapta, pe banda din stanga 4 gagici/pustoaice intr-un un hatchback gri, cu semnal stanga... "Hiihihihi, hahaha....nu ne pliimbi si pe noi....Hihihi, hahha".

Dupa haine + atitudine si faptul ca faceau stanga cre'ca mergeau spre mare... ma rog, se face verde, trec intersectia si aud in spate un ditaaai POC-ul...ma uit si vad cum duduia de la volan facuse stanga fara sa mai dea prioritate alora din sens invers asa ca in dreapta ei statea infipt un sedan negru....si-au cam fwtwt vacanta, nu cred mai "Hihihi, hahhaha"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa intru prea tare si prea prost in virajul acesta spre TM, taind linia (dupa portiunea punctata) cu mai bine de juma de metru. S-au nimerit doi soferi de SUV respectiv berlina pe contrasens care si-au baut cafeaua in ziua respectiva si au ales sa ma fereasca (in conditiile in care initial mergeau amandoi fix pe langa linia despartitoare), altfel se posta la accidente pentru rip-uri. A doua cea mai mare tampenie pe doua roti comisa pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa intru prea tare si prea prost in virajul acesta spre TM, taind linia (dupa portiunea punctata) cu mai bine de juma de metru. S-au nimerit doi soferi de SUV respectiv berlina pe contrasens care si-au baut cafeaua in ziua respectiva si au ales sa ma fereasca (in conditiile in care initial mergeau amandoi fix pe langa linia despartitoare), altfel se posta la accidente pentru rip-uri. A doua cea mai mare tampenie pe doua roti comisa pana acum.

 

Ma, bine macar ca recunosti

 

Wtf, dar i-ai dat ceva goarna sa iesi aiurea intr-un viraj atat de larg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...