Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Treaba asta cu respectatul legii in trafic, adica altii sa o respecte cand tu esti pe motocicleta, gen moarte conservarilor, este pentru naivi.

 

Freaca-te la ochi, clateste-i bine cu apa si citeste urmatoarele cuvinte: CONDUITA TA PREVENTIVA TE VA SALVA, NU LEGEA!!!

Eu nu-ti dau prioritate, tu intri in mine. Eu fac 2 ani cu suspendare, tu ramai ciung, leguma sau lat pe asfalt, Doamne-fereste. Si acela este momentul in care realizezi, tu cu tine, ca daca n-ai avea piciorul rupt si ai putea calca pe el, te-ai ridica din pat si te-ai pisha pe ea de lege, asculta la mine.

 

Ambele situatii erau de evitat fara pic de stres. Primul la semafor a crezut ca-l lasi sa treaca, oricum avea loc suficient. La al doilea ai vrut sa-ti arati muschii, ceea ce a fost mega riscant, pentru ca ai mers paralel cu el, iar daca-si punea mintea cu tine scriai din spital acum, crede-ma. Si, repet, el iti dadea asigurarea, platea o amenda, daca aveai mai mult de 30 de zile se deschidea dosar penal de vatamare corporala, eventual din culpa, lua NUP sau suspendare, cat se judeca procesul tu schimbai bandajul si ghipsul, eventual iti scotea firele si iti dadea cu WD40 pe suruburi ca sa nu rugineasca, Doamne fereste.

 

Asa ca, bea doi litri de apa, asteapta 30 de minute, si pisa-te pe ea de lege si invata sa ai grija de tine. TU ai grija de tine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@George M.

 

Ca mesaj este ok ce ai scris si apreciez pragmatismul tau. Sigur, scenariile catastrofale pot fi multe, dar inca o data, subiectul era neacordarea de prioritate, din partea unor participanti la trafic. De aici s-a deviat pe langa subiect si s-a ajuns la viteza mea de deplasare, la urmele de frana inexistente, la paralelismul a doua vehicule in miscare, la ghipsul meu sau al altora. Inca o data, principial sunt total de acord cu continutul mesajului tau, doar ca ne scapa esenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esenta e ca asa se circula mereu. A devenit normalitate... fazele de mai sus nu sunt iesite din comun si sunt/au fost usor de evitat. Daca trece o zi in care sa nu-i injur pe 2-3 mi se pare ca e ceva in neregula :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Intr-un fel e de inteles, eu unul imi pun cenusa-n cap si recunosc multe prostii pe care le faceam pe la inceput din prea mult spirit justitiar. Imi amintesc ca l-am "incercuit" pe un dobitoc in mijlocul campului incercand sa-l oprim, eu cu prietena in spate (mare prost) calare pe o gioarsa de 50 cai si tovarasu' de drum calare pe alta la fel :)) Praf ne facea ala cu masina daca se pierdea cu firea.

 

Daca inchizi ochii la cele 1273542356 de mizerii de care vei avea inevitabil parte in trafic nu inseamna ca esti mai prost, ci mai rabdator si mai intelegator. Pastreaza-ti energia pentru cazurile alea putine in care se impun masuri de forta :D

Pana atunci ia-o usurel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace:


» Post actualizat in 30 May 2016 09:19

Esenta e ca asa se circula mereu. A devenit normalitate... fazele de mai sus nu sunt iesite din comun si sunt/au fost usor de evitat. Daca trece o zi in care sa nu-i injur pe 2-3 mi se pare ca e ceva in neregula :))

 

Esenta celor spuse de tine m-a facut sa zambesc... Multumesc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Radical

Eu daca eram in conserva nr 1, la un flash in situatia aia as fi inteles ca ma lasi sa fac stanga. Cam asta e obiceiul intre soferi in Bucuresti (din experienta mea). Si in plus omul chiar s-a miscat repede, sa nu te incurce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia si numara cati am zis acelasi lucru... Poate ajungi la vreo concluzie.

 

Parca era end of discussion, nu? :D Glumesc!

 

@einstein1984

@ioiox

@gogO.

 

Baieti, intre timp s-au intamplat multe de la ultima postare. Am ajuns acasa cu bine, dupa ce m-am ferit de inca 2 indivizi si am evitat, cu brio, un pieton care traversa aiurea. Asadar, s-a incheiat o zi minunata, iar in cinstea voastra am baut o bere rece, dupa care am tras un pui de somn si sunt ca nou. Si totusi, ca sa nu ramaneti cu impresia gresita ca m-am pripit va mai spun urmatoarele:

1. Era ora 6:40, asadar trafic inca ok, daca fiecare am fi respectat ce era de respectat nu cred ca intarzia cineva la serviciu sau in alta parte

2. Faza mea lunga nu a fost un flash, a fost faza lunga tinuta intentionat secunde bune pana la depasirea intersectiei

3. Stiu ca exista o vorba, cand cineva iti spune ca esti beat ripostezi, cand inca doi iti spun ca esti beat te duci si te culci

4. Eu m-am culcat, dar credeti-ma, de obosit, nu de beat, pentru ca berea era fara alcool :)

 

V-am salutat si va urez seara/noapte linistita :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un viol poti face plangere la politie, dar ei nu te pot desfute.

 

Dupa un accident, poti face plangere la politie, dar ei nu te pot vindeca.

 

Aplica conduita preventiva indiferent de cine are dreptate! De exemplu, eu chiar daca circul pe un drum cu prioritate, daca nu am vizibilitate intr-o intersectie reduc din timp viteza. Iti mai zic o pilda. Cand eram incepator citisem ca nu se franeaza in curba. Contrar sfaturilor citite am inceput sa franez in curbe. La inceput de nevoie, apoi, vazand ca se poate, am inceput sa-mi imbunatatesc tehnica si chiar imi placea sa fac asta si o faceam/ fac bine si in siguranta, desi, de cele mai multe ori, franam pentru ca nu intram in viraj cu viteza potrivita.

Intr-o zi, citesc pe forum o fraza care zicea cam asa, un motociclist cu experienta nu franeaza in curba. -Pai cum este posibil? m-am intrebat in sinea mea. -Daca eu, fara prea multa experienta pot sa franez in curba fara probleme, atunci unul experimentat de ce nu ar face-o? Mai tarziu am aflat si raspunsul. Un motociclist cu experienta nu franeaza in curba nu ca n-ar vrea sau n-ar putea, ci pentru ca nu are nevoie. El stie dinainte sa citeasca curba si stie cu ce viteza s-o abordeze.

 

La o prima citire, mica mea povestioara pare a fi lipsita de vreo legatura cu subiectul discutiei, dar daca stai putin si te gandesti, iti vei da seama ca este fix la fel ca si in cazul pataniilor tale cu alti participanti la trafic. Adica. Odata cu experienta, iti vei da seama despre aproape orice are sa se intample in traficul din jurul tau: cine iti va taia calea, cine va schimba banda peste tine, cine va iesi dintr-o parcare fara sa se asigure, cine va deschide o portiera, cine va traversa in graba pe langa zebra, atentie la dubele, camioanele si autobuzele care stationeaza, intotdeauna se gaseste sa iasa cineva de dupa ele, si multe altele. Cand vei avea cat mai multe dintre aceste deprinderi, iti vei da seama ca exprimarile de genul m-am ferit de doua masini, am evitat un pieton, nu vor mai exista in limbajul tau.

 

Inchei prin a-ti spune ca ieri dupa-amiaza, am intalnit fix aceeasi situatie cu a ta versus soferul de Cielo argintiu. Un BMW X6 alb a venit dintr-o bifurcatie si a patruns pe banda mea, fara sa se asigure, fara sa semnalizeze si cu viteza mare, desi avea semnul STOP. Am vazut cu coada ochiului ca ceva vine prea repede, m-am asigurat in stanga, am semnalizat si am schimbat banda. Simplu si fara nervi.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul 2 idioti in mai putin de 1 minut.

He he, astia sunt 'soft' colegule... Eu am asistat recent la un accident cu o fata luata pe capota, fix de pe trecere, unde era vizibilitate buna in zona si sambata la alt accident, unde eram 3 masini + 1 condusa de un tigan kamikaze pe toata strada si doar miracolul a facut ca eu sa scap nevatamat, ceilalti 2 participanti la trafic de langa mine au iesit cam sifonati; bine ca nu eram cu moto ca sigur stateam pe banda de langa axul drumului si iesea mai nasol pt mine :) In rest...nesimtirea e la ordinea zilei - imi displace tare rau mizeria asta - nu imi doresc decat sa fi avut pasiunea cu jipane de offroad, placuta senzatia cand roata ajunge la geamul cocalarului si parca ii taie din elan :crack:

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost pana la Veliko, nici nu am iesit din Bucuresti, am dat sa depasesc autobuzul oprit in statie (prelungirea ghencea), masina din fata mea s-a bagat si ea jumatate, in acelasi timp cu mine, desi se uita la mine in oglinda (si eu la el, sa fiu sigur ca ma vede)... gen stiu ca te bagi, dar ma bag si eu, ca-s mai mare. Cu un claxon si intins genunchiul spre oglinda l-am calmat. Dar bine, viteza era aproape de 0 si aveam unde sa-l evit, nu se punea problema sa ma dea jos.

Pe Buc-Giurgiu... papuc care intoarce pe linie continua, masina de insotit biciclistii (urate specimene) care opreste brusc pe banda 2 ca sa se bage aia de pe banda 1, idioti care se oftica ca i-ai depasit si ii dau tare pe langa tine la cativa cm... asta fiind la peste 100 km/h, dupa ce i-ai depasit mergand constant.

In Bulgaristan... q7 care depaseste in curba stransa, linie continua, fara vizibilitate, si ma forteaza sa franez ca sa se bage la loc pe banda. Plus N manevre prin Veliko fara semnale, frane din senin etc.

La intoarcere... ciori (fara permis probabil) pe centura, cu bemveu, care trag frana brusca, se duc pe dreapta si intorc brusc.

Plus masini care accelereaza cand le depasesti sau te claxoneaza ca nu te dai la o parte din fata lor de pe singura banda existenta (pt ca in fata e sir de masini si, evident, motocicleta poate sa se duca si in sant).

Nimic iesit din comun... injuri si mergi mai departe :))

Azi... taxiu care taie fata masinii din fata mea, frana brusca ala, frana brusca eu (viroaga "exceleaza" la frane), taximetristul ca ce, ca el era pe banda lui... doar tot drumul e al lui... la 2 minute dupa, se urca pe mine un mos cu un logan, pe banda 1, nu vedea stanga-dreapta.

Si iar injuri si mergi mai departe... nu am povestit atata ca sa ma plang, ca deja sunt obisnuit, mai rar ma mai iau cu cate unul sau altul... o zic ca sa-ti faci idee de cate rahaturi se intampla la o singura iesire. Mergi cu ochii in 14, cu 2 degete pe frana, anticipeaza miscarile altora, fereste-i tu... o sa te obisnuiesti.

 

Pe de alta parte, mai sunt si cei care iti dau semnal dreapta si trag spre margine ca sa-ti arate ca poti sa-i depasesti, cei care te saluta sau iti dau flashuri ca e radar, cei care te vad in oglinda in aglomeratie si trag de volan sa-ti faca loc, cei care isi cer scuze daca ti-au gresit cu ceva... azi m-a fugarit un bmw doar ca sa-si ceara scuze ca era sa se urce pe mine, eu eram pregatit de scandal deja :)) Nu e dracu' asa de negru, oamenii sunt de diferite feluri. Multi prosti, dar nu chiar toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cap0ne

 

Ma gandesc ca este numai de bine in spusele tale :) Voi avea grija si sunt deosebit de calm. Multumesc.

 

Poti fi sigur ca numa' de bine e :) Treaba asta cu motoretizmu trebe sa fie fun, nu un stres in plus ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, mai sunt si cei care iti dau semnal dreapta si trag spre margine ca sa-ti arate ca poti sa-i depasesti,

 

Mai sunt si domni la volan. Ieri aveam unu in fata care numa ca nu a intrat in sant bietul de cat de dreapta a tras si imi tot facea disperat semne sa il depasesc, cu toate ca eu stateam cuminte in rand, fara intentia sa il depasesc. Nu pricepea de ce nu il depasesc, insa pe contrasens era trafic si nu aveam loc. Dupa ce am avut loc si am trecut, mi-a vazut fundul de 1.90 metri, probabil s-a prins de ce nu m-am strecurat de la inceput. Oricum, dupa ce am trecut, 1km mai incolo am ajuns in spate la o masina de politie care si aia a tras dreapta insa de data asta cu semnul de rigoare sa trag si eu dreapta.

In alta ordine de idei, chiar daca esti cu dreptatea in brate, parerea mea e ca face bine la neuroni si la viata lunga sa nu te consumi la fiecare incalcare a legii care nu duce la consecinte dramatice.

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi veneam de la Brasov cu conserva, Logan in sant pe sensul opus pe plafon si un camion cu o bara de logan rupta in fata pe sensul corect de mers dupa LOgan. . Am ajuns inaintea politiei, nu mi-am dat seama cum ajunsese asa masinuta, undeva la iesirea din Azuga spre Brasov.

Anu recut am ajuns tot asa la paraul rece printre primii la un accident nasol... nu prea am noroc in zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt incepator dar am vreo 12 ani experienta in conserva. In brasov sunt multe sensuri giratorii, care mai de care mai diferite. De multe ori imi place sa fac pe justitiarul si sa ii claxonez pe cei care nu merg corect. Acum o saptamna o vaca blonda, care vorbea si la telefon, dupa ce ca mi-a taiat calea, a facut si o sicana (vorbind la telefon) ca sa ma forteze sa intru pe contrasens (2 benzi pe sens). Atunci am decis sa:

- in acea intersectie (si in cele similare) sa folosesc claxonul scurt, nu iritant, pentru ca atunci oamenii reactioneaza altfel decat atunci cand apesi claxonul nervos

- ma gandesc ca cel care face o magarie se grabeste ca poate are copilul bolnav, un parinte cu probleme sau o urgenta oarecare (asta am invatat-o de la un coleg de munca)

 

Pe moto nu e cazul sa fiu justitiar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, mai sunt si cei care iti dau semnal dreapta si trag spre margine ca sa-ti arate ca poti sa-i depasesti, cei care te saluta sau iti dau flashuri ca e radar, cei care te vad in oglinda in aglomeratie si trag de volan sa-ti faca loc, cei care isi cer scuze daca ti-au gresit cu ceva... azi m-a fugarit un bmw doar ca sa-si ceara scuze ca era sa se urce pe mine, eu eram pregatit de scandal deja :)) Nu e dracu' asa de negru, oamenii sunt de diferite feluri. Multi prosti, dar nu chiar toti...

Chiar ieri venind seara de la munca, un domn a intrat in banda 2 care e peste o linie de tramvai distrusa si vai de mama ei sa ma lase pe mine in banda 1 sa trec de el, si avea un Audi de imi venea mie sa plang cand am vazut cum se zguduia pe portiunea aia de drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt oameni carora le este "frica" de motociclete cand sunt la volan. Mie imi este cand sunt la volan. Sincer, gandesc ca motociclistii sunt de mute ori indisciplinati si o ard aiurea....eu ma feresc de ei pentru ca stiu ca o mica greseala il poate omora pe acel om, indeiferent cat de corect sau incorect conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din pacate, ieri am fost martor la un accident usor in constanta. Doi nemti, un trike rewago, forteaza sau nu vad ca se face rosu, masina din fata mea da sa intre in intersectie pe verde, trike ul in spoiler lateral. Norocul a fost ca: viteza f mica, trikeul avea gratare cromate , masina s a blocat in alea. Dupa aventura, aproape nema engleza, au cerut politie, eu le zic ca le ia permisul, nimic. Pana la urma ajungem la politie, eu martor, ei, si soferita nevinovata. Permis luat. Azi aveau plecare spre meleaguri ucrainene, am fost cu ei la sectie pentru recuperat permisul, dar garcea a vrut declaratie notariala! Notar in weekend pauza. Le am lasat instructiuni ce sa faca si unde, notar, le am dictat- tradus declaratiile.., sper sa se descurce. of, beliti ochii la intersectii, daca era pe 2 roti isi trosnea un picior...

Editat de mathe adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca normal este sa ma evalueze altii în functie de acțiunile mele din trafic. Având în vedere ca sunt începător și fac greseli... Probabil in grupa celor dobitoci, dar nu in a celor dobitoci care depășesc pe linie continua, pe zebra sau in cea a celor care merg cu 100 km prin oras.

Tu în care esti, și mai ales de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Adevarul supara, este?

 

Absolut deloc, numai ca simteam nevoia unei argumentatii... care a si venit, de altfel. Cand incadrezi o buna parte dintre motociclisti ca fiind in clasa "dobitoci" este normal sa sustii cele afirmate.

 

 

Având în vedere ca sunt începător și fac greseli... Probabil in grupa celor dobitoci, dar nu in a celor dobitoci care depășesc pe linie continua, pe zebra sau in cea a celor care merg cu 100 km prin oras.

 

Si eu fac greseli, tot in calitate de incepator (imi asum acest calificativ si peste 30000 Km), dar este o diferenta intre greseala inerenta, urmare a nepriceperii (cel putin de moment) si greseala provenita din incalcarea regulilor cu buna stiinta, care da, te arunca fix in categoria "dobitoci".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...