Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum un minut a trecut un băiat cu un r6 pr langa mine ,pe Iuliu Maniu,cu fdarurile stinse,noroc ca am auzit toba ca vroiam sa vad stanga,l-am vazut in ultima clipa.Am vazut dupa ca si-a aprins darurile,Chiar daca e luminat bulevardul,tot nu se vedea din cauza darurilor celorlalte masini.Man ai grija ca e periculos sa mergi asac

Ar fi singurul R6 neaccidentat la final de sezon si incearca si el sa prinde trenul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri, pe ploaie, strada cu doua benzi pe sens, intersectie aglomerata in fata (Campia Libertatii - pe care veneam dinspre Sud - cu Baba Novac), ma bag printre masini la semafor. Primii in fata, o duba pe banda 2 si un audi pe banda 1. Ma chinui sa trec printre ei (ghidonul meu e pe la inaltimea oglinzilor de duba), ma strecor in final, opresc si eu la rosu.

 

Ala cu Audi, om normal asa la prima impresie, deschide geamul si ma ia prin invaluire:

"Voi, motociciistii, organizati evenimente ca nu sunteti respectati in trafic..."

"Da.. ?"

"Atunci tu de ce nu ma respecti pe mine? Te-ai bagat in fata, era sa iei oglinda aluia din stanga, oglinda mea."

Am apucat sa ii zic ceva de genul ca totusi nu i-am atins oglinda, pentru ca s-a pus verde si deja ne claxonau din spate.

 

Am facut toti 3 stanga: duba de pe banda 2, eu dintre benzi, Audi de pe banda 1. Va las sa ghiciti cine nu a semnalizat manevra si a incercat sa se bage in fata celorlalti doi desi facea virajul mult mai larg..

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ăstora care mă întreabă de ce mă strecor în trafic le răspund întotdeauna cu acceasi chestie, care îi închide: " dacă vroiam să stau ca prostul în trafic scoteam mașina de dimineață".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Adica ii faci pe aia prosti... Nu cred ca e o atitudine constructiva indiferent de mijlocul de transport folosit.

Daca erau destepti taceau din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica ii faci pe aia prosti... Nu cred ca e o atitudine constructiva indiferent de mijlocul de transport folosit.

 

e ca in zicala aia - "un prost arunca o piatra in balta si zece destepti nu o pot scoate".

poti incerca sa ii explici ca manevrele tale chiar nu il pun in pericol si ca o toleranta de cativa mm e suficienta, ca nu ii prelungesti timpul de stat in trafic, ca dimpotriva ar fi mai aglomerat orasul daca motocicletele ar sta la cozi la semafor sau daca motociclistii ar iesi cu masina. dar cum faci asta la un rosu la semafor? in plus, crezi ca aia sunt capabili sa inteleaga argumentele astea, ei venind deja setati sa te mustreze cu superioritate?

(imi inchipui ca asta era in capul alui meu, ideea ca ma dojeneste de la obraz, ca ma atinge la corazon, ca isi rupe niste timp si energie sa ma faca sa constientizez cat de gresit actionez; ca altfel nu imi explic abordarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa dar nici noi nu suntem niște sfinți.

Duminica unul cu motocicleta m-a depasit pe linie continua in timp ce venea unul din fata. Ieri era sa ii omor pe 2 cretini pentru ca ei nu trebuie sa acorde prioritate (astia erau cu scuterul iar eu cu mașina).

Conteaza ce faci, cum pui problema și de asemenea cum te adresezi celorlalti participanți la trafic. Dacă avem sau nu moto nu devenim mai mult sau mai puțin deștepți fata de altii.

 

Asta e părerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute opresc la benzinarie si, in timp ce alimentam, trage o masina in spatele meu (mai erau 2-3 pompe libere) si trage un claxon. Zic ca omul a apasat din greseala pe claxon... inchid rezervorul, nici nu apuc sa ma dau jos de pe ea, iar claxoneaza. Ma intorc si il intreb ce vrea... un mosulica la volan, ca sa mut mobra. I-am aratat frumos ca are pompe libere la alegere, s-a uitat tamp la mine si s-a dus la pompa de langa.

Azi, in trafic, coloana care se misca cu incetinitorul, ma strecor printre benzi pana la o masina rosie de AG, care mergea cu roata pe linia despartitoare si, evident, nu aveam loc sa trec. Incerc de vreo 2-3 ori sa trec, fara succes, masina de langa cel de AG ma observa si imi face putin loc, cat sa trec. I-am zis din mers astuia ca ii e cam greu sa-si tina banda...ma claxoneaza nervos, alearga in spatele meu sa ma ajunga din urma ca sa se certe cu mine. Cum mi-am permis sa-i zic ceva? Si ii vorbisem frumos, el f nervos... la final mi-a "zis-o", sa invat sa merg cu mobra ca el conduce perfect, eu sunt prost :))

Ah, da... si un "coleg" nervos cu mobra la Universitate isi tura motorul sa-i faca masinile loc... de parca aveau unde. Asta dupa ce depasise coloana pe dubla continua, dar vazuse politia in intersectie si se bagase la loc pe banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca suntem calare pe 2 roti ar fi bine sa nu ne punem soferii in cap. E atat de usor sa te enervezi, sa gesticulezi, sa injuri. orice (cuvant urat) poate. E mult mai dificil sa fii calm, sa ii respecti ep cei din jur.

Va povestisem ca in Brasov, fiind cu masina, mi-a intrat un idiot in fata, intr-un sens giratoriu. L-am clacsonat scurt si a inceput boul sa urle la mine ca sunt prost, dobitoc, apoi a aspteptat replica...iar aceasta a venit: un simplu dat din cap. ATAT! Nu va puteti imagina ce s-a enervat ala de volan...probabil ca nu a inteles cum am indraznit ca pentru efortul depus de el (injuraturi, gesticulari) eu doar sa dau din cap, cu un oarecare zambet sters. Satisfactia avuta de mine a fost maxima. S-a enervat un bou care nu stie sa citeasca marcajele de pe strada.

 

Oameni tampiti sunt pestetot, inclusiv pe 2 roti. Totusi, cei de pe 2 roti suntem un pic mai "teribilisti", mai altfel decat ceilalti care au doar masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa dar nici noi nu suntem niște sfinți.

Duminica unul cu motocicleta m-a depasit pe linie continua in timp ce venea unul din fata. Ieri era sa ii omor pe 2 cretini pentru ca ei nu trebuie sa acorde prioritate (astia erau cu scuterul iar eu cu mașina).

Conteaza ce faci, cum pui problema și de asemenea cum te adresezi celorlalti participanți la trafic. Dacă avem sau nu moto nu devenim mai mult sau mai puțin deștepți fata de altii.

 

Asta e părerea mea.

 

Poate eu eram :)). Dar slabe sanse . Eram cu prietena si a fost primul ei drum. Asa ca am mers incet si regulamentar ca sa nu o stresez :)) totusi nu prea am mai vazut lume cu scutere / moto prin bv :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mergeam cu mobra spre Buftea. Imediat dupa giratoriul din Mogosoaia vad in fata un Logan mcv (gri metalizat inchis, jon la numar) agitat, mai ca s-ar fi bagat sa-l depaseasca prin dreapta pe cel din fata lui. Toata Mogosoaia a mers lipit de bara spate a celuilalt si cu farul stang in exteriorul lui. Eu am rulat la distanta de siguranta, din fata era trafic, viteza era destul de ok, nu voiam sa ma incurc. Aproape de iesirea din Mogosoaia prind liber din fata, semnalizez si, atent la individ, intru in depasire. Bineinteles ca, atunci cand eram langa el, iese fara sa se asigure sau sa semnalizeze. Claxonez, se uita fix la mine si, foindu-se on scaun, comtinua linistit manevra. Am tras de gaz si, ajutat si de latimea carosabiluui, am trecut de el si de alte 2 masini din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Credeam ca am postat intamplarea de acum cateva zile...in fine eram cu mobra aproape de casa, pe niste stradute micute. Ma apropii de o intersectie, trecere de pietoni, un mos pe trecere. Parca mi-a mirosit ca nu vrea sa treaca dar opresc (carnetul e al meu, nu vreau sa-l imprumut politailor).

Eu: ..... (oprit)

El: .... nimic, nici macar nu se uita la mine

Eu:...claxon scurt si ii fac semn cu mana politicos sa treaca

El:... imi face semn ca nu vrea sa treaca

Eu: plec de pe loc si ma opresc langa el, ridic viziera: De ce nu treceti?

El: A...dar nu vreau sa trec.

Eu: pai de ce stati pe trecere?

El: pai ma uitam in partea celalalta ca sa ma asigur ca atunci cand iesiti nu vine nimeni!!!

Eu: (WTF...in gand). Stiti, daca e politia in zona, orice sofer ar ramane fara permis daca ar trece!

El: A, nu, fi-ti fara grija ca nu trec, deci nicio problema

Eu: Nu conteaza, tot ati lasa pe cineva fara permis.

El, A, da? Atunci ma urc pe trotuar....

 

Asa a facut dar statea tot ca si cum ar vrea sa treaca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate din cauza unui nehotarat ca asta era sa pic exameul pentru A anul trecut. Am vazut maimuta in apropiere de trecere, nu era cu fata, ci intors sau chiar cu spatele. S-a hotarat brusc sa treaca si a pus piciorul pe zebra. Daca as fi franat la vreo 40KM/h in curba si fara experienta eram sigur varsat. Instructorul mi-a zis ca mergeam un pic cam tare dar ca nu as fi putut sa opresc. Acum nu stiu daca politaiul a vazut faza si a inteles ca am procedat corect (fara sa franez ca boul) ori chiar a ratat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Incepator , mobra si permis A de 2 luni si jumatate ,3000 km cu mobra in perioada asta (inca fac naveta cu ea la servici).Nu mai sunt chiar adolescent , conduc auto de 21 ani.

Azi dimineata , pe Uverturii (Buc.s6) , plecand de la semafor Apusului pe banda 1 ...mergem in spatele unui Volvo S80 si ma tot uitam la el cat de obosit/lovit era. Strada se cam ingusteaza la 1 banda si 1/2 asa ca am ramas in spatele lui. Masina din fata lui da semnal stanga , se opreste pt.viraj la stanga, strada se largeste iar Volvo accelereaza si se baga pe dreapta sa depaseasca. Eu dupa el , in usoara acceleratie. In 5 m Volvo se hotaraste sa faca dreapta pe o straduta chiar cand era inca in dreptul celui care vira la stanga. Normal , nu mai are timp de semnal , doar frana...nu conteaza , vina e doar a mea , el franeaza , incerc si eu .... Acum , afara era 3 sau 4 grade , iar strada era spalata/udata ... Multe nu mai stiu , doar cred ca imi amintesc ca nu am avut aderenta nici cat sa incarce furca , cred ca furca s-a comprimat in bara lui...ABS nici vorba sa intre...Cert e ca m-am trezit pe jos , nu sub mobra , ea a cazut inaintea mea. Tind sa cred ca eu am plecat spre in fata , am intrat perfect perpendicular in bara lui , "decolarea" a fost intrerupta brutal de contactul OOlelor cu rezervorul . Nu stiu daca am cazut sau am ramas in picioare , nu cred ca impactul a fost foarte dur , mobra a cazut pe stanga, imi aduc aminte doar cand o ridicam. Daune mobra vizibile : cateva zgarieturi superficiale pe semicarena stanga si o mica pata de contact pe top box. In rest ...crashbar-ul sa traiasca. Daune personale : OO-le chiar flagelate , durere destul de acuta si acum , la 4 ore dupa. Dupa ce s-a asigurat ca sunt ok , omul a plecat linistit , nu s-a impacientat de masina ( se vedea urma perfect dreapta a rotii in bara - nu sparta sau indoita (oricum revenise plasticul) ci doar crapaturi zdravene in vopsea).

Am mai ramas vreo 20 min la fata locului sa evaluez starea mea si a motorului ...dupa care am plecat la servici. Problema este ca am luat mainile de pe ghidon de cateva ori si imediat incepe sa vobleze. Nu pare sa traga st-dr , dar din 10 incercari , de 8 ori a intrat in voblaj. La viteze mici , maxim am incercat la 60. La fiecare semafor pana am ajuns am comprimat furca de multe ori , nu exista urma de ulei pe jambe , sunt perfect uscate. Precizare necesara : mobra e Honda CBF 600 SA 2005 , cauciucurile sunt DOT 11 (nu dati cu pietre, am fost sfatuit sa le schimb , dar am fortat). Sunt atat de strain de ce inseamna suspensie moto/furca incat nu stiu cum as putea sa-mi dau seama daca e afectata sau cat e de afectata. Clar , pare sa se fi intamplat ceva ...cum pot afla daca/ce s-a intamplat?

Va rog sa ma scuzati pentru postul lung si multumesc de eventualele sugestii catre un biet incepator cu OO albastre-vinete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...