Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

„Found new Hardware. Install it now?”

 

L-am percutat și io pe @Zidu acum mulți ani, cu bicicleta! Alergam să-l prind, aveam cca 50 km/h cînd s-a pus roșu. Am început să frînez, dar n-am reușit să opresc de tot decît după ce l-am atins! N-a căzut niciunul dintre noi, dar am făcut haz! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ar fi fost bine o asigurare de raspundere civila.

 

a propos, Ducati B 614 MAI, nu e frumos sa traversezi linia de tramvai pe trecere de pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fondul ăla nu intervine de capul lui. Păgubitul trebuie să apeleze la el cînd nu mai are altă soluție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ar fi fost bine o asigurare de raspundere civila.

 

Pai da, apelezi la aia, aia iti dau banii de reparatii si ii recupereaza ei de la vinovat in instanta. Nu stiu daca merge si la astia care nu au cum sa-si faca rca gen peitoni sau ciclisti.

 

Uite soluția! Eu, ca ciclist, am avut așa ceva. N-am avut o poliță foarte scumpă - mult mai puțin ca un RCA, dar suma asigurată era undeva la 5000 de euro, pagubă pe care n-aș fi produs-o decît dacă făceam o daună totală, greu de crezut... Ideea e că-mi convenea, că aveam asigurate și daune pe care le-aș fi produs în alte situații, gen: inundat vecinii, scăpat vreun obiect pe mașina vecinului (care mă derranja cu manele - deci „din greșeală” :D ) și altele... Nu știu dacă mai vinde vreo companie astfel de polițe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Batistei, spre Inter... din dreapta, cu cedeaza, vine un smart (condus de o femeie, cu barbatul in dreapta ei). Opreste, se uita in dreapta, se uita in stanga, la mine (ni s-au intalnit privirile), intoarce capul si face dreapta pe Batistei, fix in fata mea. Claxon, franez usor ca aveam viteza mica, ii vazusem deja privirea pierduta, franeaza in mijlocul intersectiei... trec pe langa ea si ma uit in oglinda, barbasu ii facea scandal :))

Aproape de academie, jos, plec pe banda 1 de la semafor, pe 2 un mos cu un clio, curba la stanga ca sa mergi spre academie... evident ca iese din curba pe banda 1, fix in fata mea. Din nou, ma asteptam si n-am accelerat pe curba... il claxonez, ii dau flash, trec prin stanga lui cu claxon...nimic, mosul era cu privirea fix in fata, nu vedea/auzea nimic in jur.

Si toate astea mergand cu 30-40 km/h, cu farul si proiectoarele aprinse, cu ditamai animalu' de mobra. Tot invizibil sunt :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un smart (condus de o femeie....

Da' ti-am povestit cand a dat sa plece de la semafor, dar in directia gresita - cu spatele, un smart din asta? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut de dimineata 100km, pe racoare. In afara localitatii, un cutzucutzu s a decis ca vrea sa imi vada mobra de aproape. Concluzia, testat reflexe plus franare de la 80 la 0. Cutzu tot pe mijloc, fara agitatie, desi eu claxonam de zor. Ba mai si vine la mine. De acum,aveam stand off :)) 10 minute mai incolo, nea gheo cu camionul,parcat intre salcii la umbra,iese in drum,ca asa vrea el.tot pe la 70 80 aveam, vad ceva negru de se misca pe langa salcii si reduc, apoi iar proba de franare cand nea gheo iese de tot.in rest, racoare, baligi, aer curat. Din pacate, acum nu mai e racoare:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facut de dimineata 100km, pe racoare. In afara localitatii, un cutzucutzu s a decis ca vrea sa imi vada mobra de aproape. Concluzia, testat reflexe plus franare de la 80 la 0. Cutzu tot pe mijloc, fara agitatie, desi eu claxonam de zor.

 

Replica animalului: Nu l-am vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar pt ca pana acum mie nu mi s-a mai intamplat: stateam la semafor la Apaca, pe Vasile Milea, sa fac dreapta spre Leu, intre banda 1 si 2. Langa mine o blonda intr-un Q5, butona ceva la telefon. Ma vede, incepe sa ambaleze usurel motorul. Zic - tre' sa am grija la asta, ca poate merge in fata. Se face verde, plec usurel, ca sa vad incotro (pe unde :)) o ia d-soara.... care pleaca destul de tare, o lasa moale, trage de volan stanga spre mine, dupa care brusc dreapta (spre Leu), printre pietoni si ii da blana vreo 100m, pana in sirul de masini. Am facut si eu dreapta, am trecut iar pe langa ea.... butona linistita telefonul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar pt ca pana acum mie nu mi s-a mai intamplat: stateam la semafor la Apaca, pe Vasile Milea, sa fac dreapta spre Leu, intre banda 1 si 2. Langa mine o blonda intr-un Q5, butona ceva la telefon. Ma vede, incepe sa ambaleze usurel motorul. Zic - tre' sa am grija la asta, ca poate merge in fata. Se face verde, plec usurel, ca sa vad incotro (pe unde :)) o ia d-soara.... care pleaca destul de tare, o lasa moale, trage de volan stanga spre mine, dupa care brusc dreapta (spre Leu), printre pietoni si ii da blana vreo 100m, pana in sirul de masini. Am facut si eu dreapta, am trecut iar pe langa ea.... butona linistita telefonul...

 

Nu ai ce sa ii ceri, atat o duce mintea.

De exemplarele astea trebuie sa te feresti cat poti, pentru ca sigur la un moment dat, cu un ochi in telefon si cu altul in oglinda retrovizoare(ca sa isi verifice machiajul) o sa traga de volan fara sa se asigure.

Eu am dat peste o proasta care avea rosu la semafor, dar o vedeam cum incet si sigur intra in intersectie. Am franat ca sa nu intru in ea, am claxonat-o, s-a speriat si a calcat brusc frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi pe la 14h30, straduta prin spatele complexului Carrefour + "Merloy" de pe Chitila, eu cu echipament complet (pantaloni scurti, tricou, braincap, o ard extrem, stiu) dau sa trec in treapta 1 si ture putine, nitel tinut din ambreiaj, pe langa o cisterna din care un nene uda spatiul verde, furtunul fiind intins oblic peste carosabil. Trec cu roata fata si imediat dupa simt ca da mobra sa se opreasca, Dorel trasese de furtun care s-a agatat undeva pe la cricul central or smth, el tinea bine, cisterna normal ca nu se clintea, incepuse sa semene cu o prastie toata dracovenia. Am oprit, Dorel tragea de furtun cu sarg, mobra o luase inapoi, fun la maxim. Cine i-o fi invatat sa ude florile in toiul zilei?!? Ca eu stiu ca se uda dimineata sau/si seara, nu cand arde soarele mai abitir! Banuiesc ca de la cat il batuse soarele in cap Dorel s-a gandit sa traga de matz exact cand eram eu deasupra... :angryfire:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine i-o fi invatat sa ude florile in toiul zilei?!? Ca eu stiu ca se uda dimineata sau/si seara, nu cand arde soarele mai abitir!

Stai linistit ca le mai uda de vreo 2-3 ori. Insa doar in acte... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-a amuzat un coleg mobrist in trafic, eu statea in fata cladirii la o tigare... vine pe cedeaza, trece strada principala si imediat dupa se panicheaza de o masina oprita pe dreapta, care virase deja rotile dar nu pleca de pe loc, il vazuse in oglinda. Ca s-a panicat nu e problema, ca si eu sunt paranoic, dar a facut o frumuseste de point fixation si a ramas si cu mana in gaz... se ducea direct in masina oprita, mai avea si pasagera. In ultima secunda a lasat gazul si s-a redresat. Culmea ca avea 15-20 km/h, dar era fixat pe masina aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... point fixation ...

 

Io nu credeam în așa ceva pînă n-am rămas cu ochii la o chinezoaică de o frumusețe răpitoare, de era cît pe ce să mă lipesc de frumosul gip în care se deplasa - pe drum strîmb, da' io o țineam tooot înainte spre ea, că tot înainte era mai bine! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...