Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Sper ca maine nu mai ai de carat profile prin Dedeman, nu de alta dar armura si zalele nu le-am scos de la naftalina si as avea de dat o tura prin magazin!

Hai mai zău, abia a fost atins pielicica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeam cu scuterul aseara , la iesire din oras (2 benzi) . Cum nu prind decat 65 cu troaca stateam intre mijlocul benzii mele si marginea dreapta drept. Si deodata o duduie imi f*te si mie un claxon in ureche, desi eram doar noi pe strada si avea o banda jumate ca sa ma depaseasca. La fel ma ibtorc spre ea ii fac semn ca ce ? Dar n -am primit niciun raspuns.

faza de serile trecute. strada cu 3 benzi pe sens, pe stanga statie de tramvai. pietonii care tocmai coborasera din tramvai aveau verde si traversau, cele 3 benzi aveau logic rosu, mai putin banda 1, pe care eram primul la semafor, cu verde intermitent pentru viraj la dreapta. trecuse jumatate din incarcatura deversata de tramvai cand incep claxoane din spate. ma intorc si vad taximetristul care era primul in spatele meu dand din maini sa imi arate ca e verde pentru viraj dreapta.

ce voiam sa spun e ca unii oameni, chiar cu experienta la volan, nu inteleg nimic din ce li se intampla in trafic. nu conteaza ca ai cateva zeci de pietoni pe trecere, vizibili clar si pt oligofren. sau, in cazul tau, ca duduia avea o banda si jumatate pentru depasire. pur si simplu nu au loc de tine. din nefericire, toti acesti tampiti au descoperit claxonul, foarte usor de folosit, mult mai usor decat creierul sau bunul simt.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-91380-0-92366500-1474568800_thumb.jpg

Azi pe "bulivard" era sa ma catzar cu 2 tone de fier pe un pui de rossi cu pasager.

Daca oprea la semafor, la cat de tare m-am speriat cand mi_au taiat calea,ma dadeam jos,scotea casca din spate sa ii dau una in dinti cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xael daca aveai timp trebuia sa te dai sa vezi ce face prostea ala de taximetrist :)). Mda. Eu cu masina nu am folosit 4 ani de zile claxonu pana m-am urcat la volan cu niste colege de la facultate. Proasta din dreapta mi a apasat claxonul la o trecere de pietoni. Doamne! Asa imi venea sa-i fac cunostinta cu plasticul nemtesc de pe bord :))

 

@rrs :D numere niet,casca niet , mobra zici ca-i din mama indie dupa ce s-a intalnit cu o cireada de vaci. N-ai cu cine bre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi pe la 12h ies din Targoviste spre Campulung, pe 4 roti. In primul sat 2 motociclisti care veneau din sens opus (sportive, una cu 2x xenon) depaseau coloana. Nici o tentativa de repliere, erau >1/2m peste axul drumului, a trebuit sa ies eu cu 2 roti de pe carosabil ca sa nu-mi lipesc stickere moto pe caroserie...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar aveau becurile aprinse, am vazut ca nu se mai poarta, indiferent de gen. I-am facut si eu unuia semn din labe, insa la cat de ciudat se uita la mine, nu cred ca a prins aluzia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au terminat hartiile la carnetel si nu am mai gasit din alea cu femei goale... :(


PS: " pancartă / pancarte " (si nu cred ca mai e nevoie si de note)

carnetel-notite-auto-latime-13-cm-naltim

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zic si eu ceva de azi... Mi se intampla tot felul dechestii dar nu am timp suficient sa povestesc.

Deci era o trecere de pietoni. Aveam in fata 2 turisme, fata de care pastram o distanta cam de 20 m.

O nana cu sacose (matusa de 120+ kg) lasa sa treaca masinile si exact cand ajung eu la trecere, sare pe zebra cu o viteza de neimaginat, raportata la volumul si greutatea ei.

Cred ca e distanta cea mai mare pe care mi-a intrat ABS-ul...

Eu am inceput sa trepidez... matusa nu a schitat niciun gest.... The End.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca maica-sa l-a avertizat ce s-ar putea intampla daca isi cumpara motocicleta.. Si a avut dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu era sa mi-o iau grav, de 2 ori in ulimele 3 saptamani.

 

1. Drum cu 1 banda/sens. In fata mea un "italiano dero" si inca o masina. Astept cuminte linia intrerupta, semnalizez si intru in depasire. Imediat ce-am intrat, italianu` se trezeste ca vrea si el sa depaseasca si o face, evident, fara sa se asigure, si hotarat, adica sa ma bage in santu` de pe sensul opus. Am scapat franand la limita, bara lui din spate a trecut la 1 cm de roata mea din fata.....

2. Localitate. Drum , la fel cu o banda pe sens, drept.Destul de aglomerat pe ambele sensuri. La un moment, intersectie cu drum spre stanga. Ei bine, un tampit se baga in tromba de pe drumul lateral, drept in fata mea. Noroc ca nu aveam viteza mare, as zice un 40-50km/h, ca eram cu pasagera. Am franat cu un stoppie de toata frumusetea....Idiotul abia atunci m-a vazut, asa ca.....a bagat mare ca sa dispara. L-am ajuns, avea geamul stanga dat jos si manelele borandu-se afara, am mers vreo 15 m in stanga lui explicandu-i cat de bine si cald e in ma-sa, insistand sa traga pe dreapta. N-a vrut, la prima intersectie a tirat-o.....

 

Trag totusi concluzia ca ori m-am tampit eu, ori sunt tot mai multi idioti care conduc fara un minim de atentie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mergeam pe stefan cel mare înspre victoriei,drum liber,si la un semafor unu pe banda 3 s-a gandit sa oprească si sa lase pietonii sa treaca asta desi el avea verde si pietonii rosu,si cand au vazut pietonii acest gest frumos facut de sofer,au si sărit pe trecerea de pietoni, desi aveau rosu si eu verde.Abia am reusit sa ii evit ,plus frână de erau sa imi sara cauciucurile cele roti.Normal nu sar la scandal,dar pe ala cu masina si pe un pieton am vrut sa ii bat rau.Pietonul a fugit cand m-am dus spre el si ala cu masina s-abaricadat in masina si urla ca suna la 112,am plecat ca sa nu iasă scandalul mare,dar mama ce bătaia ii dădeam lu ala cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mergeam pe stefan cel mare înspre victoriei,drum liber,si la un semafor unu pe banda 3 s-a gandit sa oprească si sa lase pietonii sa treaca asta desi el avea verde si pietonii rosu,si cand au vazut pietonii acest gest frumos facut de sofer,au si sărit pe trecerea de pietoni, desi aveau rosu si eu verde.Abia am reusit sa ii evit ,plus frână de erau sa imi sara cauciucurile cele roti.Normal nu sar la scandal,dar pe ala cu masina si pe un pieton am vrut sa ii bat rau.Pietonul a fugit cand m-am dus spre el si ala cu masina s-abaricadat in masina si urla ca suna la 112,am plecat ca sa nu iasă scandalul mare,dar mama ce bătaia ii dădeam lu ala cu masina.

retarzii astia se numesc buni samariteni, mai mult incurca circulatia si provoaca accidente decat sa ajute pe cineva... dar ei au facut o "fapta buna" ... pitonii aia se grabeau rau undeva, probabil le-a salvat vietile, ce conteaza ca puteai sa te lungesti pe asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

retarzii astia se numesc buni samariteni, mai mult incurca circulatia si provoaca accidente decat sa ajute pe cineva... dar ei au facut o "fapta buna" ... pitonii aia se grabeau rau undeva, probabil le-a salvat vietile, ce conteaza ca puteai sa te lungesti pe asfalt

am citit un articol destul de bine argumentat care spune ca astia care dau prioritate cand nu trebuie nu fac decat sa incurce traficul. Cica sistemul de prioritati si semafoare e facut in asa fel incat sa fluidizeze traficul la maximum. Probabil ca nu neaparat si in Romania dar putem si noi sa speram, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri eram cu conserva prin spate pe la TNB.

Mergeam pe str. Tudor Arghezi spre blv Hristo Botev.

La interesectia Tudor Arghezi cu blv Caril I ma uit la semafor, verde pentru masini si rosu pentru pietoni. La semafor steptau doi pietoni linistiti sa le vina si lor randul.

Cu 10 metri inainte sa ajung in dreptul semaforului, "une vache avec cabine" cam de 40 de ani, dar de atfel foarte aranjata se apuca sa tranverseze fara sa se uite ce culoare are semaforul ca doar ce mama ei de cornuta, ei nu ii convenea coloarea.

Vazand-o pe cei doi pietoni care asteptau linistiti se apuca si ei sa treaca strada crezand ca s-a facut verde pentru ei.

Dupa cum spuneam mai aveam cam 10m pana in semafor si mergeam cam cu 45-50km/h asa ca am sarit pe frana precum o umflata pe tortul de ciocolata si m-am infipt cu mana in claxon ca poate cornuta, daca tot trecea pe rosu, sa o faca mai cu spor, dar ei bine nu a fost sa fie.

Cea mai sus numita cornuta dintre toate cornutele de mi le-a dat Dumnezeu sa le intalnesc pe strada a ridicat privirea galesa la mine si zise......"muuuuuuuu vezi ca tranversez pe zebra!"

Sa imi bag pwla daca nu imi venea sa ma opresc in mijlocul strazii si sa ii bag semaforul in cwr asa poate s-o mai lumina si ea la cap despre cum se circula dar avand in vedere ca era duminica si poate ca pascuse ceva mai alterat am zis sa ii dau pace.

Acum tare ma gandesc ca poate la urmatorul semafor face la fel si da unul neinovat urmand sa traga ponoasele.

 

Uite ca asa-i prin vie.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum un minut a trecut un băiat cu un r6 pr langa mine ,pe Iuliu Maniu,cu fdarurile stinse,noroc ca am auzit toba ca vroiam sa vad stanga,l-am vazut in ultima clipa.Am vazut dupa ca si-a aprins darurile,Chiar daca e luminat bulevardul,tot nu se vedea din cauza darurilor celorlalte masini.Man ai grija ca e periculos sa mergi asac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...