Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

thesaw: tot asa traversezi? in fuga si fara sa te uiti stanga dreapta?
Am facut-o planta pentru ca nu-ti pui niciodata viata in mana altuia. Mai conteaza ca ai dreptate daca ramai fara un picior?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

art. 135. lit. h) din HG 1391/2006 :
Art. 135. Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.

 

 

Daca vrea militianul sa te arda si sa-ti ia carnetul, poate sa-ti scrie PV-ul pe Art. 35. alin (1) din Noul Cod Rutier

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la secunda 20 cand erai in dreptul masinii albastre erau pe trecere. Ai avut 50 metri sa franezi in pana mea, nu ti-a sarit nimeni in fata revino-ti... Nu stiu cum mergi in general, dar la faza asta ai fost pe dinafara total si agresiv pe deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla in cazul ipotetic in care nu opreau si le lovea? Vrei sa sugerezi ca nu era vinovat sau cum?

 

Erau angajate de mult in traversare, ajunse pe sensul lui de mers. Trebuia sa opreasca si sa le cedeze trecerea. Esti fumat sau nu inteleg la ce legislatie te referi.

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tot nu mi-ai raspuns la intrebare...

@bigFatAss: stiu articolul, stiu ca legal eram vinovat daca-i luam... am si spus asta. Nu mai este obligativitatea pietonului de a se asigura inainte de a traversa pe trecere. Practic iti poate sari si pe capota, se considera ca soferul e vinovat ptr ca n-a redus viteza anticipat in fata trecerii de pietoni.
Am facut-o planta - ma repet din nou - pentru ca nu-ti lasi viata in mainile altora, cu dreptatea ta cu tot.

Lasand legea la o parte, lasand ca eram vinovat si pasibil de "marele" dosar penal

 

thesaw: iti spun eu ce se intampla daca le loveam:
1. ramaneam fara carnet,

2. plateam spitalizari si alte daune

3. imi lua cu suspendare daca murea cineva

4. peste X timp, conduceam din nou.

 

Cam asta-i si motivul ptr care am postat filmul: pierzi mai mult decat crezi ca castigi in momentul in care alergi ca planta pe trecerea de pietoni. Daca aveam 10000km/h? Daca venea o masina fara frane? Daca eram beat, drogat??
Daca... daca... daca...

Dar voi dati-o incontinuare cu prostia...

Da, legal eram culpabil... ceea ce, trebuie sa recunoastem... era de mare folos daca ramanea fara un picior sau, fereasca X, omoram copilul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre noi fie vorba, au fost cativa absolviti de pedeapsa pentru ca pietonul fugea. Acum e ceva mai clar, mai ales ca avea si camera. Puteau sa zica ca era pas grabit si nu fuga :) Si sa nu ii uitam pe astia de trec mai ceva ca Napoleon cu armata lui, fara a se uita si pe strada. Insa... de porc faza, se vedeau din spatiu aia si cel putin penibila faza, tot tu cu musca pe caciula si tot tu pui filmu' pi net.

 

 

Daca aveam 10000km/h? Daca venea o masina fara frane? Daca eram beat, drogat??
Daca... daca... daca...

Tu erai om cu carte, asa te stiam si cu o logica corecta la purtator de obicei. Acelasi 'daca' se aplica si invers, daca tu mergeai incet, daca franai, daca x si y. Nu te intereseaza de aialalti, ca e pielea ta, la fel de paranoic trebuie sa fii precum zici: daca sare boracu', daca...daca...
Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule erai la minim 50m inainte de trecere cand ele incepusera traversarea si tu nu ai fost in stare sa opresti. Ce mai e de despicat cu vinovat, nevinovat, speedy gonzales trecea strada nu stiu.

 

Cel mai grav e ca tu circuli in continuare fara sa fi invatat macar nimic din experienta asta. Sunt altii de vina domle' plante eu sunt perfect si mergeam regulamentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este irelevant daca alergau sau nu pe trecere, cu toate ca in cazul asta nu alerga nimeni sa fim seriosi era doar grabita.

 

Mai uita-te o data ce semn de circulatie aveai tu la sec18 in dreptul VW Polo. Pe semnul ala pietonii ce fac stau la plaja?

 

ind5024c8cde963e.jpg

Editat de thesaw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu erai om cu carte, asa te stiam si cu o logica corecta la purtator de obicei. Acelasi 'daca' se aplica si invers, daca tu mergeai incet, daca franai, daca x si y. Nu te intereseaza de aialalti, ca e pielea ta, la fel de paranoic trebuie sa fii precum zici: daca sare boracu', daca...daca...

n-ai citit povestea cu hayabusa, nubul si popa din logan? e cam acelasi lucru doar ca el "era pe trecere" ...

 

omul are logica de sofer de x5 care da peste motociclisti... d'aia si-a luat el hayabusa cu oglinzi cromate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 123

 

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

 

i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ORL - OtoRinoLaringologia este specialitatea chirurgicala care diagnosticheaza si trateaza afectiunile nasului, gatului si urechilor.

Sa fiu sincer, si pe mine m-a mancat in fund sa duc discutia la un nivel mai inalt, cu ironii fine. Am gresti, stiu. Trebuia sa-l trimit la proctolog. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai citit povestea cu hayabusa, nubul si popa din logan? e cam acelasi lucru doar ca el "era pe trecere" ...

 

omul are logica de sofer de x5 care da peste motociclisti... d'aia si-a luat el hayabusa cu oglinzi cromate !

 

Eu cred ca tu ai un filament ars.

Personal cunosc ceva oameni cu o stare materiala mai mult decat ok, care cu X5, care cu cate un Q7... nici unul dintre ei nu te-ar judeca dupa hainele pe care le porti sau masina pe care o conduci, sau pentru ca esti motociclist, biciclist etc.

Cat despre logica invocata de tine: asta e legea in romania prietene, asta avem, cu asta defilam prin urmare trebuie sa ne gandim INAINTE ce castigi si ce-ai putea pierde fortand un semafor, o depasire, lipsa franarii preventive in proximitatea unei treceri de pietoni (fie ca e liber sau nu) sau, in cazul de fata, traversarea "in graba" a unei treceri de pietoni tragand dupa tine un copil.

 

Banzay, logica e buna. E mult mai dificil si dureros sa nu-ti mai ramana decat sa te gandesti DUPA ce ar fi trebuit sa faci.

PS: daca franam "ii invitam" sa treaca si sigur ii loveam.

 

Dar gata cu offtopic-ul.

Urmeaza si alte filmulete, desi mai bine mi le pun pe site-ul meu ca aici nu ma plateste nimeni sa-mi pierd timpul.

 

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este irelevant daca alergau sau nu pe trecere, cu toate ca in cazul asta nu alerga nimeni sa fim seriosi era doar grabita.

 

Mai uita-te o data ce semn de circulatie aveai tu la sec18 in dreptul VW Polo. Pe semnul ala pietonii ce fac stau la plaja?

 

ind5024c8cde963e.jpg

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu cred ca tu ai un filament ars.

Personal cunosc ceva oameni cu o stare materiala mai mult decat ok, care cu X5, care cu cate un Q7... nici unul dintre ei nu te-ar judeca dupa hainele pe care le porti sau masina pe care o conduci, sau pentru ca esti motociclist, biciclist etc.

Cat despre logica invocata de tine: asta e legea in romania prietene, asta avem, cu asta defilam prin urmare trebuie sa ne gandim INAINTE ce castigi si ce-ai putea pierde fortand un semafor, o depasire, lipsa franarii preventive in proximitatea unei treceri de pietoni (fie ca e liber sau nu) sau, in cazul de fata, traversarea "in graba" a unei treceri de pietoni tragand dupa tine un copil.

 

Banzay, logica e buna. E mult mai dificil si dureros sa nu-ti mai ramana decat sa te gandesti DUPA ce ar fi trebuit sa faci.

PS: daca franam "ii invitam" sa treaca si sigur ii loveam.

 

Dar gata cu offtopic-ul.

Urmeaza si alte filmulete, desi mai bine mi le pun pe site-ul meu ca aici nu ma plateste nimeni sa-mi pierd timpul.

 

vinde gunoiu ala si datz foc la carnet, n-ai inteles nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: daca franam "ii invitam" sa treaca si sigur ii loveam.

 

Foarte probabil, insa greseala a fost facuta cu mult timp inainte. De asta trebuie sa fii prevazator. De mine rad cate unii, ca ba, tu faci dreapta si te bagi pe banda de la sute de km; Da, chiar daca pierd 30 de secunde, prefer sa anticipez un pic si sa nu fortez/iau fata vreunuia de nu m-ar lasa sa intru in conditii sigure. Asa si cu trecerile, daca nu vezi bine de vreo masina parcata, vreun copac, tufisuri, o lasi un pic mai moale. Eu stiu cum e cu vaca din asta prin oras si nu-i placut sa franezi brusc pe vreme rece, mai il vezi si pe ala din spate cum vine, ca nici eu nu ma simt vreun as la ghidon (ca skill), insa macar la citit traficul vad ca am evitat ceva situatii dubioase. Zi de zi, e o duba parcata langa un colt, exact unde e si o trecere de pietoni (normal ca e pusa fix in fata trecerii); viteza in zona cel putin 50km/h (sosea dreapta si urmeaza semafor); cand sunt pe prima banda si nu vad ce e la trecere, franez pana cand pot opri in siguranta. Mi-am luat la p.uli din cauza asta... insa am salvat cativa bezmetici care sareau pe trecere si nu se uitau. Chiar in dimineata asta, eu opresc, unul trece pe langa mine de era sa il zboare pe tipul de trecea... noroc ca s-a uitat si ala (mare minune).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei nu merg prin oras cu racheta insa in seara aia am plecat la Breaza cu niste treaba.

Am ajuns pe la 8.30, mers noaptea pe DN1 pe nici 5grade pe alicuri.

Pe filmare mai sunt ipostaze unde prin comune ii vad de la 5poste noaptea...

Filmul de fata e un fel de autocritica.

Iar faptul ca am spus ceea ce nimeni nu vrea sa spuna, adica legea in romania (ca nu patesti mare lucru daca lovesti pe cineva pe trecere) a fost interpretat de virginele de pe forum drept agresiune si manelism.

Data viitoare cand traversezi strada incalitate de pieton, adu-ti aminte de acest film, constientizeaza ca exista neatenti in trafic si nu alerga sa traversezi.

Eu stiu ca "motociclistii" de pe aici sunt majoritatea virgine corecte.

Cum am mai spus-o si cu alte ocazii: eu imi asim greselile si responsabilitatea faptelor mele.

Cine poate intelege este perfect, cine nu... asta e.

Nu sunt izda sa pun la suflet ce boraste "comunitatea". Toti au dreptul la o parere si cand am postat filmul aici nu m-am asteptat la imbratisari.

Da, am gresit, am spus-o inca de la inceput, acum hai ca vreau sa ma vad la teveu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...