Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici eu n-am inteles care e faza cu benzina de 98. Pe film zic ca au bagat de 98 nu a mers au scos-o si acuma o imping catre Lukoil.

 

Poate o furau? :))))

Ba la asta nu m-am gandit, oricum ii am pe camera. Desi nu cred, sunt pustani, nu s-au balbait cand i-am intrebat daca sunt ok.

post-77916-0-00358400-1504027397_thumb.jpg

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O casca la 2 persoane...asigurare nu pare a avea..... :)... vedem cine plange dupa mobra

 

Cred ca avea si celalalt o casca pe antebratul stang, parca asa tin minte insa pe filmare nu vad nimic. Pe langa asta se vede cheia in ea, si in poza aia.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Micul Paris, pe seara. Opresc langa masina unei doamne (40+), o rog sa deschida geamul, apoi o intreb:

 

- Stimata doamna, stiti ce aveti intre picioare?

 

Se blocheaza pentru cateva secunde, apoi incepe:

 

- Am ce are si ma-ta! Porcule! Derbedeule! Asa se vorbeste cu o femeie?

 

- Stimata doamna, va asigur ca mama mea nu are intre picioare ce aveti dvs in momentul de fata. Va rog sa va uitati cum sunteti pozitionata cu masina, va aflati practic pe doua benzi. Intre picioare aveti linia ce delimiteaza benzile de circulatie. Stiti, nu sunteti singura pe drum, noi astia care am iesit "la plimbare" prin oras nu avem de unde sa stim ce manevre intentionati sa faceti cu masina din moment ce nu sunteti incadrata corespunzator.

 

Se blocheaza din nou, apoi imi spune:

 

- Chiar si asa, tot un porc ramai, hai sictir!

 

Demareaza "in forta" cu Peugeot-ul 206 din dotare :)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg linistit cu vreo 40km/h in scadere, urmeaza semafor in vreo 80-100m. O masina se da jos de pe trotuar si intra pe strada cu o banda pe sens, cam la 20-30 de metri in fata mea, fara semnal. Pun frana, deloc violenta, dar pun, pentru ca eu imi calculasem altfel oprirea la semafor, care era la peste 50 de m de unde a coborat masina. Opresc in dreptu masinii in timp ce statea la semafor.

O doamna cu copil in spate.

"doamna, m-ati vazut in oglinda, v-ati asigurat?"

"sa stii ca da, te-am vazut si chiar aveam loc. Daca erai masina la fel as fi procedat" (ca fapt divers, mi se pare ca era tare manda de ea ca m-a echivalat cu o masina, adica uite cat de buna sunt, te consider participant la trafic la fel ca o masina!!)

"aha... ok"

Doamna a fost civilizata, i-am vorbit frumos, mi-a vorbit frumos, d-aia nici n-am mai insistat.

Problema e ca atunci cand il obligi pe cel in fata caruia intri sa puna frana se numeste neacordare de prioritate. Iar motocicleta fiind mica nu poti aproxima la fel ca la o masina spatiul dintre tine si ea, mai ales in oglinda.

 

Doamne si mor pe soferii, majoritatea taximetristi, care te imping de pe o banda pe alta (sau la marginea ei), asa, catinel catinel, intru ei in fata ta usor, usor (adica ei te vad clar, nu vor nici accident, nici sa te sicaneze, doar ca stiu ei mai bine ca tu ai pe unde sa treci printre masini si ca n-ar trebui sa te superi). La taximetristi mi se intampla sa-mi faca asta si cand sunt cu masina, deci n-o iau personal in personaju meu de motociclist.

 

In rest in ultimul an am vazut ca tot mai mult soferi fac loc motociclistilor sa treaca printre masini la semafor, si mereu ba dau din cap, ba zic multumesc daca au geamu deschis, ba ridic mana, nu las niciunu nerespectat, daca m-a respectat/mi-a facut un favor. Dar degeaba se dau 10 daca unu se da special sa nu ai loc sa treci, ca ti-a stricat fengshuiu pe tura aia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu obosesc sa repet asta: educati-va in asa fel incat treceti peste chestiile astea repede, poate chiar intr-o forma amuzanta.

Traficul nu o sa devina mai light, din contra.

Daca pierdeti rabdarea si concentrarea cu chestiile care vi se intampla in traffic aveti sanse mai mari ca la urmatoarea intamplare sa fiti pe picior gresit, iar cand te prinde pe picior gresit in sportul asta, s-ar putea sa ti-l pierzi (sau mai rau).

Tot timpul concentrate pe locul in care vrei sa ajungi, da-i in rahan pe toti idiotii si nu-ti pierde energia pe ei.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In rest in ultimul an am vazut ca tot mai mult soferi fac loc motociclistilor sa treaca printre masini la semafor, si mereu ba dau din cap, ba zic multumesc daca au geamu deschis, ba ridic mana, nu las niciunu nerespectat, daca m-a respectat/mi-a facut un favor. Dar degeaba se dau 10 daca unu se da special sa nu ai loc sa treci, ca ti-a stricat fengshuiu pe tura aia :)

 

S-a inmultit numarul de motociclisti (si biciclisti) pe strazile patriei in ultimii 2 ani. Asa ca o parte din cei care fac loc posibil sa fie motociclisti in conserva iar restul au devenit mai obisnuiti cu prezenta participantilor la trafic pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca sa aruncati si cu oua fierte! Am vrut la un moment dat sa fac o fapta buna si sa ii fac loc unui motociclist si am inceput efectuarea manevrei de inaintat dreapta in coloana, doar ca pe dreapta in paralel cu asta de pe stanga mai era unul. M-am oprit la timp dar cred ca astuia din dreapta i-a crescut pulsul , mie da. Asa ca inainte de a face aceastq manevra ma uit si in dreata caci vorba aia inteleapta cu facerea de bine se poate aplica oricand. Macar voi sa fiti atenti sa nu treceti in coloana pe benzi diferite dar in paralel cu alti motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu obosesc sa repet asta: educati-va in asa fel incat treceti peste chestiile astea repede, poate chiar intr-o forma amuzanta....

eu unu mai mult am relatat povestea pentru ce am scris in bold. Mi-a placut mandria cu care mi-a zis 'si daca erai masina tot la fel procedam'. Si chiar m-a amuzat de m-a lasat speechless, without speech (pt cunoscatori : ) orice replica sarcastica sau de dojenire pe care as fi avut-o mi-a taiat-o zambetul pe care l-am avut dupa replica

Si eu sunt adeptul la ce spui tu, nu ma aprind din nimicuri (care te pot vatama grav oricum) si daca cumva ma enervez imi trece repede dupa o injuratura in casca.

Si da, mult mai bine o frana (sau acceleratie+eschiva, dupa caz), o injuratura-n casca si apoi iti vezi de treaba decat... altceva.

De obicei cand evit pe cineva care a facut o greseala, sau anticipez o greseala a vreunui participant la trafic, sunt ocupat sa fiu mandru de mine ca am intuitie, inteligenta si atentie bune, asa ca n-am timp sa ma pun pe scandal.

 

Odata eram cu masina pe o straduta, imi iese unu in mijlocu ei dintr-o alta straduta cu cedeaza, a fost super periculos, 99% accident, dar mi-a placut atat de mult modul si viteza cu care am reactionat, trecut la milimetru printre el si masinile parcate, incat am uitat sa-l injur pe idiot. Mai aveam un pic si ma aplaudam singur in masina, da nu puteam de tremurat.

 

E clar, mergeai prea incet :)) sper ca ai simtul umorului cu tine azi si nu ti-a stricat fengshuiul de tot.

 

Clar, da s-a 'ntamplat ieri, fengshuiu e back on track.

 

 

Hai ca sa aruncati si cu oua fierte! Am vrut la un moment dat...

Tu nu esti pasagera? :tomato:

Intotdeauna motociclistu din spate trebuie sa fie atent la ce face cel din fata. Dar da, incepe sa fie necesar in bucuresti sa te asiguri de alti motociclisti cand schimbi de pe o banda pe alta printre masinile stationate la semafor.

Editat de shumilica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate m-am exprimat gresit dar ideea era ca aveam unul in stanga ce depasea coloana de masini printre masini si unul in dreapta care facea acelasi lucru, amandoi in paralel iar eu eram in coloana asta. Are sens acum, daca nu, mai incerc , nu ma dau batuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) https://en.m.wikipedia.org/wiki/Șoseaua_Kiseleff

» Post actualizat in 07 Sep 2017 12:54

Fac si schita potrntialului sau cum spusese un cladic in viata, aproape accident ...daca e nevoie dar eu zic sa facem amiabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E aproape de casa mea, huoooo! Poate am fost chiar eu ala care trecea prin dreapta! :stuck: :stuck: :stuck: (astea sunt ouale de care ziceai mai sus, in caz ca nu ti-ai dat seama)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AAaahh... cred ca ce nu s-a inteles de fapt este ca tu erai cu masina, nu? Cel putin eu asta nu intelesesem :) Pentru ca nu ai zis-o. A trebuit sa deduc.

Editat de shumilica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ihim ! :) dar se potriveste cu citatul tau."Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."

@criminalutz daca erai tu ala de pe dreapta cred ca scriai postul asta dinainte de a ma exprima eu, de-asta eu banuiesc ca erai ala de pe stanga, mai ales ca stai in zona... daca erai ala din dreapta , era clar ca ti-am taiat fata si ai franat ca prin minune ai trecut de mine pe-o roata tinandu-ti respiratia si eu care mergeam cu 100 la ora (nu cred ca mai stateam in coloana si nici ala din stanga nu ar mai fi existat ) ..ceeq ce am avut de demonstrat , erai ala din stanga!

"AAaahh... cred ca ce nu s-a inteles de fapt este ca tu erai cu masina, nu? Cel putin eu asta nu intelesesem :) Pentru ca nu ai zis-o. A trebuit sa deduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...