Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 45 minute, Asimplu a spus:

Amazing moldova...

Dacă depune careva o plângere sau se mediatizează cazul exista ceva șanse..sper sa ajungă sa dea cu subsemnatul pana i se face rău..

Posteaza-l și pe fb..poate ajunge "vedeta"

Oricum , în Moldova e grav..am urcat în taxi și omul avea toporisca și crede-ma ca nu părea ca are ca hobby spartul lemnelor.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergea de un vlog: "a vrut sa ma taie, vezi daca a reusit".

 

Nu stiu daca trist e cuvantul cheie sau tulbarator... S.a terminat ok clipul, dar nu stim daca l a asteptat la urmatorul semafor sa il impinga pe contrasens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

omul avea toporisca și crede-ma ca nu părea ca are ca hobby spartul lemnelor.. 

Si ultima tipa cu care am iesit era machiata, desi nu era Haloween.

 

Nu stii niciodata cand iti foloseste un topor in trafic, mai tai un copac doborat de furtuna, mai bati un cui intr-un gard daramat de cutremur, spargi o usa unde sunt incuiate niste pisici rapite de extraterestri, mai te scarpini pe spate cu coada intr-un loc in care nu ajungi cu mana (si nu folosesti un copac, precum in Cartea Junglei), poti chiar sa blochezi pedala de acceleratie a masinii cand vrei sa faci o cascadorie. Intotdeauna trebuie sa ai la tine un topor sau, daca nu, un prosop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ENEOS a spus:

Propun schimbarea titlului topicului de față în "situații din conservă" și mutarea lui la secțiunea auto! 

 

Asmanator m-a incurcat acum trei saptamani un grup de 3 pe la Nistoresti, eu fiind pe mobra. In zona aia unde e o singura banda, dar foarte lata, de incap aproape doua masini pe ea. Cei trei mergeau in sir indian, nu zig zag, pe stanga benzii, aproape de axul drumului. Traficul era invers decat mergeam noi, asa ca era riscant sa-i depasesc pe stanga, regulamentar. Ei mergand cu 80-90, eu venind din spate cu 100-110. 

Doar ca atunci nu m-au deranjat asa rau, eu fiind cu mobra i-am depasit in trei secunde pe dreapta si la revedere, drum bun. Acum cu conserva, cum am spus, mi-a fost teama sa nu ma trezesc cu ei sub roti.

Cu mobra pe DN1 am ajuns sa nu mai stau nici macar sa dau un flash astora care au impresia ca banda 2 este pentru ei, crosetez direct si aia e. Cu masina e mai greut un pic, depinde de viteza, chiar daca mobra e din 99 si masina din 2019, chiar daca mobra are 50 de cai si masina 240.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, AdrianB1 a spus:

Si ultima tipa cu care am iesit era machiata, desi nu era Haloween.

 

Nu stii niciodata cand iti foloseste un topor in trafic, mai tai un copac doborat de furtuna, mai bati un cui intr-un gard daramat de cutremur, spargi o usa unde sunt incuiate niste pisici rapite de extraterestri, mai te scarpini pe spate cu coada intr-un loc in care nu ajungi cu mana (si nu folosesti un copac, precum in Cartea Junglei), poti chiar sa blochezi pedala de acceleratie a masinii cand vrei sa faci o cascadorie. Intotdeauna trebuie sa ai la tine un topor sau, daca nu, un prosop.

What is your Point cu ultima tipa si machiajul sau vrei sa ne comunici ca ai trecut la bărbați? 

În Rep Moldova am văzut și alte arme albe în portbagajul taximetriștilor chiar și ale celor angajați la hotel de 4 și 5 stele. Aia dacă se iau la bătaie, își vorbesc frumos dar se cearta,  în timp ce își deschid portiera și se duc la portbagaj..vorbind frumos,repet...dar când scot de acolo ce au de scos se termina cearta, celalalt de obicei pleacă după ce vede ce a scos adversarul din portbagaj. Am asistat la o cearta d-asta, în prima faza eu ii felicitam pentru calm și faptul ca sunt civilizați dar de fapt ei ,din cauza clienților,nu vorbeau urat dar aveau toate intențiile sa se bata. Aia a fost ca o piesa de teatru pentru mine ,în care nu am plătit bilet..

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, ENEOS a spus:

Toate 125 or fi echipate cu burlane sinistre? Mai devreme erau 2 oprite, la una funcționa motorul la ralanti iar riderii urlau din toți bojocii unul la altul să-și spună ceva dar nu cred că s-au înțeles. :moron:

😆

Au inceput sa fie multe si prin zona asta, nu stiu care e faza. Bravo lor, dar is tare enervanti cu burlanele alea de tobe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

What is your Point cu ultima tipa si machiajul sau vrei sa ne comunici ca ai trecut la bărbați? 

Oamenii nu umbla cu topoare doar daca e ziua de taiat lemne, asa cum unii umbla costumati (machiati) chiar daca nu e Halloween. Se numeste analogie.

 

Si da, am trecut la barbati, nu mai intru in baia femeilor 🕵️‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, ești pe analogie..am simțit asta din acest motiv am detaliat ulterior și restul povestii. Ca să înțelegi că unii se machiază și nu e Halloween și au topoare și nu fac din asta un hobby. 

E bine că ai trecut la bărbați și nu mai intri în toaleta femeilor...și eu am trecut la toaleta barbatilor cand e ocupat la femei. trebuia sa fie un echilibru pe lumea asta. 😂

Acum explica-mi partea cu prosopul..😂

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.06.2022 la 21:26, ENEOS a spus:

Toate 125 or fi echipate cu burlane sinistre? Mai devreme erau 2 oprite, la una funcționa motorul la ralanti iar riderii urlau din toți bojocii unul la altul să-și spună ceva dar nu cred că s-au înțeles. :moron:

O sa razi, dar azi am demontat toba ca sa ii adaug vata, apoi am pus db-killerul (asta dupa ce i-am majorat cateva gauri, ca se auzea ca un compresor) si urmatoarea iesire va fi cu "surdina". Nu ca se auzea tare inainte, e deja plina zona de vibratoare de 125 care viiiiiiin, viiiiiiiiiiiiiiin, treeeeeeec si nu se mai termina... Majoritatea au niste fake-uri ordinare pe post de tobe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati macar acest topic nespurcat pls, in alta ordine de ideii ,am vazut in ultimul timp ff multi care semnalizeaza  dr cand ies din sensul giratoriu dar ei merg in continuare drept inainte, este o noua moda sau sa schimbat ceva in reguli?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Djenavar a spus:

 ff multi care semnalizeaza  dr cand ies din sensul giratoriu dar ei merg in continuare drept inainte, este o noua moda sau sa schimbat ceva in reguli?

 

Poftim?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de bun simt sa dai semnal cand iesi ca sa mai intre un #sarak care asteapta ca prostul sa intre si el in sens sa isi vada de viata.

 

In Malta am ratat o iesire intru.un giratoriu cu vreo 7 iesiri fiind si derutat un pic ca se merge invers, asa ca m.am mai rotit de cateva ori pana am descifrat indicatoarele si directiile, voi sa nu faceti ca mine, a fost o exceptie nu o regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Djenavar said:

Lasati macar acest topic nespurcat pls, in alta ordine de ideii ,am vazut in ultimul timp ff multi care semnalizeaza  dr cand ies din sensul giratoriu dar ei merg in continuare drept inainte, este o noua moda sau sa schimbat ceva in reguli?

Wtf? 

 

Just now, robert23mg said:

E de bun simt sa dai semnal 

Nu e de bun simt,e obligatoriu(legal) sa dai semnal când ieși. Nu când intri(cu excepția cazului în care faci sensul pt a "întoarce"). 

 

Pt cei care nu cunoașteți legislația în ceea ce privește sensurile giratorii,căutați articolele(mi-e mult prea lene sa o fac eu) referitoare la semnalizarea schimbării benzilor/sensului de mers respectiv definiția sensului giratoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, shashka a spus:

Unde e inainte la giratoriu?

 

Iti explic eu, cum mi-a explicat si mie un nene ce a intrat in sens pe banda unu, m-a inghesuit pe mine care eram pe banda doi peste rondul de flori din centrul sensului giratoriu: "Eu am mers inainte adica iote-așea!" - si-mi arata cu palmele paralele de la tample catre inainte.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Djenavar said:

in ultimul timp ff multi care semnalizeaza  dr cand ies din sensul giratoriu dar ei merg in continuare drept inainte, este o noua moda sau sa schimbat ceva in reguli?

(54)

”(1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers ... sau de virare spre dreapta ori spre stânga ... este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure ...

(2) Semnalizarea schimbării direcţiei de mers trebuie să fie menţinută pe întreaga durată a manevrei.

 

Singura schimbare ar putea fi la abordarea sensului giratoriu (pe ”directă” sau pe ”abătută”).

image.thumb.png.5f031521b8db0d8433f7ce579fc3ca16.png

 

Mno ... dacă drumul își schimbă (voluntar) direcția e ... caz fortuit pentru conducătorul de vehicul iar legea asta nu se mai aplică :crack:

image.thumb.png.34f37f3df2a853f7e0e814c8d0133a74.png

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Penetru a spus:

și ieși numai de pe banda întâi.

 

Gresit.

Se folosesc benzile exact ca in orice alta intersectie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...