Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 30 minute, ENEOS a spus:

 

Scapă cine poate (din giratoriu)! 😨

 

Da Johnule, dar exact asta e problema tipic romaneasca: "Nu avem legi, sau legile sunt proaste TOATE!", dar cei care spun asta n-au nici cea mai vaga pregatire juridica. 

"Scapa cine poate" adica in viata trebuie sa te "descurci", nu conteaza ce zice legea ca trebuie sa faci, oricum legea e proasta si tu stii mai bine cum se face treaba (oricare ar fi ea, de la energii regenerabile la sex) asta e biblia romanului: eu stiu, nu trebuie sa invat nimic, ceilalti sunt prosti, eu ma descurc.

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu îi iubesc pe cei care intră în giratoriu și fac stânga fără să semnalizeze. Dacă ies la prima ieșire, trebuie să aștept să termine maestrul de făcut manevra, că are prioritate. Știu unii să circule cum știu eu să zbor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

54 minutes ago, TETEA. said:

 

Da Johnule, dar exact asta e problema tipic romaneasca: "Nu avem legi, sau legile sunt proaste TOATE!", dar cei care spun asta n-au nici cea mai vaga pregatire juridica. 

"Scapa cine poate" adica in viata trebuie sa te "descurci", nu conteaza ce zice legea ca trebuie sa faci, oricum legea e proasta si tu stii mai bine cum se face treaba (oricare ar fi ea, de la energii regenerabile la sex) asta e biblia romanului: eu stiu, nu trebuie sa invat nimic, ceilalti sunt prosti, eu ma descurc.

 

 

Vezi cum e cand descoperi apa calda  ?...incepi sa-ti faci probleme giratorii .🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pentru ca nu mai aveti nevoie de viza , in unele tari au pus separatoare de beton ca de pe banda dreapta sa se poate face doar dreapta sau inainte si de pe stanga doar stanga si inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TETEA. uite-te putin mai sus la filmuletul pus de colegul in care se dezbate sensul giratoriu. pentru mine a fost destul de clarificator. 

nu conteaza cine cum intra in sensul giratoriu atata timp cat cedeaza cel ce vrea sa intre. daca a intrat, sensul giratoriu sa zicem ca devine un fel de sens unic cu n multe benzi. si il tratezi ca atare. cu alte cuvinte, nu ai cum sa faci dreapta de pe banda 2 (adica sa iesi din sensul giratoriu de pe banda 2) daca drumul pe care vei intra dupa parasirea sensului giratoriu are o singura banda. nenea politistul mai specifica de asemenea ca poti sa faci dreapta de pe banda 2 din sensul giratoriu daca drumul pe care vei intra dupa parasirea sensului giratoriu are 2 benzi si lucrul acesta este semnalizat. Eu am inteles ideea, dar nu am vazut pana acum nici un sens giratoriu la noi in tara in care sa fie semnalizata treaba asta, banda 2 din sensul giratoriu semnalizata pana pe banda 2 pe drumul ce iese din sensul giratoriu. poate voi ati vazut, eu nu.

deci, atata timp cat conducatorii auto sunt deja incadrati in sensul giratoriu, se aplica regulile unui drum cu sens unic cu mai multe benzi de circulatie. pe drumul acesta cu mai multe benzi, tu faci stanga de pe banda din dreapta si invers ? nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Mariusik85 a spus:

pe drumul acesta cu mai multe benzi, tu faci stanga de pe banda din dreapta si invers ? nu cred.

 

Ai fi uimit sa vezi cati procedeaza astfel, unii din prostie iar altii din nesimtire ca sa castige timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Mariusik85 a spus:

deci, atata timp cat conducatorii auto sunt deja incadrati in sensul giratoriu, se aplica regulile unui drum cu sens unic cu mai multe benzi de circulatie. pe drumul acesta cu mai multe benzi, tu faci stanga de pe banda din dreapta si invers ? nu cred.

Acum că ai lămurit treaba asta, mie cine îmi aduce permisul înapoi? Am fost sfătuit pe aici să-l predau şi m-am conformat.

image-2015-07-22-20313598-41-rondul-piata-presei-cateva-probleme.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Mariusik85 a spus:

nu conteaza cine cum intra in sensul giratoriu atata timp cat cedeaza cel ce vrea sa intre

Exact asta conteaza cel mai mult!

Acum 46 minute, Mariusik85 a spus:

se aplica regulile unui drum cu sens unic cu mai multe benzi de circulatie. pe drumul acesta cu mai multe benzi,

Corect, poti sa-mi spui aici concret cum te incadrezi pentru a vira la stanga de pe sens unic?

 

Acum 17 minute, SMF a spus:

Cat despre apelativele la adresa mea,ai un report.

Cand ma iei cu "maestre" si  "nu pot reformula mai simplu de atat, dar incerc", in timp ce sustii niste aberatii stupide, ma vad nevoit sa-ti vorbesc pe limba ta.

 

Una peste alta, se pare ca niciunul de pe aici nu stie sa circule in sensul giratoriu. Oh, cine ar fi crezut?!  🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Penetru a spus:

Aici unde marcajul de pe banda 1 nu mă obligă să fac dreapta cel de pe banda 2 nu are voie să facă dreapta peste mine.

image-2015-07-22-20313598-41-rondul-piata-presei-cateva-probleme.jpg

 

Spune te rog exact unde se afla aceasta intersectie si ne uitam pe G Maps sa vedem daca este sau nu o intersectie cu sens giratoriu (marcata si semnalizata ca atare) sau nu...

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
Just now, TETEA. said:

 

Spune te rog exact unde se afla aceasta intersectie si ne uitam pe G Maps sa vedem daca este sau nu o intersectie cu sens giratoriu sau nu.

 

LooooL

Adica nu se vede din elicopter ca este semaforizata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, goe 75 a spus:

LooooL

Adica nu se vede din elicopter ca este semaforizata ?

 

Nu, vreau sa zica el cu manutele lui transpirate ca NU este o intersectie cu sens giratoriu, prin urmare NU se aplica regulile de circulatie in sensul giratoriu la orice intersectie SEMAFORIZATA!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🤦‍♂️ filmuletul colegului de mai sus e din 2017... am dat de un filmulet mai recent, adica dupa mai multe modificari ale legislatiei, completari, adaugiri etc, in care lucrurile par a sta diferit... super aiurea ... conform a ce zice acolo se pare ca cei de pe prima banda ar avea obligatia, sa cedeze celor ce erau in intersectie inaintea lor si vor sa iasa...

 

 

@TETEA. ce pot sa mai zic... nu mai zic nimic... 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, SMF a spus:

Maestre era așa un apelativ pe care-l mai folosesc,nicidecum prost și altele de genul. Dar bănuiesc că suferi de vreun complex de inferioritate in urma căruia ai impresia că ești luat de sus de oricine îți spune altfel decât pe nume.

 

Cat despre reformularea mea,se pare că e greu sa iei cuvintele așa cum sunt scrise. Nu știam cum să explic mai clar ce vroiam sa spun,dar am incercat pt tine. Daca asta o iei că afront,ai alte problemele mai grave decât complexul de inferioritate.

 

Uita-te la filmuletul postat mai sus de colegul nostru, si lasa psihanaliza ca te pricepi si la ea exact ca la condus...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miliţianul de pe YT este la fel de nepregătit ca aceia care au formulat legea.

Giratoriul din poză este la Piaţa Presei, intrarea se face conform semaforizării iar ieşirea conform logicii, nu tai toate benzile de-a valma, nu tai calea celorlalţi pe motivul că "tu mergi drept".

Mersul drept înainte printr-un giratoriu înseamnă peste insula cu iarbă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Penetru a spus:

Giratoriul din poză

 

Giratoriul din poza nu este giratoriu. :) Daca nu e semnalizat ca atare, e doar o intersectie circulara, si nu giratoriu, cu regulile lui de prioritate. 

 

Gata, ma opresc ca va lipsesc notiuni simple. Altii sunt nepregatiti, voi sunteti doxa. Dunning Kruger at it's best!

 

Arivederci!

 

Acum 2 minute, SMF a spus:

Am expus două situații și tu tot nu ai raspuns singur din căpșorul ăla al tău isteț la nici una una din întrebările mele.

Spre deosebire de tine, eu iti raspund din legislatie. Tu intr-adevar, ai alte surse din care-ti culegi "stiinta". Legea e pentru prosti ca mine.

 

Acum 12 minute, Penetru a spus:

Giratoriul din poză este la Piaţa Presei, intrarea se face conform semaforizării

 

🤣🤣🤣 E reconfortanta lejeritatea cu care debitezi ineptii... 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
11 hours ago, TETEA. said:

 

Repet, daca toata lumea ar folosi corect  preselectia benzilor conform directiei dorite, nu ar mai fi atatea probleme.

 

 

In primul rand, chiar nu sunt atatea probleme decat pentru it-isti care se cred soferi...

In al doilea rand, chiar si in vest unde unele giratorii au presemnalizare si marcaje foarte clare , tot se gaseste cate unu pierdut in spatiu ( mai nou care numai ce a ridicat privirea din fb) sa incurce borcanele . Deci faza cu preselectia ideala tine de fantezii si discutii de experti in teorie.

Sa mai discutam si de marcaje de Ro? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

reconfortanta lejeritatea cu care debitezi ineptii... 

 

Mă bucur că ți-am făcut ziua mai frumoasă.

Știu că nu poate fi considerat giratoriu, are niște semne de drum cu prioritate, am pus poza pentru marcaje.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Mariusik85 a spus:

🤦‍♂️ filmuletul colegului de mai sus e din 2017... am dat de un filmulet mai recent, adica dupa mai multe modificari ale legislatiei, completari, adaugiri etc, in care lucrurile par a sta diferit... super aiurea ... conform a ce zice acolo se pare ca cei de pe prima banda ar avea obligatia, sa cedeze celor ce erau in intersectie inaintea lor si vor sa iasa...

 

 

@TETEA. ce pot sa mai zic... nu mai zic nimic... 

 

 

Sa stii ca ideea  ca cei de pe prima banda sa dea prioritate de dreapta nu e chiar lipsita de sens...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, shashka a spus:

Sa stii ca ideea  ca cei de pe prima banda sa dea prioritate de dreapta nu e chiar lipsita de sens...

 

Cui?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici prioritatea de dreapta nu stii cum functioneaza! Chit ca aici nu se poate vb de asa ceva, dar si principiul ti-e strain.

Ba baiatule ce pericole publice se dau pe forumul asta... :( 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...