Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Romanul nu se dezminte, este expert la orice!

 

...acordat prioritate la iesirea din intersectie... cu coada de masini formata in spate, pac! apuca unul sa iasa, ceilalti il privesc cu invidie cum se duce, in timp ce inca stau prizonieri in intersectie... 

Priceless... :)))))

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, TETEA. a spus:

 

...acordat prioritate la iesirea din intersectie... 

 

Giratoriul este un drum cu prioritate de formă circulară, dacă vrei să ieși semnalizezi dreapta și te încadrezi din timp pe banda 1 sau aștepți cu semnalul pus să te lase careva în timp ce îți umple frigiderul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul nu e o democratie.

Daca sunteti 20 pe topic care sustineti aberatii, asta nu inseamna ca aveti dreptate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, AdrianB1 a spus:

Politistul ala bate campii, incurca drumurile in curba cu intersectiile si transforma giratoriul intr-un ceva ce nu este. Poti sa ai giratoriu cu 5 cai, unde mai trage el intersectii intre drumuri? Conform logicii lui marcajul intre benzi nu e marcaj, e ... avion.

Nu bate campii in ceea ce priveste mersul in sensul giratoriu. Probabil nici la partea cu delimitarea benzilor, dar putem lasa la o parte asta. Omul a explicat clar ca sensul giratoriu cu n-spe iesiri tot o singura intersectie ramane, nu mai multe, deci ramane ideea ca cine intra primul in sensul giratoriu are prioritate fata de ceilalti care intra mai tarziu, si politia trateaza ca atare situatia. Ca pana la urma asta conteaza, cum se aplica legea, nu cum ne-am dori noi sa se aplice. De la ideea de mai sus se leaga multe : incadrarea inainte de a intra in giratoriu, schimbarea benzilor in giratoriu si iesirea din giratoriu, asa cum explica elegant in filmulet.

A, si nu stiu daca v-ati uitat dar omul a dat exemplu clar de la judecatorie cu caz real de cine a fost vinovat. Vedeti la commenturile de la filmulet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, agentul Peste Prajit spune una. Subcomisarul MP spune alta. 

Si un baiat da o motivare a instantei, insa fara numarul de dosar ca sa o putem citi online: 

 

 

Acum tu poti sa crezi pe cine vrei.

 

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, AdrianB1 said:

OK, agentul Peste Prajit spune una. Subcomisarul MP spune alta. Avocatii spun si ei acelasi lucru ca subcomisarul ...

:lol: creier prăjit la ambele categorii

330px-NonUK_Roundabout_8_Cars.gif

”En 2005, 80 % des giratoires français se trouvent en milieu urbain, et 80 % des accidents de giratoire s'y produisent

 

https://fr.wikipedia.org/wiki/Carrefour_giratoire

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, AdrianB1 a spus:

OK, agentul Peste Prajit spune una. Subcomisarul MP spune alta. 

Si un baiat da o motivare a instantei, insa fara numarul de dosar ca sa o putem citi online: 

 

 

Săgețile = vopsea irosită degeaba. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ENEOS a spus:

Săgețile = vopsea irosită degeaba. 

 

In romanica, da!

Si semafoarele consuma curent degeaba toata ziua, si din tabla indicatoarelor se puteau face lucruri mai folositoare, gen gratare pentru mici, etc.

Problema la noi este ca... nu avem infrastructura! Şoferii sunt beton!

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi sunt niște săgeți la întrarea în giratoriu. Ăla de pe exterior nu respectă semnificația lor, dar instanța zice că e ok așa. Și atunci de ce să mai consumi vopsea pt săgeți?!? 

Am o maaaare încredere în justiția din Ro cu care tot am de-a face de 25 de ani. Nu zic că nu e vina ăluia care iese din giratoriu de lângă pastilă în cazul prezentat - ceea ce contrazice niște păreri vehiculate pe aici - dar în nici un caz nu sunt convins că întotdeauna instanța zice bine. Pe lângă faptul că tipul din film afirmă că instanța bla bla dar nu se poate verifica dacă e așa. De asemenea se poate ca instanța din Caracal să dea un verdict, iar aia din Botoșani altul taman pe dos în situații absolut identice. 

Cam despre asta e vorba. Pe lângă fotbal, fwtwt și condus sportiv toată lumea se pricepe și la legislație rutieră. La fel de bine. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.06.2022 la 10:22, Mariusik85 a spus:

🤦‍♂️ filmuletul colegului de mai sus e din 2017... am dat de un filmulet mai recent, adica dupa mai multe modificari ale legislatiei, completari, adaugiri etc, in care lucrurile par a sta diferit... super aiurea ... conform a ce zice acolo se pare ca cei de pe prima banda ar avea obligatia, sa cedeze celor ce erau in intersectie inaintea lor si vor sa iasa...

 

Tavi Pertea, politist la rutiera Oradea, sustine ca instanta i-a dat dreptate. Dar, este greu sa dovedesti care a intrat primul in sensul giratoriu. Doua autovehicule pot intra simultan in sens, de pe drumuri diferite si este greu sa dovedesti ca nu este sau ca este asa. Si ca sofer, daca intri in sens pe banda 2 este greu sa iti dai seama daca autovehiculul de pe banda 1 a intrat inaintea ta sau dupa tine, astfel incat sa stii cum sa procedezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 16.06.2022 la 0:45, 3.14 a spus:

In giratoriu e simplu : intra cine poate , iese cine poate .....restul e vorbaraie inutila 

Cea mai bună formulare în România!

Eu sunt cu ochii cât cepele în giratorii, enorm de mulți nu respectă marcajele și se urcă peste tine, de cedează trecerea nu mai vorbesc.

Acum 14 ore, Farfuridi a spus:

Cata teorie aiurea cand te gandesti ca niste amarate de marcaje cu linie continua si\sau intrerupta rezolva problema fara sa lase loc de interpretare.

Zici tu?

Ce bine ar fi fost să fie respectate!

Zi-le asta și celor de prin București cu jeepuri sau alte bombe de mașini, mai ales în giratoriile mari.

În București unul din giratorii cu probleme e la Aviatorilor, giratoriul mare, cel de la barajul Herăstrău și Bordei, până în cel mic aflat la ambasada Chinei.

Conform marcajelor, intrarea și păstrarea trasei este foarte strânsă, mai ales pentru cei care sunt pe prima bandă. Acolo frecvent idioții de toate rangurile riscă să se urce peste tine, ignorând marcajele și mergând ca pe câmp.

 

Ochii mari în giratorii și nu vă bazați ca celălalt respectă ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima bandă sau prima de lângă axul drumului? 🤔

Sunt multe giratorii ca pwla în Ro, cu rază mică și benzi ff înguste, inclusiv cele de pe Buc - Giurgiu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, AdrianB1 a spus:

 

Din cate am citit, varianta asta este mai mult sustinuta din punct de juridic.

Cf. legii privind circulatia pe drumurile publice si a regulamentului de aplicare a acesteia:

-sensul giratoriu este o intersectie dirijata;

- in sensul giratoriu se aplica toate regulile prevazute pentru circulatia in intersectiile dirijate, cf. semnalizarilor si marcajelor aplicabile in aceasta;

- marcajele de pe asfalt din sensul giratoriu sunt marcaje de ghidare pe care esti obligat sa le respecti, iar practic, acestea sunt benzi de circulatie;

-in sensul giratoriu, la schimbarea 'benzii', marcata sau nu pe asfalt, se aplica regulile prevazute la schimbarea benzii;

-daca in mijlocul intersectiei este o amenajare de orice fel (cum este si rondoul din sensul giratoriu) esti obligat sa o ocolesti prin dreapta, nefiind considerata o schimbare a directiei de deplasare;

-daca te afli in sensul giratoriu, este considerata schimbare a directiei de deplasare atunci cand iesi din aceasta;

-cand schimbi directia de deplasare aplici regulile specifice prevazute in cele doua acte normative.

Circuland in tari unde se presupune ca oamenii sunt mai civilizati, am observat ca in sensurile giratorii se aplica regulile explicate in videoclip. De ex.in Germania am vazut ca se semnalizeaza doar cand se iese din giratoriu sau cand se schimba banda in interiorul sensului.

Parerea mea......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

Acum 21 minute, ENEOS a spus:

Prima bandă sau prima de lângă axul drumului? 🤔

Prima bandă, cea din dreapta pe ambele sensuri, acolo trebuie să încetinești mult și să șerpuiești bine ca să păstrezi marcajele.

Bineînțeles că 80% intră ca pe câmp și se urcă pe tine.

 

Alea dinspre Giurgiu sunt alte barje de bani intrate în buzunarul cuiva.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, l.u.v a spus:

 

Zici tu?

 

 

Ochii mari în giratorii și nu vă bazați ca celălalt respectă ceva!

Cand faci poc e important ,o camera ajuta de asemenea.Cine se bazeaza pe ceilalti in trafic risca evident,si asta e valabil nu numai in giratoriu.

Acum 12 minute, CipRo a spus:

 Germania am vazut ca se semnalizeaza doar cand se iese din giratoriu sau cand se schimba banda in interiorul sensului.

Parerea mea......

Confirm ,am avut in cateva randuri palpitatii cand mi-au sarit in fata "straini" intrand in giratoriu pentru ca eu nu semnalizam "stanga" .Oriunde mergi e important sa te adaptezi traficului local ,atat legal cat si uman.Era pe YT un filmulet cu un motociclist aflat in concediu intr-o tara cu circulatia mai salbatica decat in Ro si care injurand de mama focului se astepta sa circule toti cum se circula pe meleagurile sale natale.

In schimb am vazut deseori in Germania politia dand amenzi celor ce nu semnalizeaza la iesirea din giratoriu.Un civil sta cu statia la umbra si ceva mai incolo oprita statia de taxare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, CipRo a spus:

Tavi Pertea, politist la rutiera Oradea, sustine ca instanta i-a dat dreptate. Dar, este greu sa dovedesti care a intrat primul in sensul giratoriu. Doua autovehicule pot intra simultan in sens, de pe drumuri diferite si este greu sa dovedesti ca nu este sau ca este asa. Si ca sofer, daca intri in sens pe banda 2 este greu sa iti dai seama daca autovehiculul de pe banda 1 a intrat inaintea ta sau dupa tine, astfel incat sa stii cum sa procedezi.

Nu conteaza cine a intrat primul, nu exista o normal legala care sa ia asta in calcul. Conteaza cand esti in pozitia in care se produce accidentul fiecare unde este si in ce directie se deplaseaza (sau schimba directia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Formularea legii asta e, dacă m-am sculat devreme și m-am învârtit o oră în giratoriu sunt sigur că sunt primul intrat, pot să trag de volan încotro vreau că am prioritate, asta susțin milițienii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, AdrianB1 said:

Nu conteaza cine a intrat primul, nu exista o normal legala care sa ia asta in calcul.

Eh ... nu contează și nu există ...

(Art. 57)

”...

(4) În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.”

 

Dacă nu sunt semnalizate ca atare ... nu confundați marfa cu ambalajul și cu prioritatea.

 

 

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, patrick1 a spus:

Eh ... nu contează și nu există ...

(Art. 57)

”...

(4) În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.”

 

 

Ba chiar nu conteaza!

Acum app. de manevra masinii verde, este perfect legala, dar in acelasi timp de porc ...... eu unul n-as face aceasta manevra cu masina, ce sa mai zic de mobra. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, patrick1 a spus:

Eh ... nu contează și nu există ...

Conteaza la intrare, dar nu si dupa aceea, adica la iesire. Ii acorzi prioritate unui vehicul care e deja in giratoriu, daca il ajungi din urma in timp ce faceti amandoi cercuri la infinit nu mai are nici o prioritate fata de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Contabil said:

 

Ba chiar nu conteaza!

Acum app. de manevra masinii verde, este perfect legala, dar in acelasi timp de porc ...... eu unul n-as face aceasta manevra cu masina, ce sa mai zic de mobra. 🙂

Ai dreptate că este o manevră ”de porc” să virezi la stânga de pe banda 1 (când sunt 2 sau mai multe benzi, cu sau fără sens giratoriu în intersecție).

Însă la fel de manevră ”de porc” este și să virezi brusc la dreapta de pe o altă bandă decât prima.

Chiar și mai ”de porc” pentru că include și ”sminteală de direcție” inoportună și imprevizibilă (principala cauză generatoare de accidente). 

De acord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...