Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Acum 2 ore, Asimplu a spus:

Mi se pare taranie, sa mergi pe motor cu bagaje laterale, si sa incerci sa te strecori printre masini. Ce urmeaza? Motocicleta cu atas?

Dacă lățimea cu laterale nu depășește lățimea ghidonului, nu văd care ar fi problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sincer, taranie este sa stai in masina, sa te uiti in oglinda, sa vezi ca e o moto in spatele tau si sa nu-i faci loc la semafor ca te simti tu "deranjat". dar este doar parerea mea subiectiva. din pacate, asta e nivelul de cultura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă spatele cu bagaje are gabaritul ghidonului totuşi agăţi cu el pentru că eşti atent să nu loveşti cu ghidonul, virezi, te înclini şi pierzi din vedere partea din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti grabit, vrei sa vezi cit mai ai pina la semafor incadrat gresit pe banda din x motive, etc. .... vine o mobra, ii faci loc .... tot de bunul simt tine pina la urma. 🙂

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu, daca ai bun simt, nu ai nici un motiv pentru care sa nu faci loc unui vehicul pe 2 roti la semafor. nici macar aluia care ambaleaza motorul ca disperatul ca sa ii faci loc. dpmdv. dar din nou, asta tine de nivelul de cultura. majoritatea nu sunt in stare sa traga de volan cand are ambulanta in spate cu semnalele acustice si luminoase , ce pretentii sa avem pentru motociclete/scutere/biciclete etc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mariusik85 a spus:

in principiu, daca ai bun simt, nu ai nici un motiv pentru care sa nu faci loc unui vehicul pe 2 roti la semafor. nici macar aluia care ambaleaza motorul ca disperatul ca sa ii faci loc. dpmdv. dar din nou, asta tine de nivelul de cultura. majoritatea nu sunt in stare sa traga de volan cand are ambulanta in spate cu semnalele acustice si luminoase , ce pretentii sa avem pentru motociclete/scutere/biciclete etc ...

What? Fac loc scuterelor/motocicletelor dar dacă ambalează motorul sau ma enervează cu claxoane ,crede-ma ca nu ma mișc de pe loc...poate nu am eu bun simt, ai tu mai mult decât mine..nu e nicio problema.😆 e în regula, pot sa trăiesc cu asta. Tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i problema, sunt obisnuit cu ideea asta si de aceea am si spus ca asta e parerea mea. nu trebuie sa fim toti la fel. de obicei nu ajunge motociclistul sa tureze motorul pentru ca eu deja ii fac loc. dar asa mi se intampla mie. daca se intampla sa ambaleze inseamna ca nu l-am vazut si mi se pare ok sa ii fac loc, pentru ca nu are rost sa astepte aiurea la semafor doar ca asa mi se scoala mie... il las sa mearga 1000 de ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În trafic ii vad din timp, am urechi și ochi ..dar asta cu ambalatul, am sechele de când am fost cu grupul într-o tura și intr-o benzinarie s-a aciuat pe lângă noi un nene la vreo 60+ cu o sportiva..toate bune și frumoase, ne-a întrebat dacă e ok sa mearga și el cu noi și am zis ca da, de ce nu?! Pana am ajuns pe Valea Prahovei și bineînțeles ambele sensuri de mers erau blocate...a început sa ambaleze motorul intr-un mare fel, ziceai ca e un putache de 20jde ani fără minte..și nu a fost un caz izolat, a tinut-o asa tot drumul..la prima benzinarie i-am zis cu toții sa se potolească, mai mult chiar când o făcea noi ceilalți ii făceam semne sa se oprească,degeaba...

A ales după discuția din benzinarie sa plece mai departe singur fără noi, nu putea fără ambalat..de atunci am căpătat aceasta fobie fata de cocalarii de orice vârstă.. 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu avea Facebook si ambala si el pe unde putea. E loc de toti sub soare, unii semnalizeaza.

 

Si ontopic, pe la Sofia, eram pe b2 cu vreo 140 sau 150, si ma apropiam de 2 masini care erau pe b1, deja semn de potential pericol, gigelul bulgar care era al 2lea se baga in fata mea la 10m, nu e ok, dar intuiam ca se poate intampla mai ales ca eram doar noi 3 cat vedeai si in fata si in spate.

Am luat mana din gaz, dar partea nasoala e ca a si ezitat, adica a tras un pic dreapta dupa ce a tras stanga si s.a balansat masina un pic.

Daca intra in voblaj la viteza aia nu prea mai aveam ce frana sa pun.

Traiasca fizica si manevrele periculoase efectuate gratuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Mariusik85 a spus:

nu-i problema, sunt obisnuit cu ideea asta si de aceea am si spus ca asta e parerea mea. nu trebuie sa fim toti la fel. de obicei nu ajunge motociclistul sa tureze motorul pentru ca eu deja ii fac loc. dar asa mi se intampla mie. daca se intampla sa ambaleze inseamna ca nu l-am vazut si mi se pare ok sa ii fac loc, pentru ca nu are rost sa astepte aiurea la semafor doar ca asa mi se scoala mie... il las sa mearga 1000 de ani

Uite aici am alta parere. Bun, il vezi ii faci loc.

Dar daca nu l-ai vazut , de ce trebuie mucea sa ambaleze motorul si sa produca stres tuturor sau chiar sa sperie pe cate unii? Doar ca sa treaca el? Asta mi se pare lipsa de bun simt, nu ca un sofer nu ii face loc.

Atata timp cat strecuratul printre masini este o optiune a motociclistului (aflata si ea la limita legii)  si nu o obligatie a soferului, zic eu ca respectul si bunul simt trebuie sa vina in primul rand de la motociclist.

 

Am vazut un copil intr-o masina care s-a speriat rau cand a ambalat vita motorul (cu burlane evident).

 

@Kristian K   Salutare!  -  sincer, omul este doar un alt roman care moare daca nu se baga el in fata cu orice pret. Avea in fata 3-4 masini. Patea ceva daca astepta o leaca? Zic eu ca nu.

Dar vedem zi de zi soferi care se baga pe sina de tramvai in fata singurei masini aflate in fata lui la semanfor, sau masini care te depasesc pe autostrada cu viteza astronomica, doar pentru ca apoi sa iti taie fata si sa franeze pentru ca trebuie sa iasa din autostrada.

Asa ca filmul este ceva banal (din pacate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa zici ceva cu fb? Ca nu m-am prins..e cu direcție? Ca să ma simt,nu de alta..😂

Acum 5 minute, robert23mg a spus:

Probabil nu avea Facebook si ambala si el pe unde putea. E loc de toti sub soare, unii semnalizeaza.

 

Si ontopic, pe la Sofia, eram pe b2 cu vreo 140 sau 150, si ma apropiam de 2 masini care erau pe b1, deja semn de potential pericol, gigelul bulgar care era al 2lea se baga in fata mea la 10m, nu e ok, dar intuiam ca se poate intampla mai ales ca eram doar noi 3 cat vedeai si in fata si in spate.

Am luat mana din gaz, dar partea nasoala e ca a si ezitat, adica a tras un pic dreapta dupa ce a tras stanga si s.a balansat masina un pic.

Daca intra in voblaj la viteza aia nu prea mai aveam ce frana sa pun.

Traiasca fizica si manevrele periculoase efectuate gratuit.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma gandesc asa : daca omul ala ambaleaza "din cauza mea" , galagie, cocalarism si tate cele, mai bine ii fac loc sa se duca 1000 de ani. oricum pe un astfel de individ nu ai cum sa-l educi. problema noastra majora asta este : tot timpul incercam sa il educam pe celalalt... eu prefer sa il las in planul lui, daca am cum, si eu sa-mi vad linistit de treaba mea. altfel, el sta in spatele meu, ambaleaza, claxoneaza, oricum creeaza disconfort, asa ca , cel destept cedeaza. my 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Mariusik85 a spus:

eu ma gandesc asa : daca omul ala ambaleaza "din cauza mea" , galagie, cocalarism si tate cele, mai bine ii fac loc sa se duca 1000 de ani. oricum pe un astfel de individ nu ai cum sa-l educi. problema noastra majora asta este : tot timpul incercam sa il educam pe celalalt... eu prefer sa il las in planul lui, daca am cum, si eu sa-mi vad linistit de treaba mea. altfel, el sta in spatele meu, ambaleaza, claxoneaza, oricum creeaza disconfort, asa ca , cel destept cedeaza. my 2 cents

Este un punct de vedere,

La fel poti sa il lasi sa intre si pe sens interzis peste tine si sa te dai la o parte, nu?

Ceea ce spui tu cu educatia are o logica daca eu  ambalez motorul si ii ceri lui sa nu o faca daca nu are loc.

Daca tot se apuca retardatul sa ambaleze mobra ''ca nu are loc'', si deci daca tot ne-a stresat, nu vad rostul sa il las in pace si sa ii dau satisfactie. Sunt eu asa mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul mă bag când și cât am loc, dacă mașinile stau sau se mișcă f încet, dacă nu e loc aștept cuminte. Mulți, foarte mulți fac loc, uneori le mai fac semn să nu se forțeze dacă e strânsă treaba sau aș putea avansa maxim 1/2 mașină, le mulțumesc din cap celor care m-au lăsat să trec. De mai multe ori am reproșat companionilor de călătorie care ambalau motoarele, deși n-am mers cu niciunul maxim cocalar care să-i dea în limitare. Ălora nici eu nu le fac loc în mod special când sunt cu mașina, în general caut să stau în rând și nu prea se împiedică de mine, dar dacă aleg să fac loc fac unuia civilizat și nu unui bizon. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima oară când am ajuns în Milano pe motor, eram al 5-lea vehicul pe banda a 2-a la un semafor. Roșu. 

Bandă dublă continuă față de sensul celălalt. 

Polițistul din intersecție îmi face semn: 

Vino în față! 

Îi arăt bandă dublă continuă. 

La care el: Dă-o naibii, hai în față! 

Ok! 

M-am dus pe contrasens repejor și m-am băgat între alte motoare care stăteau la semafor. 

Asta este normalitatea la ei. 

Totdeauna motoarele în față, treci printre benzi, pe contrasens, pe oriunde, dar în față. 

Apoi la verde, parcă pleci la concurs. 

Toți trag de gaz.

In 3 secunde totul este liber. 

Apoi pleacă turismele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, September a spus:

In 3 secunde totul este liber. 

Da' ce, bre, toți au scutere de 49 4t?!? Maaaaxim 1 secundă durează să plece 🏍️ 🛵🏍️🛵

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Descopar parca din ce in ce mai mult specia "binevoitorul neatent", cu doua variante. 

 

Varianta A: te vede dupa ce-ai trecut cu ghidonul de oglinda si ATUNCI se misca sa-ti faca loc, cu care ocazie oglinda de care tocmai ai trecut are o posibilitate rezonabila sa te traga de (semi)ghidon sau oglinda;

Varianta B: face loc unui mobrist pe care l-a vazut blocandu-l (daca nu si mai rau) pe altul pe care nu l-a vazut. Parca cel mai des la 3 benzi pe sens, dar am intalnit si la doua sau o banda pe sens. 

 

Ca principiu, daca am loc, ma bag. Cand zic daca am loc, vreau sa zic daca incape mobra, inclusiv cu picioarele puse jos si inclinat stanga/dreapta ca sa trec de oglinzi ;) Nu, n-am atins pe nimeni inca. Ca sofer, daca are nevoie si il vad, ii fac loc. De obicei, n-are nevoie, pentru ca ma plasez in mijlocul benzii, nu inghesoi o laterala, sa vad mai bine ce-i in fata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, September a spus:

Prima oară când am ajuns în Milano pe motor, eram al 5-lea vehicul pe banda a 2-a la un semafor. Roșu. 

Bandă dublă continuă față de sensul celălalt. 

Polițistul din intersecție îmi face semn: 

Vino în față! 

Îi arăt bandă dublă continuă. 

La care el: Dă-o naibii, hai în față! 

Ok! 

M-am dus pe contrasens repejor și m-am băgat între alte motoare care stăteau la semafor. 

Asta este normalitatea la ei. 

Totdeauna motoarele în față, treci printre benzi, pe contrasens, pe oriunde, dar în față. 

Apoi la verde, parcă pleci la concurs. 

Toți trag de gaz.

In 3 secunde totul este liber. 

Apoi pleacă turismele. 

Așa o fi normal dar vezi că aici sar măicuțele moto pe tine să zică că trebuie să aștepți civilizat in linie la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Mariusik85 a spus:

bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata

 

De cate ori vine vorba de "bun simt" in tara asta ma umfla asa un ras... 

N-ajungi nicaieri cu bunul simt! Nici macar in fata la semafor!

In viata nu mai zic...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Mariusik85 a spus:

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Era un BMW albastru?🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Mariusik85 a spus:

@@TETEA.asa este. personal nu vad o obligatie sau un tel in sine sa "ajung in fata" , sunt multumit cu ce am . probabil de aceea sunt mai linistit, sau incerc sa fiu...

@SenorPinksa nu-mi spui ca erai chiar tu ?! 🤭

Daca era asta da: 

 

20210807_095727.thumb.jpg.c59a7b01113e170a4664d621cfb235a2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...