Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Eu unul mă bag când și cât am loc, dacă mașinile stau sau se mișcă f încet, dacă nu e loc aștept cuminte. Mulți, foarte mulți fac loc, uneori le mai fac semn să nu se forțeze dacă e strânsă treaba sau aș putea avansa maxim 1/2 mașină, le mulțumesc din cap celor care m-au lăsat să trec. De mai multe ori am reproșat companionilor de călătorie care ambalau motoarele, deși n-am mers cu niciunul maxim cocalar care să-i dea în limitare. Ălora nici eu nu le fac loc în mod special când sunt cu mașina, în general caut să stau în rând și nu prea se împiedică de mine, dar dacă aleg să fac loc fac unuia civilizat și nu unui bizon. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prima oară când am ajuns în Milano pe motor, eram al 5-lea vehicul pe banda a 2-a la un semafor. Roșu. 

Bandă dublă continuă față de sensul celălalt. 

Polițistul din intersecție îmi face semn: 

Vino în față! 

Îi arăt bandă dublă continuă. 

La care el: Dă-o naibii, hai în față! 

Ok! 

M-am dus pe contrasens repejor și m-am băgat între alte motoare care stăteau la semafor. 

Asta este normalitatea la ei. 

Totdeauna motoarele în față, treci printre benzi, pe contrasens, pe oriunde, dar în față. 

Apoi la verde, parcă pleci la concurs. 

Toți trag de gaz.

In 3 secunde totul este liber. 

Apoi pleacă turismele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, September a spus:

In 3 secunde totul este liber. 

Da' ce, bre, toți au scutere de 49 4t?!? Maaaaxim 1 secundă durează să plece 🏍️ 🛵🏍️🛵

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Descopar parca din ce in ce mai mult specia "binevoitorul neatent", cu doua variante. 

 

Varianta A: te vede dupa ce-ai trecut cu ghidonul de oglinda si ATUNCI se misca sa-ti faca loc, cu care ocazie oglinda de care tocmai ai trecut are o posibilitate rezonabila sa te traga de (semi)ghidon sau oglinda;

Varianta B: face loc unui mobrist pe care l-a vazut blocandu-l (daca nu si mai rau) pe altul pe care nu l-a vazut. Parca cel mai des la 3 benzi pe sens, dar am intalnit si la doua sau o banda pe sens. 

 

Ca principiu, daca am loc, ma bag. Cand zic daca am loc, vreau sa zic daca incape mobra, inclusiv cu picioarele puse jos si inclinat stanga/dreapta ca sa trec de oglinzi ;) Nu, n-am atins pe nimeni inca. Ca sofer, daca are nevoie si il vad, ii fac loc. De obicei, n-are nevoie, pentru ca ma plasez in mijlocul benzii, nu inghesoi o laterala, sa vad mai bine ce-i in fata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, September a spus:

Prima oară când am ajuns în Milano pe motor, eram al 5-lea vehicul pe banda a 2-a la un semafor. Roșu. 

Bandă dublă continuă față de sensul celălalt. 

Polițistul din intersecție îmi face semn: 

Vino în față! 

Îi arăt bandă dublă continuă. 

La care el: Dă-o naibii, hai în față! 

Ok! 

M-am dus pe contrasens repejor și m-am băgat între alte motoare care stăteau la semafor. 

Asta este normalitatea la ei. 

Totdeauna motoarele în față, treci printre benzi, pe contrasens, pe oriunde, dar în față. 

Apoi la verde, parcă pleci la concurs. 

Toți trag de gaz.

In 3 secunde totul este liber. 

Apoi pleacă turismele. 

Așa o fi normal dar vezi că aici sar măicuțele moto pe tine să zică că trebuie să aștepți civilizat in linie la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Mariusik85 a spus:

bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata

 

De cate ori vine vorba de "bun simt" in tara asta ma umfla asa un ras... 

N-ajungi nicaieri cu bunul simt! Nici macar in fata la semafor!

In viata nu mai zic...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Mariusik85 a spus:

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Era un BMW albastru?🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Mariusik85 a spus:

@@TETEA.asa este. personal nu vad o obligatie sau un tel in sine sa "ajung in fata" , sunt multumit cu ce am . probabil de aceea sunt mai linistit, sau incerc sa fiu...

@SenorPinksa nu-mi spui ca erai chiar tu ?! 🤭

Daca era asta da: 

 

20210807_095727.thumb.jpg.c59a7b01113e170a4664d621cfb235a2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mariusik85 a spus:

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Da, este o granița undeva, altfel putem spune ca suntem foarte duali..

 

În caz de accident e clar ca motociclistul are partea lui de vina pentru că a depășit pe linie continua..dacă se mai adaugă și viteza de deplasare mai mare ,se întâmplă chestii d-astea de mai sus.

 

Politia în general, nu cred ca doar în cazul meu, e de acord cu depășirea liniei continue în caz ca ești cu moto /scuter dar nu iti zic explicit însă nici nu te amendează.

Tot pe Valea ph ambuteiaj ,am depășit pe linia continua cu ochii cât cepele, viteza sub limita normala ca să am timp sa vad vreo portiera deschisa în caz ca se întâmplă, la un moment dat în coloana o mașină de poliție..😅 care mi-a făcut loc sa trec..eu eram în dubii, pana sa vad ca îmi face loc, nu de alta dar aveam nevoie de permis..😂 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SenorPinkspre rusinea mea nu mai tin minte 🙈

@Flower-Power nu stiu ce sa zic cu depasirea liniei continue... probabil in oras, poate inchid ochii in majoritatea cazurilor... in afara orasului nu cred ca sunt multe cazuri in care sa fie permisivi. pe Valea PH probabil s-au obisnuit si ei cu ideea, fiind blocaje mari si dese. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am scuter, merg des prin trafic, mult mai des. Aplic aceleasi principii ca si cu moto, in sensul ca nu merg super agresiv, nu ma bag aiurea, nu tai calea, nu fac vitejii. Filtrez cand am loc, si doar cand se sta in principiu. NU imi place sa fac asta in mers, ma mai prinde manevra cand filtrez si se pune in miscare coloana-se face verde, caz in care de regula ma cam retrag pe una dintre benzi. Soferii din capitala fac loc, aproape toti. Rar mai e cate unul , ce nu reactioneaza. SI nu dau flashuri, nu turez, nu nimic.  Deci se paote si cu bun simt. Salut, multumesc, o zi buna. Nu imi faci loc, aia e, nu esti obligat, imi vad de treaba mea, schimb banda , nu stau in spatele tau.

Ocazional, mai e si nea gigel, ala de face intentionat manevre de cacao, eventual chiar sa te si blocheze, cand vede ca filtrezi. Aia e , la fel. Imi vad de treaba, ura si la gara.

Noi sa fim sanatosi :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Adrian M. a spus:

De cand am scuter, merg des prin trafic, mult mai des. Aplic aceleasi principii ca si cu moto, in sensul ca nu merg super agresiv, nu ma bag aiurea, nu tai calea, nu fac vitejii. Filtrez cand am loc, si doar cand se sta in principiu. NU imi place sa fac asta in mers, ma mai prinde manevra cand filtrez si se pune in miscare coloana-se face verde, caz in care de regula ma cam retrag pe una dintre benzi. Soferii din capitala fac loc, aproape toti. Rar mai e cate unul , ce nu reactioneaza. SI nu dau flashuri, nu turez, nu nimic.  Deci se paote si cu bun simt. Salut, multumesc, o zi buna. Nu imi faci loc, aia e, nu esti obligat, imi vad de treaba mea, schimb banda , nu stau in spatele tau.

Ocazional, mai e si nea gigel, ala de face intentionat manevre de cacao, eventual chiar sa te si blocheze, cand vede ca filtrezi. Aia e , la fel. Imi vad de treaba, ura si la gara.

Noi sa fim sanatosi :P

 

 

 

🤘👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

De cand am scuter (...) nu turez, 

 

Nici n-ai avea cum! Doar să-l uci pe cric și să-i dai în limitare, parcă aud scutecul făcând "rabababam!" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ENEOS a spus:

Nici n-ai avea cum! Doar să-l uci pe cric și să-i dai în limitare, parcă aud scutecul făcând "rabababam!" :crack:

ee,nu. tii frana fata si faci si burnout, ce mm :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Lucian_M a spus:

Hsmbpl, ce zbor a pușcat jupânul... Curajos, dacă merge cu viteza aia prin intersecții.

Viteza e exagerată, pentru că filmarea e la 1,5x. Nu că ar absolvi motociclistul de vină, dar filmarea dă apă la moară celor cu radar integrat în creier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...