Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Acum 46 minute, Mariusik85 a spus:

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Era un BMW albastru?🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 minute, Mariusik85 a spus:

@@TETEA.asa este. personal nu vad o obligatie sau un tel in sine sa "ajung in fata" , sunt multumit cu ce am . probabil de aceea sunt mai linistit, sau incerc sa fiu...

@SenorPinksa nu-mi spui ca erai chiar tu ?! 🤭

Daca era asta da: 

 

20210807_095727.thumb.jpg.c59a7b01113e170a4664d621cfb235a2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mariusik85 a spus:

@september misto asa in milano. la noi am practicat o singura data manevra asta, dar cred ca o sa fie cu repetitie : veneam pe dn1 spre arcul de triumf. coada pe toate cele 5 benzi (3 din dreapta, plus 2 cele de pe mijloc). in fata vad un coleg cu un gs cred, BMW maricel oricum, abia se chinuia sa se strecoare printre masini sa faca stanga spre cele 2 benzi din mijloc. asta era exact inainte de ultimul semafor pana in arcul de triumf, unde ai loc sa treci pe partea din mijloc. ma bag in spatele lui. se uita in fata, totul blocat pana in arc. de pe contrasens nu vine nimic, il vad ca se baga si ii da. nu am stat nicio secunda si m-am luat bineinteles dupa el.pe ideea daca pica carnetul, sa pice la amandoi :)))  nu a venit nici o masina de pe contrasens pe care sa o incomodam, am ajuns amandoi in fata. ne zicem unul altuia "nebunie de trafic, super aglomerat, ce sa stai... ?!"  in intersectie bineinteles politia, care sta intre sensul spre victoriei si cel spre charles de gaule. el a facut stanga, eu inainte, politia n-a zis nici pas. nu stiu daca ne-a vazut sau nu, dar oricum, ca idee. nu incurajez ce am facut, sub nicio forma. asta trebuie sa fie un risc pe care fiecare sa ni-l asumam individual. dar dpmdv ar fi ok daca politia ar ingadui astfel de "comportamente" pt 2 roti. bineinteles facute cu bun simt, nu mers 200 pe contrasens ca sa fiu eu in fata, nicidecum, ci cu o viteza de siguranta fara sa te pui in pericol mai ales pe tine, dar nici pe cei de pe contrasens, si ochii beliti cat pepenii.

Da, este o granița undeva, altfel putem spune ca suntem foarte duali..

 

În caz de accident e clar ca motociclistul are partea lui de vina pentru că a depășit pe linie continua..dacă se mai adaugă și viteza de deplasare mai mare ,se întâmplă chestii d-astea de mai sus.

 

Politia în general, nu cred ca doar în cazul meu, e de acord cu depășirea liniei continue în caz ca ești cu moto /scuter dar nu iti zic explicit însă nici nu te amendează.

Tot pe Valea ph ambuteiaj ,am depășit pe linia continua cu ochii cât cepele, viteza sub limita normala ca să am timp sa vad vreo portiera deschisa în caz ca se întâmplă, la un moment dat în coloana o mașină de poliție..😅 care mi-a făcut loc sa trec..eu eram în dubii, pana sa vad ca îmi face loc, nu de alta dar aveam nevoie de permis..😂 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SenorPinkspre rusinea mea nu mai tin minte 🙈

@Flower-Power nu stiu ce sa zic cu depasirea liniei continue... probabil in oras, poate inchid ochii in majoritatea cazurilor... in afara orasului nu cred ca sunt multe cazuri in care sa fie permisivi. pe Valea PH probabil s-au obisnuit si ei cu ideea, fiind blocaje mari si dese. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am scuter, merg des prin trafic, mult mai des. Aplic aceleasi principii ca si cu moto, in sensul ca nu merg super agresiv, nu ma bag aiurea, nu tai calea, nu fac vitejii. Filtrez cand am loc, si doar cand se sta in principiu. NU imi place sa fac asta in mers, ma mai prinde manevra cand filtrez si se pune in miscare coloana-se face verde, caz in care de regula ma cam retrag pe una dintre benzi. Soferii din capitala fac loc, aproape toti. Rar mai e cate unul , ce nu reactioneaza. SI nu dau flashuri, nu turez, nu nimic.  Deci se paote si cu bun simt. Salut, multumesc, o zi buna. Nu imi faci loc, aia e, nu esti obligat, imi vad de treaba mea, schimb banda , nu stau in spatele tau.

Ocazional, mai e si nea gigel, ala de face intentionat manevre de cacao, eventual chiar sa te si blocheze, cand vede ca filtrezi. Aia e , la fel. Imi vad de treaba, ura si la gara.

Noi sa fim sanatosi :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Adrian M. a spus:

De cand am scuter, merg des prin trafic, mult mai des. Aplic aceleasi principii ca si cu moto, in sensul ca nu merg super agresiv, nu ma bag aiurea, nu tai calea, nu fac vitejii. Filtrez cand am loc, si doar cand se sta in principiu. NU imi place sa fac asta in mers, ma mai prinde manevra cand filtrez si se pune in miscare coloana-se face verde, caz in care de regula ma cam retrag pe una dintre benzi. Soferii din capitala fac loc, aproape toti. Rar mai e cate unul , ce nu reactioneaza. SI nu dau flashuri, nu turez, nu nimic.  Deci se paote si cu bun simt. Salut, multumesc, o zi buna. Nu imi faci loc, aia e, nu esti obligat, imi vad de treaba mea, schimb banda , nu stau in spatele tau.

Ocazional, mai e si nea gigel, ala de face intentionat manevre de cacao, eventual chiar sa te si blocheze, cand vede ca filtrezi. Aia e , la fel. Imi vad de treaba, ura si la gara.

Noi sa fim sanatosi :P

 

 

 

🤘👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

De cand am scuter (...) nu turez, 

 

Nici n-ai avea cum! Doar să-l uci pe cric și să-i dai în limitare, parcă aud scutecul făcând "rabababam!" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ENEOS a spus:

Nici n-ai avea cum! Doar să-l uci pe cric și să-i dai în limitare, parcă aud scutecul făcând "rabababam!" :crack:

ee,nu. tii frana fata si faci si burnout, ce mm :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Lucian_M a spus:

Hsmbpl, ce zbor a pușcat jupânul... Curajos, dacă merge cu viteza aia prin intersecții.

Viteza e exagerată, pentru că filmarea e la 1,5x. Nu că ar absolvi motociclistul de vină, dar filmarea dă apă la moară celor cu radar integrat în creier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

45 minutes ago, robert23mg said:

Nu stiu cum sa descard clipul de pe fb si sa il pun aici dar este un exemplu bun de ce atunci cand merg pe langa coloane incerc sa am +/- 10 km fata de ceilalti si nu mai mult.
https://www.facebook.com/watch/?v=1022682135113437

Mno ... cum vezi în filmare, prima grijă a ”oamenilor” a fost spre ”conservă”.

Motociclistul dă-l ... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Doctor X a spus:

Viteza e exagerată, pentru că filmarea e la 1,5x. Nu că ar absolvi motociclistul de vină, dar filmarea dă apă la moară celor cu radar integrat în creier.

Mă gândeam și eu că a ieșit prea șmecheră acrobația.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culpa comuna, zic eu...masina venea de pe drum neprioritar, motociclistul depășea colana pe linie continua..s-au aliniat astrele..oricum, motociclistul a avut ceva noroc ca a zburat peste masina și nu s-a proptit în ea. ..am putea spune ca l-a ajutat viteza..😉😆

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sincer, omul a fost decent, a semnalizat din timp. Ai avut 2 optiuni: sa fii amabil (si sa-l lasi sa faca manevra) sau sa faci amiabila.
 

Acum 16 ore, ENEOS a spus:

Puteai să găsești unul mai nesimțit, ăsta a fost chiar finuț... 

+1

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai accelerat și te-ai băgat în unghiul lui mort, sper sa arate cineva filmarea și persoanei respective și să își ia un avocat.Se vede pe filmare că ai accelerat intenționat si claxonul ăla a fost așa mai mult de forma.

Editat de Supa La Plic
N/A
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...