Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Acum 7 ore, Asimplu a spus:

P.S: Aveam niste zgarieturi pe aripa si bara, cu autor necunoscut, care trebuiau reparate.

 

Deci ai gasit o oportunitate. Dupa cum v-ati acrosat, poate se trezeste cineva sa conteste reparatia pe care o visai.
Nu de alta, dar am patit eu cu unul care a incercat sa-mi puna in carca si alte daunele si pana si politia i-a spus ca nu e cazul.
Succesuri!
 

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Man, sa ne intelegem. Compatimesc cu tine ca ti-au zgariat niste nesimtiti masina - am patit si eu. E ce e, dar-ar benga in ei. Pe de alta parte, prefer sa stiu ca-s cat mai putini hapciupalii in trafic care cauta sa provoace greseli ca sa-si repare vopseaua. 

 

Daca as fi omul acela, i-as spune avocatului sa-ti arunce-n cap tot ce poate. Fara sa ma pricep, avem cel putin distrugere de bunuri, (tentativa de) inselaciune, (tentativa de) frauda de asigurari. Mi-as aduce aminte si ca nu mai dorm bine de la stres, as aduce si-un expert sa spuna unde trebuie lovit un SUV ca sa se rastoarne, toata distractia. Fac pariu ca mai sunt ceva articole cod penal relevante, insa pentru asta platesc un avocat. 

 

Parerea mea e  ca mai mult de mai mult de amenda de neasigurare la schimbarea benzii n-as lua. Cu un avocat bun, nici pe aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Asimplu  prietene eu sincer nu inteleg genul de manevra pe care ai facut-o.

A fost o situatie comuna de trafic si mai ales ca omul a semnalizat, puteai sa il lasi.

Privind filmul, am avut impresia ca ai plecat de acasa cu gandul sa te implici intr-un accident.

Daca la volan era unul mai emotiv, accidentul putea fi mai rau, erai in pozitia ideala sa il intorci (cam cum face politia americana pit maneuver) si sa il trimiti pe trotuar.

Legal celalalt sofer este de vina intrucat este lovit pe aripa, semn sa a venit el peste tine.

Totusi sper sa nu fi aratat filmul si la militie, pentru ca nu stiu ce parere vor avea dansii vazand ca omul a semnalizat cand era la 2-3 m in fata ta si tu ai accelerat.

Dar ma rog, fiecare face cum considera ca este bine.

 

PS: daca crezi ca asigurarile iti vor da vopsire total aripa, te inseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca se pierd multi clienti daca esti adevarat justitiar de cartier si faci dreptate doar cu masina. Se poate face si de pe motor, bujii si magneti in buzunare si pe rezervor.

Sanatate sa avem ca dreptatea a inceput sa fie implementata deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Silver Arrow a spus:

@Asimplu  prietene eu sincer nu inteleg genul de manevra pe care ai facut-o.

A fost o situatie comuna de trafic si mai ales ca omul a semnalizat, puteai sa il lasi.

Privind filmul, am avut impresia ca ai plecat de acasa cu gandul sa te implici intr-un accident.

Daca la volan era unul mai emotiv, accidentul putea fi mai rau, erai in pozitia ideala sa il intorci (cam cum face politia americana pit maneuver) si sa il trimiti pe trotuar.

Legal celalalt sofer este de vina intrucat este lovit pe aripa, semn sa a venit el peste tine.

Totusi sper sa nu fi aratat filmul si la militie, pentru ca nu stiu ce parere vor avea dansii vazand ca omul a semnalizat cand era la 2-3 m in fata ta si tu ai accelerat.

Dar ma rog, fiecare face cum considera ca este bine.

 

PS: daca crezi ca asigurarile iti vor da vopsire total aripa, te inseli.

Inca 2 chestii:
- "sper" ca l-ai atins din lateral, nu in spate (din film apare prima optiune, deci "te-ai scos")
- faptul ca ai pus video-ul cu numarul perfect vizibil, te expune la niste situatii pentru care ar fi bine sa ai un avocat cat mai bun. Nu de alta, dar "daraua va fi mai mare decat ocaua". GDPR stie mai bine...
Succesuri!
P.S. Si eu sunt deranjat de nesimtirea in trafic. Insa in aceasta situatia cred c-ai facut o aroganta inutila (se pare ca nu sunt singurul care considera asta). Mi s-a intamplat de mai multe ori sa fiu nevoit sa fac genul ala de manevre (de repliere pe cealalta banda) si sa fiu siderat de participanti in trafic (ca tine) care nu pot sa accepte un mic gest de curtoazie (desi semnalizez din timp si incerc sa nu fortez nota).

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am căutat vreo 2 săptămâni un "client" ca să vând o mașină asigurătorilor, dar n-am găsit decât o babă care a întors cu nonșalanță matizul de pe banda 1 prin fața mea, fără să se asigure sau să semnalizeze, dar am preferat să frânez pt că ar fi ieșit cu vătămări. În rest nimic, drept că circul extrem de puțin cu conserva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ala da semnal si tu nu-l lasi sa se bage... Si cica tot ala e nesimtit.

Acum 11 ore, Asimplu a spus:

In realitate eram cu piciorul pe frana pt ca urma semaforul... Insa chiar nu am vrut sa franez.

...m-am folosit... ca sa-mi repar niste zgarieturi...

 

Continua...

Editat de Kristian K
...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Asimplu a spus:

i eu evit in 99% din cazuri 

 

Toata lumea face asta. De-aia au si atat tupeu. A pus semnal si a tras de volan. Nici o urma sau intentie de franare. Garantat ca nici nu s-a uitat in oglina de principiul: franeaza el ca n-are tupeu.

 

Eu te inteleg perfect si sunt sigur ca suntem multi care am face ca tine daca nu ar insemna timp pierdut si bataie de cap.

 

Personal in situatiile de genul pun semnal, incetinesc si astept sa treaca masina de pe banda pe care vreau sa intru (mai ales cand e asa aproape) iar urmatorul are timp sa ma vada si sa adapteze viteza. Nu sa puna frana brusc pentru ca vreau eu sa schimb banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

 

Ce nu înțeleg e cum poți sa fii și mândru de asta, sa mai și invoci bunul simt sau lipsa lui pentru alții

Nu ai fost atent , un pic mai sus a spus si de ce face asemenea lucrari, are canal de yoytube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Asimplu said:

...

A ales sa ignore atat regulile de circulatie, cat si avertismentul.

Poate sa aiba avocatul avocatilor, legea primeaza in fata presupunerilor.

...

Uneori există și soluții alternative ... :)

 

Depinde și de cine e la volan ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

dacă nu ai frânat atunci cum s-a micșorat spațiul dintre tine și Suzuki, iar la Suzuki nu s-au aprins stopurile? era manuală, nu? 😅

Cu ocazia asta invatati si cum se intra magareste in coloana: semnal, intri brusc si retrogradezi, sa nu se aprinda stopurile. Masina palita in spate, n-a pastrat distanta, sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Asimplu a spus:

Am rugat un admin sa stearga video, pentru a nu crea nici un fel de problema legata de gdpr. Mersi tuturor pentru discutie si sfaturi.

Daca platesti bine, o sterg si de pe HDD-ul meu :D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pierrotlefou a spus:

Daca platesti bine, o sterg si de pe HDD-ul meu :D :D :D

Nu mai bine o trimiți la Alianz (sau la ce companie zicea că are RCA cu decontare directă)? Pui în titlul mailului nr de inmatruculare, bagi și link sau printscreen după topic și aia e, se descurcă ei mai departe! 

Tot mai dragi îmi devin vlogărașii ăștia motomioritici... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, ENEOS a spus:

Nu mai bine o trimiți la Alianz (sau la ce companie zicea că are RCA cu decontare directă)? Pui în titlul mailului nr de inmatruculare, bagi și link sau printscreen după topic și aia e, se descurcă ei mai departe! 

Tot mai dragi îmi devin vlogărașii ăștia motomioritici... 

Te rog nu-mi da idei... :D :D :D 
Oricum, iti platesc royalties 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ENEOS said:

Tot mai dragi îmi devin vlogărașii ăștia motomioritici... 

Iarta-i si tu, oricum sunt utili ca apa-n ghete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...
Acum 30 minute, Nguyen a spus:

Astazi pe B-dul Timisoara, numere de Dolj:

 

331125594_508102644594039_3007859428849443778_n.thumb.jpg.1ef524cb4ad9ec2c111eeed53a062eea.jpg

 

A fost postat acum 15 ore pe topicul de fun (hai sa radem) deci nu e de azi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, TETEA. a spus:

 

A fost postat acum 15 ore pe topicul de fun (hai sa radem) deci nu e de azi.

 

Nu ai inteles, stie si el, dar dorea sa spuna si el cuiva ca e oltean in Bucuresti, lucru omis la sectiunea FUN.

Tematica lui obisnuita: tarambete, Bucuresti, Zen, chestii socoteli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

Nu ai inteles, stie si el, dar dorea sa spuna si el cuiva ca e oltean in Bucuresti, lucru omis la sectiunea FUN.

Tematica lui obisnuita: tarambete, Bucuresti, Zen, chestii socoteli.

 

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-25369345-poluare-foarte-mare-bucuresti-aceasta-dimineata-depasiri-aproape-700-pentru-2-5-anumite-zone-deocamdata-nicio-explicatie-ministerul-mediului.htm

 

”Principalele contribuții la emisia totală de PM2,5 din aer revin în mod aproape egal încălzirii rezidenţiale (45,8 %) şi traficului rutier (45,5 %), aportul surselor inventariate din sectorul industrial şi al serviciilor fiind de 8,5%. La emisia totală de PM10 din aer, principala contribuție îi revine traficului rutier (48,4 %), urmată de încălzirea rezidențială (39,2%); sursele inventariate din sectorul industrial și al serviciilor aduc un aport de 11,7%”, se arată în document.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...