Jump to content
Sign in to follow this  
Tsunami

Elemente de siguranta in cazuri de urgenta pe 2 roti

Recommended Posts

La noi legea zice ca toate autovehiculele(deci inclusiv motocicletele) trebuie sa aiba asupra lor stingator de incendiu, triunghi reflectorizant si trusa medicala care trebuie sa aiba de exemplu si tub de intubat daca ala se ineaca. Evident ca nici un motociclist nu are triunghi (decat eventual din ala de pe Louis pe husa de casca), si cu stingator l-am vazut odata pe unul cu BMW prins de crash-bar. Dar la drum lung merge o trusa de prim-ajutor, care sa te ajute pe tine daca de exemplu tragi o cazatura si-ti pica motorul pe picior. In principiu e bine sa ai la tine apa cat de cat potabila ca sa poti inghiti pastile, si in plus de asta eu pun pe lista:

1. Servetele cosmetice sau cu alcool umede pentru curatat rani superficiale/zgarieturi;

2. Ben-Gay, Diclofenac unguent, Fastum Gel (unguente locale care calmeaza durerea si contin substante antiinflamatoare);

3. Antinevralgic, paracetamol, Diclofenac-duo, Nurofen (pastile calmante/antiinflamatoare);

4. Plasturi de diverse dimensiuni pentru acoperit zgarieturi;

5. Compresa elastica pentru glezna si respectiv pentru mana (in caz de lovituri/luxatii).

Bine, mai am acolo si o forfecuta, leucoplast, vata si alte tampenii pe care le-am cumparat cu trusa originala chinezeasca de 3 lei, dar pe alea nu le-am folosit pana acum (poate mai putin forfecuta).

eu nu vad nimic indispensabil in lista aia

singurul lucru de care chiar nu poti sa te lipsesti in unele cazuri, ar fii garoul, dar si ala se poate improviza din haine

Edited by delete636

In Franta am vazut motociclete de politie ( parca BMW) cu stingator.

de unde cumparati un stingator mic sub forma de spray?

Gasesti sigur in targul Autovit.

Gasesti sigur in targul Autovit.

tocmai saptamana trecuta mam gandit si eu sa imi cumpar o trusa de primajutor si sa o pun sub scaun, dar mam gandit ca pentru ce? pentru ca daca eu voi pica stiu ca sigur nu o sa mai fiu instare sa ma bandajez singur aiai clar :hurt: . deci nu le vad rostu. si unde sa pui toate astea oricum? poate un extintor ar fi bun aia da, in caz ca e ceva, sa nu astept pana arde tot motorul si sa pot sa sting eu cand e vorba de un incendiu mic, dar restu mi se par doar ca ocupa spatiu pentru mine.

p.s. mai bine imi pun o trusa de scule, costumul de ploaie si kitu de reparat pana daca ma duc la un drum lung. mai mari sanse am ca astea sa imi fie mai de ajutor decat un triunghi reflectorizant.

Edited by Papy_bm

tocmai saptamana trecuta mam gandit si eu sa imi cumpar o trusa de primajutor si sa o pun sub scaun, dar mam gandit ca pentru ce?

...

Te-ai gîndit c-ai putea fi singurul care trece pe lîngă un accident cu victime care nu se pot „prim-ajuta” singure și la a căror trusă nu se poate ajunge sau nu au așa ceva (pentru c-ar fi gîndit exact ca tine)? Cam ăsta ar fi scopul, nu pentru auto-ajutor, în mod deosebit. Ai putea să fii și în situația de a te accidenta și să nu mai fie alt motociclist sau automobilist pe drum, ci doar un pieton. Acesta ar putea să se folosească de propria ta trusă pentru a te ajuta... Ăsta e alt scenariu. Nu-ți doresc să ai parte de niciunul dintre ele, doar ți-am spus la ce ți-ar putea folosi o trusă proprie.

:cheers:

mda... nu zic ca nu ar fi util si foarte ok sa fie la purtator asa ceva.

DAR unde sa cari toate astea?

ok, pleci la mare... ai bagaj. dar 80% din timp nu prea este spatiu pentru atatea...

cel putin stingator... cati au loc de el la drum?

eu am o parasuta. O tin legata fedeles sub sa :crack:

Edited by hardKnot

Eu as intreba aici cam ce ar trebui sa contina o trusa medicala dedicata pt MOTO? Sau mai bine zis, ce ar trebui adaugat la o trusa standard care se gaseste in comert pentru a o face "trusa medicala dedicata moto" Unguent antibiotic, alcool iodat, betadina...?

In cazul ca ai nevoie vreodata tu insuti de continutul ei ...

corect, e vorba de zgarieturi, de arsuri, care se pot infecta, mai e vorba sa fii pregatit sa-l ajuti p-altu'

mi-am cumparat un stingator. acum sa vad pe unde-l leg...

E destul de complicat cu stingatorul. Trebuie legat bine sa nu il pierzi pe drum dar sa se poata desface repede in caz ca ai nevoie de el. In plus de asta, trebuie sa iei in considerare si faptul ca, daca treci prin zone cu oameni strangatori, s-ar putea sa ramai fara el. Ti-ar fi de folos un topcase.

Eu caut in continuare idei pentru up-grade-ul trusei medicale clasice (care se gaseste in comert) la o trusa medicala cu specific moto (rani prin abraziune, taiere, arsuri etc)

am top case, dar prefer sa-l tin pe-afara. ma gadesc ca mai leg ceva pe top case,...

gasesc eu o solutie.

pentru trusa revezi primul post.

eu zic ca trei sa ai neaparat ceva apa la tine, apoi apa oxigenata sau rivanol, si fasa.

rana deschisa trebuie spalata cat mai repede si apoi izolata de mediu.

succes

Eu as intreba aici cam ce ar trebui sa contina o trusa medicala dedicata pt MOTO? Sau mai bine zis, ce ar trebui adaugat la o trusa standard care se gaseste in comert pentru a o face "trusa medicala dedicata moto" Unguent antibiotic, alcool iodat, betadina...?

In cazul ca ai nevoie vreodata tu insuti de continutul ei ...

Întreabă-l pe ACHIMOTO, la el se găsește așa ceva: post-7334-0-53289800-1341304518_thumb.jpg și nici nu este foarte scumpă.

Toate bune! :cheers:

Salut.

Daca va intereseaza am stingatoare noi la 45 ron cu factura si tva inclus. Ca dimensiune H=300 iar l=100

Trusa sanitara sigilata tot la 45 ron cu factura si tva inclus.

Triunghi la 23 ron cu factura si tva inclus.

Edited by alex_tr

Guest MosRahao

Întreabă-l pe ACHIMOTO, la el se găsește așa ceva: post-7334-0-53289800-1341304518_thumb.jpg și nici nu este foarte scumpă.

o dinasta mica, de motociclete mi-am luat si eu dintr-o benzinarie de prin Austria, a fost vreo 12 euro parca. mare lucru nu are in ea, insa eu am completat-o cu cateva pastile de durere de cap, cateva de raceala si un unguent gen nurofen, tot pentru eventuale dureri. nu sunt asa de prapastios cu accidentele. mai cred si ca stingatorul e cam inutil - de cate ori v-a luat foc motocicleta la drum? de cate ori ati auzit ca s-a intamplat vreunui prieten?

iar daca doamne fereste se intampla asta la un mare accident, nu cu spray-ul stingator faci treaba, ci cu masina de pompieri...

personal am simtit nevoia sa completez trusa gandita pentru accident cu medicamente de raceala, dureri de cap sau musculare; ca o simpla raceala sau o durere apriga de cap iti cam poate strica ieseala...

Triunghi

cred ca triunghiul (voluminos si cam greu de carat pe mobra) poate fi inlocuit cu succes de o vesta reflectorizanta aflata in bagaje si ce la nevoie o atarni pe mobra, sa o faci vizibila. sau o pui pe tine.

Salut.

Daca va intereseaza am stingatoare noi la 45 ron cu factura si tva inclus. Ca dimensiune H=300 iar l=100

Trusa sanitara sigilata tot la 45 ron cu factura si tva inclus.

Triunghi la 23 ron cu factura si tva inclus.

cam mult si cam voluminoase

stingatorul e cam inutil - de cate ori v-a luat foc motocicleta la drum? de cate ori ati auzit ca s-a intamplat vreunui prieten?

iar daca doamne fereste se intampla asta la un mare accident, nu cu spray-ul stingator faci treaba, ci cu masina de pompieri...

Am vazut intr-un filmulet de pe youtube o motocicleta care luase foc pe strada... nu a fost stinsa nici cu 5 stingatoare mari. Pana nu a ars tot ce era de ars la ea nu s-a potolit focul. Deci inclin sa iti dau dreptate.

Eu caut in continuare idei pentru up-grade-ul trusei medicale clasice (care se gaseste in comert) la o trusa medicala cu specific moto (rani prin abraziune, taiere, arsuri etc)

In principiu, se pot improviza bandaje si garouri dintr-un tricou. E drept ca nu sunt sterilizate

Sincer, cea mai mare ingrijorare a mea, daca as fi victima unui accident, este ce o sa se intample cu casca mea. La carte scrie ca nu trebuie data casca jos din cap decat intr-o situatie absolut urgenta (motociclistul nu mai respira sau are hemoragie puternica in zona capului). In practica, cetatenii care se gasesc din intamplare la locul accidentului si sar sa dea o mana de ajutor nu stiu despre aceasta regula si primul lucru pe care il fac este sa traga de casca.

Ma gandeam, ca solutie pentru problema de mai sus, ca ar fi bun un sticker pus pe casca, mare, vizibil, reflectorizant daca se poate, care sa avertizeze pe salvatori sa nu scoata casca de pe capul motociclistului. Poate ar fi bun si un cleste special cu care se poate taia casca in 2 bucati ca sa poata fi usor de scos fara a mai risca leziuni suplimentare la nivelul coloanei.

Picaturi pentru ochi...mai ales daca mergi la drum lung

E nasol sa iti intre ceva praf sau gaze in ochi si sa nu ai cu ce sa te cureti.

Eu am patit-o recent :angryfire: