Jump to content

MOTORFEST Iasi 31august-2 septembrie 2012

Recommended Posts

Avand in vedere ca am fost nevoiti sa schimbam data anuntata initial a Festialului MOTORFEST si ulterior am tot cautat date libere in calendarul intrunirilor moto de anul acesta, am deschis acest topic nou pt anunturi si comentarii la acest eveniment!

Va anuntam ca am ales ca Festivalul MOTORFEST sa aibe loc in perioada 31 august-2 septembrie!!!!

Echipele ce se ocupa de organizarea si desfasurarea festivalului se intrunesc zilnic la Casa Studentilor in cursul pranzului, iar cei ce doresc sa se implice in actiitatile ce se vor desfasura la MOTORFEST sunt oricand bineveniti!!!

Va pregatim multe surprize placute pentru MOTORFESTUL anului acesta si va asteptam si va multumim de sprijin si intelegere!!!

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prea multe "festivale".. decat sa faceti 20 de festivale pe an in acelasi oras mai bine faceti una si buna!

Fiind subiectiv nu am dreptul sa comentez cele spuse de tine, dar stiu ca fiecare se doreste sa organizeze altceva, cu avantajele si dezavantajele ce decurg din asta!

MOTORFESTUL il denumim festival deoarece, pe partea de concerte, este "cuplat" cu festivalul "ROCK'N'IASI", care ca traditie este peste multe alte festivaluri de gen, dar care fiind organizate in zone cu mai mult potential financiar, au capatat un avantaj. Am facut aceast parteneriat deoarece dorim sa dam un plus de profesionism partii de concerte, sa atragem in acest fel sponsori cat mai puternici (in avantaj reciproc) si sa facem din aceasta asociere un punct de atractie de nivel national. Ca sa va dau un exemplu, va divulg acum ca purtam discutii cu cei de la IRIS, pt a veni vineri 31 august, in cadrul festivalului, intr-un concert special ... "IRIS, Concert Aniversar - 35 de Ani"!!!

MOTORFEST nu este o intalnire de club, ci una a tuturor cluburilor (la care se asociaza, in organizare, oricare motociclist doritor) si se doreste un eveniment al campaniilor in sprijinul motociclistilor, iar atractia pe care dorim sa o dam evenimentului, are ca scop marirea atentiei tuturor catre ... "fenomenul moto"!

O sa inchei cu un mesaj mobilizator ... nu fiti suparati, ca la tati ni-i greu, dar ... o sa fie si mai bine!!! ricky.gif

Nu speram sa putem impaca pe toata lumea cu alegerile formatiilor ce concerteaza, dar incercam sa fie cava deosebit si de asta consideram ca Iris este o formatie ce canta pe placul multor motociclisti si care ar aduce ceva public. Concertul lor aniversar, este in sine un eveniment (nu e un concert obisnuit, sau o "cantare") costa 8.000 de euro si nu cred ca se pune problema de playback!

Suntem interesati si pe cine anume doriti sa vedeti (si sa ascultati) in concerte si asteptam cu placere propunerile voastre! Pentru cine ai veni la un concert Robertd?

Din banii astia adu si un

Adu tu o formatie si organizeaza tu ceva, ca vad ca la dat din gura esti as(s) peste tot....

PS: A nu se intelege ca-s fan Motorfest....da unii stau si dau din clanta..

• 3 weeks later...

Din banii astia adu si un

Pt a putea prelua feedback-ul de la tine nu trebuie sa te contrazic, dar pt festival, incercam sa alegem formatiile in functie de multe criterii: parerile sponsorilor, parerile publicului, numarul de spectatori (estimativ) pe care acea formatia i-ar aduce, publicul tinta etc. Consideram ca Iris este o formatie destul de apreciata de publicul ce ar veni la MOTORFEST, iar concertul lor aniversar la 35 de ani, este un eveniment in sine, ce ar face cinste evenimentului nostru!!! Ei sunt "capul de afis" al serii de vineri si vor incepe concertul cam pe la 21, pana atunci fiind alte formatii in concert., programul nefiind inca stabilit in intregime. Detalii despre organizare o sa scriu periodic, in functie de datele concrete pe care o sa le am la acel moment!

Rog, pe aceasta cale, cluburile moto din zona moldovei, sa-mi transmita materiale informative despre ei si despre activitatile lor, deoarece vom scoate si in acest an o revista a festivalului, in cadrul careia avem si o sectiune dedicata cluburilor moto . Revista, ca si cea de anul trecut, va avea articole despre activitatile festivalului, iar la mijloc, un chestionar de concurs pe teme moto . Va rog sa pregatiti un scurt material de prezentare (jumatate de pagina) si cateva poze semnificative pt clubul vostru si sa le trimiteti (in cel mult 2 saptamani) pe adresa mea: liviu_tiganasu@yahoo.com

Pentru detalii ma puteti contacta aici sau pe adresa mai sus mentionata.

O zi buna!!!

este piesa oficiala a noului album IRIS (feat. Puya).

Piesa imi place foarte mult, pt mesaj si actualitate si abia astept sa o ascult live, pe 31 august, in cadrul concertului aniversar, IRIS - 35 DE ANI, la ... MOTORFEST!!!!

Azi am revenit in oras dupa cateva zile de "training" in tabara la Muncel, cu voluntarii ce o sa ne ajute si la MOTORFEST! Pregatirile continua!!! rock.gif

Pt a putea prelua feedback-ul de la tine nu trebuie sa te contrazic, dar pt festival, incercam sa alegem formatiile in functie de multe criterii: parerile sponsorilor, parerile publicului, numarul de spectatori (estimativ) pe care acea formatia i-ar aduce, publicul tinta etc. Consideram ca Iris este o formatie destul de apreciata de publicul ce ar veni la MOTORFEST, iar concertul lor aniversar la 35 de ani, este un eveniment in sine, ce ar face cinste evenimentului nostru!!! Ei sunt "capul de afis" al serii de vineri si vor incepe concertul cam pe la 21, pana atunci fiind alte formatii in concert., programul nefiind inca stabilit in intregime. Detalii despre organizare o sa scriu periodic, in functie de datele concrete pe care o sa le am la acel moment!

Rog, pe aceasta cale, cluburile moto din zona moldovei, sa-mi transmita materiale informative despre ei si despre activitatile lor, deoarece vom scoate si in acest an o revista a festivalului, in cadrul careia avem si o sectiune dedicata cluburilor moto . Revista, ca si cea de anul trecut, va avea articole despre activitatile festivalului, iar la mijloc, un chestionar de concurs pe teme moto . Va rog sa pregatiti un scurt material de prezentare (jumatate de pagina) si cateva poze semnificative pt clubul vostru si sa le trimiteti (in cel mult 2 saptamani) pe adresa mea: liviu_tiganasu@yahoo.com

Pentru detalii ma puteti contacta aici sau pe adresa mai sus mentionata.

O zi buna!!!

este piesa oficiala a noului album IRIS (feat. Puya).

Piesa imi place foarte mult, pt mesaj si actualitate si abia astept sa o ascult live, pe 31 august, in cadrul concertului aniversar, IRIS - 35 DE ANI, la ... MOTORFEST!!!!

Azi am revenit in oras dupa cateva zile de "training" in tabara la Muncel, cu voluntarii ce o sa ne ajute si la MOTORFEST! Pregatirile continua!!! rock.gif

Din seria "capurilor de afis", ale festivalului MOTORFEST - G FEST, sambata 1 septembrie (a 2-a zi a festivalului) canta COMA!!!

Una dintre cele mai iubite trupe de rock aternativ din Romania infintata la inceputul anilor 2000 din fosti membri ai trupelor Daft Allison si Ska Burger. A impresionat inca de la inceput. Dupa ce incheie o intelegere cu cei de al A&A Records, in 2001 apare si primul album Coma - Somn, sustinut de cateva piese pe placul tuturor. (Nu vreau fetito casa, In mine in soapta, Stai, Bruce lee vs vandam), trupa fiind totodata nominalizata pentru best alternative band la gala premiilor industriei musicale romanesti in anul 2002. Pe data de 30 noiembrie 2006 a aparut al doilea album al formatiei « Nerostitele » produs 100% independent , videoclipul ce sustine albumul fiind la piesa « coboarama’n rai » regizata de Marian Crisan, castigatorul premiului Palme d'Or pentru scurtmetrajul Megatron la Cannes. Pe una din piesele acestui material (Mai presus de cuvinte) invitat special fiind basistul trupei Faith No More - Bill Gould, devenind astfel prima colaborare dintre un artist din Romania si un nume mare al scenei rock alternative americane. Pe alta piesa (Urmarirea) alaturi de cei de la Coma se afla bunul lor prieten din scena hip hop - Brugner. Albumul ocupa locul 2 in topul celor mai bune albume alternative ale anului pe site-ul metalhead. In anul 2007 apare si primul dvd al trupei intitulat “at the movies”. Anul 2008 a adus primul album unplugged « coma light » - un album cu piesele mai vechi reorchestrate si reinterpretate, urmat de un turneu de promovare in toata tara si in Republica Moldova.

Coma a sustinut zeci de concerte in toata tara, prezente la toate festivalurile importante de la noi din tara precum Bestfest, Penisula, Coke live, Stuffstock sau Rosia Montana, Studentfest Timisoara, festivaluri de Snowboard la Balea Lac, Mountain bike la Poiana Brasov, motociclism-MotoRock la Ploiesti, si culminand cu prezenta in deschiderea concertelor Linkin Park, Ozzy Osbourne, Deftones, Incubus Sepultura, Therapy ?, Soulfy, Ignite, Hed (pe), Harmful feat Billy Gould (Faith no more) sau Born from Pain de la Bucuresti si nu in ultimul rand headlineri la Best fest 2011 alaturi de Skunk Anansie. In vara anului 2011 la chitara vine Razvan (Sherifu’) fost component al trupelor DoDiez si Deathdrive iar primul single “semn” apare in luna noiembrie 2011 cu o lansare de videoclip pe data de 25 noiembrie in Fire club. Piesa se bucura de un deosebit success fiind clasata timp de 2 saptamani consecutiv pe primul loc in top Radio Guerrilla.

Hefe dj ul trupei mai este cunoscut ca si realizator si prezentator radio tv acum la MTV cu emisiunea saptamanala Alternative nation dar si pentru infintarea agentiei Bring the noise. Formatia ii reuneste in 2011 pe Catalin Chelemen (voce principala), Razvan Albu (tobe), Dan Costea (voce, chitara), Sorin Petrescu (chitara bas), Razvan Radulescu (DJ Hefe-scratchuri,efecte,keys) si Razvan Nastase (chitara).

COLABORARI

DAN COSTEA-invitat pe albumele VANK,OCS si DA HOOD

CATALIN –invitat pe albumele Dagga,DJ Undoo,H8,Chester,Deathdrive si Veritasaga

HEFE-invitat pe albumele E.M.I.L.,Implant pentru refuz si RAKU

In august se face un an de cand Taz a plecat.

Doresc sa va intreb ce considerati ca trebuie sa facem in cadrul MOTORFEST-ului pentru a il comemora???

Anul trecut, circuitul organizat la ERA a purtat simbolic numele lui Ovidiu (Fleica). Ce parere aveti in acest sens???

Invitatii pe colegi sai, acum ca sau reunit impreuna cu un nnou membru, sa tine un mic spectacol, tineti un moment de reculegere si aplaudati impreuna cu zgomot de motor. Cred ca ar fi bine apreciat acest mod, geset, nu trebuie sa ii poarte numele, ci trebuie sa ne adumcem aminte cu placere de El si de cine a fost.

Posted 24 July 2012 - 07:00 AM

Invitatii pe colegi sai, acum ca sau reunit impreuna cu un nnou membru, sa tine un mic spectacol, tineti un moment de reculegere si aplaudati impreuna cu zgomot de motor. Cred ca ar fi bine apreciat acest mod, geset, nu trebuie sa ii poarte numele, ci trebuie sa ne adumcem aminte cu placere de El si de cine a fost.

Ideia e buna !!!

Cam greu sa organizezi un concert Ad Libitum la un fest de motoare. Muzica de camera in aer liber..plus ca nu poti sa incerci rabdarea participantilor cu mai mult de 2 piese si efortul care l-ar cere din partea membrilor cvartetului... Dar ceva in memoria lui Taz trebuie musai facut. A fost trup si suflet cu comunitatea ieseana a motociclistilor si printre cei mai implicati organizatori si cea mai primitoare gazda a Motorfestului. Sa nu uitam ca anul trecut a murit in ajun de Motorfest.

Poate ar fi chiar o idee buna sa se tina la fiecare Motorfest un moment comemorativ pentru toti membrii (mai mult sau mai putin marcanti ai comunitatii moto iesene), ca Adi Serdare, Ovidiu, Taz...

probably the best fest from *est" - nu

probably the best fest from east - nu

probably the best fest on the east side - ar merge

probably the best fest on the wide east side - sa se pastreze jocul de cuvinte.

yo yo, ma biatches.

multumim tank!!!

in cadrul campaniei de promovare a G - FEST, festival din care face parte di MOTORFEST, am organizat azi .... cea mai mare bataie cu apa din Iasi.

sper sa va placa fotografiile! http://turceanuart.ro/jurnalism-photography/?album=24&gallery=32 http://www.ziaruldeiasi.ro/foto/galeriile-foto/anul-2012/bataie-cu-apa-in-piata-unirii-foto-dan-luca/0034-foto-dan-luca-bataie-cu-apa~aij1b

o sa continuam campania de promovare cu alte actiuni in oras. va asteptam si pe voi!!!

asteptam propuneri pentru concursuri sau actiuni in cadrul festivalului!!!

• 3 weeks later...

multumim tank!!!

in cadrul campaniei de promovare a G - FEST, festival din care face parte di MOTORFEST, am organizat azi .... cea mai mare bataie cu apa din Iasi.

sper sa va placa fotografiile! http://turceanuart.r...m=24&gallery=32 http://www.ziaruldei...ie-cu-apa~aij1b

o sa continuam campania de promovare cu alte actiuni in oras. va asteptam si pe voi!!!

asteptam propuneri pentru concursuri sau actiuni in cadrul festivalului!!!

am nevoie de ajutorul vostru pentru realizarea unui filmulet ,ce se doreste a comemora amintirea prietenilor nostri motociclisti, ce au plecat dintre noi.

pentru aceasta avem nevoie de:

1 - nume, prenume (porecla)

2 - cateva cuvinte despre fiecare (scrise de persoane care l-au cunoscut) ele vor fi puse impreuna intr-o redactare finala

3 - maxim 10 poze

4 - inregistrari video, de calitate, cu ei

toate aceste vor fi folosite in alcatuirea unui filmulet comemorativ, care va fi difuzat sambata seara (1 sept) pe ecranele de la scena, in cadrul MOTORFEST!!!

am inceput sa 'urcam' informatii noi, pe site-ul MOTORFEST

MOTORFEST.RO va fi actualizat periodic, pana in preajma evenimentului!!!

astept intrebarile voastre!

am nevoie de ajutorul vostru pentru realizarea unui filmulet ,ce se doreste a comemora amintirea prietenilor nostri motociclisti, ce au plecat dintre noi.

pentru aceasta avem nevoie de:

1 - nume, prenume (porecla)

2 - cateva cuvinte despre fiecare (scrise de persoane care l-au cunoscut) ele vor fi puse impreuna intr-o redactare finala

3 - maxim 10 poze

4 - inregistrari video, de calitate, cu ei

toate aceste vor fi folosite in alcatuirea unui filmulet comemorativ, care va fi difuzat sambata seara (1 sept) pe ecranele de la scena, in cadrul MOTORFEST!!!

am inceput sa 'urcam' informatii noi, pe site-ul MOTORFEST

MOTORFEST.RO va fi actualizat periodic, pana in preajma evenimentului!!!

astept intrebarile voastre!

se poate trimite si cazul lui SPICU de la tg neamt? sau au acces numai iesenii?

MOTORFEST se doreste un "spatiu" al campaniilor, in care motociclistii sa se poata prezenta tuturor asa cum sunt, cu pasiunile lor, cu felul lor de a fi si cu problemele lor, pe care foarte multi alti oameni nu le cunosc. din acest motiv actiunile in cadrul acestui festival vor ramane deschise tuturor propunerilor venite in acest sens din cadrul comunitatii moto!

se pot face filmulete despre oricare prieten motociclist si despre oricare alt subiect de interes comun!

asteptam propunerile si sprijinul vostru!!! makeout.gif

se poate trimite si cazul lui SPICU de la tg neamt? sau au acces numai iesenii?

am pus informatii noi pe site: http://motorfest.ro/

aveti detalii despre festial pe toate site-urile ce compun festivalul G Fest: http://www.gfest.ro/ , http://www.motorfest.ro/ , http://www.rockniasi.ro/

vom continua sa postam informatii pe aceste site-uri si nu doresc sa va "sufoc" aici cu alte detalii, dar va voi raspunde la toate intrebarile pe care le aveti in legatura cu ... MOTORFEST!!!

VA ASTEPTAM SA NE DISTRAM IMPREUNA!!!makeout.gif

Hello. Uite o stire care nu se loveste bine cu planurile voastre... http://www.rockfm.ro...RASIT-IRIS.html

Poate totusi nu e cu efect imediat..

se prea poate ca la MOTORFEST Iasi, pe 31 august, IRIS sa sustina ultimul concert, cu Cristi Minculescu solist vocal in cadrul trupei. asta face ca acest concert sa fie unul de exceptie!!!!

VA ASTEPTAM PE TOTI CU DRAG!!!