Jump to content
Sign in to follow this  
Valentino Rossi VR46

MotoGp / Assen / Cursa nr. 7

Recommended Posts

Cal la Ducati :) , depinde doar de raspunsul celor de la Yamaha.

Cum Ducati a fost cumparat de catre Audi, trebuie sa ajunga in echipa si un neamt. :)

Edited by ZaiR

Cal la Ducati :) , depinde doar de raspunsul celor de la Yamaha.

Cum Ducati a fost cumparat de catre Audi, trebuie sa ajunga in echipa si un neamt. :)

Interesant.

E deci clar că cel putin un loc la Ducati e liber. David Emmett spune că e al lui Hayden și mi s-ar părea logic. Rossi nu cred că s-a hotărât încă ce face la anul (nu de alta, dar îi cam lipsesc posibilitățile), iar Preziosi probabil că va sta după fundul lui până în ultimul moment. S-ar părea că scrie "WSBK" pe Hayden până la urmă.

Mă întreb totuși ce se întâmplă dacă Rossi pleacă. Vor face echipă cu Crutchlow și Hayden?

David Emmett spune că Hayden ramane la ducati și mi s-ar părea logic. S-ar părea că scrie "WSBK" pe Hayden până la urmă.

Vor pleca amandoi!!

Rossi mai sta 2 ani in MotoGP si vrea motoreta, iar Hayden are deja 4 ani la Ducati, iar cele mai bune rezultate obtinute sunt 3 pozitii pe ultima treapta a podiumului :rusinica: .

Sa vina lupii la Ducati!!

Edited by ZaiR

Vor pleca amandoi!!

Rossi mai sta 2 ani in MotoGP si vrea motoreta, iar Hayden are deja 4 ani la Ducati, iar cele mai bune rezultate obtinute sunt 3 pozitii pe ultima treapta a podiumului :rusinica: .

Sa vina lupii la Ducati!!

Bre, vezi că mi-ai modificat quote-ul laugh.gif

N-am zis că Hayden rămâne, ci că locul lui la Ducati e pus la bătaie.

Rossi unde să plece? La echipele de uzină nu prea are loc (Pedrosa va rămâne cel mai probabil la Repsol cu Marquez, coechipier cu Lorenzo la Yamaha a fost și nu i-a plăcut...), iar cu o echipă de client știe sigur că nu se bate la titlu, ci cel mult la victorii - și asta ocazional.

Oricum, dacă pleacă, Hayden va mai rămâne cel puțin un an. E totuși prea riscant să pleci la drum cu doi tineri, mai ales având în vedere situația de la Ducati: motocicleta trebuie dezvoltată în continuare, iar pentru asta îți trebuie și un pilot experimentat.

Oricum, dacă pleacă, Hayden va mai rămâne cel puțin un an. E totuși prea riscant să pleci la drum cu doi tineri, mai ales având în vedere situația de la Ducati: motocicleta trebuie dezvoltată în continuare, iar pentru asta îți trebuie și un pilot experimentat.

Daca Hayden este atat de experimentat si detinea solutia, de ce n-a pus-o pe masa in 4 ani ?? Dupa atatia ani de motogp, ramane un campion la puncte, cu 3 curse castigate si 3 podiumuri in ultimii 4 ani. WTF?!?

Ducati nu mai are nevoie de campioni pe alte mobre ce poarta imaginea trecutului, are nevoie de noi piloti ce doresc sa devina campioni si care sa se zbata in fata, nu sa faca servisul mobrelor in mijlocul campionatului.

Ducati nu mai are nevoie de campioni pe alte mobre ce poarta imaginea trecutului, are nevoie de noi piloti ce doresc sa devina campioni si care sa se zbata in fata

Bradl

Crutchlow

Daca Hayden este atat de experimentat si detinea solutia, de ce n-a pus-o pe masa in 4 ani ?? Dupa atatia ani de motogp, ramane un campion la puncte, cu 3 curse castigate si 3 podiumuri in ultimii 4 ani. WTF?!?

Ducati nu mai are nevoie de campioni pe alte mobre ce poarta imaginea trecutului, are nevoie de noi piloti ce doresc sa devina campioni si care sa se zbata in fata, nu sa faca servisul mobrelor in mijlocul campionatului.

Mă, așa e. Dar:

• totuși e constant și punctează; trebuie un pilot care să facă și asta (vezi Rossi, care fără locul 2 din Franța, era în spatele lui la puncte)
  • cunoaște bine motocicleta și-și poate ajuta eventualul coleg mai tânăr (cam cum a făcut Capirossi cu Stoner).

Vad ca mai toti pe aici il vor pe Crutchlow la Ducati. Ar fi o greseala enorma pt el. Va propun sa revedeti sezonul 2010 WSBK, fost extraordinar de incosntant, cu e echipa de uzina si o motocicleta dificila, dar o concurenta mai slaba.

La Ducati ar face exact ce face Hayden. Si nu e momentul in cariera lui sa mearga pt a dezvolta o motocicleta. Cred ca ar pati cam ce a patit si Hopkins.

Se pare ca M1 i se potriveste de minune, sper sa ramana macar la Tech3.

Mă, așa e. Dar:

• totuși e constant și punctează; trebuie un pilot care să facă și asta (vezi Rossi, care fără locul 2 din Franța, era în spatele lui la puncte)
  • cunoaște bine motocicleta și-și poate ajuta eventualul coleg mai tânăr (cam cum a făcut Capirossi cu Stoner).

Sunt sigur ca Hayden ar putea si ar ajuta mult un pilot nou venit la Ducati. Dar sa zici ca Stoner a fost ajutat de Capirossi, trebuie sa fie o :laugh: o gluma.

Vad ca mai toti pe aici il vor pe Crutchlow la Ducati. Ar fi o greseala enorma pt el. Va propun sa revedeti sezonul 2010 WSBK, fost extraordinar de incosntant, cu e echipa de uzina si o motocicleta dificila, dar o concurenta mai slaba.

La Ducati ar face exact ce face Hayden. Si nu e momentul in cariera lui sa mearga pt a dezvolta o motocicleta. Cred ca ar pati cam ce a patit si Hopkins.

Se pare ca M1 i se potriveste de minune, sper sa ramana macar la Tech3.

La Tech3 rămâne doar dacă pică ambele variantele "de uzină" (puțin probabil). Vrea motocicletă oficială, iar cum pe motocicleta a 2-a de la Yamaha scrie din ce în ce mai mult "Dovi", o să meargă cel mai probabil la Ducati, unde la fel de probabil o să-și rupă gura. Sau nu. Rămâne de văzut.

Oricum, e "pe val". Are ocazia să meargă la o echipă oficială. Orice pilot de la o echipă satelit sare pe ocazie dacă i se propune o motocicletă oficială, chiar dacă e vorba de cea mai lentă. În afara faptului că resursele sunt mult mai importante, poți să-ți exprimi direct dorințele, să-ți faci motocicleta cum vrei tu. La echipa satelit vin doar upgrade-urile dorite și probate de cei de la echipa oficială.

Sunt sigur ca Hayden ar putea si ar ajuta mult un pilot nou venit la Ducati. Dar sa zici ca Stoner a fost ajutat de Capirossi, trebuie sa fie o :laugh: o gluma.

Cel puțin la început (setări, sfaturi, impresii, etc.) Capirossi sigur a avut o contribuție. Nu uita că el (Capirex) a fost cel cu care Ducati a dezvoltat GP7-le pe care Stoner a fost campion.

Cel puțin la început (setări, sfaturi, impresii, etc.) Capirossi sigur a avut o contribuție. Nu uita că el (Capirex) a fost cel cu care Ducati a dezvoltat GP7-le pe care Stoner a fost campion.

Nu imi aduc aminte nimic care sa sprijine ce spui. Imi aduc aminte insa ca Stoner a castigat chiar prima lui cursa cu D16, si un lung sir dupa. Pe cand Capirossi de-abia mai prindea top6, tocmai ce incheiase cel mai bun sezon al lui in MotoGP. Era clar ca avea dificultati sa inteleaga si stapaneasca o motocicleta care i-a venit ca o manusa lui Stoner.

...E numai un detaliu insa. Si eu cred ca Hayden ar fi cu atat mai util daca aduc un pilot tanar si neexperimentat.

Să-l ia în calcul pe Sofuoglu. E foarte bătăios :)

Brava - acum chiar nu mai exista nici un dubiu! - daca i-au scandat numele, pe deasupra si minute in sir, e clar ca nu ai cum sa te inseli :crack:de parca pe Rossi nu l-au aclamat la venire...

Oracolul din Strehaia ne prezice: Crutchlow+Ducati=LOVE, si vor castiga multe campionate impreuna pana la dânci bătrâneți...foarte tare!

de ai stii tu ce l au aclamat pe rossi , mai ales ducatisti italieni , ti ai pune mainile in cap.....

ruptura dintre rossi si ducatisti s a intamplat prin 2005 parca nu mai stiu sigur cand rossi a refuzat foarte hotarat ducati......

intre publicul ducatist si rossi nu a fost si nu v a fii vreodata intelegere indiferent ca tie sau fanilor rossi le place sau nu....;)

ce aberatiii...pff...oracolul din strehaia a prezis fix p..a.....unde ai citit scris de mine ca va castiga campionate si.....ba din contra chiar am spus ca o v a da de multe ori prin nisip....

crutchlow e doar o posibilitate atat tot,..... din punctul meu de vedere unicul pilot pe care eu il vad ca ar face ceva cu ducati ar fii scott redding din moto 2

crutchlow e doar o posibilitate atat tot,..... din punctul meu de vedere unicul pilot pe care eu il vad ca ar face ceva cu ducati ar fii scott redding din moto 2

Si eu cred ca Redding si Crutchlow sunt singurii care s-ar putea plia pe motocicleta aia Ducati. Asta daca se poate plia cineva pe chestia aia...

Sfantu Petru este inca o solutie! Daca nici el, atunci e de naspa.

Ducati a avut un pilot care a inteles motorul ala, un pilot care a fost stors de vlaga de motorul ala.

Daca Rossi ramane si la anu la Ducati, face o defavoare tuturor, inclusiv lui. El nu e in stare, ei nu sunt in stare. E o situatie loose-loose.

Hayden e obisnuit cu situatia asta.

Daca cineva are impresia ca Ducati va mai pupa podiumuri si titluri prea curand, atunci ar fi bine sa imparta si altora margelele lui de rugaciune. Eu unu m-am saturat sa-i vad pe Hayden si Rossi cu mainile goale.

rossi nu va ramane la ducati...espereta stie el ce stie...

de ai stii tu ce l au aclamat pe rossi , mai ales ducatisti italieni , ti ai pune mainile in cap.....

ruptura dintre rossi si ducatisti s a intamplat prin 2005 parca nu mai stiu sigur cand rossi a refuzat foarte hotarat ducati......

intre publicul ducatist si rossi nu a fost si nu v a fii vreodata intelegere indiferent ca tie sau fanilor rossi le place sau nu....;)

ce aberatiii...pff...oracolul din strehaia a prezis fix p..a.....unde ai citit scris de mine ca va castiga campionate si.....ba din contra chiar am spus ca o v a da de multe ori prin nisip....

prietene daca te referi ca la World Ducati Week numele lui rossi a fost scandat minute in sir de public te inseli singurul nume care a fost scandat de multime a fost a lui Troy Bayliss...a fost aplaudat normal nu orinde ar fii rossi va fi aplaudat asa ca hai sa nu inducem publicul in erore asa degeaba....plus ca nu stiu de ce va faceti voi atatea griji ca rossi nu are unde sa se duca eu sunt sigur ca are loc bine mersi la alte echipe plus ca dorna are nevoie de el constant pe podium :))) ca sa salveze audienta astfel moto gp se va duce de rapa usor usor...problemele sunt mai delicate decat se vede pe internet ...bafta

Draga colega: iti spun doar ca aberezi haios de tare. Daca de fiecare data cand un pilot ar refuza o echipa in favoarea alteia s-ar produce "rupturi" - nu ar mai schimba nimeni echipele vreodata. Cat despre "publicul ducatist" cred ca esti singurul partizan, iar pe mine "ca fan rossi" ma doare fix la un metru in fața parizerului de ei - na ca m-ai facut sa vorbesc si colorat..:scratch:

Rossi fie ca iti place tie sau nu, va fi mereu un punct de referinta atat pe pista, cat si pe strazile comune: zicea un coleg de forum pe aici - cand cineva te intreaba de ce te grabesti - iti spune "ce ma te crezi Rossi" si nu Stoner :crack:

Vale a fost si va fi muuuult mai popular decat Stoner cu cele 2 campionate ale lui, asa ca ia-ti "ducatistii" si plimba ursul...Cand seful Dorna si-a aratat interesul pt ce mobra va pilota Rossi la anul, a facut-o din motive pur comerciale. Stiu ca doare realitatea dar Rossi cu popularitatea lui aduce BANII GREI din drepturile de difuzare si publicitate - si nu Stoner, nu Lorenzo, si nu ducatistii tai. Asta o confirma tonele de intrebari adresate comentatorilor de GP cu referinta in marea majoritate la Rossi - iar tu cu ai tai ducatisti "can't do anything about it"! :banana: Asfalt uscat!

Si eu cred ca Redding si Crutchlow sunt singurii care s-ar putea plia pe motocicleta aia Ducati. Asta daca se poate plia cineva pe chestia aia...

Eu cred mult mai tare in sansele de a se plia pe caldarâm cu chestia aia cu tot :crack: Am zis si sustin in continuare ca nici TATA lor, ZEITATEA Ducati -Stoner- nu ar fi terminat pe podium sezoanele 2010, 2011, 2012.

Da, ar fi avut poate 3-4 podiumuri probabil, si poate vreo victorie de conjuctura in vreo etapa cu Laurentiu bolnav, Pedrosa cazut etc - ceea ce e mult peste Vale&Hayden la ora actuala - insa rezultate constante si podium la final de sezon - vise..

Rossi fie ca iti place tie sau nu, va fi mereu un punct de referinta atat pe pista, cat si pe strazile comune: zicea un coleg de forum pe aici - cand cineva te intreaba de ce te grabesti - iti spune "ce ma te crezi Rossi" si nu Stoner :crack:

Vale a fost si va fi muuuult mai popular decat Stoner cu cele 2 campionate ale lui, asa ca ia-ti "ducatistii" si plimba ursul...Cand seful Dorna si-a aratat interesul pt ce mobra va pilota Rossi la anul, a facut-o din motive pur comerciale. Stiu ca doare realitatea dar Rossi cu popularitatea lui aduce BANII GREI din drepturile de difuzare si publicitate - si nu Stoner, nu Lorenzo, si nu ducatistii tai.

Eu cred că ai dreptate. Rossi nu este doar punctul de referință pe pistă și pe străduțele adiacente, este alfa și omega, centrul universului, punctul imobil în care stă atîrnat pendului lui Foucault. Cînd o să moară o să trebuiască să îl împăieze și să-l pună pe motocicletă prentru a pleca la luptă precum Cidul împotriva maurilor.

* * *

Voi chiar nu v-ați săturat de exagerările și discuțiile astea de doi lei ? Mie mi se pare de c_ăcat faptul că șeful Dorna nu are altceva de făcut decît să tragă sforile ca să-i asigure lui Rossi o mobră competitivă în 2013. La ce puii mei mai are manager ?

* * *

uite știre de pe crash.net :

"After two tough rounds at Silverstone and Assen, Valentino Rossi heads to this weekend's German MotoGP simply aiming to do 'better than last year'.

That shouldn't be too difficult, since last year's Sachsenring race saw Rossi qualify a season-worst 16th, then ride to ninth in the race. This year there are only twelve manufacturer riders and Karel Abraham is unlikely to be fit for Germany." :crack:

Draga colega: iti spun doar ca aberezi haios de tare. Daca de fiecare data cand un pilot ar refuza o echipa in favoarea alteia s-ar produce "rupturi" - nu ar mai schimba nimeni echipele vreodata. Cat despre "publicul ducatist" cred ca esti singurul partizan, iar pe mine "ca fan rossi" ma doare fix la un metru in fața parizerului de ei - na ca m-ai facut sa vorbesc si colorat..:scratch:

Vale a fost si va fi muuuult mai popular decat Stoner cu cele 2 campionate ale lui, asa ca ia-ti "ducatistii" si plimba ursul...Cand seful Dorna si-a aratat interesul pt ce mobra va pilota Rossi la anul, a facut-o din motive pur comerciale. Stiu ca doare realitatea dar Rossi cu popularitatea lui aduce BANII GREI din drepturile de difuzare si publicitate - si nu Stoner, nu Lorenzo, si nu ducatistii tai. Asta o confirma tonele de intrebari adresate comentatorilor de GP cu referinta in marea majoritate la Rossi - iar tu cu ai tai ducatisti "can't do anything about it"! :banana: Asfalt uscat!

Eu cred mult mai tare in sansele de a se plia pe caldarâm cu chestia aia cu tot :crack: Am zis si sustin in continuare ca nici TATA lor, ZEITATEA Ducati -Stoner- nu ar fi terminat pe podium sezoanele 2010, 2011, 2012.

Da, ar fi avut poate 3-4 podiumuri probabil, si poate vreo victorie de conjuctura in vreo etapa cu Laurentiu bolnav, Pedrosa cazut etc - ceea ce e mult peste Vale&Hayden la ora actuala - insa rezultate constante si podium la final de sezon - vise..

nu stiu care e problema ta cu ducatistii si eu sunt ducatist si ma simt un pic jignit la ce spui vis a vis de ducatisti... colegu de mai sus e calr ca vb dintr o alta dimensiune paralela cu realitatea...cum am mai scris era un vis al multora ca rossi si ducati sa reuseasca asta e problemele sunt de ambele parti cred eu...personal cred ca stoner nu este nici o zeitate ducati eu cred ca pur si simplu a fost ceva de genul omul potrivit la momentul potrivit in conditiile de atunci cand stoner era destul de motivat sa demonstrze ce poate si ducati au reusit o motoreta buna in anul acela atata tot ...

@bibi...normal ca boss ul dorna trage sfori si are influenta ca sa isi salveze audienta si nu numai normal ca nu ii zice el lui rossi duate la echipa aia sau pe moto aia dar sunt N feluri de alte modalitati si de influente...dupa cum am spus eu unul cred ca ceea ce citim noi pe net din declaratiile lor si articole nu stiu daca 10% din ele au legatura cu ceea ce s eintampla defapt pe la ei pe acolo ...bafta

Edited by Buggy

Eu cred că ai dreptate. Rossi nu este doar punctul de referință pe pistă și pe străduțele adiacente, este alfa și omega, centrul universului, punctul imobil în care stă atîrnat pendului lui Foucault. Cînd o să moară o să trebuiască să îl împăieze și să-l pună pe motocicletă prentru a pleca la luptă precum Cidul împotriva maurilor. (...)

Bună asta laugh.gif

Și da, total de acord. Cursele au continuat și după ce Ago s-a retras, sunt sigur că vor continua la fel de bine și fără Rossi.

"After two tough rounds at Silverstone and Assen, Valentino Rossi heads to this weekend's German MotoGP simply aiming to do 'better than last year'.

That shouldn't be too difficult, since last year's Sachsenring race saw Rossi qualify a season-worst 16th, then ride to ninth in the race. This year there are only twelve manufacturer riders and Karel Abraham is unlikely to be fit for Germany." :crack:

eh, stai .. sa vedem daca termina cursa ..sau daca are Barbera o zi proasta .. :haha:

Nicky Hayden: "Our bike tends to be hard on tyres, which can be a problem at the Sachsenring, but I think we made a little step with that this past weekend that could help us."

in ritmul asta "ametitor" .. ar trebui sa aiba o motoreta competitiva in cativa ani .. avem incredere ! :bigstar:

O sa fie competitiva in comparatie cu cele din ziua de azi... :crack:

nu stiu care e problema ta cu ducatistii si eu sunt ducatist si ma simt un pic jignit la ce spui vis a vis de ducatisti... colegu de mai sus e calr ca vb dintr o alta dimensiune paralela cu realitatea...cum am mai scris era un vis al multora ca rossi si ducati sa reuseasca asta e problemele sunt de ambele parti cred eu...personal cred ca stoner nu este nici o zeitate ducati eu cred ca pur si simplu a fost ceva de genul omul potrivit la momentul potrivit in conditiile de atunci cand stoner era destul de motivat sa demonstrze ce poate si ducati au reusit o motoreta buna in anul acela atata tot ...

@bibi...normal ca boss ul dorna trage sfori si are influenta ca sa isi salveze audienta si nu numai normal ca nu ii zice el lui rossi duate la echipa aia sau pe moto aia dar sunt N feluri de alte modalitati si de influente...dupa cum am spus eu unul cred ca ceea ce citim noi pe net din declaratiile lor si articole nu stiu daca 10% din ele au legatura cu ceea ce s eintampla defapt pe la ei pe acolo ...bafta

O clipa colega: nu vad motive sa te simti jignit. Am spus doar ca nu imi pasa la o adica daca ducatistii aclama sau huiduie venirea lui X sau Y la Ducati (bine - intr-un mod "colorat") - la fel cum nu le pasa lor ca eu ma dau si pe dezbracata pe strada si pe enduro pe dealuri de exemplu...De partea cu zeitatea: era bâză, la fel cum colegul gbd88 facea bâză cu "de ai stii tu ce l au aclamat pe rossi , mai ales ducatisti italieni , ti ai pune mainile in cap" , si la fel cum colegul bibi face cu alfa si omega etc :)

@bibi: am marcat mai sus raspunsul la intrebarea ta, - e acceeasi idee exprimata si de mine in postul anterior. E simplu, e legat de audienta, si Da - Rossi este si va fi un punct de referinta fie ca iti place fie ca nu :)

@PzKpfW: nu a spus nimeni ca se sfarsesc cursele dupa retragerea lui Rossi, la fel cum nu s-au sfarsit dupa plecarea lui Agostini - e doar interpretarea ta. Eu doar am amintit A: pilotii care sunt si vor fi pe buzele tuturor cand vine vorba de cursele moto, similar cu Senna si Schumacher in contextul F1, si B: ca Rossi e inca f popular indiferent ce spun ducatistii in momentul de fata, fapt ce atrage atentia celor direct interesati de audienta = partea comerciala a competitiei (printre care si Dorna) Nu am nici o problema cu faptul ca nu sunteti deacord cu A si B - e optiunea voastra, insa parerea mea este ca inchideti ochii in fata adevarului in cazul acesta, that's all.

O clipa colega: nu vad motive sa te simti jignit. Am spus doar ca nu imi pasa la o adica daca ducatistii aclama sau huiduie venirea lui X sau Y la Ducati (bine - intr-un mod "colorat") - la fel cum nu le pasa lor ca eu ma dau si pe dezbracata pe strada si pe enduro pe dealuri de exemplu...De partea cu zeitatea: era bâză, la fel cum colegul gbd88 facea bâză cu "de ai stii tu ce l au aclamat pe rossi , mai ales ducatisti italieni , ti ai pune mainile in cap" , si la fel cum colegul bibi face cu alfa si omega etc :)

@bibi: am marcat mai sus raspunsul la intrebarea ta, - e acceeasi idee exprimata si de mine in postul anterior. E simplu, e legat de audienta, si Da - Rossi este si va fi un punct de referinta fie ca iti place fie ca nu :)

@PzKpfW: nu a spus nimeni ca se sfarsesc cursele dupa retragerea lui Rossi, la fel cum nu s-au sfarsit dupa plecarea lui Agostini - e doar interpretarea ta. Eu doar am amintit A: pilotii care sunt si vor fi pe buzele tuturor cand vine vorba de cursele moto, similar cu Senna si Schumacher in contextul F1, si B: ca Rossi e inca f popular indiferent ce spun ducatistii in momentul de fata, fapt ce atrage atentia celor direct interesati de audienta = partea comerciala a competitiei (printre care si Dorna) Nu am nici o problema cu faptul ca nu sunteti deacord cu A si B - e optiunea voastra, insa parerea mea este ca inchideti ochii in fata adevarului in cazul acesta, that's all.

ok atunci am inteles eu cam amplificata situatia cer scuze...mentinem pace aici...clar ca faza cu zeitatea era la caterinca dar ptr unii e chiar serios si asta nu e bine :))))...bafta si creca cam incheiem topicul ca urmeaza sachsenring ul unde o sa fiu prezent abea astept :)

nu le pasa lor ca eu ma dau si pe dezbracata pe strada si pe enduro pe dealuri de exemplu..

un amănunt foarte interesant :blink:

Nu am nici o problema cu faptul ca nu sunteti deacord cu A si B - e optiunea voastra, insa parerea mea este ca inchideti ochii in fata adevarului in cazul acesta, that's all.

Trecînd peste mesajul subliminal cum că unul sau altul poate avea o părere (cu care poți fi de acord sau nu) în timp ce tu deții adevărul :) , în rest salut atitudinea relaxată. :cheers: