Sari la conținut

Black Sea Almost Tour 2012


Postări Recomandate

Salutare,

 

La inceputul lui Iunie am facut o "aproape tura de Marea Neagra". Aproape, pentru ca nu am facut Ucraina, destinatia mea era Moscova.

Pe scurt: 6000 de km, 12 zile.

Partea cea mai frumoasa: Georgia, pe care o recomand cu caldura. Natura superba, drumuri fie perfecte fie off-road :-), mancare senzationala, oameni super (mai ales cind o rupi pe rusa).

 

Nu am timp sa fac o relatare in detaliu, pot sa raspund la intrebari punctuale. Va dau insa linkul cu filmul facut din pozele si videourile adunate in 12 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am vazut filmuletul. Horia mi l-a aratat. De si-ar lua si el carnetul ca vad ca are cu cine sa mearga si sa invete.

Felicitari pentru drum si filmare

Editat de OKEy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, mai incerc o data cu linkul...

 

 

Traseul a fost Bucuresti-Vama Veche - Varna - Malko Tarnovo - Istanbul - Amasya - Erzurum - Kars - Posof - Vale (Georgia) - Batumi - Zugdidi - Mestia- Kutaisi - Akhalkalaki - Tbilisi - Kazbegi - Verkhny Lars - Vladikavkaz (Rusia) - Rostov pe Don - Moscova.

 

Nici o problema la nici o granita de pe drum. Maxim 20 de minute am stat.

Editat de Tigly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Helmet-cam CamSports HD MAx. Are un suport care se prinde cu scotch dublu-adeziv de casca. Si 2 rinduri de power-tape, dupa ce a inceput sa joace camera cam mult :-) Nu recomand camera (de fapt nici nu se mai produce). "Tremura" mult prea mult si culorile sint cam desaturate. Still-pics facute cu ea (se vede o bucata de casca) le-am saturat un pic in Photoshop.

Am folosit si un Canon S-90 pentru pozele din opriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a fost cam 1300 de Euro toata distractia. Nu am tinut evidenta.

Cazare am stat de la 30 de USD (Turcia) la 100 USD (Rusia). Benzina scumpa in Turcia (vreo 2 euro) si ieftina in Rusia (1 USd). Autostrada prin Turcia a fost si ea vreo 20 de Euro.

Tbilisi - cazare la 50 USD.

Adventure-ul mi-a luat vreo 5.8-6 l/100 km. Nu am avut nici macar o pana :-)

 

 

quote name='lwiq' timestamp='1340910425' post='3165690']

la cat au ajuns cheltuielile? carburant (eventual consum mediu), cazari, alte taxe. ai avut ceva probleme cu moto pe drum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca acum cateva zile inca stateam in dubii, acum sunt hotarat, o sa fac tot ce pot ca sa ajung in toamna in Georgia si Armenia.

 

Numai bine!

 

Cam cati kilometri de off-road ai avut de facut la Svaneti pana aproape de ghetari? Benzina se gaseste sau e nevoie de sticle suplimentare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tija,

 

Off-road-ul incepe la Mestia si pina in Pasul Zagar, unde eu m-am oprit ca drumul era blocat de o avalansa, sint 50 km de off-road. Pe partea cealalta a pasului pina la asfalt sa tot mai fie vreo 40-50 de km de off-road.

In Mestia este benzinarie. In general in Georgia sint benzinarii suficient de dese.

 

Daca acum cateva zile inca stateam in dubii, acum sunt hotarat, o sa fac tot ce pot ca sa ajung in toamna in Georgia si Armenia.

 

Numai bine!

 

Cam cati kilometri de off-road ai avut de facut la Svaneti pana aproape de ghetari? Benzina se gaseste sau e nevoie de sticle suplimentare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tija,

 

Off-road-ul incepe la Mestia si pina in Pasul Zagar, unde eu m-am oprit ca drumul era blocat de o avalansa, sint 50 km de off-road. Pe partea cealalta a pasului pina la asfalt sa tot mai fie vreo 40-50 de km de off-road.

In Mestia este benzinarie. In general in Georgia sint benzinarii suficient de dese.

 

 

 

Salut, si multam de raspuns! 50km pe drum gen ce ai pus in film nu e chiar asa rau nici pentru mobra mea. As putea sa fac o incercare.

Cum te-ai descurcat cu orientarea, ai avut ceva GPS, sau gasesi de cumparat harti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tija,

Am incercat sa iti dau mesaj privat dar nu poti primi mesaje :-)

Am avut harta incarcata pe GPS GArmin Zumo(harta downloadata de pe net) si am avut si harti (si ele downlodate, dar cred ca sint in rusa, trebuie sa verific). Daca vrei iti pot transfera fisierul cu harta GPS prin transfer.ro

Din cite stiu, citiva baieti din Cluj se pregatesc de un ocol de Mare Neagra prin Septembrie. Daca te intereseaza sa iei legatura cu ei cauta o adresa de contact la heavyduties.ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tija,

Am incercat sa iti dau mesaj privat dar nu poti primi mesaje :-)

Am avut harta incarcata pe GPS GArmin Zumo(harta downloadata de pe net) si am avut si harti (si ele downlodate, dar cred ca sint in rusa, trebuie sa verific). Daca vrei iti pot transfera fisierul cu harta GPS prin transfer.ro

Din cite stiu, citiva baieti din Cluj se pregatesc de un ocol de Mare Neagra prin Septembrie. Daca te intereseaza sa iei legatura cu ei cauta o adresa de contact la heavyduties.ro.

 

Salut,

 

Daca ai harta de Garmin ma intereseaza. Am Garmin mobile XT pe telefon. Multumesc ca mi-ai zis de cei din Cluj, o sa incerc sa vorbesc si cu ei. In principiu vreau sa merg singur, dar ar fi o idee sa ne intersectam pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Daca ai harta de Garmin ma intereseaza. Am Garmin mobile XT pe telefon. Multumesc ca mi-ai zis de cei din Cluj, o sa incerc sa vorbesc si cu ei. In principiu vreau sa merg singur, dar ar fi o idee sa ne intersectam pe drum.

 

Vezi daca te coafeaza si ce gasesti pe http://garmin.openstreetmap.nl/ pt reteaua de drumuri... e cam ce vezi pe openstreetmap.com sau wikimapia cu layer de osm - in principiu pt retea de drumuri si rutare e ok-ish.

 

Pt curbe de nivel devine un pic mai complicat dar se pot si alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca te coafeaza si ce gasesti pe http://garmin.openstreetmap.nl/ pt reteaua de drumuri... e cam ce vezi pe openstreetmap.com sau wikimapia cu layer de osm - in principiu pt retea de drumuri si rutare e ok-ish.

 

Pt curbe de nivel devine un pic mai complicat dar se pot si alea.

 

Am pus asa ceva pe telefon acum vreo luna, pare sa arate OK, dar nu stiu cat de bine face rutarea. Va trebui sa fac mai multe teste inainte sa ma bazez pe el, dar inca n-am avut timp. Daca se dovedeste ca e utilizabil, e o idee buna, chiar are destul de multe detalii chiar si pentru zona respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pus asa ceva pe telefon acum vreo luna, pare sa arate OK, dar nu stiu cat de bine face rutarea. Va trebui sa fac mai multe teste inainte sa ma bazez pe el, dar inca n-am avut timp. Daca se dovedeste ca e utilizabil, e o idee buna, chiar are destul de multe detalii chiar si pentru zona respectiva.

 

Vezi ca am observat update-uri destul de mari prin zonele mai "sarace" in retea rutiera pe OSM... as lua din nou sau compara ce vezi acu live cu ce ai luat atunci sa vezi daca merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...