Sari la conținut

ConTurul Romaniei


sacal
 Share

Postări Recomandate

Daca aveti nevoie, in Zimnicea va pot oferi cazare, gratar, beri, etc.... Dar e cam aproape de Bucuresti. Poate o sa aveti nevoie dupa drumul Gurgiu - Zimnicea care e rupt bine.

 

De aratat nu prea am ce sa va arat.

 

0765 36 37 86

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am înțeles. Atunci o să mă gândesc la câțiva oameni care au ceva lucruri bune de povestit.

 

O să-ți las numărul meu de telefon pe PM și dacă mă poți suna cu o zi sau două înainte să pun totul la cale ar fi foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

choppermaniac- faci tu gestul asta? atunci special ne oprim si dormim o noapte in zimnicea.

 

pomo- abia astept sa iti vad silverwingul.

 

Iata, in mare, lista localitatilor prin care vom trece. Daca locuiti intr-una din aceste localitati, ati copilarit acolo, aveti rude, ati fost in excursie etc, chiar si prin apropiere, nu ezitati sa ne spuneti ce sa vizitam si mai ales pe cine, cu cine sa stam de vorba. Daca nu ne puteti ajuta astfel, ar mai fi o cale: dati share si poate in lista voastra de prieteni cineva va exclama "treceti chiar prin fata portii mele!" Vom avea corturi, dar sigur nu refuzam o gazda (musai) cu chef de povestit. Iata lista, care evident va fi schimbata pe alocuri pe parcurs:

 

20iulie

giurgiu

oltenita

calarasi

 

21iulie

silistra

negru-voda

vama-veche

constanta

 

22iulie

babadag

tulcea

sulina

 

23iulie

tulcea

galati

 

24iulie

cahul

cantemir

chisinau

 

25iulie

iasi

botosani

 

26iulie

cernauti

 

27iulie

radauti

vatra dornei

 

28iulie

borsa

sighetu marmatiei

 

29iulie

satu mare

carei

oradea

 

30iulie

salonta

arad

nadlac

 

31iulie

jimbolia

timisoara

stamora moravita

moldova noua

 

1august

orsova

drobeta-turnu severin

calafat

bechet

 

2august

turnu magurele

zimnicea

giurgiu

 

pomo- acum vreo 8 ani am intalnit la o intrunire in gheorgheni un mosulica de vreo 70 ani cu un virago 250. il chema gheorghe si era din fundu moldovei.

ar fi varful maxim daca am reusi sa l mai gasim la el acasa pe badea gheorghe care acum ar trebui sa aiba 80 de ani. stiu ca in 2006 era bine mersi avea un virago 535.

stii ceva de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

choppermaniac- faci tu gestul asta? atunci special ne oprim si dormim o noapte in zimnicea.

 

pomo- abia astept sa iti vad silverwingul.

 

 

 

26iulie

cernauti

 

27iulie

radauti

vatra dornei

 

 

pomo- acum vreo 8 ani am intalnit la o intrunire in gheorgheni un mosulica de vreo 70 ani cu un virago 250. il chema gheorghe si era din fundu moldovei.

ar fi varful maxim daca am reusi sa l mai gasim la el acasa pe badea gheorghe care acum ar trebui sa aiba 80 de ani. stiu ca in 2006 era bine mersi avea un virago 535.

stii ceva de el?

 

Salutăm. Nu am auzit de badea Gheorghe, sincer îți zic. Am să-i întreb pe cei mai bătrâni, poate știu ei ceva. Tare aș vrea să vin și eu la Cernăuți cu voi. Treceți vama pe la Siret?

 

În ceea ce privește oamenii din zona Rădăuțiului am început să mă gândesc la 3 4 oameni care au ceva de povestit.

 

Sacal, vă recomand pentru Chișinău să luați legătura cu userul Simp1e sau pe www.motociclism.md

 

Întoarcerea de la Chișinău spre Iași să o faceți pe Leușeni spre vama Albița. Drumul este foarte bun și traversează marginea unei singure localități. De la Albița la Iași este denivelat dar practicabil.

Dacă vă întoarceți prin Sculeni, drumul este groaznic, trece printr-o grămadă de localități iar vameșii sunt idioți de-a binelea :finger:

 

Pentru Iași am lăsat un meaj pe subforumul regional poate se găsește cineva să îndrume la câțiva oameni care au ceva de povestit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

acum vreo 8 ani am intalnit la o intrunire in gheorgheni un mosulica de vreo 70 ani cu un virago 250. il chema gheorghe si era din fundu moldovei.

ar fi varful maxim daca am reusi sa l mai gasim la el acasa pe badea gheorghe care acum ar trebui sa aiba 80 de ani. stiu ca in 2006 era bine mersi avea un virago 535.

stii ceva de el?

ia legatura cu userul solo pt nea Gheorghe

cand treci prin iasi da un semn (vezi semnatura)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

choppermaniac- faci tu gestul asta? atunci special ne oprim si dormim o noapte in zimnicea.

 

pomo- abia astept sa iti vad silverwingul.

 

Iata, in mare, lista localitatilor prin care vom trece. Daca locuiti intr-una din aceste localitati, ati copilarit acolo, aveti rude, ati fost in excursie etc, chiar si prin apropiere, nu ezitati sa ne spuneti ce sa vizitam si mai ales pe cine, cu cine sa stam de vorba. Daca nu ne puteti ajuta astfel, ar mai fi o cale: dati share si poate in lista voastra de prieteni cineva va exclama "treceti chiar prin fata portii mele!" Vom avea corturi, dar sigur nu refuzam o gazda (musai) cu chef de povestit. Iata lista, care evident va fi schimbata pe alocuri pe parcurs:

 

20iulie

giurgiu

oltenita

calarasi

 

 

 

Cred ca am inteles gresit sensul ConTurului. Credeam ca este in sensul acelor de ceas cu cuc. Nu ajungeti prin Zimnicea daca mergeti Giurgiu Oltenita Calarasi. Daca se schimba ceva invitatia ramane valabila. Poate la intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la intors ma refeream. cam pe 2 august asa. o sa fim obositi de atata drum dar si plini de povesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Am scris Âşi pe FaceBook

 

Ha, e prima dată cînd aud de o tură ca asta. Dar sună ispititor.. pentru că pot să vă ajut. Numa' să nu se nimerească cînd sunt de tură. Adică să NU treceți pe aici pe 19 - 23 - 27 - 31 iulie.

 

Ca traseu, vă preiau din Galați. IeÂşim pe nord pe parcul CFR Âşi continuăm pe DN 26A - mai pe graniță de atît cred că doar pe digul Prutului se poate. Trecem prin Oancea (vă interesează punct de frontieră rutier, de ieÂşire în Basarabia?), apoi prin Murgeni, Âşi tot pe valea Prutului, unde încep adevăratele peisaje ale Âşesului acestuia. Ajungem la HuÂşi, "munÂşipiul nieeeu", unde veți face pauză de masă, cafea, odihnă etc. Plus vizitarea unor obiective surpriză, care țin mai mult sau mai puțin cu linia de frontieră.

 

Vom continua spre IaÂşi pe DN24B (E581) pînă la vama Albița (cel mai mare punct de frontieră de pe granița de est) Âşi apoi pe DN 28 în direcția IaÂşi, o mică oprire în dreptul localității GhermăneÂşti unde Âşoseaua trece chiar PE digul Prutului. Puteți înmuia picioarele în apa Prutului la propriu.

De acolo - direcția Răducăneni - IaÂşi, unde ne strîngem mîna Âşi ne desprțim, urîndu-vă drumuri bune Âşi succese.

 

Treaba asta, cu condiția să plecați dimineață din Galați, vă ia cam o zi. Aproape întreagă, iar la IaÂşi nu Âştiu să existe campinguri (doar la Ciric?), poate orestte vă poate lămuri .

 

Cu asta pot eu să vă fiu ghid Âşi să vă ajut, deci aÂştept veÂşti!

 

Iaca Âşi o poză

conturulro.th.jpg

Editat de VULPOIU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orestte- pe mosulica il cheama gheorghe strajeru, asta stiu eu ca am si acum filmarea emisiunii "motoromania" din 2004 in care apare si el. o sa iau legatura si cu userul recomandat. in iasi ajungem cam miercuri 25. cred.

 

vulpoiule- super ghid ne vei fi, trebuie doar sa stabilim noi traseul pt ca tre sa ajungem si in md. prima data in cantemir unde e o biserica mare si frumoasa si apoi in chisinau unde o sa dormim probabil. vedem.

 

maine, duminica pe la ora 17 voi intra in direct la Radio Romania Actualitati pentru a povesti despre ConTurul Romaniei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orestte- pe mosulica il cheama gheorghe strajeru, asta stiu eu ca am si acum filmarea emisiunii "motoromania" din 2004 in care apare si el. o sa iau legatura si cu userul recomandat. in iasi ajungem cam miercuri 25. cred.

 

vulpoiule- super ghid ne vei fi, trebuie doar sa stabilim noi traseul pt ca tre sa ajungem si in md. prima data in cantemir unde e o biserica mare si frumoasa si apoi in chisinau unde o sa dormim probabil. vedem.

 

maine, duminica pe la ora 17 voi intra in direct la Radio Romania Actualitati pentru a povesti despre ConTurul Romaniei

 

Dragilor, daca innpotati in Chisinau, am posibilitatea sa va ajut. Eu pe 28 iulie ajung la parintii sotiei mele la Anenii Noi. E posibil sa va fac rost de o gazda moca in Chsinau sau prin imprejurimi! va astept sa imi scrieti pe mess sau skype: che.nedelcu (id mess si skype)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca evitati cu hotarare judetul Vaslui. Posibil sa aveti voi informatiile, "research-ul" vostru bine pus la punct.

 

Cu toate ca stiu si eu cateva locuri splendide, chiar daca-s mai retrase de ochiul mass-mediei si oameni care v-ar oferi cu drag un codru de paine, un praf de sare si niste apa rece extrasa prin intermediul vitei-de-vie din adancurile pamantului secetos si ... saracacios :unsure:...

 

Probabil stiti voi ceva, or avea au de gand politicienii sa mute granita si sa nu mai fie judet de ... frontiera, pardon de ConTur...

 

 

Ce sa zic, ocol placut si plin de intamplari(desi nu cred in "intamplare") asa cum vi le doriti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vulpoiu- se poate trece pe la falciu? daca da, atunci mergem la cantemir in md si apoi ne intoarcem in ro. continuam spre husi.

 

adris- pai husi nu e in judetul vaslui? tu ne inviti pana in municipiu? nu prea as vrea sa las nici o invitatie neonorata... poate facem un efort si ne unim.

 

undertaker- noi ajungem in chisinau cam pe 25, 26. cred ca avem cazare acolo 90%. dar multumim pt invitatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

La Fălciu e doar punct feroviar.

 

Dacă vă duceți spre Vaslui de aici, ...ieÂşiți de pe linia de frontieră, cum v-ați propus.

 

ATENĂIE! Cu atîta omenie cu care sunteți copleÂşiți.... s-ar putea ca conturul vostru să se transforme într-o plimbare nenorocită de ici-colo care să-Âşi piardă scopul Âşi ideea... treaba voastră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca ajungeti in Cernauti, unde nu mai este posibila nicio modificare a granitei datorita proportiei mici de romani dar nu treceti in Basarabia unde reintregirea este doar o chestiune de timp si asumare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tsunami- la chisinau suntem invitati la o televiziune locala. trebuia sa ne ducem.

 

Aleko- intram si in basarabia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai mah ca n-am intrebat cu rautate, dar as fi schimbat numele, sau faceam conturul si cu basarabia, pe langa transnistria si ucraina, asa spargeti conturul

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primu rand nu sunt rusofil sunt rusofoi,

 

in al doilea rand, n-am nimic impotriva sa recunosc ca basarabia a facut parte din romania.

sau ca romani traiesc in basarabia

daca ai chef de cearta canta alt-undeva.

 

am zis ca:

ori e conturul romaniei si faci conturul romaniei

ori e conturul romaniei si faci conturul romaniei si basarabiei, daca o sa citesti mai adanc o sa te prinzi.

nici intr-un caz traseul nu trece pe la chisinau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este, dar se pot accepta exceptii. scopul principal al conturului este sa intalnim oameni. asta vrem sa facem la chisinau. am fost invitati si la sarbi. dar nu coincid datele, ca ne-am fi dus negresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Auzi mă melule dă prahova, CHEl andărteicăr... care te rupi tu de dragul moldovenilor... acolo în sfera ta de puf... să vii tu AICI să iei pocneală de la EI , în teritoriul țării TALE, Âşi apoi să vii să ne beÂşeÂşti cu drăgostili tăli.

 

Pentru oamenii ceilalți, vă rog să vă gîndiți la implicațiile socio, dar mai ales economice care ar decurge în eventualitatea unei ... uneli. Cît timp nu va fi o egalitate economică, nu va ieÂşi decît o catastrofă. ÂŞi în loc să avem ca acum o graniță pe Prut, în maxim 6 luni vom avea o nouă graniță, dar pe Siret.

 

Mai multă gîndire Âşi mai puțină drăgosti din tei..

 

În rest... de acord cu tsunami. Io v-am spus, din fasole cu ciolan s-ar putea să iasă... varză.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, din harta ta rezulta ca in general drumurile sunt varza... cam naspa. mergem inainte.

 

vulpoiule- sper sa putem vorbi fata in fata despre problema asta a moldovei. ca recomadare, eu ti-as spune sa eviti in a face generalizari referitoare la natiuni intregi. eu am stat 18 ani in galati, la 7 km de moldova si nu mi-am luat niciodata bataie de la vreun moldovean. in ultimii ani am ajuns de cateva ori in moldova si am fost impresionat placut de oamenii de acolo. nu stiu cum sunt oamenii la tine acolo la husi, dar eu cred ca bucurestiul ar fi mult mai placut cu oameni din moldova decat cu cei de acum...

cat despre teritoriul tarii tale, mele, noastre, eu cred ca teritoriul asta e atat al tau cat si al celor de peste prut.

pe mine ma bucura faptul ca undertaker se preocupa de problema moldovei, e un semn bun. m-as bucura daca tu te ai preocupa de problema timocului in aceeasi masura in care el se preocupa de moldova. ce incerc sa spun este ca nu trebuie ca doar cei care locuiesc intr-o zona a tarii sa fie interesati de ce se intampla acolo, ci toti.

astept cu nerabdare raspunsul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...