Sari la conținut

Lumea Noua


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 312
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

50$ pe zi .. băi băieţi voi nu sunteţi sănătoşi ! De banii ăia vă luaţi un BMW X5 !!! ( cum ar zice poporul, când te însţiinţează că de banii daţi pe motoretă puteai să-ţi cumperi un Logan ) :D

 

Mulţumesc pentru răspunsul de acum o lună vis-a-vis de costumele moto, intercomuri şi sidecaseuri.

 

Şi vă mulţumesc şi pentru povestirea a tot ceea ce au însemnat aceste 8 luni ale călatoriei voastre, ne îndemnăţi să visăm şi să sperăm că într-o bună zi, ne vom afla şi noi pe drumuri, la mare depărtare de casă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, cum ati transportat pe Gunnar peste ocean? Atat la dus cat si la intors? Cat a costat "biletul" lui Gunnar?

 

Cu avionul de fiecare data. La dus pe ruta Otopeni-Montreal, cu Lufthansa si a costat ~1350 euro.

La intoarcere, pe ruta Buenos Aires - Munich si a costat ~1800 dolari adica... tot pe la aceeasi suma in euro ca si la dus.

 

Astea au fost costuri desigur neincluse in "bugetul zilnic". Sunt multi bani insa atat la dus cat si la intors ne-am gandit la tot felul de alte variante si oricum o dadeam cea mai buna solutie tot asta era.

 

50$ pe zi .. băi băieţi voi nu sunteţi sănătoşi ! De banii ăia vă luaţi un BMW X5 !!! ( cum ar zice poporul, când te însţiinţează că de banii daţi pe motoretă puteai să-ţi cumperi un Logan ) :D

 

Mulţumesc pentru răspunsul de acum o lună vis-a-vis de costumele moto, intercomuri şi sidecaseuri.

 

Şi vă mulţumesc şi pentru povestirea a tot ceea ce au însemnat aceste 8 luni ale călatoriei voastre, ne îndemnăţi să visăm şi să sperăm că într-o bună zi, ne vom afla şi noi pe drumuri, la mare depărtare de casă!

 

 

haha... BMW x5 nu puteam sa ne luam de banii astia decat la mana a doua si exemplarul gasit nu era pe alb si avea si butonul de avarii stricat. Iar noi vroiam musaaaaai pe alb si cu geamuri fumuri, si buton de avarii functional. Asa ca, dezamagiti de treaba asta, am zis sa "aruncam banii pe fereastra" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua !! Am citit cat am putut (sunt la munca si citesc pe fuga :) ), sunt placut impresionat si va felicit. Daca n-ar fi banii o problema, cred ca as face si eu acelasi traseu ca si voi (mai mult sau mai putin).

 

Totusi, daca ar fi numesti una singura, care ar fi cea mai misto amintire din calatorie ?




 

 

haha... BMW x5 nu puteam sa ne luam de banii astia decat la mana a doua si exemplarul gasit nu era pe alb si avea si butonul de avarii stricat. Iar noi vroiam musaaaaai pe alb si cu geamuri fumuri, si buton de avarii functional. Asa ca, dezamagiti de treaba asta, am zis sa "aruncam banii pe fereastra" :)

 

Daca toti posesorii de X5 alb cu geamuri fumurii ar fi aruncat banii pe geam asa cum i-ati aruncat voi, ar fi mult mai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, daca ar fi numesti una singura, care ar fi cea mai misto amintire din calatorie ?

 

Buna intrebare. Si foarte greu de raspuns. Sunt atat de multe faine... incat nu pot sa amintesc doar una. Trebuie macar doua:

 

1. Prima amintire se leaga de ultimii kilometri din Ushuaia pana la "sfarsitul drumului", in Parcul National Tierra del Fuego. Pentru ca era dimineata tare, soarele abia rasarea peste crestele inzapezite ale muntilor. Era liste in parcul national si eram singurii care inaintam incet, fara graba pe drumul neasfaltat. Acesti ultimi 20-25 kilometri o sa imi ramana in suflet. Nu pentru ca eram pe cale sa atingem o "tinta" anume. Ci mai degraba pentru ca atata timp locul ala fusese ceva abstract, un urma de vis si un crampei de imaginatie. Iar atunci, desi devenea realitate, nu scadea fata de ceea ce ne imaginam noi ca o sa fie. Acum, cand scriu randurile astea, iar mi se pare ca toata treaba asta a fost doar asa... "visul unei nopti de vara". Si totusi... :)

 

2. A doua amintire este legata de o perioada din calatorie despre care nici nu am povestit macar pe micadu.ro sau aici. Mi-ar placea ca intr-o zi sa o fac, insa nu stiu daca aici e cel mai potrivit loc, pentru ca povestea, desi face parte din calatoria asta lunga, nu e cu "motociclete".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Miercuri seara, ne adunam pentru a povesti despre calatoria in Lumea Noua. Cei de la Fabrica au pus la bataie locatia, noi vom aduce cateva poze si vom incerca sa povestim despre una si alta din aceasta calatorie.

 

Daca aveti timp si chef, va asteptam cu drag (si cu intrebari) miercuri de pe la 19:30 sau 20.

Intrarea este libera, berea ar trebui sa fie ieftina si speram sa fie o seara linistita si placuta!

 

934137_491307690924288_2042629726_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez: va rugam, daca intentionati sa veniti, dati "join" la eveniment aici, sau daca nu aveti FB, dati un email la alex [at] micadu [punct] ro astfel incat sa stim, macar in linii mari, la cati oameni sa ne asteptam.

 

Ne vedem acolo

Editat de Anjin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să vin cu mapă să-mi iau cele două poze :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să vin cu mapă să-mi iau cele două poze :D ...

Ah, deci nu ai uitat de ele :P Foarte bine. Sper sa le mai recunosti pe cele alese atunci. Daca nu, alegi altele... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le recunosc cu ochii închiși! Cea cu Mount McKinley și cea cu deșertul sub nivelul mării (curbă frumoasă la dreapta)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez: va rugam, daca intentionati sa veniti, dati "join" la eveniment aici, sau daca nu aveti FB, dati un email la alex [at] micadu [punct] ro astfel incat sa stim, macar in linii mari, la cati oameni sa ne asteptam.

 

Ne vedem acolo

 

Buna,

 

Sper sa ajung si eu cu Florin!

 

Va pup pe amandoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Salutare prieteni,

 

intr-adevar, a trecut foarte multa vreme de cand nu am mai facut nici un update aici. Intre timp multe lucruri s-au intamplat si imi permit sa le scriu aici desi unele dintre ele

 

l.u.v, multumesc pentru "pinned" la topic. Sper sa fie, cat de putin, de ajutor pentru oricine vrea sa planuiasca o astfel de calatorie.

 

website-ul micadu.ro

Eu as vrea sa va spun ca acum, la mai bine de un an de la plecare (deci cum s-ar spune, la rece) toata treaba este pentru noi (pentru mine si Andreea) inca la fel de incredibila ca in iulie 2012. Nu putem decat sa incurajam si sa sustinem cum putem pe oricine se gandeste sa "iasa din casa", oricat de scurta sau de lunga ar fi calatoria planuita. De fapt in aceasta directie ne-am si gandit sa indreptam site-ul micadu.ro ce dupa intoarcerea acasa isi pierduse putin "menirea".

 

In acest sens, am reorganizat informatia si pozele si avem sectiuni noi. Asa ca, atunci cand aveti chef de o pauza, va invitam la o poveste pe site. Mai noua sau mai veche... placerea de a descoperi sau redescoperi, ramane aceeasi.

 

Cartea "285 de zile in cautarea verii"

 

Peste vara am incercat sa strang povestile si fotografiile intre copertile unei carti. A fost destul de interesanta aceasta aventura editoriala insa iarasi, un pas din care am avut foarte multe de invatat. Acum, suntem pe ultima suta de metri si cartea ar trebui sa intre in tipar chiar in aceasta saptamana (if all goes well). De aceea, intr-adevar aceasta se poate si precomanda de micadu.ro.

 

Multumesc Mihai si celor care ati precomandat deja. Adevarul este ca sustinerea voastra inainte de lansara ne ajuta foarte mult in "dialogul" cu tipografia. Cum spuneam, as putea spune multe despre "aventuri editoriale" in Romania, dar probabil nu e cazul aici :)

 

Conceptul cartii, este unul simplu: un jurnal de calatorie plin cu povesti si fotografii, selectate din diferitele etape ale calatoriei, suficient de scurte si suficient de independente pentru a putea fi citite in metrou in drum spre munca sau atunci cand ai putin timp liber.

 

O sa fiu sincer si o sa spun de la buna inceput ca tot ceea ce se gaseste in carte se poate citi si pe micadu.ro (intr-o forma mai putin stilizata este drept) si nici eu nu o sa dau povestea jos de pe site (a fost una dintre conditiile pe care le-am impus editurii). Lucrurile acestea trebuie as ramana libere si cum spuneam mi-ar placea sa inspire, cat de putin, spre alte calatorii.

 

Iar cartea sper sa o comandati pentru ca va doriti varianta "reala, pe hartie", numai buna de rasfoit departe de calculator, sau poate vreti sa o faceti cadou cuiva. Si de ce nu, poate ca semn de sustinere si apreciere :). In orice caz, motive ar fi, iarna e la inceput, iar noi, sanatosi sa fim si sa planuim cu spor. Zambesc si acum la gandul ca in decembrie 2011-ianuarie 2012 se nastea ideea care a generat mai apoi acest thread :)

 

Oare in 2014 cum o sa fie?

Editat de Anjin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ati fost in Antarctica si nu spuneti nimic?!?

 

 

Spunem, acum pe blog :) Nu am vrut să spunem nimic atunci pentru că a fost un fel de mini-vacanță fără internet, fără telefon fără nimic. Aș fi povestit și aici însă nu e cu motocicletă și nu aș vrea sa încalc vre-o regulă...

 

Săptămâna asta vor mai apărea 2 episoade din Antarctica, iar newsletter-ul pentru cei care sunt înscriși pe site, vine 1 dată pe săptămână ca să nu spamez :)

Editat de Anjin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carte-i carte, nu se compara cu formatul electronic. Placerea de a o rasfoi ramane pt. mine unica. Eu am facut precomanda si pe site, deci o s-o iau 100%.

O am si pe cea a lui Mihai Barbu si sper ca in anii urmatori sa avem tot mai multe de acest fel.

Am avut placerea sa va cunosc la V-Stromania 2013 si nu pot decat sa repet: RESPECT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow! Va multumesc mult pentru incurajari si pentru sugestiile audio! Sa stiti ca le notez pe toate.

 

In seara asta se intampla "marea curatare" si punerea motocicletei in cutie. Apoi o sa trebuiasca sa urcam cutia pe o platforma. O sa fie probabil... "amuzant". Voi incerca sa fac un filmulet cu asta smile.gif

 

Maine duc motocicleta la Otopeni Cargo. First big step! Va tin la curent.

Salutare!

Nu stiu de ce ti-am gasit topicul (si situl) doar acum. Inca nu stiu nimic despre calatoria ta, dar iti voi cumpara cartea, pentru mine si de dar in dar amicilor care se dau cu motorul.

Te rog, cat a costat sa trimiti motorul cu avionul?

 

 

Si gata, bine ati venit in Statele Unite, Alaska! SUNTEM IN ALASKA! wow… parca nici nu ne vine sa credem. Acum un an, abia daca visam la asta iar acum, uite se intampla! Si inca ce intrare in Alaska! Veniti pe un drum fara asfalt, suspendat parca intre cer si pamant, intr-o pustietate totala. Si nici nu am calatorit singuri. Multumim Rodney!

Mai stii sau vezi in poze ce Yamaha avea Rodney? 1200 sau 660?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Nu stiu de ce ti-am gasit topicul (si situl) doar acum. Inca nu stiu nimic despre calatoria ta, dar iti voi cumpara cartea, pentru mine si de dar in dar amicilor care se dau cu motorul.

Te rog, cat a costat sa trimiti motorul cu avionul?

 

Mai stii sau vezi in poze ce Yamaha avea Rodney? 1200 sau 660?

Salutare!

 

Legat de trimiterea motorului peste ocean, sunt 2 varianta in principal:

- cu vaporul, mai lent, mai ieftin si posibil ceva mai multa logistica la scoaterea motocicletei din port (vama/formalitati). Aici nu stiu care ar fi costurile actualizate...

- cu avionul, cum am ales noi sa trimitem. Mai rapid, ceva mai scump (variaza mult in functie de compania cu care trimiti), mai multe reguli de respectat (motocicleta intra la categoria bunuri periculoase si sunt reguli speciale pentru a putea sa fie urcata in avion), mai usor (teoretic) de scos din vama la destinatie.

 

Noi am mers pe varianta avion si ne-a costat vreo 1300 de euro la dus si cam vreo 1500 de dolari la intors. Oamenii din Otopeni cu care am trimis-o au fost super profesionisti si de treaba, asa ca daca ai nevoie de referinte din aeroport de la noi, ti le dau cu inima deshisa.

 

motocicleta lui Rodney era de 660. Din ce am vazut eu Yamaha asta chiar poate sa fie o alegere buna, pentru calatorii ”cumpatati”. E buna si la 2up (Vezi Ionut si Ana in Africa) este buna si pe teren accidentat. Rodney zicea ca si-ar fi dorit totusi 2 cilindri si ca pe drumurile lungi de asfalt a lui nu era prea comoda. Insa stii cum e, fiecare tinde sa isi doreasca ceea ce nu are. Caci eu de exemplu imi doream in unele momente o motocicleta mai usoara, cu garda la sol mai ridicata si cu roti/cauciucuri mai de off-road :)

 

Daca te mai mpot ajuta si cu alte info, nu ezita sa ma contactezi!

 

Despre carte: iti multumesc frumos pentru cuvintele frumoase si intentii. Vestea buna este ca pe 15 decembrie ar trebui sa fie gata, iar de pe 16 decembrie o sa incep sa livrez toate precomenzile. Sa fie bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...