Sari la conținut

Cumpar IFA MZ BK 350


TudorG
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Caut o MZ BK 350, in stare de functionare (macar motorul) si cu acte in regula. Daca aveti de vanzare / cunoasteti pe cineva care vinde apreciez un mesaj.

 

Multumesc.

Tudor Ghigheanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am gasit in afara cateva frumoase, dar nu stiu cum sa fac cu transportul in tara.

Speram sa gasesc ceva in Romania, pe langa transport aici este mai simplu de vazut motocicleta inainte sa iau o decizie.

 

Daca nu si nu, aduc din germania una ce sa fac.

 

Regards,

Tudor G.

Editat de TudorG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21

Salut,

Am gasit in afara cateva frumoase, dar nu stiu cum sa fac cu transportul in tara.

Speram sa gasesc ceva in Romania, pe langa transport aici este mai simplu de vazut motocicleta inainte sa iau o decizie.

 

Daca nu si nu, aduc din germania una ce sa fac.

 

Regards,

Tudor G.

 

adevarul ii ca in tara asemenea motociclete sunt foarte rare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am gasit in afara cateva frumoase, dar nu stiu cum sa fac cu transportul in tara.

Speram sa gasesc ceva in Romania, pe langa transport aici este mai simplu de vazut motocicleta inainte sa iau o decizie.

 

Daca nu si nu, aduc din germania una ce sa fac.

 

Regards,

Tudor G.

cam la ce bani ai gasit dincolo? functional si posibilitatea de a inmatricula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neamtul cu care am tot discutat pe email vrea 2700. Pe mobile variaza intre 2000 si 6000 in functie de cum arata.

In fine, mai caut pe la noi, am primit niste promisiuni dar nimic concret.

Daca o aduc din germania trebuie sa ma astept la ceva special cand o inmatriculez tinand cont de vechime, sau este procedura standard ca pentru orice motor sh?

 

Merci,

Tudor G.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Caut o MZ BK 350, in stare de functionare (macar motorul) si cu acte in regula. Daca aveti de vanzare / cunoasteti pe cineva care vinde apreciez un mesaj.

 

Multumesc.

Tudor Ghigheanu

[sal ..asta nu te coafeaza cere cam 1000e are si roata originala si alte chestisi ceva acte daca esti interesat potisa suni la tel0722465978Dan./quote]

post-54357-0-28139400-1341813922_thumb.jpg

post-54357-0-36012500-1341813938_thumb.jpg

post-54357-0-10645500-1341813962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc,

Am o promisiune din Germania la 1K eu + transport, cu toate actele la zi, cica inca circula cu ea din cand in cand.

Am primit ceva poze si areta ok, ruginita evident si lipseste aripa fata si inca ceva pe la tobe. Astept astazi un filmulet cu motoreta mergand.

Dar vrea sa il vizitez ca sa ii dau banii cash, sa vad daca ma inteleg cu el daca nu, dau telefon si la omul ala,

Merci,

 

Tudor G.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Legat de BK350

 

Pe langa ca imi place cum arata, este un boxer destul de aerisit si cu cardan, am si o mica legatura personala cu aceasta motocicleta. Din cate imi aduc eu aminte (eram destul de mic) a fost prima moto pe care am mers si ca pasager si ca sofer. Altii sustin ca a fost un BMW ( a avut si un r50), insa si eu si rudele inca in viata ale raposatului proprietar sustin ca pe atunci avea un MZ. Treaba asta a fost acum 15 ani asa ca este usor in ceata.

 

 

Ca idee neamtul cu care discutam se devedi a fi un scammer. De la neamt a devenit britanic care lucra in .DE si a inceput sa ma imbarlige cu ceva http://www.retfel-cargo.co.uk/ cu un story suspect, pe care l-am gasit pe google identic in 3 sau 4 scam reports angryfire.gif.

 

In fine, putin dezamagit de treaba asta, continui sa caut una in stare de funcionare.

Daca nu gasesc si nu gasesc, evident la o suma decenta, o sa incerc sa restaurez una din mai multe nefunctionale, dar cunostintele mele de mecanica nu sunt extrem de avansate. In afara de curatat carburatoarele, schimburi de ulei, filtre, rulmenti, lanturi si alte operatiuni marunte de maxim cateva ore nu am prea facut nimic, si cu o moto desfacuta venita in pungi se complica putin treaba.

 

Regards,

Tudor G.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

stoye se pune pe BK :cheers: genu AWO T

 

Dap, dar nu gasesc. Avea un mos dar vrea sa faca sanie din ea pt nepoti!!! :))

 

So... caut un Stoye sau macar un Steib din ala de se punea pe bmw. Daca are cineva de vanzare va rog frumos nu ezitati thumb.gif

 

Mai deranjez cu o intrebare, cand o sa ajung spre un stadiu de "inmatriculabil" trebuie sa pun ceva releu electric pt. semnalizare nu? adica am cum sa trec de identificare/itp cu una "originala" fara sa montez alte instalatii de brad pe ea?

Fiind prima mea jucarie nu prea ma pricep la partea legala.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, merci.

Mai dureaza cu a mea, dar pana spre iarna sper sa termin.

Momentan nici nu a ajuns la mine toata ca sa zic asa.

 

Ah si inca o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva cu ceva manuale de reparatie, scheme tehnice etc. raman dator.

Multumesc.

 

 

 

ps: a ramas valabil, Cumpar atas Stoye (ne reconditionat sau reconditionat), si cumpar si o IFA BK350 daca are cineva una cu acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum se monteaza maneta de acceleratie pe MZ BK?

Am vazut in poze (ca eu nu am nimic inca) ca ar arata asa

http://ersatzteilesh...66/Products/bk1

 

Dar, eu am un ghidon (care mai mult ca sigur nu are treaba cu bk-ul meu) care nu are nici o taietura nimic pe el, ambele parti sunt egale, nici o gaura etc. Cum montez dracia aia?

 

Si punctul doi, am niste piese lipsa, daca are cineva de vanzare si ma poate ajuta apreciez

 

Cric central, tobe, vitezometru, mente frana si ambreiaj , piesele alea de pe carburatoare in care se baga cablul de acceleratie(http://www.ebay.de/i...9#ht_3040wt_923), piesa care intra in sfera mama a atasului, la ambele prinderi, cea care blochiaza piesa tata cu bila de pe motocicleta, doua plug-uri de bujie, contactul, partea electrica de la bec din far (momentan este legat cu sarme lipite direct pe bec, foarte sexi), manerele stanga dreapta, maneta acceleratie (treaba de mai sus) si probabil lipsesc si altele dar nu am ajuns acolo cu asamblatul.

 

Am inteles ca unele merg si de pe simson, mz 250 etc..

 

Multumesc!

 

Edit: am postat si pe cereri, scuze pt. double post.

Editat de TudorG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici o lista cu piese de schimb ptr. MZ BK.Vezi ca exista cateva piese diferite fata de IFA BK.

MZ_BK_350_Parts_List_www.manualedereparatie.info.pdf

 

Din ce am remarcat eu,exista 2 modele de acceleratie,unul de MZ BK ca cel din lista de mai sus,foarte asemanator cu cel de Simson doar ca are opritor ptr. 2 camasi de cablu si la snec are 2 orificii de agatat cablul iar celalalt pus de tine e ptr. IFA BK numai ca la snec are doar un canal ptr. cablu,ceea ce nu prea e in regula..Pune o poza cu ghidonul sa vedem cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut, am parts listul ala dar nu prea se vede mare lucru in el la capitolul asta.

Intre timp am priceput cum se monteaza.

Eu am un ghidon de la alta moto, nu stiu de la ce este dar este pt cabluri externe.

 

la BK ar trebui sa fie asa ghidonul

http://cgi.ebay.de/w...em=250775493898

 

si in felul asta exista si intrare pt cablurile de acceleratie, si taietura pentru a baga mecanismul ala din maneta in ghidon.

 

Deci pot sa adaug si ghidon pe lista pieselor care imi lipsesc.

 

Merci.

 

 

 

Later edit:

 

Salut,

Are cineva sa imi vanda si mie suportii de far de pe furca fata? ai mei sunt cam indoiti si in ceva zona dificil de remediat.

De asemenea imi lipseste in continuare un cui din ala cu bila in capat pentru prins atasul (cel de pe spate).

 

In rest.. daca cineva mai are piese de BK350 prin ograda cumpar ca incerc sa o montez pe nr2.

 

Bafta.

Editat de TudorG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...