Sari la conținut

Accident Piata Constitutiei


black1989ro
 Share

Postări Recomandate

Si ce-ai vrea sa puna? Un indicator cu

 

Wet-Floor-Slippery-Caution-Sign-S-4387.gif

 

 

Daca intelegi limba romana si ai putina imaginatie, ti-ai putea da seama ca nu vreau indicatoare virtuale, smartass.

 

Nu te supara ca te intreb dar tu cam cat de inclinat iei curbele in oras.

Ca eu nu prea imi permit sa ma inclin prea tare la curbe in oras. Ma gandesc ca imi apare un pieton, un copil, un caine ori o groapa. Daca sunt inclinat si uscat pe jos sa fie si tot e periculos la o franare mai puternica.

 

 

Curba de care pomenesc, nu prea este in "oras" si cunosc traseul ca in palma si sa nu-ti imaginezi ca trebuie sa iei curbele cu genunchiul jos ca sa aluneci pe mazga creata de apa din dambovitza. La naiba, cum zicea cineva mai sus, derapezi si in linie dreapta daca accelerezi putin mai brusc.

 

https://maps.google.ro/maps?saddr=Bulevardul+Nicolae+Grigorescu&hl=ro&sll=44.401537,26.161011&sspn=0.002989,0.004823&geocode=FXaEpQId1S2PAQ&t=h&mra=ps&z=16

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea busa ieftina? Nu inteleg atatea plangeri, voi pe ploaie nu mergeti? In mazare-city seara, dimineata, in orice anotimp exista condensul de pe asfalt, toamna prin octombrie tarziu mai si ingheata. Nu stii sa mergi? Stai acasa... Nu mai zic ca asta pare incepator, avand in vedere ca mergea cu nevasta-sa si copilul alaturi. "hai sa-l vedem pe tati cum se da cu noul motor".

 

De ce crezi ca a vrut sa-i impresioneze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut!

Sper sa nu fie cu suparare...Te-ai oprit doar sa faci poze sau te-ai interesat si tu de starea lui?Ai scris in video ca s-ar putea sa aiba leziuni interne.Nu are.Am vorbit cu el.Are fractura la mana si umarul dislocat.In rest e ok.Asta e!A avut ghinion.

 

Pozele sunt facute de un prieten eu doar am postat , nu stiu mai multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anihilator, inteleg perfect de ce interesele tale declarate sunt "Manelismele". Esti un exponent perfect pentru cocalaria de Romania. Felicitari!

 

Se stie,e,e,e! Totusi parca e mai buna berea la pet si semintele bulgaresti decat apa de 25 de lei de la bambu.

De ce crezi ca a vrut sa-i impresioneze?

Am zis eu ceva de genul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai zic ca asta pare incepator, avand in vedere ca mergea cu nevasta-sa si copilul alaturi. "hai sa-l vedem pe tati cum se da cu noul motor".

 

Asta e o presupunere care nu are la baza nici un rationament logic...eu de nenumarate ori ma intalneam cu sotia in fata la gradinita unde invata kidul meu, iar de acolo mergeam impreuna spre casa, ei doi in masina, iar eu pe motor...asta nu inseamna nici ca sunt incepator, nici ca doresc ei sa ma vada "cu noul motor"...pur si simplu mergeam alaturi de ei cei 6km de la gradinita pana acasa, prin oras...n-are nici o legatura cu "statutul" motociclistului. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ar fi mai logic sa mergi mai incet daca conditiile nu-ti permit? Urmatorul pas ar fi sa ne plangem ca sunt instalate linii de tramvai.

Adevarat. Dar nu ar fi si mai logic ca municipalitatea sa nu creeze conditii de producere a accidentelor ? E ca si cum iarna, in loc sa dea zapada, s-ar apuca sa o batatoreasca si sa faca patinaj pe strada...

 

Cine vrea busa ieftina? Nu inteleg atatea plangeri, voi pe ploaie nu mergeti?

N-are nicio treaba ploaia cu rahatul de apa zoioasa pe care o imprastie astia... Am mers pe ploaie de mi-a venit acru si ai aderenta cacalau. Cand dau de spoiala astora, pana trec de ea, merg cu 20 la ora.

 

Multa sanatate baiatului.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mare parte din vina cred ca o au scolile moto unde NU INVETI NIMIC. e foarte greu sa inveti sa "citesti" suprafata de rulare si sa adaptezi acaretul la conditiile de drum.

personal cred ca aceasta cazatura s-a produs la mai mult de 40-50km/h pentru ca la 20 te opresti in trei metri(sunt dispus sa fac eu testul daca nu credeti) inertia mare a motocicletei e posibil sa il fi tarat putin daca nu a dat drumu fierului.

 

multi motociclisti se panicheaza/crispeaza in momentul in care simt rotile derapand si de aici pana la bufff mai e doar un pas. cu exercitii simple se poate ajunge la un control al acestei reacii-reflex si se poate mentine motoreta pe calea de rulare chiar daca una sau ambele roti sunt in derapaj ;)

 

derapajul cel mai des intalnit este cel al rotii spate iar controlarea lui, chiar si de catre un inceptor, se poate invata in 20-30 de minute. cu cel de fata e mai greu putin dar cu ambitie si antrenament se face orice.

 

atentie si sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mai mare parte de vina o are mentalitatea colectiva. Experienta pe moto e totdeauna legata de tipul motocicletei conduse.de ex:

 

Derapajul rotii spate - pe enduro e o placere, e un mod alternativ de a controla mobra - cu reflexele de rigoare nu prezinta nici un pericol

- pe naked-uri e tolerabil, dar mai greu de controlat

- pe SS, mai ales de 1300 e un chin si necesita cateva sute bune de km in saua respectivei mobre pt reechilibrare

(reflexele astea sunt legate de masa agregatului si de un al 6-lea simt - tendinta instinctiva de a tine motoreta perpendicular pe drum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mai mare parte de vina o are mentalitatea colectiva. Experienta pe moto e totdeauna legata de tipul motocicletei conduse.de ex:

 

Derapajul rotii spate - pe enduro e o placere, e un mod alternativ de a controla mobra - cu reflexele de rigoare nu prezinta nici un pericol

- pe naked-uri e tolerabil, dar mai greu de controlat

- pe SS, mai ales de 1300 e un chin si necesita cateva sute bune de km in saua respectivei mobre pt reechilibrare

(reflexele astea sunt legate de masa agregatului si de un al 6-lea simt - tendinta instinctiva de a tine motoreta perpendicular pe drum)

odata invatat e ca mersul pe bicicleta.... tine de antrenament si obisnuinta cu fierul condus :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta imi aduce aminte de perioada mea de inceput ca motociclist. Aveam IJ si tot citeam aici pe forum cum se plang bucurestenii de apa alunecoasa cu care se spala strazile si nu pricepeam cum dracu poate sa fie asa rau ca eu cand mergeam pe ploaie nu aveam nici o problema.... asta pana intr-o zi cand am ajuns cu IJ-ul in Bucuresti si am reusit sa fac "burnout" involuntar la plecarea de pe loc de la un semafor unde era proaspat udat. Putin mai incolo am vazut ca si ghetele imi alunecau groaznic pe apa aia. De atunci am retinut problema si chiar si acum dupa multi ani sunt foarte atent cand dau de udatura asta alunecoasa.

O alta dilema o aveam cu liniile de tramvai, tot aici pe forum citeam cum multi cadeau pe linia de tramvai, si iar nu intelegeam de ce, eu cu IJ-ul nu aveam nici o problema cu liniile de tramvai , si treceam destule. Am inteles si treaba cu liniile cand mi-am luat prima japoneza si era sa cad urat la trecerea peste o linie pe care o trecusem de mii de ori fara probleme. Se pare ca diferenta era la cauciucuri, cele de IJ se impacau f bine cu liniile in schimb cele de japoneza din cauza formei aveau tendinta sa se agatze un pic.

Ceea ce am vrut sa spun e ca sunt multe situatii de genul asta pe care la prima vedere nu le putem intelege si tindem sa credem ca motociclistul in cauza a gresit intr-un fel in care noi nu am fi gresit dar nu e in totdeauna asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun bun, dar ce facem cu apa cu care spala astia pe jos? petitie? plangere? are cineva idee pe ce carare tre sa plecam sa rezolvam ceva?

 

reduci viteza si te adaptezi conditiilor de drum, scrie si in decret, da aia e prosti ca e politisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai pana acu am intalnit apa asta doar pe forum in discutii da aseara am mers un bulevard intreg care era udat pe ambele benzi.. urat de tot, la semafor simteam ca stau cu picioarele pe gheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama cat ma pot amuza toti berbecii care se plang ca spala astia drumurile...

 

dragi prieteni, vorba colegului @stulewa, adaptati'va la conditiile de drum. Sigur ati injura SI MAI tare daca NU ar spala oamenii strazile "cu mocirla de dambovita", pentru ca ar fi toate drumurile si curbele pline de praf si gunoaie... pe care ati cadea mai rau ca mustele. Apoi v'ati trambala pe cine sa "dam in judecata ca n'a luat prafu' de'acolo" :crack:

 

 

Faptul ca strazile se spala e un lucru BUN, pentru ca altfel n'ar mai spala nimic uleiul curs de la masini si toate mizeriile care ajung pe trasa voastra

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P-asta ai gandit-o tu sau te-a ajutat cineva?

 

Daca ar spala "astia" drumurile conform conditiilor contractuale, nu ar face patinoar in mijlocul verii. Da ce sa-i faci, niste tarani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti tu asa sigur? iti spun eu ca si daca ar da cu apa de la robinet, tot s'ar face patinoar.. de ce? pentru ca e mizerie pe strada si nu se curata toata. O parte dispare, o parte se dizolva in apa si se transforma in mazga. pana si pe ploaie, in primele 30 de minute de "stropeala" ai sanse maxime de mazga pana apuca sa se spele ceva mizerie.

 

"daca ar spala astia dupa conditiile contractuale..." :crack: atunci ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...