Sari la conținut

Rezonator 2 timpi!


Postări Recomandate

Am iesit cu capra la o mica iesire si mi-a iesit unu in cale cu un jeep si m-am oprit cu motorul in el , si drept urmare mi-am stricat rezonatorul cam rau , in partea dreapta unde e mai iesit a intrat rau inauntru se mai poate face din cate am inteles se poate incalzi si la nu stiu cate atmosfere bagate in el ajunge la forma lui initiala , dar nu stiu daca merge in cazul mea nu este ca si cum la palit o piatra si a intrat umpic e mult....se mai poate face????? :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe youtube un procedeu cum se indreapta la loc.au facut doua dopuri,la ambele capede,unul cu stut care la conectat la un compresor de masina(mie mi sa parut cam mic)dupa care cu o lampa de gaz,dinaia cu care se sudeaza tevile de cupru a incalzit locul uniform pana s-a inrosit,apoi a dat drumul la compresor.incet a inceput sa isi revina la loc.repeti operatiunea pana cand isi revine complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe metode, cu apa sub presiune, cu apa in congelator, cu aer comprimat, cu aer si lampa de gaz...in principiu se face sa fie aproape ca inainte. Pune o poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut niste poze

 

As vrea mai mult sa incerc sa il fac eu si de asta as dori niste sfaturi daca se mai poate face cat de cat si cum , mai multe metode...

 

asta nui strambat tare :bounce:

 

ps - ce a patit pedala de frana ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nui strambat tare :bounce:

 

ps - ce a patit pedala de frana ?

 

pai mi-am pierdut de la pedala surubelu ala ce intra in butoiasul care pompeaza uleiul si actiponeaza frana , surubelu ala cu tot ce era kegat de pedala de ridica surubelu in pompita nu stiu cum ii spune , si mi-am dat comanda de la cineva si acuma nu-mi mai raspunde la telefon :rolleyes: , si din cauza ca nu am frana spate am patit tot ce am patit

 

se face fara probleme aproape ca nou, fara prea multa munca.

 

pai si mi-ai putea da niste sfaturi cum sa il fac ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!

Am eu un sfat sa iti dau .. si iti spun pentru ca asa a fost facut si la rezonatorul meu . In prima faza gasesti o bucata de fier beton sa fie mai mare ca rezonatorul in diametru in partea indoita ... in a doua faza ii dai o gaura cat fierul beton in partea opusa adica in spatele indoiturii si apoi bagi fierul acolo si pui rezonatorul cu indoitura undeva pe beton sau pe ceva mai rigit si cu ciocanul incet incet il scoti aproape ca nou .. cu mici imperfectiuni .. apoi gaura facuta se astupa cu poxipol sau poxilina ( cred ca e tot una ) si e supar oke treaba :) Rezonatorul meu asa a fost indreptat :)

 

 

BAFTA SI NUMAI BINE :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!

Am eu un sfat sa iti dau .. si iti spun pentru ca asa a fost facut si la rezonatorul meu . In prima faza gasesti o bucata de fier beton sa fie mai mare ca rezonatorul in diametru in partea indoita ... in a doua faza ii dai o gaura cat fierul beton in partea opusa adica in spatele indoiturii si apoi bagi fierul acolo si pui rezonatorul cu indoitura undeva pe beton sau pe ceva mai rigit si cu ciocanul incet incet il scoti aproape ca nou .. cu mici imperfectiuni .. apoi gaura facuta se astupa cu poxipol sau poxilina ( cred ca e tot una ) si e supar oke treaba :) Rezonatorul meu asa a fost indreptat :)

 

 

BAFTA SI NUMAI BINE :bounce:

 

mda e buna ideea dar as dori sa incerc sa bag aer in el si cu flacara numa ca nu prea stiu procedura mai exact...oricum mersi de sfat o sa ma gandesc si la el... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaa, terminati cu nebunia, se indreapta cu apa sub presiune daca ai scula necesara, dureaza fix 10 minute :))))

 

soso, inveti copiii sa isi dea foc la motorete ???? :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cataline, "scula necesara" pentru indreptatul cu apa e mai greu de gasit daca nu ai firma de instalatii, iar cu aer si cald cred ca e mult mai mic riscul sa faca poc.

 

decat sa o macelaresti cu taiat si lipit cu poxipol, mai degraba sa ii dai foc, nu? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de macelarit in nici un caz....mai bine o las asa...doar ca as fi vrut sa inceerc sa o fac eu doar atat , dar am sa ma mai gandesc daca e o alegere buna sau nu...oricum va multumesc pentru ajutor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

baaaa, terminati cu nebunia, se indreapta cu apa sub presiune daca ai scula necesara, dureaza fix 10 minute smile.gif)))

 

soso, inveti copiii sa isi dea foc la motorete ???? smile.gif))))

imi zici si mie care e scula aia pentru indreptat cu apa sub presiune te rog? merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut reparatia la jumba(e de gasit in bucuresti cand nu e plecat :D ), cu apa si ulterior cu aparat de sudura. a iesit suficient de bine, insa toba mea era indoita mai tare si intr-un loc mai greu de reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...