Sari la conținut

Accident Sos. Viilor


Mein Herz brennt
 Share

Postări Recomandate

Ceea ce va spun aici nu e din ce s-a auzit la televizor ci sunt declaratiile date in fata organelor de politie de motociclist si de alti martori care chiar au vazut ce s-a intamplat si nu de la acei martori care au aparut dupa accident si au vrut sa apara la televizor.Ceea ce am spus aici, am spus pentru ca nu pot sa accept cum uni prieteni ai motociclistului isi fac probleme cine o sa repare motorul in timp ce el bause si a luat viata unui om nevinovat si nu a avut macar bunul simt sa trimita macar o coroana la inmormantare, din cate am auzit mai e si asistent medical.Acum va intreb, daca el a declarat ca a baut 2 beri, oare atat a baut............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

se face vorbire de ,,doua beri''

 

aici exista doua aspecte:

 

1- nimeni nu zice pe bune cat a ,,lins''... ca nu-i prost sa zica ,,da, am supt o juma' de vodca''.. :crack:

2- doua beri pot insemna ,,doua beri la 2,5 litri''.. si n'a mintzit deloc.. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius Gheorghe are atentie selectiva, citeste doar ce vrea si raspunde tot ce vrea. Nu prea e clar cat de nevinovat era pietonul pentru ca din cate inteleg traversa neregulamentar (asta il face al naibii de vinovat conform codului rutier), dar ii tot da inainte cu bautul. Pana la urma nici nu merita bagat in seama daca o tine tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da este foarte clar cine este de vina, si anume pietonul , dar daca rider-ul a fost baut pot aparea mai multe aspecte , cum ar fi ca ca bautura iti amorteste simturile ,reflexele si tot asa , poate daca nu era baut ii anticipa traversarea neregulamentara , poate reusea sa-l evite, poate baut fiind rider-ul sa dat un pic ''zmeu'' samd.Cazul e mai complex decit pare si poate genera o gramada de discutii .Dupa parerea mea cine produce un accident cu deces si este baut se numeste crima cu premeditare (codul penal nu este de aceeasi parere cu mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca nu e de acord si codul penal si e interesant ca in Franta ai voie sa bei un pahar de vin si sa conduci (si esti obligat sa umbli cu testerul dupa tine sa iti iei singur alcoolemia ca sa nu exagerezi), iar daca ai un accident (elementul ce exclude premeditarea) si moare cineva nu devii brusc si peste noapte omul rau.

 

Daca un pieton traverseaza neregulamentar si se lasa cu accident nu stiu de ce e vina soferului sau pilotului ca nu a evitat la mustata, strada nu e teren minat sa mergi cu ochii in 4 si reflexe de pilot de vanatoare, pe strada poate conduce si un mosneag de 80 de ani care are reflexe mai proaste decat un rider de 25 de ani cu 2 beri la bord. Multi bat campii cu obligatia de a evita pietonii care trec neregulamentar si fara sa se asigure (aia care se asigura nu mor pe strada), dar ignora sau minimizeaza cu scuze penibile obligatia pietonului sa caste ochii si sa o ia pe la trecere si daca isi asuma riscul sa inteleaga, ei si rudele lor, ca cine risca mai si pierde. Pietonii au responsabilitati, sa si le asume si sa nu se ascunda dupa deget "ca era soferul baut", "de ce nu l-a evitat soferul" si aia si mai monumentala "daca era tac-tu il calcai?".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Franta ai voie ca soferii sunt educati si se opresc dupa acel pahar de vin, sunt sigur ca daca la noi ar fi voie, multi ar consuma acel pahar de vin,dar paharul ar fi brusc de doua kile nu de 200 de gr. , muuuulte dosare penale s-ar rezolva mai usor. NU cred ca ''batem campii'' cind trebuie sa-i evitam pe cei care traverseaza neregulamentar, strada nu e o jungla si noi toti participantii la trafic avem datoria sa conducem preventiv, gindeste-te cum ar fi daca toti participantii la trafic inclusiv pietonii ar respecta regulile- ar fi perfect.Sunt sigur ca si tu in calitate de participant la trafic ai fost macar odat' ''iertat'', si da pietonii au responsabilitati dar soferii au mult mai multe si au fost la o scoala care ia pregatit pentru asta.Dar ma rog nu vreau sa fac polemica pe moartea omului , asta e parerea mea ca in clipa in care ai baut si ai plecat la drum (cu masina sau moto in caliatate de conducator ) probabilitatea de a face un accident este mult mai mare , si cum nu te-a obligat nimeni sa bei..........s.n. PREMEDITARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptiuuu, ce p**a mea tara e asta ma ?

Nu mai poate omu' sa isi bea apa menerala ca tot romanu', sa iasa si el la o tura nocturna ca trebuie sa iasa vreun varstnic in graba spre magazinul cu parizer ca intri in el si te ia militia ca ai consumat si tu acolo o cinzeaca, un spritz.

Nu mi se pare normal ce se intampla, daca nu traversa neregulemnar nenea ala, colegul nostru reizar era bine mersi acasa acum, dand o buca la romanaca fara sa se gandeasca la dosarul care i se va face/ i-a fost facut.

Asa tara, asa legi, asa oameni!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU cred ca ''batem campii'' cind trebuie sa-i evitam pe cei care traverseaza neregulamentar, strada nu e o jungla si noi toti participantii la trafic avem datoria sa conducem preventiv, gindeste-te cum ar fi daca toti participantii la trafic inclusiv pietonii ar respecta regulile- ar fi perfect.

Ai dreptul sa crezi ce vrei. Pietonii nu au voie sa traverseze strada fara sa se asigure macar, iar daca ii calca hamsterul, trenul sau bicicleta sa faca bine sa isi asume raspunderea integral, fara scuze si balarii. Daca respecta regulile omul ala era viu, nu alcoolul din sangele motociclistului l-a pus pe pieton pe sosea asa ca las-o balta cu premeditarea si povestile lacrimogene despre iertare si preventie.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care cred ca a conduce baut ar fi o chestie minora care nu ar trebui luata in calcul in stabilitea vinovatiei, nu pot decat sa le doresc sa nu aiba parte sa intalneasca in trafic asemenea specimene pe care ii venereaza acum. Asta ma face sa cred ca procedeaza si ei la fel, asta e motivul pentru care li se pare ceva normal. Intradevar unchiul meu a traversat la 10 m de trecere dar oare cu ce viteza a trecut pe trecere motociclistul de a reusit sa-l zdrobeasca efectiv. Martorii spun ca pana acolo a depasit tot ce i-a stat in cale si in apropierea trecerii a tasnit din spatele unei masini, deci imposibil ca unchiul meu sa-l vada(si sunt sigur ca nici el nu l-a vazut decat in ultima fractiune din cauza vitezei si a alcolului). Asa ca NU INTOTDEAUNA MORTUL E VINOVAT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma bine. Daca in locul motociclistui oarecum baut era un camion de 20j de tone, acuma ii faceati parastas. Putea fi motociclistul torpilat, fumat, conducand cu (cuvant urat)-n atas, daca unchitu nu se risca pe carosabil pe langa trecere, ala ajungea linistit acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar unchiul meu a traversat la 10 m de trecere dar ... deci imposibil ca unchiul meu sa-l vada ...Asa ca NU INTOTDEAUNA MORTUL E VINOVAT!!!

Cretinel, unchiul tau trebuia doar sa isi miste fundul 10 metri mai incolo pe trecere, nu sa treaca ca smecherul pe langa si sa comentezi tu ca nu l-a vazut. Indiferent cat de treaz ar fi fost motociclistul unchiul tau era viu daca mergea pe trecere si e mort ca a trecut pe langa, nu pentru ca motociclistul era beat sau nu. Dupa cum spunea Bogdan mai sus, daca il lovea un tir cu soferul perfect treaz tot la fel de mort era, asa ca spune-mi: care e diferenta? Cum mai conteaza berea din motociclist, arata mai intreg in sicriu?

 

Nu admira nimeni bautul la volan, dar puteai sa te legi de bautura daca era chiar beat si accidentul era pe trotuar sau pe trecere - in orice caz accidentul sa fie cauzat de bautura. Aici nu e cauzat de bautura, ci de prostia din capul unuia care a traversat ca ninja pe sest si l-a calcat trenul. Pardon, motocicleta, tot aia. Si mai bati campii pe aici cu bautura si cu vina - ia-le acasa si mai gandeste-te pe unde se trece strada, restul sunt povesti de copii mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietel (ca opus al fecioarelor, fara alt sens ascuns), ai o mare problema logica: daca tu treci pe rosu ca pieton sau prin mijlocul campului ai impresia ca toti facem la fel. Fals, baietel, eu respect ca pieton aproximativ toate legile de care stiu, la fel ca biciclist (cobor si de pe bicicleta cand traversez pe trecerea de pietoni, ca sa fiu perfect legal) si aproape pe toate si ca motociclist (aia cu strecuratul printre coloane inca e in dubiu). Asa ca ma doare fix undeva de acest non-argument.

 

Ce nu pricepe aproape nimeni pe-aici, inclusiv cretinelul care si-a facut cont ca sa planga ca o pasarica despre unchiul lui calcat pe strada, e ca motociclistul nu e sigur ca bause ceva si nu era aproape sigur beat. Daca bei o bere in aproape orice tara civilizata (Franta, Austria sau SUA ti se par suficient de civilizate) ai voie sa conduci; o bere sau doua nu inseamna beat, iar un accident produs de o traversare neregulamentara nu e cauzat de bautura, cretinilor. De ce nu intelegi din prima ca traversarea aiurea e singura cauza a accidentului si varsta soacrei politistului care a facut masuratorile nu are nici o influenta? Pietonul daca nu traversa neregulamentar era in viata si acum facea viata amara altora cu prostia lui, in schimb in acelasi caz daca motociclistul nu bea nimic pietonul tot mort era. Deci, care e cauza accidentului creier de meduza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem proba, fac rost de o Dacie ca sa nu fie pagubele mari si testam. Poate ca putin iti pasa de legislatia altora, dar macar pe a tarii tale sa o intelegi: pentru conducere sub influenta alcoolului primesti amenda (daca e sub 0.4, adica 2-3 beri), dar nu esti si vinovat pentru producerea accidentului. Sunt 2 chestii diferite. Si nu am de ce sa ma simt, nu beau niciodata inainte de a conduce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista accident cu victime fara test de alcoolemie. Cu atat mai mult daca s-a soldat cu deces. Rudele ar trebui sa stie exact datele problemei la atata timp dupa accident.

Asa ca nu cinstesti cu nimic memoria celui care a murit (Dumnezeu sa-L odihneasca) daca arunci aiurea o vina nemeritata asupra motociclistului :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''''''''Ai dreptul sa crezi ce vrei. Pietonii nu au voie sa traverseze strada fara sa se asigure macar, iar daca ii calca hamsterul, trenul sau bicicleta sa faca bine sa isi asume raspunderea integral, fara scuze si balarii. Daca respecta regulile omul ala era viu, nu alcoolul din sangele motociclistului l-a pus pe pieton pe sosea asa ca las-o balta cu premeditarea si povestile lacrimogene despre iertare si preventie''''''''' by AdrianB1

 

 

Ba frate ce pwula e de neinteles: Cretinul ala a baut si a condus-rezulta ca a GRESIT, celalalt a traversat prin loc nepermis-A GRESIT, amindoi au gresit ce nu e clar .....nu noi stabilim cine a gresit mai mult sau mai putin, mai ales ca nu stim cit a baut dobitocu', si nici nu stim exact pe unde a traversat mortu', .De ce nu apare biker-ul pizdii sa spuna '' ba frate n-am bau s-au sa spuna ceva , dar are avocatii pwulii'' Cred ca a-i lua apararea biker-ul cu orice pret e MARE greseala . Mai se dau unii ''OPEN MINDED'' DAR SUNT SUPER ''INGUSTI'' la gindire, foarte bine ca nu bei si spui ca ''pentru conducere sub influenta alcoolului primesti amenda'', dar pentru traversare neregulamentara ce primesti--puscarie?, de unde stii tu ca rider-ul nu era beat ?.Ce vreau sa spun ca asemenea specimene nu fac cinste nimanui si ca trebuie scosi de pe sosele indiferent ce conduc, si nu-mi povesti mie despre cit de ''strong''' esti tu si cit de periculos esti ca nu pui botul la povesti lacrimogene,iertare,preventie, ca esti dur s.a.m.d.,am vreo 3 ani in teatre de operatiuni si acum lucrez la puscarie (de vreo 6 ani) am vazut mult mai multe decit crezi tu .Daca esti ''open minded, free spirit'' incearca sa vezi si partea cealalta a povestii dar probabil ca ti-a placut cum suna si ai dat copy-paste si acum te dai rotund, oricum nu te obosi sa-mi raspunzi(ai peste 2000 de posturi) ca nu mai scriu la acest topic.Sa ai o seara buna !!!!

Editat de pasaris3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasaris, am vreo 2000 de postari in aproape 8 ani, nu stiu ce ti se pare ciudat; sunt altii cu 1000 pe an sau mai mult. Nu ma intereseaza cat de dur esti sau nu, poti sa fii dur si sa pui botul la povesti, se numeste naivitate.

 

Tu nu stii daca de fapt a baut cineva sau nu, e doar povestea unui user nou pe forum care pretinde diverse chestii. Deci "cretinul ala a baut si a condus" e doar o presupunere nedemonstrata de nimeni, in schimb faptul ca pietonul a traversat neregulamentar e un fapt acceptat ca adevarat de toata lumea. De unde stii ca riderul nu era si drogat si conducea un avion, nu motocicleta, daca tot esti pus pe presupuneri, stii tu ca nu e asa? E fix intrebarea pe care mi-ai pus-o tu mie.

 

Da, pentru o bere primesti amenda, pentru traversare neregulamentara primesti tot amenda, dar daca nu iti iese procesul si mori pe drum cauza accidentului e traversarea, nu berea. Daca riderul nu a baut nimic (nu se stie clar) pietonul e singurul vinovat, daca il calca un camion tot pietonul era vinovat, oricum ai da-o pietonul e vinovat, si-a asumat un risc si a murit. Asta nu e pedeapsa, e un accident, in caz ca intelegi diferenta.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai pomeniti de motociclist baut fara dovezi ma enervati rau de tot ! :shootingsmilie:

 

S-a spus de la inceputul topicului de catre martori: au trecut mai multi pietoni prin loc nepermis,

motociclistul a evitat pe unul dintre ei si a intrat in altul. Ce e atat de greu de inteles !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...