Sari la conținut

Iran - Armenia - Georgia


Postări Recomandate

Pe scurt excursia a fost asa:

 

27 de zile pe traseul: Bucuresti - Edirne - Istanbul - Ankara - Sivas - Dogubaiazid - Tabriz - Astara - Chalus - Teheran - Esfahan - Qazvin - Jolfa - Goris - Yerevan - Tbilisi - Kutaisi - Mestia - Batumi - Samsun - Istanbul - Varna - Vama Veche....adica 9.000 de km.

 

Pe nopti petrecute in fiecare tara socoteala e cam asa: Turcia - 7(dus-intors), Iran - 9, Armenia - 2 si Georgia - 7

 

Costul total a fost pe undeva pe la 1800 de euro (excursia in sine fara CPD si alte pregatiri)

 

Despre Iran...multe de vazut dar cam greu de descris pt ca e atat de diferit (alte reguli, alta cultura, alt sistem). O tara inchisa (putini intra - putini ies) cu oameni extraordinar de prietenosi (chiar am urmat exemplul celui din travel guide si am tinut socoteala cate invitatii la ceai, masa aso primesc - pe la 30 si ceva am pierdut sirul). N-am avut probeleme de niciun fel, nici cu politia nici cu cetatenii.

 

Practic planul a fost sa ating vreo 6 puncte:

Tabriz (oras destul de mare la vreo 300 de km de granita cu Turcia) - merita vazut bazarul care este unul din cele mai vechi din Iran si mult mai autentic decat ce vezi in Istanbul sau alte orase turistice. In general e un oras relaxat (mult mai relaxat decat teheranul sau chiar esfahanul).

Kandovan - la vreo 60 de km de tabriz, un sat sapat in stanca unde in continuare locuiesc bastinasii. Cam turistic pt gustul meu dar interesant.

Coasta marii caspice - interesant ca si peisaj (seamana oarecum cu turcia/georgia la marea neagra), pe de-o parte munti cu paduri, pe de alta marea si intre drumul.

Masuleh - pe coasta marii caspice dar la vreo 40 de km de mare. Vazut de multi ca cel mai pitoresc sat din Iran, este costruit pe o coasta de munte in trepte (in sensul ca fiecare rand de case are practic intrarea si trotuarul daca vreti, pe acoperisul celor de mai jos).

Teheran - nebunie generala. Trafic ca la nebuni (trebuie sa mergi acolo ca sa-ti dai seama ce haos poate exista pe strazi - am filmat ceva de pe moto dar am prins totusi mai liber pt ca atunci era vineri - ziua libera), poluare cat cuprinde...nu puteam sa merg cu viziera ridicata nici la 20km/ora, si nu foarte multe de vazut dpdv strict turistic dar merita zic eu casa-i vezi pe iranieni in viata de zi cu zi.

Esfahan - poduri, palate si pietoiul ala imens - Imam Square (a doua din lume ca si suprafata)

 

Armenia a fost cam pe fuga si pe drumuri deja batute (mai putin iesirea spre Georgia unde am intrat prin alta vama).

 

In Georgia am stat la prieteni (facuti in tura din 2009) sau prieteni ai acestora...mai putin in Batumi. S-au schimbat foarte multe in ultimii 3 ani (in bine pt ei) dar nu pot decat sa ma bucur ca am apucat sa ajung acolo in 2009 pt ca deja incepe sa semene tot mai mult cu o tara europeana :disappointed:

 

Motocicleta s-a comportat ok si n-am avut evenimente deosebite cu ea (mai putin consumul de ulei care m-a dat pe spate...n-am crezut ca poate consuma atat ulei o motoreta si e a 8-a pe care o detin si merg din '99). Am schimbat uleiul in teheran si in rest...apa paie si bataie :moto:

 

Poze gasiti aici (cu mentiunea ca nu prea ma pricep la facut poze si nici nu-mi place in mod deosebit :D ...deci nu va asteptati la cine stie ce): https://plus.google.com/photos/109695069458163846825/albums/5763829506859382001?banner=pwa&gpsrc=pwrd1#photos/109695069458163846825/albums

 

 

Iar aici am pus cateva filmulete: http://www.youtube.com/user/belzebut69/videos

 

 

Codrut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto traseu, am fost si eu anul trecut in Iran, dar nu pe 2 roti ci pe 12 roti :crack: ,in carciuma de la statia peco de la glob am luat si eu masa, si la magazinele din zona mi-am facut ceva cumparaturi, narghilea, butelie aragaz. bastinasii spun ca autostrada 700km pana la teheran e meritul lui ceausescu. spor la km, respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna foarte bine! Mie nu stiu de ce nu imi merge linkul cu pozele.

Cat a fost viza pentru Iran? A fost usor de obtinut?

 

Never mind, acum merge, am avut o problema de firewall.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-l pe asta...cred ca merge mai usor: https://picasaweb.google.com/109695069458163846825

 

50 de euro invitatia (dureaza vreo 2 saptamani pana o primesti si o sa te puna de obicei ori sa platesti prin vreo tara exotica gen vietnam ori in vest dar pe numele unei pers fizice) si 350 de lei la BCR sucursala din Pta Victoriei (dupa ce depui actele la ambasada)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos. tocmai am venit din Iran si am aceeasi parere cu tine : cei mai primitori oameni din lume. Inca un fapt notabil: nu sunt cersetori si nici oameni ai strazii (sau or fi dar ascunsi, ca eu am batut tara in lung si in lat dar nu am vazut vreunul). Ar fi meritat sa fi luat telefericul acela din Nordul Teheranului, urci de pe la 1500m pana la peste 4000m.

 

Bafta si la mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super traseu, felicitari! Am ajuns si eu pina la granita cu Iranul in tura din Iunie, cind am venit spre Moscova prin Georgia, si mi-a parut rau ca nu am avut timp si de Iran/Armenia.

Super fain sa vad poze din aceleasi locuri din Georgia, drumul spre Mestia. Ai urcat pina la Ushguli si pasul Zagar?

Tigly

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos. tocmai am venit din Iran si am aceeasi parere cu tine : cei mai primitori oameni din lume. Inca un fapt notabil: nu sunt cersetori si nici oameni ai strazii (sau or fi dar ascunsi, ca eu am batut tara in lung si in lat dar nu am vazut vreunul). Ar fi meritat sa fi luat telefericul acela din Nordul Teheranului, urci de pe la 1500m pana la peste 4000m.

 

Bafta si la mai mare!

 

am vazut ca te-ai dat peacolo ;) cersetori si boschetari n-am vazut dar cred ca ii salta aia instant daca apar :grinbandit:

 

n-am luat telefericul ala, desi era cumva in plan, pt ca n-am stat decat o zi full in teheran si imi lua f mult sa ma trambalez dus-intors. In schimb am avut o alta experienta ce merita incercata...am fost nevoit sa iau un taxi-motoreta...eu asa ceva n-am vazut de cand sunt...vorba aluia din ghidul de la loonly planet..."la disneyland ai da bani multi pt asemenea senzatii" :)))

 

La fel si tie!

 

Super traseu, felicitari! Am ajuns si eu pina la granita cu Iranul in tura din Iunie, cind am venit spre Moscova prin Georgia, si mi-a parut rau ca nu am avut timp si de Iran/Armenia.

Super fain sa vad poze din aceleasi locuri din Georgia, drumul spre Mestia. Ai urcat pina la Ushguli si pasul Zagar?

Tigly

 

salut

 

ushguli l-am facut in 2009 (cand si drumul pana la mestia arata cam la fel :D ): /index.php?/topic/396663-georgia-armenia-n-karabakh/

 

anul asta regret ca n-am fost la ghetari...1 ora de mers cu motoreta de la mestia si inca o ora pe jos...dar m-am trezit tarziu si mi-era cam lene...plus ca din sculare in culcare aia imi turnau chacha (cam ca palinca dar eu zic ca ceva mai tare) in pahar si eram clei :D

 

una peste alta mie nu-mi place ca au refacut tot drumul ala de la zugdidi si au inceput constructiile alea oribile in centrul mestiei...de acu' sa vezi hoarde de turisti gramada pe zona aia

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
I think so. I was told that in case I don't have a carnet either I pay 200 euro or I may go home (or visit Iran by bus). At that moment I had very little money so I couldn't afford paying them that much money. After loooong long negotiating the price I paid them around 90 euro.

But be aware that with a carnet you pass the border very quickly. Without carnet it takes couple hours to fill all the documents.

De aici: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=416477

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai sunt vreo 2-3 astfel de reporturi si pe horizonts...dar deasemenea au fost alti motoristi care n-au reusit asa si au facut cale intoarsa...ceea ce nu cred ca-ti pica bine mai ales cand esti destul de stramtorat cu timpul :)

 

ca si completare...tot din postul respectiv:

 

"Iran - well After visiting Georgia and Armenia i had to go to Turkey and enter Iran from Turkey. But north-east of Turkey is just fantastic, so it was worth it. I finally got to the border crossing Maku-Bazargan. I had a visa in my passport (via Iranian embassy in Prague) but I had no idea of existing something like Carnet De Passage. They (Iranian) told me "you can go, but your bike stays here". No way! It took me couple of weeks to get there and now they are telling me to visit Iran by bus? To make it shorter - I waited at the border crossing 25 hours and it costed quite a lot of money but the finally let me go to Iran on my motorcycle, whoa!! :) So get a Carnet De Passage! And make sure your Iran-visa is ok and your passport is valid."

 

deci...cum spuneam...daca vrei s-o incerci la modul iese bine - nu iarasi bine, probabil ca merita sa incerci si fara. dar daca ai iranul ca destinatie...eu zic ca nu merita

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...