Jump to content
Sign in to follow this  
Valentino Rossi VR46

Moto Gp / Mugello / Cursa nr. 9

Recommended Posts

Am auzit și eu despre problemele de sănătate ale lui Spies. Asta explică de ce a ajuns să se bată cu CRT-urile.

Totuși, nu week-end-ulăsta a fost problema: dacă mergea bine până acum, nu comenta nimeni. Dar parcă prea în fiecare cursă de anul ăsta i se întâmplă câte ceva...

În legătură cu Ducati, mă întreb dacă performanțele din acest week-end (locurile de pe grilă ale lui Hayden și Barbera, și ritmul de cursă al echipei oficiale) sunt doar foc de paie: mi se pare că e un circuit care li se potrivește bine, pur și simplu - ca să nu mai spunem că testează mult la Mugello în timpul anului, deci cunosc fiecare pietricică... Să vedem cum stă treaba azi în teste și săptămâna viitoare la Laguna.

Cand ai una dintre cele mai bune motociclete de pe grila, nu ai nici o scuza sa o zbarcesti asa. Cat despre toxinfectia alimentara a lui Spies, chiar nu m-am grabit sa ma informez. Imi place Spies, dar de la inceputul sezonului, numai intr-o intoxicatie alimentara o tine..

Nu e nicio scuza. A facut o alegere tampita pentru care el este singurul vinovat. Nu cauta nimeni sa-l scuze. A gresit. Asta in caz ca chiar dorea sa se bata la varf.

Pa pa Elias

It joined forces with 2010 Moto2 World Champion Toni ElĂ­as with the expectation of challenging for the 2012 title. Yet following nine Grand Prix, the Team and ElĂ­as have come to a mutual decision to terminate their professional association. The union between the two parties has not lived up to initial expectations and the Spaniard is now free to look for alternative teams with which to contest the rest of the campaign.

At the conclusion of the Italian round of the Moto2 series comes a summer break, in which the Mapfre Aspar Team will have sufficient time to look for a replacement rider to accompany Nico Terol in their intermediate class project. The team thank Toni ElĂ­as for his collaboration in the first half of this season and wish him well in his future endeavours.

Jorge MartĂ­nez 'Aspar'

"We got behind Toni ElĂ­as right from the start of the 2012 preseason. Ever since his previous stint in the team, back in the 250cc class, he has shown that he is a fast rider. In 2010 he won the Moto2 title. The aim of the MAPFRE Aspar Team is always to be the top team in the intermediate class and a clear contender for the World Championship. This year we had put great faith in Toni's ability to bring us the title, but in the end things didn't turn out as we had expected. We have both decided to part ways; we feel that this decision is best for both Toni and for the MAPFRE Aspar Team."

Toni ElĂ­as

"I am sorry not to have been able to continue with the Mapfre Aspar Team. The team have given their all in preseason and in the season itself. We have always looked for solutions together to try and go fast with the Suter, but in the end we weren't able to find a way. The atmosphere in the garage and the relationship between the team and I has always been excellent, the mechanics have given their all to try and find solutions and Jorge has believed completely in me, but things haven't turned out as we had hoped. We've decided to terminate our collaboration; we are still at the midway point of the season and there is time for both of us to improve results separately."

Press release courtesy of Mapfre Aspar Team.

cat despre spies se vede lipsa ta de dezinformare.......

Pai...asta e un lucru bun, zic eu...

ben a avut intoxicatie alimentara , ametelii......normal nu trebuia sa intre pe pista doar ca el nu a fost de acord si a intrat....dupa cursa s a dus direct la clinica mobila......

Mda, bun asa...

Ce liniste e pe aici cand e 9fingers in campanie electorala :lol:

Glumesc, evident.

Edited by bogdan_gba

rezultatele testelor de astazi

1 Jorge LORENZO Yamaha Factory Racing 1:47.435 - - 40

2 Dani PEDROSA Repsol Honda Team 1:47.549 +0.114 +0.114 51

3 Casey STONER Repsol Honda Team 1:47.551 +0.002 +0.116 47

4 Nicky HAYDEN Ducati Team 1:47.746 +0.195 +0.311 54

5 Cal CRUTCHLOW Monster Yamaha Tech 3 1:47.750 +0.004 +0.315 50

6 Andrea DOVIZIOSO Monster Yamaha Tech 3 1:47.775 +0.025 +0.340 38

7 Stefan BRADL LCR Honda 1:48.060 +0.285 +0.625 50

8 Hector BARBERA Pramac Racing Team 1:48.084 +0.024 +0.649 25

9 Alvaro BAUTISTA San Carlo Honda Gresini 1:48.530 +0.446 +1.095 49

10 Valentino ROSSI Ducati Team 1:48.565 +0.035 +1.130 23

11 Hector BARBERA Pramac Racing Team 1:49.148 +0.583 +1.713 31

12 Aleix ESPARGARO Power Electronics Aspar 1:49.547 +0.399 +2.112 47

13 Yonny HERNANDEZ Avintia Racing MotoGP 1:50.211 +0.664 +2.776 70

14 Randy DE PUNIET Power Electronics Aspar 1:50.516 +0.305 +3.081 44

15 Michele PIRRO San Carlo Honda Gresini 1:50.934 +0.418 +3.499 60

16 Franco BATTAINI Ducati Team 1:51.273 +0.339 +3.838 23

17 Colin EDWARDS NGM Mobile Forward Racing 1:51.997 +0.724 +4.562 33

18 Ivan SILVA Avintia Racing MotoGP 1:52.019 +0.022 +4.584 41

Glumesc, evident.

Buna asta!! :D

rezultatele testelor de astazi

1 Jorge LORENZO Yamaha Factory Racing 1:47.435 - - 40

2 Dani PEDROSA Repsol Honda Team 1:47.549 +0.114 +0.114 51

3 Casey STONER Repsol Honda Team 1:47.551 +0.002 +0.116 47

4 Nicky HAYDEN Ducati Team 1:47.746 +0.195 +0.311 54

5 Cal CRUTCHLOW Monster Yamaha Tech 3 1:47.750 +0.004 +0.315 50

6 Andrea DOVIZIOSO Monster Yamaha Tech 3 1:47.775 +0.025 +0.340 38

7 Stefan BRADL LCR Honda 1:48.060 +0.285 +0.625 50

8 Hector BARBERA Pramac Racing Team 1:48.084 +0.024 +0.649 25

9 Alvaro BAUTISTA San Carlo Honda Gresini 1:48.530 +0.446 +1.095 49

10 Valentino ROSSI Ducati Team 1:48.565 +0.035 +1.130 23[/b]

11 Hector BARBERA Pramac Racing Team 1:49.148 +0.583 +1.713 31

12 Aleix ESPARGARO Power Electronics Aspar 1:49.547 +0.399 +2.112 47

13 Yonny HERNANDEZ Avintia Racing MotoGP 1:50.211 +0.664 +2.776 70

14 Randy DE PUNIET Power Electronics Aspar 1:50.516 +0.305 +3.081 44

15 Michele PIRRO San Carlo Honda Gresini 1:50.934 +0.418 +3.499 60

16 Franco BATTAINI Ducati Team 1:51.273 +0.339 +3.838 23

17 Colin EDWARDS NGM Mobile Forward Racing 1:51.997 +0.724 +4.562 33

18 Ivan SILVA Avintia Racing MotoGP 1:52.019 +0.022 +4.584 41

Sunt false!!

Rezultate oficiale nu gasim nicaieri ?

Sunt false!!

mai oficiale decat de pe motogp.com nu gasesti si probabil ca este o greseala cu timpi lui barbera ..biggrinbounce2.gif

Atunci sa imi bag pl in motorul nou de la ducati, de care tot vorbeau

Atunci sa imi bag pl in motorul nou de la ducati, de care tot vorbeau

Rabdare monșer ca deocamdata au venit doar cu ECU nou - care a provocat si o trânta :)

http://www.crash.net/motogp/news/182000/1/valentino_rossi_new_engine_not_ready_ecu_fall.html

Treaba se lungeste se pare:

"Ducati Corse technical director Filippo Preziosi indicated that the long-awaited new 'smoother' engine, initially thought likely for Laguna Seca, should be ready for testing after September's Misano race"

Deci poate in 17 Sept. dupa cursa din San Marino - primele teste cu "noile minuni" Ducati...

Edited by vampiria_t

Glumesc, evident.

Vrea presedinte??

Vrea presedinte??

E activ mai mult pe la sectiunea de "social si politica", si d-aia am zis ca e in campanie electorala :D

"Cina cea de Taină" :bounce:

2-_1GG7772.jpg

Edited by ZaiR

E activ mai mult pe la sectiunea de "social si politica", si d-aia am zis ca e in campanie electorala :D

cum ma, chiar el lipseste de aici, chiar el. vedeam eu ca e prea liniste, prea bisericuta pe aici. nimeni nu se cearta, nimeni nu mai e racer.... ce plm se intampla fetelor. propun mars de protesc pentru intoarcerea lu no dejte

'Ți-ar poza de 4927 pe 3279 Zaire. Am crezut că mi-a crăpat browser-u.

laugh.gif

Rabdare monșer ca deocamdata au venit doar cu ECU nou - care a provocat si o trânta :)

http://www.crash.net/motogp/news/182000/1/valentino_rossi_new_engine_not_ready_ecu_fall.html

Treaba se lungeste se pare:

"Ducati Corse technical director Filippo Preziosi indicated that the long-awaited new 'smoother' engine, initially thought likely for Laguna Seca, should be ready for testing after September's Misano race"

Deci poate in 17 Sept. dupa cursa din San Marino - primele teste cu "noile minuni" Ducati...

:blink: ducati suck`s !

Noroc ca am vizionat Fastest si mi-am amintit cum defapt erau cursele de motogp

ducati suck`s !

Sau asa...sau face parte din strategie :)) Daca Ducati scoteau acum "minunea" si se dovedea a fi tot praf in ochi, sigur nu il mai prindeau pe Rossi pe la ei la anu'...asa se asigura prima data ca toate locurile se ocupa pe la alte echipe si ala nu mai are pe unde pleca, apoi lanseaza bomba :crack:

Oricum asa am un sentiment ca va fi un lose-lose situation pt ambii (Rossi+Ducati) daca continua mariajul - si ca de obicei la acest capitol: sper sa ma insel...

@WTF - ca sa mai prinzi curaj :P

“We’re continuing to work – continues to explain Guareschi – we tried last week at the Mugello Battaini, but misses those who believe that we are working on a new engine, that is, not at 90 °. The engine is still the same, it is not necessary to change the angle to change its character. Even for the event at Laguna Seca will always be with mechanical changes, but the same engine ever. “

"Cina cea de Taină" :bounce:

2-_1GG7772.jpg

Mai degraba ar putea fi numita : Lectia de anatomie a doctorului Tulp. Ca si in celebrul tablou al lui Rembrandt, toti se uita fie in alta parte, fie nedumeriti, la ce arata omu' :crack:

Pentru comparatie, aici: http://www.picturicelebre.ro/product_info.php?cPath=86&products_id=354

Sau asa...sau face parte din strategie :)) Daca Ducati scoteau acum "minunea" si se dovedea a fi tot praf in ochi, sigur nu il mai prindeau pe Rossi pe la ei la anu'...asa se asigura prima data ca toate locurile se ocupa pe la alte echipe si ala nu mai are pe unde pleca, apoi lanseaza bomba :crack:

Oricum asa am un sentiment ca va fi un lose-lose situation pt ambii (Rossi+Ducati) daca continua mariajul - si ca de obicei la acest capitol: sper sa ma insel...

@WTF - ca sa mai prinzi curaj :P

“We’re continuing to work – continues to explain Guareschi – we tried last week at the Mugello Battaini, but misses those who believe that we are working on a new engine, that is, not at 90 °. The engine is still the same, it is not necessary to change the angle to change its character. Even for the event at Laguna Seca will always be with mechanical changes, but the same engine ever. “

Daca motorul este tot la 90 de grade, putem banui care vor fi rezultatele. Problema nu este doar de livrare a puterii, ci si de centralizare a maselor. Dificultatile de manevrabilitate de aici vin, in principal.. Parerea mea este sa nu ne facem iluzii, pentru viitor. Ducati nu vor fi in stare sa faca, in viitorul apropiat sau mediu, o motocicleta comparabila cu japonezele. Daca Rossi semneaza din nou cu Ducati, se ingroapa definitiv. Mai bine ar pleca in WSBK.

cum ma, chiar el lipseste de aici, chiar el. vedeam eu ca e prea liniste, prea bisericuta pe aici. nimeni nu se cearta, nimeni nu mai e racer.... ce plm se intampla fetelor. propun mars de protesc pentru intoarcerea lu no dejte

Cred ca in ultima vreme vorbea cam singur. Poate i-au dat mai multi cu Ignore :bounce:

atata tam tam se face pe chestia rossi ducati de numa numa:)...si ei clar au numai de castigat de pe chestia asta poate asta e strategia lor sa mai se faca tamtam ca apoi sa dea bum nu stiu e o presupunere:)...si daca motorul e de 90 asta e problema nu cred eu creca mai au multe de spus doar ca si banii sunt o problema ducati nu are puterea financiara a lui honda si yamaha da poate cu implicarea audi alta va fi situatia ramane de vazut...

@Stoner - bine că măcar i-a cerut scuze lui Bautista după cursă - s-a suit puțin pe el să se odihnească pe viraj. Nu trecea de 3 nici dacă nu ieÂşea de pe pistă.

În rest, Lorenzo de neatins :)

Ma mir ca si-a cerut scuze.Oricum daca se intampla invers facea spume Stoner.

Dupa faza asta,dupa ce a avut incidente 2 curse la rand si mai ales pt. faptul ca a dat vina pe comisarii de traseu pt. nereusita lui din Germania ramane cel mai bun pilor,dar mai ales cel mai mare caracter din toate timpurile.