Jump to content

Unde fugim din Bucuresti?

Recommended Posts

Sunt bucurestean. M-am saturat de traficul urban, merg cu motorul aproape in fiecare zi si o iesire 'pana la arc' sau o tura pana la ikea ma lasa rece. Vreau sa pot iesi la o plimbare in afara orasului si in zilele lucratoare, cand programul nu-mi lasa mai mult de 2-3 ore de lumina.

Dar unde? Dati-mi si mie idei de drumuri faine pe langa orasul asta. Obisnuiesc sa zic ca pana la 100km de Bucuresti nu e nimic in toate directiile, dar poate ca nu stiu eu bine - contraziceti-ma! :friends:

Succes in deplasari! :cheers: Insa mare grija la orele 4-5-6, cand scapa 'romanul' de la munca, multi conduc haotic, obositi, frustrati, mama naibii ce or avea.

Am facut (aproape) drumul asta acum cateva saptamani, dar in week-end. Cred ca seara e aglumerat pe DN1, dar in sens invers. Altfel e un drum bun. Sa-ti deschizi casca cand treci prin paduri. Eram cu niste prieten intr-o conserva, nu intelegeau de ce ma entuziasmez.

Merci!

In seara asta incerc: http://goo.gl/maps/Pe68

Traseul de azi a fost cam asa: Bucuresti-Gradistea-Moara Vlasiei - A3 :rusinica: - Gruiu- Snagov-Tancabesti-Bucuresti

@Inu_46: Imi pare rau dar am plecat catre casa (sa iau motorul) imediat cum m-am decis la traseu. A fost fain, am prins un super apus intre Stefanestii de jos si Dascalu. Si racoare, si miros de iarba, etc.

Restul traseelor se tin minte pentru zilele ce urmeaza.

@Copfucker: nu cred ca merge intr-o seara dupa servici, e cam lung. Dar ar fi bun pentru o sambata dimineata. La fel si propunerea cu rezervatia de zimbri. :wink:

Ce ma enerveaza e numarul de localitati de la noi. Cum ti-e lumea mai draga HOP! Bine ati venit in Cucuietii din deal, bineinteles imprastiata in lungul soselii. eh..

Traseul de azi a fost cam asa: Bucuresti-Gradistea-Moara Vlasiei - A3 :rusinica: - Gruiu- Snagov-Tancabesti-Bucuresti

@Inu_46: Imi pare rau dar am plecat catre casa (sa iau motorul) imediat cum m-am decis la traseu. A fost fain, am prins un super apus intre Stefanestii de jos si Dascalu. Si racoare, si miros de iarba, etc.

Restul traseelor se tin minte pentru zilele ce urmeaza.

@Copfucker: nu cred ca merge intr-o seara dupa servici, e cam lung. Dar ar fi bun pentru o sambata dimineata. La fel si propunerea cu rezervatia de zimbri. :wink:

Ce ma enerveaza e numarul de localitati de la noi. Cum ti-e lumea mai draga HOP! Bine ati venit in Cucuietii din deal, bineinteles imprastiata in lungul soselii. eh..

Cum a fost drumul intre Moara Vlasiei si Gruiu? Ma bate si pe mine gandul sa o apuc intr-acolo intr-o seara. :rolleyes:

Cum a fost drumul intre Moara Vlasiei si Gruiu? Ma bate si pe mine gandul sa o apuc intr-acolo intr-o seara. :rolleyes:

Mai asteapta pana dau drumul la A3 si n-o sa strige nimeni dupa tine. In rest, a fost bun :) Asfalt proaspat, liber :grinbandit:

Stai ca am gresit un pic, n-am ajuns chiar pana la Gruiu, am mers prin padurea Snagov si am iesit in Ghermanesti.

Mai asteapta pana dau drumul la A3 si n-o sa strige nimeni dupa tine. In rest, a fost bun :) Asfalt proaspat, liber :grinbandit:

Stai ca am gresit un pic, n-am ajuns chiar pana la Gruiu, am mers prin padurea Snagov si am iesit in Ghermanesti.

Pana se deschide A3-ul se duce sezonul. :P O sa o iau usurel intr-o seara pe acolo. :)

Merci!

In seara asta incerc: http://goo.gl/maps/Pe68

Merci. Am fost. Recomand.

Bucata aia pana aproape de gradistea nu o stiam, acum pot sa mai adaug un drum micut la favorite :).

Din pacate e chin pe DN1, cand te intorci, poate merge misto si invers.

Am fost si eu in dimineata asta cu logodnica la plimbare de dimineata pe aici:

http://goo.gl/maps/XqdW

Niste precizari: drumul in mare e ok ,multe localitati luuuuuuuuuuuuuuuungi, e o bucata de drum intre marcesti si ratoaia unde zici ca au aruncat bombe sau au cazut asteroizi blink.gif in schimb drumul prin padure spre rezervatie e genial!ricky.gif

Ca sa ajungi la drumul forestier odata intrat in Ratoaia dinspre Marcesti faceti dreapta si mergeti pana in capatul satului unde faceti stanga( nu e absolut nici un indicator), dupa ce mergeti cam 4 km prin padure ajungeti la o bifurcatie unde trebuie sa faceti dreapta si mai mergeti 1 km. App de zimbrii treaba cu venit la 10-10.30 sa ii vedeti e abureala (ne-a zis un ingrijitor de acolo), se aplica doar iarna cand le dau de mancare, vara stau bovinele linistite in padure si sanse egale cu 0 sa vedeti piciorus de zimbru crackup.gif Omul a fost ok ca atunci cand l-am intrebat unde platim cei 4 lei intrarea a zis ca pentru ce sa ne ia banii moron.gifcrackup.gif

Oricum recomand mers pana acolo doar pt drum care oricum traverseaza padurea deci puteti sa iesiti pe la Vladeni probabil.

Astept pareri despre Comana care ati fost, daca se merita pentru o fuguta asa scurta de dimineata sau seara in timpul saptamanii