Sari la conținut

Accident pana-n Valeni de Munte (Prahova)


cmd
 Share

Postări Recomandate

am trecut astazi in jurul orelor 8:30-9:00 printr-o comuna pana-n Valeni de Munte , pe o linie dreapta o duba a virat stanga pe o strada laturalnica si un motociclist cu un suzuki (parea sa fie srad )numere de Bucuresti a intrat in aripa dubei,motocicleta era sifonata,baiatul plecase cu salvarea spre Spitalul Judetean Ploiesti ,politia romana facea masuratori si nu stia de starea motociclistului,nici localnicii

numai bine

Doamne ajuta

sanatate multa baiatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

motoristul imi este prieten. este stabil, la spital internat. maine se vor mai face ceva analiza, cte, poate RMN, etc.

 

Motivul accidentului: neacordare de prioritate la efectuarea virajului la stanga.

Motocicleta este o honda cbr f4, era echipat cu geaca piele, protectii picioare, ghete moto, manusi, armura coloana.

 

In acest moment ma intereseaza sa gasesc ceva martori la accident pentru ca soferul afirma ca motoristul era in depasire (afirmatia lui nu justifica urmele lasate de impact pe masina lui)

 

Deasemenea ma intereseaza sa stiu care este procedura de investigare. Nu am reusit sa iau motoreta de la politisti, afirmand ca trebuie sa se faca "expertiza tehnica".

 

As mai avea nevoie de ceva ajutor dpdv legal referitor la declaratii. Probabil ca maine politia va incerca sa-i o declaratie privind accidentul, totusi el este sub influenta medicatiei, ca sa nu mai pun ca nu o poate scrie - nu cred ca ar fi o problema sa solicite un grefier sau ceva de genul, ori sa amane momentul.

 

 

take care, ca mama idiotilor e vesnic gravida :|

 

duncan

Editat de duncan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

motoristul imi este prieten. este stabil, la spital internat. maine se vor mai face ceva analiza, cte, poate RMN, etc.

 

Motivul accidentului: neacordare de prioritate la efectuarea virajului la stanga.

Motocicleta este o honda cbr f4, era echipat cu geaca piele, protectii picioare, ghete moto, manusi, armura coloana.

 

In acest moment ma intereseaza sa gasesc ceva martori la accident pentru ca soferul afirma ca motoristul era in depasire (afirmatia lui nu justifica urmele lasate de impact pe masina lui)

 

Deasemenea ma intereseaza sa stiu care este procedura de investigare. Nu am reusit sa iau motoreta de la politisti, afirmand ca trebuie sa se faca "expertiza tehnica".

 

As mai avea nevoie de ceva ajutor dpdv legal referitor la declaratii. Probabil ca maine politia va incerca sa-i o declaratie privind accidentul, totusi el este sub influenta medicatiei, ca sa nu mai pun ca nu o poate scrie - nu cred ca ar fi o problema sa solicite un grefier sau ceva de genul, ori sa amane momentul.

 

 

take care, ca mama idiotilor e vesnic gravida :|

 

duncan

Salut,referitor la declaratii....nu au ce sa caute sa ii ia declaratie la spital....vor astepta pina cand colegul tau va iesi si va fi capabil sa dea declaratie scrisa.

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,referitor la declaratii....nu au ce sa caute sa ii ia declaratie la spital....vor astepta pina cand colegul tau va iesi si va fi capabil sa dea declaratie scrisa.

Insanatosire grabnica!

 

ok, tks am notat.

cineva vreo idee despre retinerea motocicletei?

 

multumesc de ajutor

Editat de duncan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

motoristul imi este prieten. este stabil, la spital internat. maine se vor mai face ceva analiza, cte, poate RMN, etc.

 

Motivul accidentului: neacordare de prioritate la efectuarea virajului la stanga.

Motocicleta este o honda cbr f4, era echipat cu geaca piele, protectii picioare, ghete moto, manusi, armura coloana.

 

In acest moment ma intereseaza sa gasesc ceva martori la accident pentru ca soferul afirma ca motoristul era in depasire (afirmatia lui nu justifica urmele lasate de impact pe masina lui)

 

Deasemenea ma intereseaza sa stiu care este procedura de investigare. Nu am reusit sa iau motoreta de la politisti, afirmand ca trebuie sa se faca "expertiza tehnica".

 

As mai avea nevoie de ceva ajutor dpdv legal referitor la declaratii. Probabil ca maine politia va incerca sa-i o declaratie privind accidentul, totusi el este sub influenta medicatiei, ca sa nu mai pun ca nu o poate scrie - nu cred ca ar fi o problema sa solicite un grefier sau ceva de genul, ori sa amane momentul.

 

 

take care, ca mama idiotilor e vesnic gravida :|

 

duncan

 

Salut,

 

In primul rand sanatate multa prietenului tau.

Un sfat referitor la martori adica cati mai multi martori mincinosi care sa sustina declaratia prietenului tau. Avand in vedere legizlatia defectoasa si interpretabila ,in multe din cazuri numai asa se face dreptate si vorbesc din experienta a 2 cazuri, dupa primul am ramas cu o paguba de 3000 e pt ca nu am putut demonstra ca cel care a provocat accidentul a intrat in intersectie pe rosu, iar la cel de al-doilea, dupa 2 ani de procese si martori mincinosi de o parte si de alta, am castigat.

PS: nu am inteles exact, vehiculele se deplasau pe acelasi sens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In primul rand sanatate multa prietenului tau.

Un sfat referitor la martori adica cati mai multi martori mincinosi care sa sustina declaratia prietenului tau. Avand in vedere legizlatia defectoasa si interpretabila ,in multe din cazuri numai asa se face dreptate si vorbesc din experienta a 2 cazuri, dupa primul am ramas cu o paguba de 3000 e pt ca nu am putut demonstra ca cel care a provocat accidentul a intrat in intersectie pe rosu, iar la cel de al-doilea, dupa 2 ani de procese si martori mincinosi de o parte si de alta, am castigat.

PS: nu am inteles exact, vehiculele se deplasau pe acelasi sens?

 

 

salut,

multumesc de ganduri. o sa stau de capul lui sa urmeze recuperarea

 

motorul se deplasa spre cheia in timp ce duba circula pe sens invers. la un moment duba da semnal stanga si ...inteleg ca mototristul il vede pe sofer cum se uita in stanga dar uita sa intoarca capul si spre dreapta, directie din care venea motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

multumesc de ganduri. o sa stau de capul lui sa urmeze recuperarea

 

motorul se deplasa spre cheia in timp ce duba circula pe sens invers. la un moment duba da semnal stanga si ...inteleg ca mototristul il vede pe sofer cum se uita in stanga dar uita sa intoarca capul si spre dreapta, directie din care venea motoreta.

 

Motocicleta este supusa expertizei, asa se face cu orice vehicul implicat in accident cu victime, sau asa ar trebui sa se faca. POlitistii ar trebui sa iti spuna cand se face expertiza si cand e gata.

 

Nu pricep cum s-a intamplat accidentul, daca duba venea din sens invers in ce parte sa se fi uitat soferul? Ca doar motorul venea din fata... - mai degraba ar fi logic ca duba sa fi iesit de pe un drum laturalnic. In fine, subscriu la faza cu martorii, trebuie sa fie 2-3 "care au vazut faza". Puteti conta si pe mine la o adica, dati PM. Declaratiile trebuie sincronizate perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este supusa expertizei, asa se face cu orice vehicul implicat in accident cu victime, sau asa ar trebui sa se faca. POlitistii ar trebui sa iti spuna cand se face expertiza si cand e gata.

 

Nu pricep cum s-a intamplat accidentul, daca duba venea din sens invers in ce parte sa se fi uitat soferul? Ca doar motorul venea din fata... - mai degraba ar fi logic ca duba sa fi iesit de pe un drum laturalnic. In fine, subscriu la faza cu martorii, trebuie sa fie 2-3 "care au vazut faza". Puteti conta si pe mine la o adica, dati PM. Declaratiile trebuie sincronizate perfect.

 

tks ne auzim.

eu as face un drum pana acolo sa stau de vorba cu oamenii de prin sat.

 

duba e lovita pe partea dreapta, de la roata, usa, spre spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Sunt motociclistul accidentat din discutia de mai sus.

 

Va multumesc pentru urari in primul rand. Au functionat pentru ca am iesit din spital, pe picioare, saptamana trecuta dupa 8 zile de internare. Urmeaza refacerea acasa vreo 2 luni probabil.

Ce s-a intamplat...

Am plecat singur din Bucuresti pe la 6 dimineata la o plimbare pe Cheia. Pe la 7:30, in satul Lipanesti, intr-o linie dreapta, o duba ce venea din sens opus a dat semnal stanga la cateva zeci de metri in fata mea. Am taiat gazul asteptandu-ma sa mi se dea prioritate. Eee, teapa... Dupa doua semnalizari (cat a franat duba pentru a lua curba banuiesc) soferul a tras de volan stanga. Nu cred sa fi fost mai mult de 10 m distanta intre noi. Am sarit pe frane total suprins de vita de la volan, injurand si intrebandu-ma cum pl mea frate ca-s chiar in fata ta, daca ridic viziera pot sa te scuip. Ultimul lucru pe care mi-l amintesc foarte clar inainte de impact este ca in timp ce franam, m-am uitat la sofer incercand sa inteleg cum, de ce. Nu i-am vazut fata, doar profilul, pentru ca el isi vedea linistit de curba lui la stanga. De aici pana la spital, cand mi-am recapatat cunostinta, am deschis ochii de doua ori pentru vreo 2 sec. O data cam la 1 min dupa impact, eram intins pe jos, soferul deasupra mea vorbind la telefon si spunand cuiva ca a facut-o de oaie. A doua oara in ambulanta in timp ce imi taiau bluza de sub geaca.

 

Impactul a fost frontal-dreapta. Duba era intoarsa cam la 80 grade in momentul impactului iar eu am deviat putin stanga in urma franarii. M-am ales cu un traumatism cranio-cerebral minor (mi s-a innegrit ochiul drept de la lovitura in casca), o fisura de bazin (minora si asta pentru ca pot merge fara dureri), niste zgarieturi pe gat si umar drept ce s-au rezolvat cu cateva fire, o contuzie medulara intre vertebrele C6-T1 (maduva putin umflata ce a afectat capacitatea senzoriala a bratelor, in principiu in primele zile erau amortite de la cot in jos). Dupa o saptamana, cand mi s-a mai dus durerea generala din mana dreapta, am descoperit si o fractura de metacarpian la degetul mare. In momentuul de fata incerc sa-mi recuperez mobilitatea bratului si umarului drept, tonusul spatelui (banuiesc ca s-au mai atrofiat din muschi pentru ca am stat in mare intins iar la mai mult de 1 ora stat in picioare incepe sa oboseasca spatele) si am degetul in ghips. Deci sunt ok oarecum. Si foarte constient ca am scapat usor.

 

Motorul in schimb... Avariat si irecuperabil tot ce inseamna fata (carene, far, bord, ghidon) + rezervor + capac ulei + roata fata descentrata la prinderea in furca. N-as stii sa dau detalii pentru ca sunt oarecum afon la partea mecanica. Am atasat niste poze in schimb. Urmeaza sa deschid dosarul de dauna saptamana viitoare. Soferul are RCA la Euroins. :)

 

Am avut noroc. Adica am avut ghinion in prima faza pentru ca am dat peste ala pe sosea, dar am scapat usor. Am fost echipat decent (casca, geaca, manusi, protectie coloana, genunchiere, ghete) si mergeam regulamentar in localitate, deci aveam probabil ~50 km/h. Ce as fi putut face mai bine... franarea. Din ce tin minte m-am cam aruncat pe frane. Stiu ca nu am dozat cum trebuie frana pe spate si am blocat-o. Am avut o urma pe sosea de 2 m si putin (am aflat la politie). Si am tot zis ca ma duc intr-o parcare sa scot untul din frane dar... am tot amanat. Sa-mi fie invatatura de minte. N-as putea spune cat am reusit sa incetinesc prin fanare si nici politia nu a calculat viteza de producere a impactului. Am inteles ca o expertiza mai detaliata se face in cazul in care se deschide dosar penal.

Iar soferul a declarat ca nu m-a vazut. Atat mie dupa accident (a venit cu familia la spital) cat si politiei. Inca mi-e greu sa inteleg cum pentru ca stiu ca eram singur pe sosea si aveam farul aprins. Nu e xenon, dar e foarte vizibil. Am prieteni motociclisti mai experimentati care merg cu faza lunga si depasesc cu claxon. Mi se parea un pic exagerat. M-am razgandit.

Nu pot decat sa va doresc sa nu dati peste astfel de soferi care nu proceseaza imaginea unui motociclist.

 

Numai bine si asfalt uscat,

Bogdan

post-69191-0-24082200-1344664075_thumb.jpg

post-69191-0-85810100-1344664086_thumb.jpg

post-69191-0-36928000-1344664135_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur pentru tine ca nu a fost asa de grav accidentul . Insanatosire grabnica si sa te vedem cat mai curand inapoi la ghidon .

 

Cat despre idiot .. chiar daca iti bati putin capul depune plangere penala impotriva lui . E pacat sa scape doar cu amenda si permis suspendat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CoÂşmarul nostru, sa auzi "nu te-am vazut"... Eu merg cu faza lunga Âşi clacsonez mult, pe principiul ca mai bine enervezi un Âşofer dar te vede decat sa îți zică mai tarziu... nu te-am vazut!

 

Arde marlanul cu proces civil cs merită

 

CoÂşmarul nostru, sa auzi "nu te-am vazut"... Eu merg cu faza lunga Âşi clacsonez mult, pe principiul ca mai bine enervezi un Âşofer dar te vede decat sa îți zică mai tarziu... nu te-am vazut!

 

Arde marlanul cu proces civil ca merită

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dosar penal i-a deschis deja politia, stai linistit. Asigurarea lui va plati ce trebuie sa plateasca pentru motocicleta. Ce iti mai ramane tie de facut este sa te constitui parte civila in procesul penal (daca nu te-au intrebat inca politistii de asta, trebuie sa le-o spui tu) daca ai cheltuieli cu spitalizarea, daca pierzi bani pentru ca nu poti munci etc. Chestia asta se numeste daune morale si vinovatul trebuie sa plateasca.

Editat de fatih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te cu el in proces pentru ca oricum banii de la Euroins nu-i vei vedea prea curand/niciodata.

Bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred sa fi fost mai mult de 10 m distanta intre noi. Am sarit pe frane total suprins de vita de la volan, injurand si intrebandu-ma cum pl mea frate ca-s chiar in fata ta, daca ridic viziera pot sa te scuip. Ultimul lucru pe care mi-l amintesc foarte clar inainte de impact este ca in timp ce franam, m-am uitat la sofer incercand sa inteleg cum, de ce.

Chior. Nu e gluma, nu e exagerare. Sunt pline soselele de soferi cu probleme serioase de vedere. Unii iau permisul cu ochelari si apoi nu-i poarta, altii iau medicalul fara sa-i vada vreun doctor, isi iau permisul inainte sa li se agraveze boala si apoi il prelungesc inainte sa expire ca sa evite controlul, etc. Exista pana si medici care dau apt discromatilor.

 

Asa ca cei care zic "nu te-am vazut" nu sunt mincinosi sau neatenti ci majoritatea au deficiente serioase de vedere sau cu alte probleme psihologice care ar fi foarte usor depistate la testul pentru permis. Care la noi se fura in draci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...