Sari la conținut

Sunet dubios GSX-R 600 k8


Postări Recomandate

Salutare, nu pot sa`mi dau seama daca este o problema sau e ceva normal ce mi s`a intamplat...am plecat mai tare de la semafor cu ambreiajul tras putin nu am apucat sa dau drumul la ambreiaj si cu motorul turat sa zic la 6.000 cand sa auzit un sunet ciudat de frecare asa sa zic motorul are 5,000 de km... de 2 ori am patit asta nu`mi explic ce ar putea fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, nu pot sa`mi dau seama daca este o problema sau e ceva normal ce mi s`a intamplat...am plecat mai tare de la semafor cu ambreiajul tras putin nu am apucat sa dau drumul la ambreiaj si cu motorul turat sa zic la 6.000 cand sa auzit un sunet ciudat de frecare asa sa zic motorul are 5,000 de km... de 2 ori am patit asta nu`mi explic ce ar putea fi...

 

Posibil sa fie zgomot de oala de ambreiaj...sau un mic burnout?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit asa la un 1000 k6, cand incerci sa pleci tare de pe loc se aude cum ambreajul scoate un 'caraaait' urat, poate din cauza ambreajului anti-hopping?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit asa la un 1000 k6, cand incerci sa pleci tare de pe loc se aude cum ambreajul scoate un 'caraaait' urat, poate din cauza ambreajului anti-hopping?

 

 

habar nu am cum e cu ambreiajul asta anti-hopping, o sa ma interesez. Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie zgomot de oala de ambreiaj...sau un mic burnout?

 

 

stiu zgomotul de oala e ca o bataie nu e acela, la burnout m`am gandit si eu prima oada cand s`a intamplat, dar acum a doua oara s`a auzit mai bine e un zgomot din motor si`a schimbat sunetul motorul sau l`a acoperit sunetul ala de frecare nu`mi dau seama k a fost ciudat rau...

 

Nu este normal sa se auda nimic de genul asta (frecare,carait). Se poate sa fie ceva pe la ambreiaj,ar fi bine sa desfaci si sa vezi ce se intampla.

 

 

La ambreiaj m`am gandit si eu probabil nu decupleaza complet k mai am probleme la viteza 1 caraie nu mereu dar se intampla....si e k8 cu 5,000 de km..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fi sigur schimba tot motorul!

 

schimba`ti capul... incerc sa aflu si eu daca a mai patit cineva asa ceva inainte sa merg la service tarane..

 

habar nu am cum e cu ambreiajul asta anti-hopping, o sa ma interesez. Ms

Asta este man am sunat un mecanic sa ma programez, si a zis k nu e nevoie este anti-hoppingul se poate scoate asta, dar nu e nevoie eu vroiam sa ma asigur k nu e o problema.. Ms

Editat de Inu_46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu este nici o problema pana la urma?

 

Nu este nici o problema cu motoreta modelele mai noi au ambreiaj anti-hopping nu stiam de asta spre rusinea mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce face anti-hopping ul cand caraie ?

 

Intreb sa nu murim prosti ... :scratch:

 

nu caraie se aude mai mult a frecare.

 

Ambreiaj anti-hopping: varianta constructiva speciala de ambreiaj, care permite o alunecare calculata in anumite conditii (de exemplu, frana de motor puternica), evitandu-se astfel blocarea temporara a rotii din spate, tradusa prin “topaieli” ale acesteia.

 

eu si cu baietii din motoGP ce mai avem dastea :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da .. stiu ce e ala ... dar ma gandeam cum de caraie ... plm.

 

Anti hopping ul, quickshifter ul, Abs ul, Sistemul dual de franare, mobre tot mai mici si mai usoare ... plastic cat mai prost ... se duc drequ si mobrele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa caraie fratilor?

Nu exista asa ceva intr-un ambreiaj moto, ca este cu patinare sau fara, nu are voie sa fac zgomotele alea daca totul este ok!

 

mecanicul meu "cartus" daca a`ti auzit de el are un k8 miar si l`am sunat azi si i`am zis ce s`a intamplat si mi`a zis k nu e nici o problema asa face si a lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mecanicul meu "cartus" daca a`ti auzit de el are un k8 miar si l`am sunat azi si i`am zis ce s`a intamplat si mi`a zis k nu e nici o problema asa face si a lui...

Am mers si eu o perioada cu un K8 si tot asa facea.Un carait,dar nu ca un zgomot metalic. :cheers: Daca vrei sa scapi de el,ia-ti zx6 :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers si eu o perioada cu un K8 si tot asa facea.Un carait,dar nu ca un zgomot metalic. :cheers: Daca vrei sa scapi de el,ia-ti zx6 :banana:

 

am in garaj un zx6 2010 a unui prieten nu ma pasioneaza deloc...mai bine cu fosnetul ala:)) dar sunt sigur k nu are nimic motoreta m`am documentat bine si am vazut k asa lucreaza ambreiajul asta cand e forta prea mare de la motor la roata patineaza putin si se aude fosnetul ala....in fine maine am programare la service k sa stau linistit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am in garaj un zx6 2010 a unui prieten nu ma pasioneaza deloc...mai bine cu fosnetul ala:)) dar sunt sigur k nu are nimic motoreta m`am documentat bine si am vazut k asa lucreaza ambreiajul asta cand e forta prea mare de la motor la roata patineaza putin si se aude fosnetul ala....in fine maine am programare la service k sa stau linistit..

 

 

eu nush cum functioneaza la moto mai noi sau mai vechi dar si eu am un yzf 750 din 93 si cand e motorul rece si plec mai tare cu ea de pe loc si cu ambreiajul la jumate se aude la fel k la tine...nush ce e dar eu asa am mers cu ea si nua avut nk pana acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nush cum functioneaza la moto mai noi sau mai vechi dar si eu am un yzf 750 din 93 si cand e motorul rece si plec mai tare cu ea de pe loc si cu ambreiajul la jumate se aude la fel k la tine...nush ce e dar eu asa am mers cu ea si nua avut nk pana acum

 

 

 

 

nu mai pleca "tare" cu motorul rece..ca se duce dreq...mai ales astea vechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia poate fii si distributia..care cel mai bine se aude in ture joase....sau lantul hi-vo...

 

 

sa sti k m-am gandit k e distributia k si dupa ce plec in ture mici se aude k si cum ai plimba un lanfisor prin motor da dupa ce se incalzeste nu se mai aude

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...