Sari la conținut

Accident pe litoral


ctrad
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

va rog sa posteze cei care au luat zeci de mii de eur in urma unui accident.

 

N-am luat eu, dar asiguratorul dupa hotararea judecatoreasca a fost nevoit sa dea spitalului si victimelor mai mult de 80.000E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un avocat caruia ii pasa de tine si muuulta rabdare poti scoate banii care sa iti rezolve problemele medicale si mecanice. Tranta si sperietura or sa ramana. Legile si procesele nu-s chiar asa de naspa cum auzi pe forum. Sigur, e mai bine pentru tine daca va intelegeti inainte, dar in opinia mea umila, nu cu cat ti-a oferit el. Am mai zis, daca are bani sa isi ia Audi, are bani sa faca credit la banca sa-ti plateasca tie daunele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai dureaza mult si vom afla verdictul ( indiferent care va fi )

Cred ca n-ai citit cine este si ce face .

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa posteze cei care au luat zeci de mii de eur in urma unui accident.

 

http://asvar.ro/Legislatie_05_Jurisprudenta.html (rabdare ca se incarca cam greu).

 

Aici sunt cateva. Mai sunt si multe altele. Unii judecatori au inceput sa acorde despagubiri mai mari.

 

Cu un avocat caruia ii pasa de tine si muuulta rabdare poti scoate banii care sa iti rezolve problemele medicale si mecanice. Tranta si sperietura or sa ramana. Legile si procesele nu-s chiar asa de naspa cum auzi pe forum. Sigur, e mai bine pentru tine daca va intelegeti inainte, dar in opinia mea umila, nu cu cat ti-a oferit el. Am mai zis, daca are bani sa isi ia Audi, are bani sa faca credit la banca sa-ti plateasca tie daunele.

 

Lasa-ti prostiile cu bani de Audi. In primul rand un Audi 2.5 tdi din 2002 iti iei cu 5.000 de euro. Mai bine avea Logan ca ala e mai scump.

 

Nu conteaza cati bani are ala. Poate e chiar mai bine sa nu aiba prea multi. Omul a zis ca nu moare de foame. Asa ca nu se grabeste. Sa urmeze caile legale si sa-si ia banii de la asigurator. Aia au bani, si in caz de hotarare judecatoreasca, platesc imediat. O sa dureze vreo doi ani probabil, dar atata timp cat acest lucru nu este o problema, asta este calea de urmat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://asvar.ro/Legi...isprudenta.html (rabdare ca se incarca cam greu).

 

Aici sunt cateva. Mai sunt si multe altele. Unii judecatori au inceput sa acorde despagubiri mai mari.

 

 

 

Lasa-ti prostiile cu bani de Audi. In primul rand un Audi 2.5 tdi din 2002 iti iei cu 5.000 de euro. Mai bine avea Logan ca ala e mai scump.

 

Nu conteaza cati bani are ala. Poate e chiar mai bine sa nu aiba prea multi. Omul a zis ca nu moare de foame. Asa ca nu se grabeste. Sa urmeze caile legale si sa-si ia banii de la asigurator. Aia au bani, si in caz de hotarare judecatoreasca, platesc imediat. O sa dureze vreo doi ani probabil, dar atata timp cat acest lucru nu este o problema, asta este calea de urmat.

 

Nu ma deranjeaza sa astept si 2 ani . Cu cat tine mai mult procesul , cu atat mai rau ii este lui ( bani cheltuiti pe drumuri B - CT ptr dovada , ptr eventualele termene judecatoresti , stres , nervi , nu poate iesi din tara cu dovada , plati catre avocati si altele ) . Lui i-am spus toate astea . Spunea avocatul lui ca poate dura si 5 ani ( blufa) . Foarte bine , i-am spus , ma bucur . Sper sa tina 10 ani , sa se streseze clientul tau o viata .

Dar intrebarea se pune , am garantia RCA-ului ? Este la noroc . Cel putin asa am auzit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce te referi cu garantia rca-ului? ca o sa plateasca sau nu? nu prea cred ca au cum sa dea inapoi de la o hotarare judecatoreasca, si daca o fac, probabil poti sa il obligi pe mesia asta sa plateasca direct(ca atunci cand nu are RCA deloc). cat despre durata procesului, foarte bine asa. s-a petrecut la tine acasa, nu e prea complicat pentru tine, arde-l pe om, sa ramana fara permis cat mai mult si sa se streseze constant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma deranjeaza sa astept si 2 ani . Cu cat tine mai mult procesul , cu atat mai rau ii este lui ( bani cheltuiti pe drumuri B - CT ptr dovada , ptr eventualele termene judecatoresti , stres , nervi , nu poate iesi din tara cu dovada , plati catre avocati si altele ) . Lui i-am spus toate astea . Spunea avocatul lui ca poate dura si 5 ani ( blufa) . Foarte bine , i-am spus , ma bucur . Sper sa tina 10 ani , sa se streseze clientul tau o viata .

Dar intrebarea se pune , am garantia RCA-ului ? Este la noroc . Cel putin asa am auzit .

 

Mai nou,am inteles ca nu mai este nevoie sa se termine procesul penal(care intr-adevar tine in general 1-2 ani) ca sa te despagubeasca asiguratorii.

Chiar daca nu te intelegi pe cale amiabila cu asiguratorul asupra sumei de despagubire,il actionezi in instanta pe civil(pe societatea de asigurare) si cu hotarare judecatoreasca sant obligati sa te despagubeasca(cu suma dispusa de judecator)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sa te vad asa activ pe forum, dupa ce ai patit. sanatate multa iti doresc !

In cazul in care nu esti retoric cu privire la activitatea pe forum , tin sa-ti precizez ca altceva nici nu prea as avea ce face decat sa ma uit la TV si sa " ma joc" la laptop .

Mi-am impartasit "experienta" cu privire la accident , dar daca din cei peste 6000 de useri care au citit topicul pana in momentul de fata mai exista cativa carora le displace , . . . asta e .

Nu poti impaca pe toata lumea . In momentul cand or sa fie mai multe sesizari , nu voi mai scrie .

Dintre toate topicurile mai putin bune ( proaste ) de pe forum , nu cred ca acesta ar fi cel mai rau .

Numai bine !:cheers:

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca fusese cu rautate comentariul lui.

Zi noutati, rezultat analize, cum te simti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai flex.

La accidentul meu au fost peste 60000.

Am fost criticat pe toate partile.

Numai noi stim care am patit ce variante mai erau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai flex.

La accidentul meu au fost peste 60000.

Am fost criticat pe toate partile.

Numai noi stim care am patit ce variante mai erau.

 

Corect , bine spus .

Mi-ar parea rau sa fiu criticat si blamat degeaba .

Mai mult m-as oftica ca m-a mancat undeva sa scriu .

Si tot ce e posibil sa fiu si eu un pic mai reticent si sa am o oarecare stare nervoasa si sa mi se para degeaba ( e de inteles ) . . . . accident , pierdut vara , pierdut motor , plimbari , iesiri si mai aveam si un concediu de facut in Turcia cu motorul in 14 sept , 2 saptamani .

 

"SID" - maine cred ca-mi dau rezultatele .

Azi dimineata mi-au recoltat probe ( sange , urina ) .

Prietenii mi-au spus ca arat mai bine . ( sper sa nu spuna doar de protocol )

 

:cheers: dau si eu noroc cu bere , cu toate ca nu consum alcool , dar vad ca asa se obisnuieste .:laugh:

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai dureaza mult si vom afla verdictul ( indiferent care va fi )

Cred ca n-ai citit cine este si ce face .

 

Si daca face ce??? Te-ai intimidat??!? Lasa-l sa bea pipi daca vrea, tu actionezi legal.

 

Nu ma deranjeaza sa astept si 2 ani . Cu cat tine mai mult procesul , cu atat mai rau ii este lui ( bani cheltuiti pe drumuri B - CT ptr dovada , ptr eventualele termene judecatoresti , stres , nervi , nu poate iesi din tara cu dovada , plati catre avocati si altele ) . Lui i-am spus toate astea . Spunea avocatul lui ca poate dura si 5 ani ( blufa) . Foarte bine , i-am spus , ma bucur . Sper sa tina 10 ani , sa se streseze clientul tau o viata .

Dar intrebarea se pune , am garantia RCA-ului ? Este la noroc . Cel putin asa am auzit .

 

Se deconteaza!! Si stai linistit, sunt zile de spitalizare si poate alte daune(spagi).. :wierd:

Afla ce e cu sanatatea ta, job.. ce crezi tu ca e important in viata.. ca fierul ala se repara. In privinta recuperarii banilor, RCA-ul plateste imediat la ordin judecatoresc. ;)

 

Stai flex.

La accidentul meu au fost peste 60000.

Am fost criticat pe toate partile.

Numai noi stim care am patit ce variante mai erau.

 

Si daca te-au blamat 3 nebuni, tu ce faci?

 

Sa fie sanatosi..

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce unii motociclisti trec cu viteza pe langa masinile oprite in coloana, nu e suficient ca masinile stau si noi mergem, eu nu merg decat cu 20 -30 km/h pe langa ei, poate ca si din cauza incidentului pe care l-am avut cand aveam vre-o 14 ani si mergeam cu pegasul pe strada , pe langa masinile oprite pe dreapta ,cand la un moment dat un taximetrist de vre-o 40 ani a deschis portiera fara sa se asigure si am dat cu genunghiul in portiera si l-am facut praf. Mai apoi sa mi-o iau si pe carca ca nu ma uit pe unde merg!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca face ce??? Te-ai intimidat??!? Lasa-l sa bea pipi daca vrea, tu actionezi legal.

 

 

 

Se deconteaza!! Si stai linistit, sunt zile de spitalizare si poate alte daune(spagi).. :wierd:

Afla ce e cu sanatatea ta, job.. ce crezi tu ca e important in viata.. ca fierul ala se repara. In privinta recuperarii banilor, RCA-ul plateste imediat la ordin judecatoresc. ;)

 

 

 

Si daca te-au blamat 3 nebuni, tu ce faci?

 

Sa fie sanatosi..

Nu m-a intimidat . Nu ar avea cum .

In privinta sanatatii si ca fierul se indreapta , ai dreptate .

Iar cu "blamatul celor 3 nebuni " ce fac ? Nimic , doar ma oftic .

 

Nu inteleg de ce unii motociclisti trec cu viteza pe langa masinile oprite in coloana, nu e suficient ca masinile stau si noi mergem, eu nu merg decat cu 20 -30 km/h pe langa ei, poate ca si din cauza incidentului pe care l-am avut cand aveam vre-o 14 ani si mergeam cu pegasul pe strada , pe langa masinile oprite pe dreapta ,cand la un moment dat un taximetrist de vre-o 40 ani a deschis portiera fara sa se asigure si am dat cu genunghiul in portiera si l-am facut praf. Mai apoi sa mi-o iau si pe carca ca nu ma uit pe unde merg!!

 

"pritesa" nu cred ca ai citit de la inceput cum s-a produs accidentul , dar treci direct la ultima pagina si iti dai cu presupusul .

Vezi "Zair" , ce spuneam ?

Cati s-au facut ? 4 ?:baldy:

Editat de ctrad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce unii motociclisti trec cu viteza pe langa masinile oprite in coloana (depasesc viteza legala?), nu e suficient ca masinile stau si noi mergem, eu nu merg decat cu 20 -30 km/h pe langa ei, poate ca si din cauza incidentului pe care l-am avut cand aveam vre-o 14 ani si mergeam cu pegasul pe strada (pegas sau aprilia?) , pe langa masinile oprite pe dreapta ,cand la un moment dat un taximetrist de vre-o 40 ani a deschis portiera fara sa se asigure si am dat cu genunghiul in portiera si l-am facut praf. Mai apoi sa mi-o iau si pe carca ca nu ma uit pe unde merg!! (blonde?)

 

OFF: Ca sa fiu ticalos in continuare, sunt putine printese pe forum. Daca cercetezi prin poze.. no comment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica colegule motociclist!Tare nasol ceea ce ti s-a intamplat.Cel mai important e sa iti revi fizic si psihic.Sper sa gasesti cea mai buna solutie in ceea ce priveste despagubirea.Nu te grabi,consulta avocatul si vei rezolva si acest aspect.

Tineretea si timpul pierdut prin spital nu le vei mai putea recupera niciodata.....acestea nu au pret dar....asa e viata...Cum iti spunea cineva prin primele pagini"vei iesi mai batran dupa treaba asta".

MULTA SANATATE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oricum nu stii ce te astepta la urmatorul viraj, asta asa, ca sa nu fie dracu atat de negru. poate statul asta pe bara de acum te-a salvat de un idiot mai mare care ti-ar fi facut una si mai nasoala peste cateva zile. nu zic acu sa te bucuri ca esti pe patul de spital, ci sa nu lasi supararea sa te macine. uita-te la cei care au fost loviti, daramati si soferul a plecat mai departe fara sa opreasca, i-a lasat si loviti si cu fierul distrus. exemplele sunt multe si variate dar, dupa ce ti-a intors o masina in fata, sa poti pune mana pe un laptop si sa vorbesti(nu mai zic de respirat si gandit) e un lucru bun. nu e ultimul sezon care il apuci, ai tot timpul dupa asta sa te intorci in sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oricum nu stii ce te astepta la urmatorul viraj, asta asa, ca sa nu fie dracu atat de negru. poate statul asta pe bara de acum te-a salvat de un idiot mai mare care ti-ar fi facut una si mai nasoala peste cateva zile. nu zic acu sa te bucuri ca esti pe patul de spital, ci sa nu lasi supararea sa te macine. uita-te la cei care au fost loviti, daramati si soferul a plecat mai departe fara sa opreasca, i-a lasat si loviti si cu fierul distrus. exemplele sunt multe si variate dar, dupa ce ti-a intors o masina in fata, sa poti pune mana pe un laptop si sa vorbesti(nu mai zic de respirat si gandit) e un lucru bun. nu e ultimul sezon care il apuci, ai tot timpul dupa asta sa te intorci in sa.

 

M-am gandit si eu la aspectul asta , am pus problema si cum spui tu . Ai dreptate , dar nu ma pot abtine sa nu gandesc si negativ / invers .( daca totusi nu se-ntampla , daca intarziam putin , de ce mie ? ) si sa gandesc ca totusi e rau , cu toate ca se putea si mai rau . Se spune ca problema fiecaruia e mai grava deacat a celuilalt . Asa gandim .

"WXY" - multumesc frumos .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai e rau, nu-i nicio indoiala, vroiam doar sa vezi mai departe de perioada asta si sa nu te lasi marcat. eu nici m-am avut vreun accident pana acum si am avut destule momente in care aveam dubii despre hobby-ul asta, majoritatea se terminau cu imagini destul de neplacute, de la alte accidente vazute pe aici. tu tine barbia sus, vad ca deja faci asta foarte bine si nu te lasa suparat de 1-2 aiuriti de pe aici, despre care ziceai si mai devreme. intradevar, e greu sa iti raspunzi cum s-a intamplat fix atunci, fix acolo dar am impresia ca si noi suntem cumva magneti de belele, probabil din cauza ca e prea misto mersul cu mobra ca sa fie atat de simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Silencer" - nu ai cum sa nu te lasi marcat , mi-a stricat tot rostul . Am mai repetat cate am si voi pierde indirect : sanatatea , vara , bani , stres , nervi , timp , concediu care era deja platit o parte si nu a fost chiar ieftin .

"Aiuritii" la care faci referire , nu ar trebui sa existe intr-o astfel de situatie .

Ai vazut ca "printesa" era cat pe ce sa ma scoata vinovat .:baldy:

In alta ordine de idei , ca si un anunt important ptr cei care mi-au tot urat "sanatate si vindecare rapida " , aseara a fost prima mea noapte pe care am dormit-o in intregime .( pana la 7 dim ).

Este un lucru bun tinand seama ca pana acum dormeam cate 2-3 ore si spre dim alte 2 ore ( se vede si la orele tarzii cum am postat ).

Sper sa o tin tot asa si sa nu fie vreo intamplare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la aspectul asta , am pus problema si cum spui tu . Ai dreptate , dar nu ma pot abtine sa nu gandesc si negativ / invers .( daca totusi nu se-ntampla , daca intarziam putin , de ce mie ? ) si sa gandesc ca totusi e rau , cu toate ca se putea si mai rau . Se spune ca problema fiecaruia e mai grava deacat a celuilalt . Asa gandim .

"WXY" - multumesc frumos .

 

Imi pare rau ca deja au inceput astfel de intrebari...parca ma vad pe mine trecand prin niste etape. Evenimentele petrecur nu le mai putem schimba.aceasta experienta dureroasa care ai trait-o, o traiesti raman blocate acolo undeva in subconstientul nostru, si revin uneori la suprafata, acum ..in viitor.Intotdeauna raman sechele...Ce s a intamplat , faptele petrecute nu se mai pot schimba, ceia ce putem schimba este prezentul viitorul. Acum tu trebuie sa decizi ce este bine pentru tine...Cred ca suferintele nu pot avea un pret, dar gandestete indiferent de decizia pe care o vei lua in viitor sa nu apara alte intrebari...la care nu vei putea raspunde.

Sanatate multa. Si ai grija sa nu cazi in depresie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la aspectul asta , am pus problema si cum spui tu . Ai dreptate , dar nu ma pot abtine sa nu gandesc si negativ / invers .( daca totusi nu se-ntampla , daca intarziam putin , de ce mie ? ) si sa gandesc ca totusi e rau , cu toate ca se putea si mai rau . Se spune ca problema fiecaruia e mai grava deacat a celuilalt . Asa gandim .

"WXY" - multumesc frumos .

 

Apropo de ganditul pozitiv,vezi ca ar trebui sa te viziteze (daca nu a facut-o deja) psihologul spitalului sa iti povesteasca despre socul post traumatic,sa te puna in garda....poate sa apara si la cateva luni de la accident :hurt:

La mine unul inca n-a ajuns..:wink: socul/depresia...

Editat de DrDre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...