Sari la conținut

Vaselina rezistenta la apa - unde gasesc?


Postări Recomandate

Imi trebuie pentru gresarea rulmentilor cu ace ale articulatiei spate si vreau ceva care sa nu se spele la prima plaoie sau parau prin care trec.

mergi la un centru de piese auto si cauta asa ceva : http://www.valvolineeurope.com/romania/products/greases/cid(6021)/marine_grease

 

 

 

e speciala pentru ungere articulatii care stau 100% in apa , asa ca .... go for it :friends:

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu ce pisici am zis?? nu merge lincul :(

 

 

merge linkul pus de mine .. e in principiu acelasi link ca si tine doar ca functioneaza. nu e nimic nou, doar un ajutor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articulatia respectiva are.... simeringuri.. deci nu stium cum ar putea sa intre apa la rulmentii cu ace. :|

pai simeringurile daca nu is duble au rolul de a nu lasa vaselina sa iasa, apa poate sa intre. :blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...
Acum 55 minute, Lucian_M a spus:

Știu. Eu doar am întrebat.

 

 

Ok. 

On topic : am folosit doar vaselina de la Ipone, sunt multumit.

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut.

 

Am pus ultima oara Yacco Graisse Marine ( teoretic ultra-rezistenta la apa) la rulmentii de la bascula, din pacate in doi ani s-au facut praf la propriu. 

Cu alte vaseline rezistente la apa pe care le-ati folosit, la cat timp ati desfacut sa gresati si cum s-au comportat?

Pare ca o sa trebuiasca sa ma organizez sa demolez toata mobra cel putin o data pe an...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi trebuie rezistenta la apa la modul ca dupa 2 ani sa nu gasesc articulatia unsa cu vaselina aia  uscata, ruginita si cu rolele rulmentilor sparte. Articulatia are simeringuri si niste capace de protectie, se pare destul de ineficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu m-am tot interesat pe la diverși, răspunsul este că nu există vaselină rezistentă 100% la acțiunea apei, după o vreme se albește, își pierde din proprietăți și se usucă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...