Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asta daca mergi pe asfalt. Cum ai scos-o prin praf, trebuie sa îl cureți, că altfel praful se alege și de lanț. Acum fiecare își alege metoda de curățat. Eu prefer să-i dau doua fise la spălătorie, sper ca spuma aia sa nu-mi distrugă lanțul. Unii spun că ar ataca oringurile, alții că n-are nici pe dreaqu'. Vedem în timp...

Editat de Bart Bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Bart Bz a spus:

Asta daca mergi pe asfalt. Cum ai scos-o prin praf, trebuie sa îl cureți, că altfel praful se alege și de lanț. Acum fiecare își alege metoda de curățat. Eu prefer să-i dau doua fise la spălătorie, sper ca spuma aia sa nu-mi distrugă lanțul. Unii spun că ar ataca oringurile, alții că n-are nici pe dreaqu'. Vedem în timp...

In teorie spalatoriile alea de la Ready2Wash sunt mai bune ca cica ar folosi spuma ne-coroziva, apa calda, si apa osmozata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Cu un ungător, îl cureți de 4 ori pe sezon. Cost întreținere: cam cât un pachet de țigări. Dacă nu fumezi, cât o shaorma mică.

 

Orice ungere e mai buna decat nici o ungere.

Unii producatori de spray-uri pt uns lanturi (vezi ala care se vinde la OMV) recomanda o curatare la 3-4 ungeri, adica o data la 2000-2500 km. Tot cam 4, 5 curatari pe an si nici nu ai ulei pe janta, pe bagaje, pe tine.

Acum 12 minute, Bart Bz a spus:

Mulțumesc de pont, voi căuta să văd dacă avem și în târgul nostru așa ceva. 🍻

 

LukOil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis că e discuție interminabilă și fără rost, nu? Că întâmplător confecționez ungătoare și folosesc așa ceva de când am luat prima mobra. Lanțurile mele au fost unse întotdeauna doar cu ulei, iar în turele de afară (3500-5500 km) nu mi-am pus problema curățării lanțului, doar ce l-am uns din mers. Nu am nici cric central și nu mi-aș pune. Dar propun să nu poluăm topicul, oricum cardanul e cel mai tare, iar cine are cardan scuipă semințe în capul săracilor cu lanț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu părerile lui. Refuz să dau milioane pe spray, să-mi fac loc în bagaje pentru ele, să pierd timpul curățând și ungând lanțul etc. Apăs la 80-100 km, curăț când ajung acasă, după 2-3 săptămâni, iau cu mine un flacon de 100-150 ml cu ulei și aia e tot. Aproape ca și cum aș avea cardan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cardan sau curea. Prefer să le evit, m-am obișnuit cu lanțul, pe care îl întrețin în mod minimalist și tot mă ține peste 40.000 km. Și nu, nu se umple de ulei așa cum crezi, iar curățarea e extrem de ușoară, necesită doar o cârpă.

Btw, câți km faci anual?

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Vreau sa ating un punct sensibil… cat de placut este sa mergi cu Africana, costul reviziei la reprezentanta in Bucuresti este de-a dreptul nesimtit! (am vrut sa spun prohibitiv).

 

Am oferta de peste 2000 de lei la revizia de 20k… 

Unde naibii ne ducem cu costurile astea? Calculand per km, devine mai ieftin cu masina. Adica mersul pe moto e sport?? E hobby de bogati??

 

just saying…

 

Drumuri frumoase sa avem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, borsulica a spus:

Salutare!

Vreau sa ating un punct sensibil… cat de placut este sa mergi cu Africana, costul reviziei la reprezentanta in Bucuresti este de-a dreptul nesimtit! (am vrut sa spun prohibitiv).

 

Am oferta de peste 2000 de lei la revizia de 20k… 

Unde naibii ne ducem cu costurile astea? Calculand per km, devine mai ieftin cu masina. Adica mersul pe moto e sport?? E hobby de bogati??

 

just saying…

 

Drumuri frumoase sa avem!

La Honda Nord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm as fi curios la Motorteam cat e 🤔. Mie la 1000 de km Honda Nord mi-au luat 900 de lei ceea ce mi s-a părut foarte mult. Am sperat că la 10k voi face la Motorteam unde poate au preturi mai decente. 

Mă gândesc că o varianta ar fi sa mergem cu consumabilele noastre și practic sa platim doar manopera la dealer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50 minutes ago, Escanor said:

Hmm as fi curios la Motorteam cat e 🤔. Mie la 1000 de km Honda Nord mi-au luat 900 de lei ceea ce mi s-a părut foarte mult. Am sperat că la 10k voi face la Motorteam unde poate au preturi mai decente. 

Mă gândesc că o varianta ar fi sa mergem cu consumabilele noastre și practic sa platim doar manopera la dealer.

Iti planifici o plimbare pana in HU , si rezolvi elegant treaba , si ieftin si onorabil , si cu plimbare facuta .....da tu batman ...batman ...Balcic 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Escanor a spus:

Hmm as fi curios la Motorteam cat e 🤔. Mie la 1000 de km Honda Nord mi-au luat 900 de lei ceea ce mi s-a părut foarte mult. Am sperat că la 10k voi face la Motorteam unde poate au preturi mai decente. 

Mă gândesc că o varianta ar fi sa mergem cu consumabilele noastre și practic sa platim doar manopera la dealer.

 

Ai extragarantie de dealer? Daca nu, mergi la orice service, eventual cu piesele/ consumabilele tale, garantia de producator NU este afectata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Leon
6 hours ago, borsulica said:

Salutare!

Vreau sa ating un punct sensibil… cat de placut este sa mergi cu Africana, costul reviziei la reprezentanta in Bucuresti este de-a dreptul nesimtit! (am vrut sa spun prohibitiv).

Am oferta de peste 2000 de lei la revizia de 20k… 

Unde naibii ne ducem cu costurile astea? Calculand per km, devine mai ieftin cu masina. Adica mersul pe moto e sport?? E hobby de bogati??

just saying…

Drumuri frumoase sa avem!

 

Imi servisez motocicletele numai la reprezentante (si nu pentru ca garantie/necunoastere, ci pentru ca n alte motive) si peste tot costa intre 60 si 80 de euro ora. 

Honda are revizii facute in 3 tari. 

Inclusiv in Romania (sa zic ca 400 de lei a fost in iunie, dar nu in Bucuresti ci la o multimarca ce vinde si Honda). Ulei 400 lei, filtre/ringuri/saibe 100, manopera 400. Pam pam. Da, nu aveam timp nici sa mor si imi trebuia facuta azi ca maine plecam. 

Si nu, nu am nici un Bmw, desi nu m-ar deranja sa am (si) Bmw.

2000 de lei inseamna 400 de euro. 

La motor de peste 14k de euro cat sa coste? 100 de euro? 

Ca sa ii citez pe greci - "You pay, you pray" 

 

I mean, eu sunt fortat de imprejurari. Voi vreti garantie. So...

Sa postez aici factura de 900 de euro la o revizie nu f complexa la 100k de km? 😊

Sau mai bine nu 😅.

Tragand linie - scopul nu este sa o dam in arogante. 

Scopul este sa inteleaga si altii care mai citesc ca motociclismul nu este o pasiune ieftina si nu este obligatorie. 

Si ca daca iei motocicleta noua cu asta vine la pachet. 

Indiferent de marca, costurile sunt cam aceleasi peste tot dpmdv. 

Nu am avut Mv Agusta ce-i drept, dar probabil ca manopera si piesele la ei or sa ajunga la pret cu Zontes cat de curand. 

Editat de _Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut GS, stiu ce inseamna costuri in service. Nu am fost suficient de clar legat de ceea ce voiam sa punctez… Exista o diferenta mare intre preturile practicate in Bucuresti si cele de prin alte orase. 
Anul asta sunt la a treia revizie… este normal sa vreau un cost mai mic! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...