Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

La 28.10.2022 la 18:05, TheHuskyCrobats a spus:

 

Dadui comanda de NT ...

Bun venit in club. Felicitări! Acum am citit intimplator. O sa te bucuri foarte mult de alegere. Sa comanzi si un lant gris sa o tii legata, ca nu vrea sa se opreasca, te trage singura la drum!

Vezi pe fb cauta honda nt1100 romania. Incerc sa pun info cit mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Revin tot eu, pana la urma motoreta mea cea noua este un fel de CRF modificat. Un Ciobanesc german modificat sa arate ca un soricar 😁

 

Luna viitoare am da gand sa umblu prin ea si voiam sa intreb daca are cineva un cablu SCS - 070MZ-0010300 sau cel mai bine daca stie ce fire sunt suntate acolo. Pana la urma mufa aceea de 150 lei este un simplu jumper care se poate fabrica cu usurinta din niste cabluri. Din ce am citit pe alte forumuri, nu pare a avea nici un fel de electronica inauntru.

 

Revin tot eu, pana la urma motoreta mea cea noua este un fel de CRF modificat. Un Ciobanesc german modificat sa arate ca un soricar 😁

 

Luna viitoare am da gand sa umblu prin ea si voiam sa intreb daca are cineva un cablu SCS - 070MZ-0010300 sau cel mai bine daca stie ce fire sunt suntate acolo. Pana la urma mufa aceea de 150 lei este un simplu jumper care se poate fabrica cu usurinta din niste cabluri. Din ce am citit pe alte forumuri, nu pare a avea nici un fel de electronica inauntru.

 

Scuze pentru dublarea din postul anterior, nu am idee de ce a aparut, probabil netul meu imi joaca feste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Revenind la Africane, ați întâmpinat vreunul probleme cu touchscreen-ul pe vreme rece? Se plâng multi posesori pe grupurile internaționale că touchscreen-ul nu mai răspunde la comenzi și că merge operat doar din butoane. Eu nu am pățit momentan dar sunt curios daca v-ați izbit de chestia asta. Cică Honda ar știi și  lucrează la problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, borsulica a spus:

Eu am schimbat pe garantie si nu mai face probleme. Cred ca de la frig era, dar nu stiu sigur…. Cert este ca s-a schimbat pe garantie fara probleme. 

Merci, deci posibil sa fie posibil problema de recall daca se intampla atat de frecvent. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!


Incerc sa imi fac temele legat de achizitia unei Africa Twin 1100, noua. Ma intereseaza modelul cu cutie manuala, nu Adventure Sports.

Am citit multe pagini ale acestui topic dar nu prea au relevanta pentru anul in curs si conditiile actuale economice.

 

Ma puteti ajuta cu o lista de operatiuni de service necesare dupa achizitia unei Africa noi, cat si preturile (macar orientativ) pentru ele?

Ma refer la intervalele de service, cost mediu de asigurare, cat si alte chestii care merita mentionate.


De asemenea, pareri legate de accesoriile originale? Am purtat o discutie cu cei de la Est Bike si ei inclinau spre accesorii aftermarket.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Mihai Daniliuc a spus:

Ma puteti ajuta cu o lista de operatiuni de service necesare dupa achizitia unei Africa noi, cat si preturile (macar orientativ) pentru ele?

Ma refer la intervalele de service, cost mediu de asigurare, cat si alte chestii care merita mentionate.

 

Eu am luat o varianta speciala care a venit cu niste accesorii incluse in pret: Cric central, top case si crashbar inferior. 

 

1. revizia de 1000 de km - 907 lei

2. La manual zice ca urmatoarea revizie se face la 12k km dar dealerul recomanda la 6k km 🤣 (bine daca te iei dupa ei ar trebui sa il faci dupa fiecare iesire). Eu cum merg numai la drumuri lungi cu ea si nu o folosesc in oras voi face la 10k km. 

 

Acum 17 minute, Mihai Daniliuc a spus:


De asemenea, pareri legate de accesoriile originale? Am purtat o discutie cu cei de la Est Bike si ei inclinau spre accesorii aftermarket.

 

1. Accesorii originale: Crashbar superior si proiectoare de ceata 3280 lei 

2. Instalat accesoriile originale (desi mi-au zis inintial ca sunt incluse in pret) - 450 lei. 

 

Restul de accesorii le-am luat de la Givi si mi le-am instalat singur. 

 

Suporturi laterale + cutii aluminiu de 37 de litri + genti de pus peste cutiile laterale + toolbox = 6600 lei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos @Escanor

 

Legat de intervalele de service, sunt specificate clar in manual sau sunt orientative? De acolo si recomandarile dealerilor?

Am inteles ca acel crashbar OEM ar fi mai mult suport pentru proiectoare, fiind cam firav ca si functionalitate in cazul unei caderi.

 

Din pacate pachetul de accesorii impreuna cu Africa nu mai este disponibil pentru 2023, conform celor de la Est Bike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Mihai Daniliuc a spus:

Multumesc frumos @Escanor

 

Legat de intervalele de service, sunt specificate clar in manual sau sunt orientative? De acolo si recomandarile dealerilor?

Am inteles ca acel crashbar OEM ar fi mai mult suport pentru proiectoare, fiind cam firav ca si functionalitate in cazul unei caderi.

 

Din pacate pachetul de accesorii impreuna cu Africa nu mai este disponibil pentru 2023, conform celor de la Est Bike.

20230113_143727.thumb.jpg.00293ddaf8bafc85062205827d4cba46.jpg

20230113_143811.thumb.jpg.4f5e55f16525e7d5aeb884735dc947a9.jpg

 

Crashbarul OEM la mine si-a facut datoria (bine a murit la datorie) si a absorbit un impact cu pietre. Nici nu ma voi chinui sa-l indrept sau sa-l schimb ca momentan se poate circula asa cum e. 

 

Trebuie sa te mai gandesti si la greutate, niste crasbaruri mai "sanatoase" sau cine stie ce alte minuni vor fi si mai grele si se va simti. 

 

Si da e pacat ca nu se mai ofera cu pachetul ala.

Editat de Escanor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus Touratech, toata gama. Aveam cutiile deja, recunosc. 
Reviziile sunt date la 12 mii de km si este limita pentru garantie. Eu fac la 10 mii revizia, tot la Est bike. 
Am facut in noiembrie revizia de 20 k, iar acum am aprox 22 de mii de km. 
Reviziile mi se par mai scumpe decat la masina, am mai discutat chestia asta aici, dar garantia te obliga. Si pe garantie am schimbat deja ecranul (unitatea multimedia). 
Sunt foarte incantat de motoreta! De obicei, dupa un an ma uitam cu ce sa schimb atelajul, dar cu Africana nu e cazul! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, borsulica a spus:

Eu am pus Touratech, toata gama. Aveam cutiile deja, recunosc. 
Reviziile sunt date la 12 mii de km si este limita pentru garantie. Eu fac la 10 mii revizia, tot la Est bike. 
Am facut in noiembrie revizia de 20 k, iar acum am aprox 22 de mii de km. 
Reviziile mi se par mai scumpe decat la masina, am mai discutat chestia asta aici, dar garantia te obliga. Si pe garantie am schimbat deja ecranul (unitatea multimedia). 
Sunt foarte incantat de motoreta! De obicei, dupa un an ma uitam cu ce sa schimb atelajul, dar cu Africana nu e cazul! 

 

Desi ai dreptate si ma incanta si pe mine Africana, parca totusi mi-ar placea un Goldwing (DCT varianta bagger) d-asta nou. Dar cum momentan nu exista posibilitatea raman cu Africana 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, Escanor said:

20230113_143727.thumb.jpg.00293ddaf8bafc85062205827d4cba46.jpg

 

 

 

 

Pare destul de low maintenance daca pot spune asta.

Sunt la a 4-a Honda, Africa vreau sa fie "the one", de-aia incerc sa imi fac temele. Ce-i drept toate au fost vechi dar Honda e..

 

Mi se pare ca orice tine de moto e mai scump decat la masina. Depinde si de masina dar na...

Am mai gasit pe youtube un update de firmware pentru unitatea multimedia de pe Africa. Update la 3.1 daca imi amintesc bine. L-ati incercat? A rezolvat din bubele cu blocarea Android Auto?

https://powersports.honda.com/africatwin/update/index.html

 

Sa inteleg ca dealerii din Bucuresti sunt de evitat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Mihai Daniliuc a spus:

 

Pare destul de low maintenance daca pot spune asta.

Sunt la a 4-a Honda, Africa vreau sa fie "the one", de-aia incerc sa imi fac temele. Ce-i drept toate au fost vechi dar Honda e..

 

Mi se pare ca orice tine de moto e mai scump decat la masina. Depinde si de masina dar na...

Am mai gasit pe youtube un update de firmware pentru unitatea multimedia de pe Africa. Update la 3.1 daca imi amintesc bine. L-ati incercat? A rezolvat din bubele cu blocarea Android Auto?

https://powersports.honda.com/africatwin/update/index.html

 

Mi s-a blocat și mie Android Auto când eram cu telefonul conectat. 

Eu parca am update 3.4 dar mă mai uit o data sa fiu sigur, dar mie oricum mi-au făcut recall-ul legat de cutia de viteze și poate au făcut update atunci.

 

Acum 48 minute, Mihai Daniliuc a spus:

 

Sa inteleg ca dealerii din Bucuresti sunt de evitat?

 

Nu știu ce să zic, eu sunt doar uimit de preturi că în rest nu am de ce să mă plâng de cum au decurs lucrurile la revizie (Honda Nord) și la recall. 

 

Daca ar fi în schimb să aleg o motocicleta pe customer experience si service as merge pe BMW. Sunt mult peste dealerii Honda cei de la Bavaria. Bine și prețurile sunt mult peste....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu as face. Inainte de evenimentul asta ma bate gandul sa ma duc sa fac coasta de sud est a Italiei un pic (Alberobello - Bari, etc) - cu mers prin Grecia si trecut cu Ferry din Igoumenitsa iar la intoarcere pauza aici la baietii astia si dupa acasa.

 

Dar nimic nu e batut in cuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am propus Corsica pentru ultima parte a lunii Mai, revin probabil pe 1 sau 2 iunie. Apoi, pe 22 este Touratech rally…

Mi-e cam din scurt, dar daca ne strangem mai multi pentru acelasi eveniment… 

Scuze, Touratech este in Iulie!!!

Deci, cine merge? Din Romania…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Acum 11 ore, gioni2006 a spus:

Bună , de scurt timp sunt posesor de Africana și vreau să montez proiectoare . Am “defrișat” plasticele și am dat de instalație trasă .Știe cineva ceva ??

 

Nu sunt plug&play? Cel puțin la alea OEM ar trebui sa fie așa pentru că e opțiune in meniu, la alte proiectoare nu știu să zic, nu indică nimic schema aia cu care au venit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, gioni2006 a spus:

instalatia ar veni corect,problema de activare și funcționare ca nu am văzut in meniu nimic....modelul deținut e 2022 cu dct 

Ia vezi daca te ajuta:

 

I’m getting them tomorrow, as you have said, there is no physical switch to add. I believe you can buy a connector from honda that puts the system into service mode that then allows you to tell the bike the lights have been added, Rugged Roads sell it.


“OEM Honda Service Check Short Service Connector - CRF1100 (all models)

While many fuel injection diagnostic tools are expensive and complex, there are some that are simple and easy to use. The Honda Service Check Short Service connector is a simple jumper connector that is used to check and erase Diagnostic Trouble Codes (DTC). This SCS service connector is needed on a wide range of Honda powersport engines- ATVs, motorcycles, and personal watercraft all require this basic tool.

The tool, part number 070MZ0010300, is an electrical connector with a built in jumper wire. The tool connects to the Data Link Connector (DLC), and jumps two wires of the DLC to create an input to the ECM. While the wires can be jumped manually without the tool, the tool insures the correct wires are jumped.

This tool is also required for the installation of the following accessories - to enable each accessory in the TFT screen menu:

OEM Honda Quickshifter

OEM Honda Heated Grips

OEM Honda Fog Lights

OEM Honda Electronic Suspension”

 

https://www.africatwinforum.com/threads/oem-aux-lights.37254/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi fie cu iertare daca dau cu batu-n balta dar cum reclama e sufletul comertului si, din cate stiu, africanele au cam aceleasi dimensiuni la anvelope, poate intereseaza pe cineva setul asta de karoo 3:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, botezu' a spus:

Sa-mi fie cu iertare daca dau cu batu-n balta dar cum reclama e sufletul comertului si, din cate stiu, africanele au cam aceleasi dimensiuni la anvelope, poate intereseaza pe cineva setul asta de karoo 3:

 

Le iau eu, mister!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...