Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Lasa-i Leule, sa-i vad pe Gura Raului - Crint, pe Saua Batrana / Magura, pe Cheile Bicazului - Hagota (pe direct) :) cu coburi cu tot cum zicea si "mesterul Alpilor" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se apuca astia cu bmw-urile sa le alerge prin offroad cum alergam noi africanele, intr-un an pica toate.

 

Astea sunt o parte dintre traseele off ce le-am facut acum in Septembrie intr-o tura lunga prin Franta si Spania:

http://www.dangerousroads.org/europe/france/4840-colle-del-sommelier-france-3.html (preponderent la temperaturi negative, eventual ne si fulguia, ne-a prins si noaptea la coborare :D )

http://www.dangerousroads.org/europe/france/824-col-du-jandri-france.html (sus la peste 3100 m ne-am blocat in zapada)

 

Normal, Gica-contra poate spune din unele poze ca este drum "de vara"... Pe ambele insa am avut parte si de portiuni cu noroi sau pamant moale, pietris, bolovani de toate dimensiunile, urcare sau coborare abrupta, serpentine stranse, inguste si cu diferenta mare de nivel, sleauri unele destul de adanci etc. Iar efortul se simte altfel pe la 2500-3000m cand incep si mici probleme cu respiratul.

Nu suntem rideri profesionisti (Catalin, partenerul meu de plimbari, are permis doar de anul trecut in Aprilie) si nu folosim decat anvelope normale gen Tourance Next si Scorpion Trail 2. Cu toate astea nici macar nu am culcat motocicletele.

N-am facut decat sa ne ridicam suspensia la maxim unde a fost cazul, TC off si sa lasam presiunea la 1,9 in roti in loc de 2,5/2,9.

 

Si, poate de asemenea relevant, un filmulet din Albania, de anul trecut al lui Robert Bobariu... toti cu GS-uri din diferite generatii, toti cu anvelopele mentionate mai sus, niciunul profi rider ca pe net, fara roti de 21" :D (nu trebuie sa vezi neaparat cele aproape trei ore, te joci cu mouse-ul). Eu si Catalin nu am putut din pacate urca atunci la Theth din motive de timp iar in ziua precedenta plouase zdravan si nu am putut incerca.

Sau pe Parpaillon tot anul trecut:

 

Dupa toate astea, si nici dupa, n-a picat nimic la nicio motocicleta ;)

 

Nu vreau sa zic nimic altceva decat ca se pot face mai multe decat credem cu motocicletele astea grele cum sunt, fara sa fii rider de top si chiar si fara anvelope speciale. Normal, cu alte anvelope, ar fi fost sensibil mai usor ma gandesc dar nu vrem sa renuntam la confortul si siguranta oferite de anvelopele normale pe drumurile asfaltate unde de fapt ne petrecem mai mult de 90% din timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impresionant :))))))))) Deci mai sunt si exceptii printre GS-uri, in sensul bun al cuvantului : " Dupa toate astea, si nici dupa, n-a picat nimic la nici o motocicleta" ... :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mai sunt si exceptii printre GS-uri, in sensul bun al cuvantului : " Dupa toate astea, si nici dupa, n-a picat nimic la nici o motocicleta"

 

Am vrut doar sa-l linistesc pe b_nX ;) Nu de alta, dar de mai multe ori a tot zis ca ar fi vrut sa-si ia GS si culmea e ca motivul de nu si-a luat am inteles ca a fost bugetul, nu calitatile/defectele.

 

p.s. @HONDOCO, tot vorbind in casca cu colegu' Catalin atatea mii de km, a mai venit vorba si de Africana... ma tot intrebam ce ar putea sa faca mai bine in off, asa cum o laudai tu de exemplu. Pt ca noi am mers fara probleme peste tot pe unde am vrut sau chiar n-am vrut (am mai fost pe un pas destul de dificil cu ceva namoale etc care nu era planificat) Evident, intrebarile astea nu si-ar fi avut rostul si cand mergeam linistiti sute de km cu viteze mari pe autostrada, ca nu era cazul pt Africana :D

Dar vazand de exemplu pozele lui @zece, intelegem... mai ales cand aveti si asa anvelope... cum spui tu, "impresionant" ce poate Africana (fata de GS) :)

 

Hai, drumuri bune daca va mai plimbati! Noi suntem lasi, le-am bagat deja la iernat, asteptam sezonul de ski.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta cu mersul linistit pe autostrada "CU VITEZE MARI" e chiar palpitant, e un motiv serios sa-ti iei motocicleta, iar daca mai e vorba si de "SUTE DE KM", e clar, te poti considera un zeu, sau macar un semi-zeu.

Aici trebuie sa-ti recunosc suprematia, noi nici nu ne gandim sa bagam Africanele pe autostrada, e mult prea periculos, te poate fura somnul....

 

Cu schiurile te dai tot asa de bine pe curbe, sau tot mai mult in linie dreapta?

 

;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KHK : felicitari ca ai ramas la stadiul de intrebari vis a vis de ce poate face mai bine Africana in off, asa cum o laudam eu. Este mai safety si pentru tine si pentru mobra ta sa ramai la acest stadiu. Sanatatea inainte de toate :) Referitor la roata de 21", nu-ti bate capul, sigur ca nu ai nevoie de asa ceva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta cu mersul linistit pe autostrada "CU VITEZE MARI" e chiar palpitant, e un motiv serios sa-ti iei motocicleta, iar daca mai e vorba si de "SUTE DE KM", e clar, te poti considera un zeu, sau macar un semi-zeu.

Aici trebuie sa-ti recunosc suprematia, noi nici nu ne gandim sa bagam Africanele pe autostrada, e mult prea periculos, te poate fura somnul....

 

Nu stiu de ce incepi cu d-astea cu zeu etc... uneori, ca sa ai timp si ocazia sa vizitezi / parcurgi obiective aflate la distante mari unul de altul, trebuie sa mai ajungi si de la A la B pe autostrada, si da, sute de km cateodata. In loc sa ajungi in doua zile cu mai nimic interesant de vazut, ajungi in cateva ore si vezi altceva interesant in timpul recuperat. Nu e visul meu dar si alea pot fi momente de placere pe moto, mai ales cand autostrada are si destule curbe, asa cum des se intampla in zonele de munte. E ca si cum ti-ar zice unul ca mersul prin off e de rahat... chestie de gusturi. Ideea era ca se poate bine si, si...

 

Prea le luati asa... fie personal, fie prea strict... nu se poate si mai relaxat? :)

» Post actualizat in 24 Oct 2017 13:36

@KHK : felicitari ca ai ramas la stadiul de intrebari vis a vis de ce poate face mai bine Africana in off, asa cum o laudam eu.

 

Pai... ba mergand cu a mea prin diverse locuri, va vazand ispravile voastre in poze, intrebarile se rezolva de la sine, asa ca am evoluat. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hondoco

Depinde ce faci cu motoru ala si pentru ce ti l-ai luat, normal. Unii vor concedii si distante lungi, altii distante scurte si pseudo offroad.

La cum compari tu africana cu bmw, as putea compara si eu ktmu 690 enduro r cu africana ta. O bate la poponeata pe offroad de-i sar capacele. Si nu se face de ras nici la drumuri lungi, duce la nevoie si viteza de autostrada.

Fiecare are cerinte si asteptari diferite. Rideri diferiti, e normal. Da mistocareala asta gratuita si lipsa de bun simt n-o inteleg.

Va comportati de parca v-ati luat oua faberge, unii dintre voi. Imi amintesc si cum i-ati dat cu flit pe posesorii de vechea africana, cand a fost vorba de intrunirea aia, unde ei n-au fost bine-veniti.

In viata totu se face cu oameni si e o vorba, sa lasi loc de buna ziua, ca nu se stie niciodata cand ai nevoie de un ajutor. Eu va doresc doar sa n-aveti nevoie si sa va bucurati de motoare sanatosi si linistiti.


» Post actualizat in 24 Oct 2017 13:52

@zece, te vad din sibiu, tu cand mergi la viena, nu tot pe autostrada mergi? nu tot sute de km faci?

si ceilalti care stati in bucuresti, cand mergeti in grecia, o luati pe dn-uri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor; de ce nu-ti compari tu mobra si cu GS-ul ? Il bate la poponeata si pe asta nu-i asa ? De mistocareala si lipsa de bun simt a celorlalti nu ai nimic de comentat ? In ceea ce priveste asa zisa intrunire te anunt ca nici macar nu a avut loc si ca nu prea ai inteles mare lucru din "controversa" respectiva. Nu ma simt dator sa-ti dau explicatii suplimentare dar na .. am facut un efort. O zi buna iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshorT cu aceasta "pseudo" concluzie pe care ai tras-o, ar trebui sa aplaudam?

Nu cred ca este nici mistocareala gratuita, nici lipsa de bun simt, aici deja folosesti cuvinte prea grele si nu vrei sa ne provoci (aici adaug si un "te rog", e mai bine, crede-ma)...

Si ca sa te impac fac si eu un mare efort sa-ti raspund: DA, evit autostrada de fiecare data si prefer sa merg doar drumuri cat mai secundare. Consider ca motocicleta nu e facuta sa fie folosita pe drumuri drepte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor; de ce nu-ti compari tu mobra si cu GS-ul ? Il bate la poponeata si pe asta nu-i asa ? De mistocareala si lipsa de bun simt a celorlalti nu ai nimic de comentat ? In ceea ce priveste asa zisa intrunire te anunt ca nici macar nu a avut loc si ca nu prea ai inteles mare lucru din "controversa" respectiva. Nu ma simt dator sa-ti dau explicatii suplimentare dar na .. am facut un efort. O zi buna iti doresc.

 

Comparatia cu gsa nu-si are rostu. Pe offroad ktm e mai bun, dar in concediu cu sotia n-am ce face cu ea. Sunt chestii diferite.

» Post actualizat in 25 Oct 2017 07:24

@gabyshorT cu aceasta "pseudo" concluzie pe care ai tras-o, ar trebui sa aplaudam?

Nu cred ca este nici mistocareala gratuita, nici lipsa de bun simt, aici deja folosesti cuvinte prea grele si nu vrei sa ne provoci (aici adaug si un "te rog", e mai bine, crede-ma)...

Si ca sa te impac fac si eu un mare efort sa-ti raspund: DA, evit autostrada de fiecare data si prefer sa merg doar drumuri cat mai secundare. Consider ca motocicleta nu e facuta sa fie folosita pe drumuri drepte...

 

Nu stiu cu ce te-am provocat, da fie cum zici tu. Cand am zis de mistocareala si lipsa de bun simt nu te-am citat pe tine, dar vad ca te-ai simtit, deci ceva este.

Oricum, nu-mi plac amenintarile astea pe forum, sunt sigur ca o sa ne intalnim la un moment dat si-mi poti spune atunci face to face tot ce doresti.

» Post actualizat in 25 Oct 2017 07:27

Lmao, posesori de BMW in postura de posesori de non-BMW.

Cum a ramas cu "fiecare isi ia ce vrea" si "voi nu va permiteti de-aia sunteti hateri".

:laugh:

 

Ma citezi pe mine si pui intre ghilimele niste cuvinte spuse de altii. Ti se pare ca ai inteles ceva din ce am vrut eu sa zic?

 

Vad ca fiecare citeste printre randuri si ia totul foarte personal. Mai relaxati-va oameni buni, inca e frumos afara, africana inca merge, ktmu la fel, doar bmw-urile sunt la iernat :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba intru eu, nu ktmu. Sunt batran deja si cand se face foarte frig ma dor ciolanele si stau potolit.

Am mers si pe ninsoare si pe temperaturi negative, dar eram mai tanar si mai prost.

Acu 2 ani, in decembrie ma dadeam cu motoru la greu, era cald, dar au fost ani in care am avut si -30 pana la -35grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor "Comparatia cu gsa nu-si are rostu. Pe offroad ktm e mai bun, dar in concediu cu sotia n-am ce face cu ea. Sunt chestii diferite."

 

Te inteleg :) Nici comparatia cu Africana nu-si are rostul. Sunt tot chestii diferite ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici comparatia Africana cu GSA nu-si are rostul,cum nici comparatia de pret (13k versus 20 si ceva de mii) nu-si are rostul.

De comparatiile intre persoane....nici nu mai vorbesc!

Numa' zic!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...