Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Motoreta mea n-a fost niciodata asa curata, esti sigur ca o misti pe strada? :D

O cam misc zi de zi. Ma crezi ca si acum sunt venit cu ea la munca ? Fac naveta zilnic cu ea. Doar cand a fost ceva zapada pe jos am circulat cu masina. O tin asa tot timpul pentru ca o intretin de fiecare data dupa fiecare plimbare, pun aparatul de spalat pe ea inainte sa o bag in garaj.

» Post actualizat in 15 Feb 2018 09:37

Sa o aduci la SMAEB...ar fi atractia evenimentului :crack: Oricum nu se stie daca Honda va fi prezenta cu vreun stand, deci ai sanse sa tai bilete la intrare:D

O voi aduce, da, chiar ma gandesc cu cine ar trebui sa vorbesc pentru acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul ce-ai mai pus pe mobra, ca tot e iarna afara 😁

 

- Sei rider & pasager Touratech

 

- Handguard Barckbuster

 

- Roti complete Haan Excel

 

- Protectii Altrider faruri

 

- Hyperpro kit (arcuri progresive furca + amortizor)

 

- Double take mirrors adventure USA

 

- departatoare si inaltatoare oglinzi SW Motech

 

- priza normala SAITO

 

- priza jump-starting BAAS

 

- Crash bar complet Heavy Duties

 

- Proiectoare led BMW

 

- Esapament complet fara catalizator Black Widow

 

- Ungator automat Scott Oiler

 

- Talpa cric lateral SW Motech

 

- Tank Bag Touratech Ambato

 

- Rear bag Touratech Ambato

 

- Sistem de bagaje laterale BUMOT (soft Xtremda + aluminiu)

 

- Top case aluminiu BUMOT

 

- Cutie scule BUMOT atasata la rack

 

- Modul EVO RAPID BIKE

 

- Inlocuitor scarite pasager R&R

 

- Scarite raider SW Motech

 

- Scut motor SW Motech

 

- Inaltator ghidon SW Motech

 

- 2 claxoane

 

- Schimbator viteze SW Motech

 

- Prelungire Altrider pedala de frana

 

- Protectii laterale rezervor

 

- Manete frana si ambreiaj PUIG

 

- Filtre de aer BMC

 

- Bracheta parbriz Camel Adventure

 

- GPS GARMIN 595/doc de incarcare directa

 

- Cric central SW Motech

- Inaltator aripa fata Altrider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul ce-ai mai pus pe mobra, ca tot e iarna afara 😁

 

- Roti complete Haan Excel

 

 

 

Da ce-au rotile de le schimbati toti ?

 

 

 

- Hyperpro kit (arcuri progresive furca + amortizor)

 

 

Naspa...nu te mai lua dupa marketing si citeste nitel despre suspensii. Daca vroiai neaparat upgrade intr-o suma decenta, puteai sa iei ceva (doar arcuri) de la Ohlins ori Wilbers facute custom pe greutatea ta. Si da, liniare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ovi_ice :

Nu schimbam TOTI rotile.In RO le-am schimbat doar eu fiindca asa am avut chef

Am avut Hyperpro progresive atat pe V Strom cat si pe XT1200Z Supertenere. Am fost extrem de multumit de arcuri, asa cum sunt si acum cu ele pe Africana.

Alte intrebari ?

» Post actualizat in 25 Feb 2018 20:55

Apropo de roti:daca ai timp studiaza diferentele intre OEM si Haan Excel in ceea ce priveste:

- material jante

- material, grosime si numar de spite

- material nipluri

- numar de rulmenti

Asa gasesti si raspunsul la intrebarea ta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut si alte optiuni pe lista? Cum ai ajuns la cele de BMW?

 

O fi vrut si el ceva de la Satana... :D Doar ca alea din poza n-au nicio legatura cu BMW.

 

Nu m-as fi gandit ca intr-o motocicleta atat de aproape de perfectiune mai este cazul sa bagi atatia bani si atatea chestii...

Dar care este ideea cu roti noi? La suspensii inteleg ca mai vrea lumea upgrade... dar rotile?? Au probleme alea din fabrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ovi_ice :

Nu schimbam TOTI rotile.In RO le-am schimbat doar eu fiindca asa am avut chef

Am avut Hyperpro progresive atat pe V Strom cat si pe XT1200Z Supertenere. Am fost extrem de multumit de arcuri, asa cum sunt si acum cu ele pe Africana.

 

 

As baga mana in foc ca pe topicul asta mai era unu cu roti schimbate. Nu stau acu sa fac munca de detectiv, sa ridice mana cel in cauza (hint: o fi blue_nightwish ? :crack: )

In fine, sa le stapanesti sanatos si sa simta diferenta fata de cele stock.

 

Despre arcuri eu am alte convingeri, dar mai bine continuam discutia in acest sens pe topicul de suspensii.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KHK : asteptam cu nerabdare interventiile tale docte, erau de nelipsit :) Imi lipseau de ceva vreme inclusiv ironiile "fine" tipic bavareze, gen "motocicleta aproape de perfectiune".

"Alea din poza" sunt niste proiectoare led SUPRAREE de pe Amazon. Acolo erau definite ca pretabile la R1200GS si K1600.

In legatura cu rotile te indemn sa citesti un pic mai sus explicatiile referitoare la motivele care m-au determinat sa le schimb.

In rest, bag banii in ce-mi convine fie ca vreun bavarez s-ar fi gandit ori ba. N-am nevoie nici de acceptul, nici de confirmarea cuiva :)


» Post actualizat in 26 Feb 2018 09:24

Eram tot eu. am schimbat OEM cu Alpina si apoi Alpina cu Haan Excel. :)


» Post actualizat in 26 Feb 2018 10:11
Prooectoarele..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KHK : asteptam cu nerabdare interventiile tale docte, erau de nelipsit :) Imi lipseau de ceva vreme inclusiv ironiile "fine" tipic bavareze, gen "motocicleta aproape de perfectiune".

 

In legatura cu rotile te indemn sa citesti un pic mai sus explicatiile referitoare la motivele care m-au determinat sa le schimb.

In rest, bag banii in ce-mi convine fie ca vreun bavarez s-ar fi gandit ori ba. N-am nevoie nici de acceptul, nici de confirmarea cuiva

 

N-am zis perfecta, deci n-am fost ironic ;)

Recunosc ca m-a surprins lista destul de lunga de accesorii... Iar cu rotile ai postat ulterior ce si cum, eu vazusem aseara pana in edit.

 

Normal ca-ti banii in ce vrei, nu asta era ideea mea...

 

p.s. vezi ca exista functia, foarte fireasca de altfel, "quote" prin care poti raspunde direct cui vrei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Post actualizat in 26 Feb 2018 10:11

Prooectoarele..

 

Multumesc! Daca le-ai putea face un scurt review / poza cu lumina pe care o fac, ar fi de mare folos pentru multa lume.

Sunt in cautare de un set de proiectoare la un pret decent. Le-am gasit si eu pe cele pe care le ai, dar niciun review.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi vrut si el ceva de la Satana... :D Doar ca alea din poza n-au nicio legatura cu BMW.

 

Nu m-as fi gandit ca intr-o motocicleta atat de aproape de perfectiune mai este cazul sa bagi atatia bani si atatea chestii...

Dar care este ideea cu roti noi? La suspensii inteleg ca mai vrea lumea upgrade... dar rotile?? Au probleme alea din fabrica?

Takasako Excel sau Haan ori Alpina, insa in cele din urma Excel, fiind adesea intalnite in motocross si renumite pentru o mai buna rezistenta, sunt eficiente pentru ca au o greutate mai redusa fata de cele stock, sunt mai rezistente, arata mai bine pe motor in ansamblu, poti sa iti alegi culoarea butucilor, spitelor sau a cercului.

 

Cu spitele la Africa Twin abia la modelul 2018 au pus din otel, iar la modelul 2016-2017 sunt slab protejate la factorii corozivi, drept urmare :

 

» Post actualizat in 01 Mar 2018 21:49

As baga mana in foc ca pe topicul asta mai era unu cu roti schimbate. Nu stau acu sa fac munca de detectiv, sa ridice mana cel in cauza (hint: o fi blue_nightwish ? :crack: )

In fine, sa le stapanesti sanatos si sa simta diferenta fata de cele stock.

 

Despre arcuri eu am alte convingeri, dar mai bine continuam discutia in acest sens pe topicul de suspensii.

M-ai ghicit asa-i ! Si eu am optat pentru Haan Excel insa nu le-am montat incat pe mobra.

Astept amortizorul de ghidon GPR 4 pentru ca cei de la Ohlins n-au facut ceva doar pentru Africa Twin:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata tare fain amortizorul asta de ghidon, dar 600 dolari.....Hmm.....

Sunt curios daca ai tinut o evidenta cat ai bagat pana acum in accesorizare?

 

Pai parca a zis cateva pagini mai la deal...22.000 euro cu tot cu pretul mobrei. Desi s-ar putea sa se fi marit suma intre timp :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata tare fain amortizorul asta de ghidon, dar 600 dolari.....Hmm.....

Sunt curios daca ai tinut o evidenta cat ai bagat pana acum in accesorizare?

Crede-ma ca deja nu mai doresc sa tin evidenta. Simplu, jantele au costat 6400 lei + amortizorul 2870 lei

» Post actualizat in 03 Mar 2018 03:39

 

Pai parca a zis cateva pagini mai la deal...22.000 euro cu tot cu pretul mobrei. Desi s-ar putea sa se fi marit suma intre timp :D

Cu siguranta am depasit Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bâlea ieri 😉

» Post actualizat in 11 Mar 2018 17:48

Astazi un pic de Câlnic, Sasciori,Sugag,Jina.

Mult nisip dar totusi superb 😉

» Post actualizat in 12 Mar 2018 14:02

🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zece d Rosu, salut!

Pentru știința mea: cu ce cauciucuri este "încălțată" Africana? cricul central este original Honda sau aftermarket?

Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...