Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

Si totusi, prostia asta cu schimbarea denumirii topicului persista de ceva vreme......intentionat sau nu, mi se pare de prost gust gluma asta.....OARE MINUNATII MODERATORI AI ACESTUI MINUNAT FORUM DIN ACEASTA MINUNATA TARA MOTOCICLISTICA asteapta vreun plocon, vreo mita ceva pt. a face erectie....aaa, pardon, corectie?

 

:( : (: (

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Interventie din 22 mai si ... nu s-a intamplat nimic, inca! :-L

E clar: avem de a face cu o acțiune de sabotaj din partea BMW-istilor! :crack:

Editat de Defender
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ce topic e aici??

Vad posturi (inclusiv unul al meu) despre care cred ca erau pe topicul de Yamaha XT1200. Sau ma insel?

Cine a facut varza asta si de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ne-am castigat inapoi denumirea Topicului, sa sarbatorim cu cateva poze, de la cei cativa posesori ai acestui model rar, asa cum afirma un mare motociclist "austriaco-ploiestean" de succes de pe acest forum....

 

:) :) :)

 

 

 

 

post-22512-0-46214800-1528091869_thumb.jpeg

post-22512-0-41053100-1528091880_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... de la cei cativa posesori ai acestui model rar, asa cum afirma un mare motociclist "austriaco-ploiestean" de succes de pe acest forum....

 

Boss... daca citeai cu atentie, ma referisem la Yamaha XT1200 ;)

Cel putin acolo am postat eu afirmatia asta. Vad ca topicul XT1200 a disparut sau a fost unit cumva cu asta de AT ceea ce mi se pare o tampenie.

 

Si acuma na, daca tot ai zis, recunosc ca la ce pret are, ce calitati, ce isorie, ce brand (Honda-i Honda, nu?) ma asteptam sa fie mai pline strazile de AT... dar nici in Ro nu pare sa se inghesuie lumea (ba chiar vad ca posesorii inraiti le mai vand si iau tot GS :D ) iar prin Alpi tot de GS-uri e plin.

Oare de ce? Serios, nu fac misto. Iar Crosstourer este ca si inexistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rând marketing-ul Honda este ca și inexistent în Europa. Exceptând Japonia si parte din Asia, eforturile lor sunt în America de nord.

 

În Romanica noastra AT are "succes" doar cu fiarele răpănoase de acum jdemii de ani, încă agățate in trafic pentru că sunt ieftine si au un renume iconic. Presupun că mulți și-ar lua modelul nou, dar prețul nu este la indemâna oricui. Iar acei "înrăiți" care își permit nu vor face cu ea nici macar jumătate din ce capabilități are ca motocicletă. Cel mult să o pozeze din toate unghiurile și să se laude cu ea la poolime. Eventual sa bifeze un drum de praf prin Bulgaria ca să spună ca au făcut offroad.

 

Eu aș da fără probleme bemveul pe AT, însă cel mai probabil următoarea va fi un GSA 1200 (considerentele nu le enumăr, sunt decizii personale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza "Bossulica" (KHK), dupa tine indiferent ca e vorba de Honda, Yamaha, sau Ural, toate sunt marci/modele rare.....

Acum legat de statistici, ma dezamagesti, te dadeai baiat citit, mai ales ca esti abonat la revista Motorrad (de unde de fapt si copiezi multe dintre idei, sau afirmatii)....acolo vei gasi cifrele de vanzari ale tuturor producatorilor, a.i sa nu mai vorbesti din vazute (in cazul tau nevazute).

 

Legat de Alpi, aici da, ai dreptate, sun pline parcarile din munti de G(anz)S(cheisse)....cred ca de la animalele salbatice.....

 

:) :) :)

Editat de zece d rosu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

iar prin Alpi tot de GS-uri e plin.

 

In Alpi, da... este locul de joaca preferat pentru posesorii de GS. Pe traseele de aventura adevarata, acolo unde trebuie si skill si motocicleta bulletproof, unde nu ai service-uri la tot pasul, rar spre deloc. Acolo este Africa Twin land, Tenere land, Supertenere land, DR land, KLR land, etc, etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum legat de statistici, ma dezamagesti, te dadeai baiat citit, mai ales ca esti abonat la revista Motorrad (de unde de fapt si copiezi multe dintre idei, sau afirmatii)....acolo vei gasi cifrele de vanzari ale tuturor producatorilor, a.i sa nu mai vorbesti din vazute (in cazul tau nevazute).

 

 

Nu sunt abonat... citesc cand apuc.

Mda... recunosc, la cifre de vanzari in Germania nu sta rau deloc AT. Dar poate cum zice @xt600, se plimba mai mult prin alte parti :D

Am inteles ca aveti si pagina voastra de FB. Poti sa faci o estimare cam cate AT (model nou) sunt in Ro? Ca aici pe topic pareti foarte putini activi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pot face o estimare.....pe grupul de FB suntem 25, iar in tara mai sunt inca cam pe atatia, care fie nu au FB, fie nu-i intereseaza mediul online.....deci dupa parerea mea, sunt in jur de 50 de AT in Romania.

Asta nu-i chiar atat de rau, in 2 ani de la lansarea noului model.....

 

Sa avem timp si bani de benzina, ca in rest chiar nu conteaza emblema lipita pe rezervor.....

 

:) :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu modestie :) as estima astfel: 22 pe FB (nu-i poti contoriza pe Gabriel Uifaleanu, Sergiu Bacila si pe subsemnatul) si inca vreo 4-5 probabil out of FB ... Total 26-27 buc dar in rest achiesez 100% la idea ca nu conteaza emblema de pe rezervor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KING, te inseli, dat te inseli amarnic......numai MT a vandut cateva zeci de unitati anul trecut si anul asta (stiu din surse sigure), insa nu conteaza, nu ne comparam cu nimeni si nu e vorba de nici o intrecere aici, in ciuda interventiei tale "in house"......voi sunteti si ramaneti cei mai tari......HURRRRAAAAAA!!!

 

;) ;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ce am înțeles eu, fără a intra în polemică:

- nu ești activ pe FB sau pe forum nu exiști! (@KHK);

- ne poartă de grijă alții că deși am dat o căruță de bani pe ele nu scoatem untul din noile motociclete și le-am luat doar pentru a ne făli! ți-ai luat Adventure și nu faci minimum o Mongolie (că tot văd că e la modă!), ți l-ai luat degeaba ... (@razvano)

Repet ceea ce au mai spus și alții: rațiunea alegerii depinde de fiecare dintre noi, iar ce fac cu banii mei nu cred că ar trebui să intereseze pe nimeni atâta timp cât nu-i aduc nici o atingere!

De toată jena! :crack:

În rest numai de bine și băgați km indiferent de marca sau modelul deținut! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Defender

 

Eu nu port de grija nimanui, chiar mi se rupe de cum alege fiecare sa-si cheltuie banii, habar n-am de unde ai tras tu concluzia asta. Observatia mea a fost facuta strict la adresa activistilor de forum. Cand intri in discutii de genul "ba a mea este mai mare", ca furca are cursa mai lunga la nu stiu care, ca aia cu BMW se plimba doar in parcare, ca sa vezi tu ce i-a picat nu stiu cui rulmentul dupa 100m cand a incercat sa se tina dupa mine pe ulita bunicii...insa in rest esti praf si pulbere (ca drumul ala pe care visezi ca te plimbi)...ti-o cam meriti.

 

Chiar si asa, pana la urma este in forum si fiecare poate avea o parere sau poate da o replica. Tu spui ca e de toata jena sa intereseze pe cineva pe ce iti cheltui banii, ceea ce este corect. Dar in acelasi timp si eu imi permit sa raspund oricarui "partizan" cu o intrebare - ok, spui ca AT e singura "true", ca face si ca drege...bun...atunci spune-mi ce sau cat din ce vezi in povestile de pe interneul asta mare faci tu cu ea? Indiferent ca e Mongolia sau nu stiu ce rahat de forestier din coorul Romaniei. Caz in care da, repet si sustin cu tarie, majoritatea sunt niste agarici care doar asta fac, se plimba pe bulevard si in rest fac niste comparatii bazate strict pe teorie sau pe experientele altora (reale sau nu). Doar ca pe asfalt poate merge oricine, cu orice motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ce am înțeles eu, fără a intra în polemică:

- nu ești activ pe FB sau pe forum nu exiști! (@KHK);

 

Pai... vad ca n-ai inteles deloc ce trebuie. Nu am zis asta.

Grupul de pe FB sau "activistii" de pe forum pot fi insa cat de cat un reper... cam cata lume activeaza p-acolo, eventual comparat cu alte marci/modele care au topic aici sau grup pe FB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@razvano

Nu-mi aduc aminte să fi susținut cauza Honda AT și să merg până în pânzele albe pentru ai respecta reputația! Nu-mi aduc aminte să fi adus vreo ofensă mărcii BMW (marcă respectabilă dealtfel!) Din contră, am fost pacifist și am susținut că fiecare are dreptul să aleagă! Fiecare model are plusuri și minusuri, la care se adaugă doza de subiectivism, așa că faza cu a mea e mai mare nu ține...

Cât despre ce motocicletă, ce face cu ea, cât de agarici este unul și alte chestiuni penibile de acest gen, eu zic să ne oprim și să punem punct discuției! E treaba fiecăruia!

 

@KHK

Așa după cum spunea și userul Zece d roșu, activitatea pe FB sau pe forum nu poate fi un reper cu privire la numărul cumpărătorilor. Ex. în lotul din februarie au fost cel puțin 18 unități CRF1000, dintre care 2 CRF 1000 A2 în Timișoara! Între timp s-a mai adăugat 1!

 

Consider subiectul încheiat și vă doresc drum bun și asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce o iei personal, eu m-am exprimat la modul general. Limba romana este complexa iar utilizarea persoanei a doua singular nu inseamna neaparat ca te adresezi cuiva anume. Am vrut sa mentionez lucrul asta insa m-am gandit ca se subintelege. Ai aparut in discutie, insa pana la acel moment eu adresam in anumit istoric al conversatiilor de pe aici. Peace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss... daca citeai cu atentie, ma referisem la Yamaha XT1200 ;)

Cel putin acolo am postat eu afirmatia asta. Vad ca topicul XT1200 a disparut sau a fost unit cumva cu asta de AT ceea ce mi se pare o tampenie.

Si acuma na, daca tot ai zis, recunosc ca la ce pret are, ce calitati, ce isorie, ce brand (Honda-i Honda, nu?) ma asteptam sa fie mai pline strazile de AT... dar nici in Ro nu pare sa se inghesuie lumea (ba chiar vad ca posesorii inraiti le mai vand si iau tot GS :D ) iar prin Alpi tot de GS-uri e plin.

Oare de ce? Serios, nu fac misto. Iar Crosstourer este ca si inexistenta.

Era plin de GS-uri pana sa apara Africa Twin-ul.

Eu in veci vecilor n-as da Africana pe un GS, am vazut cum se comporta pe circuit la Adancata daca m-am dat mai racing la ea. Nu ms, n-am nevoie de asa ceva. Better Honda pe 96 de cai, decat un tractor care mai rau te incurca pe viraje din cauza vibratiei motorului care trage intr-o parte cand accelerezi. Cel putin rotile alea am zis ca sunt legate cu elastic de cadru prin suspensia aia minune zisa telelever. Ciudata rau de tot. Xr1000, da, acolo senzatie pe circuit, dar e distractie pana la asfalt si atat.

Dar cum zicea un om mai sus, fiecare e liber sa isi cheltuie banul dupa bunul lui plac, mie imi place albastru, tie roșu, din fericire suntem diferiti. Poate tie ti se pare o motocicleta minune Gs-ul , altora nu. In functie de posibilitati, gusturi, placeri, etc. Vreme buna sa fie, ca in rest pun pariu ca nu ne mai arde de forumit cand e soare afara si avem concediu, nu ?

» Post actualizat in 07 Jun 2018 06:32

Ce sa faci pe fb cand e vreme buna de plimbari ?

post-13229-0-24793200-1528353095_thumb.jpeg

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...te incurca pe viraje din cauza vibratiei motorului care trage intr-o parte cand accelerezi.

Cum adica trage intr-o parte, cand accelerezi? Mi separe ciudat ca o motocicleta cu pretentile alea, sa aiba un asemenea comportament. Este o caracteristica a modelului, sau o problema a exemplarului cu care te-ai dat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...