Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator _Raul_
Acum 18 ore, Defender a spus:

Ce poți face cu o Honda Africa Twin CRF 1000 când ai nebunia și priceperea necesară:

https://www.youtube.com/watch?v=oqctqd5UPno

Da, sa o faci praf, fiindcă este un monstru pierdut în mediul respectiv. 

După 15 secunde m-am convins ca utilizam datele mobile degeaba. Skip. Este un motor de adventure f bun, dar nu un enduro turism. 

My 2 c. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.03.2019 la 19:28, Defender a spus:

Ce poți face cu o Honda Africa Twin CRF 1000 când ai nebunia și priceperea necesară:

https://www.youtube.com/watch?v=oqctqd5UPno

Cea mai buna reclama pentru Africa Twin! Bag s'ama ca la astea nu se rup cadrele.. :D 

Cat despre om, clar e din alta liga. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Da, clar, din a celor cu deficienta de atentie.

Daca, dupa atatia ani de internet, inca mai e nevoie sa aduc argumente impotriva a tot felul de attention whores cum este posesorul asta de At 1000 pe care il venerati cativa, atunci no comment.

Sunt mii de enduristi care se dau cu motoarele anume desemnate pe trackurile respective.

Dar mii de insi care fac acelasi lucru ca si tine inseamna concurenta ff serioasa.

Asa ca mai bine faci o ineptie ca cea de mai sus si o sa fii vesnic venerat de tot felul de gospodine triste in ale motociclismului off-road.

Daca as fi in locul posesorului de AT as pune asemenea videoclipuri pe net numai pentru a vedea cum ma venereaza tot felul de pufosi in timp ce eu rad si ma imbat cu tovarasii mei enduristi.

Aide, rest my case... AfricaTwin uber alles.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu știu pe unu' care făcea chestii d-astea cu o mobră nepotrivită, un soi de Yamaha mai veche, numai fier. S-a gândit până la urma s-o recondiționeze și s-o pună la muzeu... 

Omu' a ieșit la joacă și ăla era fierul lui. Din câte am văzut bate bine peste 50 de ani și cred că nu mai vrea sa demonstreze nimic, Așa e el, sosandilău. La un moment dat vrea s-o dea-n drift și-o scapă-n boscheți, bine că nu era râpă. Când se ridică râde ca prostu'. Omu' nu-i pe treaba lui, clar :D Nici măcar nu s-a filmat el, ci colegul de tură cu KTM 500 EXC, care are canal video și pe care sigur l-a impresionat moșu' (cum de fapt și pe mine). Mai e un aborigen grăsan cu ei, pe un KTM 1090, care e probabil ca mulți dintre noi, cu picioarele pe jos 😛 Oamenii văd că se distrează totuși, nu cred că își pun problema ca pe un forum obscur din România vor fi luați în colimator mai rău decât la Procesul Etapei...

Hai, vizionare plăcută!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.03.2019 la 0:32, DeVazut_TM a spus:

 

Eu vad un tip care se distreaza si care are suficient skill sa mearga pe traseele alea cu o motocicleta, cu care cei mai multi dintre noi nu sunt in stare sa mearga pe un drum de tara. Sincer, mi se rupe daca cauta atentie sau nu, ceea ce ma intereseaza este spectacolul in sine si ceea ce poate face motoreta aia, impinsa la limita. Iar omul si motoreta fac spectacol! Restul e can can.  Abia astept  o filmare similara cu un (mult hulit) Tenere 700.. asa.. just fot fun.. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.03.2019 la 0:32, DeVazut_TM a spus:

 

Stimabile, fără a intra într-o polemică neconstructivă,

după atâția ani de internet după cum te pronunți, îmi pare rău că încă nu poți face diferența într-o postare just for fan și una cu titlul de venerare a vreunui model de motocicletă!

Te-aș ruga să-mi urmărești postările: de unde ai dedus că fac apologia AT CRF 1000? Doar pentru că postez într-un topic special destinat acestui model?😕

Cât despre "deficiență de atenție, gospodine triste și pufoși în ale motociclisnului off-road" eu zic s-o lași mai moale...până la urmă fiecare cu limitele lui, nu toți suntem Chris Birch!

N-ai fost jignit de nimeni, nu jigni la rândul tău. Puțin respect reciproc nu strică!

În rest, numai de bine...indiferent de motocicleta deținută!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salutari.

 

Am de o  vreme niste vise erotice cu o Africana non DCT; cautand oferte second, pare sa fie un mare val de popor care are la vanzare mobre cu km relativ putini in zona 9000-1000 eur.  (aprox 500 oferte AT vs aprox 50 oferte 12GS ADV care sunt si considerabil mai vechi si cu mai multi km declarati). 

Care pot fi dezamagirile legate de AT ?  Am cautat prin lume, am gasit unul care se plangea de suspensii, dar cred ca era prea pretentios comparativ cu marea masa de cumparatori de Africana; altii ziceau de spite ca se corodeaza prematur. in rest.. nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, ggobi a spus:

Am cautat prin lume, am gasit unul care se plangea de suspensii, dar cred ca era prea pretentios comparativ cu marea masa de cumparatori de Africana; altii ziceau de spite ca se corodeaza prematur. in rest.. nimic...

 

In primul rand nu trebuie sa cauti "prin lume", sunt la noi pe forum vreo doi fosti posesori de AT care au trecut la 1200GS. Si din ce-am citit pe aici, unii au bagat sume destul de mari in schimbarea unor componente esentiale pana sa le vanda. Chiar tu ai zis-o mai sus: o schimbare completa de suspensii si un set de roti Haan-Excel...ia vezi cat iese la calcul.

 

Apoi, incearca sa te sui in showroom pe o AT si apoi pe un GS boxer. GS-ul zici ca e scuter, asa de usor il ridici pe cricul lateral. Low cog e unul din atuurile GS-ului. Nu mai zic ca e o mobra cu cardan (vezi omoloagele de la alte marci cat costa) si are ceva dotari ce nu le gasesti la AT (gen suspensiile adaptive, CC). Plus roti tubeless, etc. Deci o comparatie directa e greu de facut, sunt mobre cam diferite ca si constructie, incepand de la motor pana la transmisia finala.

 

O explicatie simpla pt faptul ca in bugetul tau gasesti GS_uri mai vechi si mai rulate fata de AT este tocmai ca un GS nou costa mai mult fata de AT (50% mai mult daca vb de unul cu dotarile cele mai "bifate").

De ce sunt asa multe AT-uri la vanzare? Well...eu cred ca lumea s-a inghesuit la pomul laudat si foarte multi si-au dat seama ca vroiau o mobra pt 95% asfalt (gen sa mearga ca o MTS pe strada), cu tech pe ea si componente hi-spec (suspensii, frane), ceea ce AT-ul chiar nu este. Cauta pe YT review-ul de la FortNine pt Africa Twin, Ryan tocmai asta zice: pe cat de buna este in off-road, pe atat de...nepotrivita e pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O comparatie poate decenta cu GS-ul poate fi din anumite puncte de vedere Crosstouter/VRF1200X. In plus ai DCT, tubeless si spite cum vor unii precum si transmisie pe cardan. Nu se poate compara direct cu GS-ul dar si pretul este apropiat cu al AT-ului. Nu e un off-roader ca AT-ul insa se descurca pe acolo.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru cei interesați două manuale:

- manualul de utilizare CRF 1000 în limba română:  https://www.honda-moto.ro/wp-content/uploads/2019/05/CRF1000-Africa-Twin_RO.pdf

- Haynes Service & Repair Manual pentru toate modelele CRF 1000 din 2016-2019, în limba engleză, pe care eu l-am achiziționat de aici: https://romimoto-piese.ro/ro2/category/20400000000/vehicle/honda-crf-1000:86374/article/919235/

 

Editat de Defender
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astia care se plang de suspensie si altele sincer nu-i inteleg.

DA, suspensia este moale la AT dar este conceputa asa pentru a absoarbe cat mai bine toate drumurile rele pentru care este facuta sa mearga.

DA, probabil ca daca vrei sa faci HARD Enduro, sarituri si altele de genul o sa ai nevoie de o suspensie mai tare, dar sa fim sinceri, cei care trec la alt motor gen GS de la AT mi se pare o gluma, adica cu GS-ul poti sa faci hard enduro ? :)) 

Constructia cu roti de 18/21 este ideala pentru offroad, nici nu se compara cu GS-ul, care este o motocicleta de TOURING.

Pentru cei care au in plan sa-si cumpere, recomand 200% motocicleta dar mai ales varianta DCT, care este o inventie incredibila in lumea moto. Un pas inainte pe care toti producatorii o sa-l urmeze. Iti ofera o placere in plus, un confort mare in plus, este ceva ce nu se poate "explica". Trebuie condus ca sa vezi despre ce-i vorba. 

Eu o am din vara asta si am vreo 15k facuti cu ea deja.

Este o persoana in Austria, care din 2016 pana in prezent are peste 150.000 cu acest model, fara nicio interventie la motor.

Va las cateva poze facute cu AT

2120696442_Screenshot2019-09-0512_42_39.thumb.jpg.c465c9a6e298335771cdbc13880eaf60.jpg875831119_Screenshot2019-09-0512_43_05.thumb.jpg.7ccd253c557c8672e5f3cd8bb6395a7e.jpg1005492462_Screenshot2019-09-0512_45_05.thumb.jpg.f02b4fa02fcd0f98998f49ba75909751.jpg214215018_Screenshot2019-09-0512_44_55.thumb.jpg.83549156c5d8346ab765c07139015fd1.jpg925590130_Screenshot2019-09-0512_44_46.thumb.jpg.e46e7393ed70fdf449d72fecc5f8082a.jpg23937620_Screenshot2019-09-0512_44_32.thumb.jpg.1651820a4ceed9e8895b52a72050f8f8.jpg2038188704_Screenshot2019-09-0512_44_22.thumb.jpg.ece733ef6b074a7795d2938c2d6c3f90.jpg565962822_Screenshot2019-09-0512_44_11.thumb.jpg.d5b9363443e3f2ef305497c8dbc005f2.jpg878354891_Screenshot2019-09-0512_43_53.thumb.jpg.45cdc77652aefa1809d558428dcb6bc6.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Garcya weekendul trecut am mers pe forestier destul de desfundat cu 1100gs, al meu, dar pe o bucată am făcut schimb cu un prieten cu XRV750 RD07A. Da, motoare mai vechi, dar din aceeași eră.

Exact ce spui tu am simțit și eu diferență între ele. Al meu deși are suspensia bună, nu e cea originală (Ohlins față-spate), mă zguduia destul debtare. Pe Africana prietenului, parcă mergeam pe pluș. 

*Înainte de GS am avut tot o africană, dar mai veche, '90 și la ea parcă tot așa, senzație de barcă era pe off... 

La in CRF 1000 visez și eu, sper ca in curând să am ocazia sa fac niste teste atât pe asfalt cât și pe off

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Garcya a spus:

Astia care se plang de suspensie si altele sincer nu-i inteleg.

DA, suspensia este moale la AT dar este conceputa asa pentru a absoarbe cat mai bine toate drumurile rele pentru care este facuta sa mearga.

Va las cateva poze facute cu AT

 

Eu vad doar poze pe strada sau pamant cu anvelope de strada, ce rost au suspensiile alea facute pentru drumuri rele daca te dai cu anvelope de strada?

As zice mai degraba ca mai degraba ca diferenta se face avand in vedere pret/dotari/motorizare/look, ca si motociclete de enduro se vor comporta aproximativ la fel, adica rau si cu inutil de multa chinuiala si prea putin vor iesi cu ele mai mult decat pe un drum pietruit sau de pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, vladf a spus:

 

Eu vad doar poze pe strada sau pamant cu anvelope de strada, ce rost au suspensiile alea facute pentru drumuri rele daca te dai cu anvelope de strada?

As zice mai degraba ca mai degraba ca diferenta se face avand in vedere pret/dotari/motorizare/look, ca si motociclete de enduro se vor comporta aproximativ la fel, adica rau si cu inutil de multa chinuiala si prea putin vor iesi cu ele mai mult decat pe un drum pietruit sau de pamant.

Eu mi-am luat acest model pentru ca este un motor cu care pot sa merg oriunde vreau eu!

Da, in proportie de 80% merg pe asfalt, dar oricand am ocazia si vad o intrare undeva in padure, drum forestier, etc, ma bag fara vreo ezitare sa explorez. Asta imi place cel mai mult.

De aia nu am cauciucuri 50/50 sau alt profil orientat spre enduro, ca nu isi au rostul pentru mine.

NU merg pe autostrada cu motocicleta, desi aici unde stau, este plin de autostrazi.

Aia 15.000 i-am facut doar pe drumuri nationale, drumuri secundare, pe drumuri forestiere.

Pentru fiecare motocicleta ideala este cea care se preteaza cel mai bine la ceea ce are el nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...