Jump to content
Sign in to follow this  
razvanuuu

Incercare de teapa?

Recommended Posts

Salut,

Mi-am pus motorul pe autovit, o yamaha r6 din 2008 cu 6500 euro si intra un englez pe mine cica e om de afaceri si o vrea pentru baiatul lui. Am vorbit pe yahoo cu el si am primit acum mail, ca mi-a trimis 6850 euro, dar pentru a ridica banii trebuie sa platesc prin western union 350 euro. Eu am vorbit cu el ca si cum maine o sa trimit 350 euro ca sa intru in posesia a 6850 euro, dar va dati seama ca nu pic la o vrajeala din asta ieftina, nu pot trimite bani cuiva pe care nu-l cunosc. Cunoasteti cumva despre ce vorbesc? Eu sincer nu am mai vandut nimic cuiva din alta tara, nu stiu care is procedurile, oricum dimineata ma duc la banca si intreb. In ziua de azi nu poti avea incredere in nimeni asa ca nu o sa trimit bani asa de'aiurea.. Astept un raspuns, in proportie de 99% is convis ca e o tentativa de teapa, ar fi frumos sa nu fie asa.. dar nu ma las impresionat asa usor!

Astept niste pareri, daca v-ati intalnit cu asa ceva sau aveti idee despre ce e vorba!

Va multumesc :)

Am citit acum mai multe, fiind prima data cand ma intalnesc cu ceva de genul, am fost foarte entuziasmat la inceput, de 3 zile tot vorbesc cu omu'. Avea vrajeala in el stia el ce-mi spune si mail-u care l-am primit cu semnaturi, chestii, banci din afara, nume de persoane care chiar au functii la banca respectiva(mi-am dat seama dupa ce am cautat pe google). In fine.. mi-a dat cu bata in cap cand am citit ca trebuie sa trimit 350E sa primesc restul de bani, asa ceva n-am cum sa mai cred, orice mi-ar fi spus e egal cu zero. Acum ce sa fac, pot face ceva? Cum sa aflu cine e sau sa ma duc la politie, nu mi-am luat teapa, nu am pierdut nimic, dar am prins asa o ciuda, as face ceva sa incerc sa aflu cine e, sa nu pice altu in teapa si sa trimita bani munciti unor infractori de genul asta.. i-as impusca pe toti :angryfire:

Cre`ca nici englez nu e. Mai curand roman

Nigerian scam :)

Guest corleone

Salut,

Mi-am pus motorul pe autovit, o yamaha r6 din 2008 cu 6500 euro si intra un englez pe mine cica e om de afaceri si o vrea pentru baiatul lui. Am vorbit pe yahoo cu el si am primit acum mail, ca mi-a trimis 6850 euro, dar pentru a ridica banii trebuie sa platesc prin western union 350 euro. Eu am vorbit cu el ca si cum maine o sa trimit 350 euro ca sa intru in posesia a 6850 euro, dar va dati seama ca nu pic la o vrajeala din asta ieftina, nu pot trimite bani cuiva pe care nu-l cunosc. Cunoasteti cumva despre ce vorbesc? Eu sincer nu am mai vandut nimic cuiva din alta tara, nu stiu care is procedurile, oricum dimineata ma duc la banca si intreb. In ziua de azi nu poti avea incredere in nimeni asa ca nu o sa trimit bani asa de'aiurea.. Astept un raspuns, in proportie de 99% is convis ca e o tentativa de teapa, ar fi frumos sa nu fie asa.. dar nu ma las impresionat asa usor!

Astept niste pareri, daca v-ati intalnit cu asa ceva sau aveti idee despre ce e vorba!

Va multumesc :)

la western union plateste comisionul cel care trimite banii, nu cel care primeste. Da-l la militie.

ceva asemanator mi s-a intamplat cu pachetul de sonorizare,tot asa vroia sa il trimit si sa platesc inainte transportul,ca dupaia sa imi iau bani inapoi,,,,,aha....asteapta mult si bine...e cam tzapa/

Pastreaza toate mailurile primite de la el, orice alta comunicatie. Fa plangere la politie pentru Inselaciune (art. 215 cod penal).

Da-l la militie.

o idee foarte buna.

mortii lor de hoti.

Prost nu e ala care cere, e ala care da. Nu te lasa tepuit de astfel de oameni.

Cum sa aflu cine e sau sa ma duc la politie,
Cauta-l pe la Vilcea. :D

Fa plangere la politie pentru Inselaciune (art. 215 cod penal).
Nu-i chiar asa cu inselaciunea asta. :)

Art. 215 - ÎnÂşelăciunea

Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obține pentru sine sau pentru altul un folos material injust Âşi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseÂşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.

Edited by SSSS

E datoria lor sa cerceteze daca s-a petrecut vreo paguba. In timpul cercetarii pot descoperi alte infractiuni (mai ales daca zici ca a produs documente "oficiale").

Da, dar aia nu mai e inselaciune.

Ca sa faca incadrarea la inselaciune, te intreaba in primul rind ce prejudiciu ai suferit.

Am pastrat tot, dar timp sa ma duc la politie nu prea am! Oricum de au tupeul asta clar folosesc si programe gen AOL care schimba ip-ul, numele adresa, id-urile, fb-u' clar false nu cred ca au cum sa-l depisteze. Initial el imi ceruse web sa ma vada, dupa ce mi-a zis ca trebuie sa-i trimit 350E l-am rugat sa imi dea invite la web sa-l vad.. in 3 secunde era offline si nu a mai intrat. Trebuia sa fie prea prost ca sa imi dea camera, ii faceam imediat un printscreen si la garda pentru identificare. Cam atat am incercat si eu sa fac, altceva nu mi-a venit! Oricum e buna de impartasit experienta asta pentru cei care inca nu au auzit si o pot pati in viitor.