Sari la conținut

Accident Stirbei Voda


Mr.Sam
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Doar ce am trecut pe langa un accident pe Stirbei Voda cu Calea Plevnei. SMURD-ul tocmai pleca de la locul accidentului, deci nu am apucat sa vad starea riderului.

Motocicleta era un Kawa alb , sportiva din ce mi-am dat eu seama, B-15(parca)-TOX.

Motocicleta era lovita in partea din fata, farul cu tot cu bucata din carena atarnand undeva pe langa roata.

Nu am reusit sa imi dau seama cine-ce a fost cealalta parte implicata in accident.

 

Sanatate riderului.

Sam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pacat ca nu te-ai putut opri ...

 

In cazuri de genul, mai ales daca riderul n-are pe nimeni, si in majoritatea cazurilor nu ajunge nicio ruda sau preten pana il ia cu salvarea, ar fi bine ca cei care puteti opri sa va ocupati de motor. Eventual sa-l mutati langa un magazin, sau o zona foarte populata, sa luati un numar de telefon si un nume al celui accidentat, sa vedeti la ce spital il duce, si sa postati pe forum.

 

Sa auzim numai de bine despre el.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca nu te-ai putut opri ...

 

In cazuri de genul, mai ales daca riderul n-are pe nimeni, si in majoritatea cazurilor nu ajunge nicio ruda sau preten pana il ia cu salvarea, ar fi bine ca cei care puteti opri sa va ocupati de motor. Eventual sa-l mutati langa un magazin, sau o zona foarte populata, sa luati un numar de telefon si un nume al celui accidentat, sa vedeti la ce spital il duce, si sa postati pe forum.

 

Sa auzim numai de bine despre el.

 

Eram cu RATB-ul.

Daca ar mai fi fost motocicilistul acolo m-as fi intors cu siguranta.

Motocicleta era deja ridicata si pusa pe cric, langa bordura, iar langa ea era un tip destul de elegant imbracat, care vorbea la telefon.

Cred ca nu mi-am dat seama, pe moment, ca as fi putut sa il intreb pe respectivul detaliile de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu baiatul, era bine, il durea mana, probabil o fractura.

 

Mi-a povestit ca i-a fugit fata si a intrat in masina oprita la stop in spate-dreapta.

 

Salut,

 

Bine ca nu-i mai grav.

 

Cum a fugit fata? A prins nisip, ulei sau ceva?

 

Sanatate si la cat mai putine incidente! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a fugit fata? A prins nisip, ulei sau ceva?

Poate a prins ulei, nisip, poate strans frana fata fiind inclinat, poate o groapa ..

Zilele trecute am fost la limita sa patesc ceva similar:

Eram pe soseaua Colentina, venind dinspre Doamna Ghica, dupa intersectia cu Teiul Doamnei eram pe banda din mijloc. Dau semnal sa intru pe banda 1, ma asigur, intru, accelerez, moment in care dintre masinile parcate ieste o masina brusc (fara sa se asigure, fara nimic). N-aveam viteza (40-50). Primul instinct a fost sa ciupesc frana. Proasta alegere (fiind in accelerare si inclinat deoarece schimbam banda). Mi-a fugit putin fata si ghidonul. Am avut noroc ca am apucat la limita sa redresez, ca altfel intram si eu in masina iesita din parcare.

 

Concluzie: mersul in oras presupune atentie distributiva si putere de anticipatie mare.

Sanatate multa motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt tavaliciul, sunt ok, doar mana stanga in gips, motorul la prima vedere in afara de plastice nu pare sa aiba nimic.

Sirul evenimentelor este urmatorul... plecat tare de la eroilor, la urmatorul stop doua masini oprite pe benzile 2 si 3, soseaua goala, eu racheta mi-am calculat distanta, m-am urcat pe frane, spatele a inceput sa imi faca opturi, am lasart franele incercand sa salvez ce se mai putea si am intrat in coltul dreapta spate al unui audi, ala de pe banda 2 saracu, imi mai trebuiau 20 cm sa scap... asta e, prostia, teribilismul si ceasul rau se platesc la un moment dat. Am cazut ca un dobitoc, nu ca n-as fi dar... totusi. Oricim de avut grija cu asfaltul, pe portiunea de acolo nu are nici un fal de aderenta cauciucul iar asta a cantarit greu la distanta de franare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt tavaliciul, sunt ok, doar mana stanga in gips, motorul la prima vedere in afara de plastice nu pare sa aiba nimic.

Sirul evenimentelor este urmatorul... plecat tare de la eroilor, la urmatorul stop doua masini oprite pe benzile 2 si 3, soseaua goala, eu racheta mi-am calculat distanta, m-am urcat pe frane, spatele a inceput sa imi faca opturi, am lasart franele incercand sa salvez ce se mai putea si am intrat in coltul dreapta spate al unui audi, ala de pe banda 2 saracu, imi mai trebuiau 20 cm sa scap... asta e, prostia, teribilismul si ceasul rau se platesc la un moment dat. Am cazut ca un dobitoc, nu ca n-as fi dar... totusi. Oricim de avut grija cu asfaltul, pe portiunea de acolo nu are nici un fal de aderenta cauciucul iar asta a cantarit greu la distanta de franare.

:goodposting:

 

Nota 10 pentru sinceritate, cu totii o mai comitem, putini o si recunosc. Cand am auzit de sportiva cazuta ma asteptam deja la un coca care sa dea vina pe soarele orbitor, o stafie de maidanez care i-a sarit in fata si niste nisip aruncat de un conservar care l-a sicanat in trafic dar uite ca mai sunt si oameni onesti pe forumul asta. :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt tavaliciul, sunt ok, doar mana stanga in gips, motorul la prima vedere in afara de plastice nu pare sa aiba nimic.

Sirul evenimentelor este urmatorul... plecat tare de la eroilor, la urmatorul stop doua masini oprite pe benzile 2 si 3, soseaua goala, eu racheta mi-am calculat distanta, m-am urcat pe frane, spatele a inceput sa imi faca opturi, am lasart franele incercand sa salvez ce se mai putea si am intrat in coltul dreapta spate al unui audi, ala de pe banda 2 saracu, imi mai trebuiau 20 cm sa scap... asta e, prostia, teribilismul si ceasul rau se platesc la un moment dat. Am cazut ca un dobitoc, nu ca n-as fi dar... totusi. Oricim de avut grija cu asfaltul, pe portiunea de acolo nu are nici un fal de aderenta cauciucul iar asta a cantarit greu la distanta de franare.

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa inteleg ce viteza aveai de a inceput spatele sa-ti faca opturi. practic din ce inteleg i-ai dat blana si n-ai mai putut sa o opresti. naspa senzatia

daca mai se aduna cativa curiosi am putea sa mergem candva pana acolo, stabilim o viteza si un punct de franare si vedem care cu ce cauciucuri se descurca mai bine. nu ca o competitie dar si eu am incercat sa franez mai violent de cateva ori si nu am reusit sa blochez deloc fatza, doar spatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mana trece, motorul se repara, mandria se vindeca. Asigurare ai, deci esti acoperit.

 

Data viitoare o sa fii mai atent. Deja ai invatat o lectie importanta zice-s-ar. Get well and get back in the saddle.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand cazi ca boul cu soseaua goala e greu sa dai vina pe cineva, dar daca observi am strecurat totusi, fin, chestia cu asfaltul :))

Am observat, dar comparat cu aia care dau vina pe cai verzi, e chiar de Nobel postul tau. :laugh:

 

nu pot sa inteleg ce viteza aveai de a inceput spatele sa-ti faca opturi.

A estimat prost distanta de franare (are ZX10 nu FirstBike), asfalt incins, probabil cauciuc guma, roata spate blocata... Diferenta dintre el si multi altii e ca el n-a mai avut aia 20 de cm. E ca si cum il intrebi pe unu "bai, dar cum ai reusit sa ajungi pe contrasens in curba aia!?!". Daca e sincer, o sa spuna "ca boul, aveam viteza prea mare si...", daca nu, o sa inventeze o poveste de pescar ("mergeam incet si legal si brusc dintr-o data un maidanez mi-a varsat un bidon de ulei in fata rotii si o pisica si-a aruncat acolo nisipul din ladita"). Pardon, poveste de motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti primul si nici ultimul. Macar tu ai avut curajul sa recunosti!

Fa-te bine repede, pune bani de-o parte si repara-ti agregatul ca poate mai prinzi ceva din sezonul asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fac drumul ala in fiecare zi si de fiecare data sunt blana pana la semafor, si ma opresc fara griji, la fel s-a intamplat si astazi, am fost "relaxat" pana in momentul in care a inceput sa danseze iar pe urma nu am mai putut face nimic si nu, nu sunt incepator, stau foarte bine pe frane (parerea mea) dar astazi s-a intamplat. Cauciucuri: spate un dunlop sportsmart nou iar fata un 2ctde vreo 3 ani dar in stare buna. Nu a fost din cauza cauciucurilor a fost greseala de pilotaj.

Chestia cu mersul tare prin oras e un risc pe care multi dintre noi si-l asuma unii din teribilism altii pentru ca se bazeaza pe abilitatile lor lucru care iar nu e bun ca greseli se pot face la cel mai inalt nivel din diverse motive, vezi moto gp (iar aici sa nu credeti ca ma compar cumva cu cei de acolo ;). Asta era ultumul an cand ma dadeam prin oras, de la anul aveam de gand sa o aranjez pt circuit sa nu mai circul pe strada pt ca sunt cam (cuvant urat) de fel... e asta e, un motiv in plus sa fac asta.

 

Multumesc de urari si sa speram ca or sa termine oamenii astia circuitul de la adancata, ar salva multe oase.

Editat de grotesQue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scenariul a fost cumva acesta? Frina fatza concomitent cu frina spate? Spatele a inceput sa danseze? Daca da, ai omis un mic amanunt, cind ai viteza mare si vrei sa frinezi pe o portiune scurta, nu actionezi frina spate deloc, aproape toti motociclistii care merg pe supersport si care nu au ajuns in viatza lor macar la Amckart, la o frina de urgentza actioneaza frina spate.Din cauza asta, in loc sa micsoreze, mai rau maresc distantza de frinare. Daca scenariul meu nu e cel adevarat, scuze, insa nu prea are cum sa-ti faca opturi spatele daca nu atingi frina spate. Daca atingi spatele la o frinare de urgentza, trebuie sa stringi si ambreiajul.

 

Mai e de luat in calcul si suspensia, la frine puternice trebuie si suspensie mai tare, reboundul (revenirea furcilor) trebuie sa fie spre hard dat. Cauciucul fatza, daca e 2CT, nu e bun la frine mari, pur si simplu aluneca, mai ales daca are 3 ani. Un cauciuc fatza in mintile lui, la frina puternica, va tinde sa dea motocicleta peste cap, nicidecum sa alunece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scenariul a fost cumva acesta? Frina fatza concomitent cu frina spate? Spatele a inceput sa danseze? Daca da, ai omis un mic amanunt, cind ai viteza mare si vrei sa frinezi pe o portiune scurta, nu actionezi frina spate deloc, aproape toti motociclistii care merg pe supersport si care nu au ajuns in viatza lor macar la Amckart, la o frina de urgentza actioneaza frina spate.Din cauza asta, in loc sa micsoreze, mai rau maresc distantza de frinare. Daca scenariul meu nu e cel adevarat, scuze, insa nu prea are cum sa-ti faca opturi spatele daca nu atingi frina spate. Daca atingi spatele la o frinare de urgentza, trebuie sa stringi si ambreiajul.

da asta a fost scenariul, am ciupit un pic frana spate pt ca am considerat ca nu o sa imi alunece (cum spunem eram destul de relaxat si nu era frana de urgenta) dar a innebunit instantaneu, nu a mai mers nici o redresare pe urma... cat despre amkart sunt client fidel. Probabil in momentul franarii fata s-a incarcat roata spate nu a mai avut aderenta iar faptul ca am ciupit frana spate chiar daca am facut-o delicat i-a fost de ajuns sa innebuneasca.

 

si da, suspensia fata e un pic cam moale, si da asta a fost gandul meu, nu am avut incredere in guma fata si am zis sa o ajut putin cu spatele...

Editat de grotesQue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit povestea ta si apreciez sinceritatea!

Acuma intreb si eu ca boul....daca vezi/stii ca ajungi la urmatorul semafor pe rosu....la ce doamne iarta-ma trebuie sa-i dai blana pt. ca mai apoi sa trebuiasca sa franezi violent???:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt tavaliciul, sunt ok, doar mana stanga in gips, motorul la prima vedere in afara de plastice nu pare sa aiba nimic.

Sirul evenimentelor este urmatorul... plecat tare de la eroilor, la urmatorul stop doua masini oprite pe benzile 2 si 3, soseaua goala, eu racheta mi-am calculat distanta, m-am urcat pe frane, spatele a inceput sa imi faca opturi, am lasart franele incercand sa salvez ce se mai putea si am intrat in coltul dreapta spate al unui audi, ala de pe banda 2 saracu, imi mai trebuiau 20 cm sa scap... asta e, prostia, teribilismul si ceasul rau se platesc la un moment dat. Am cazut ca un dobitoc, nu ca n-as fi dar... totusi. Oricim de avut grija cu asfaltul, pe portiunea de acolo nu are nici un fal de aderenta cauciucul iar asta a cantarit greu la distanta de franare.

Tot respectul pentru tine, domnule! Daca am fi cu totii ca tine, lumea ar fi un loc mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit povestea ta si apreciez sinceritatea!

Acuma intreb si eu ca boul....daca vezi/stii ca ajungi la urmatorul semafor pe rosu....la ce doamne iarta-ma trebuie sa-i dai blana pt. ca mai apoi sa trebuiasca sa franezi violent???:scratch:

... tocmai sa franez violent, incerc diverse lucruri mai ales pe franare si mi-a mers ani de zile, ce sa zic, am mai picat din diverse motive, niciodata din cauza felului in care am franat si au fost destule datile in care am scapt tocmai ca am franat correct sau tinand cont de ce s-a intampla astazi, ca sunt un norocos:D. faptul este consumat acum...

 

 

Tot respectul pentru tine, domnule! Daca am fi cu totii ca tine, lumea ar fi un loc mai bun.

 

Bai n-as fi asa sigur. Oricum, daca ai vorbit serios, ce sa zic? multumesc. Daca ai fost ironic o meritam ;)

Editat de grotesQue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinand cont de ce s-a intampla astazi, ca sunt un norocos:D

Daca zici ca mergi frecvent asa, ai fost foarte norocos, in fata la Tribunal mi-a intors direct din parcare, o masina peste dunga continua... Pare sigura bucata aia, pana nu mai e.

 

Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Dar daca ai mancat noroc cu polonicul si mai si constientizezi cand gresesti, atunci ai totusi sanse sa nu mai dai cu subsemnatul pe forumul asta. :)

Editat de Copfucker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...