Sari la conținut

modificari motocicleta cross pentru enduro


Suzuki_RM_125
 Share

Postări Recomandate

Merci Poly de recomandare, a luat deja legatura cu mine de cateva zile. O sa faca si un test cu motorul meu, doar sa reusesc sa ma mai eleberez, printre altele am lucrari exact de acest gen. Bine spus know-how-ul costa...bani sau timp :)

 

Dmikel, nu te supara, insa asa niste..."avioane" povestesti, ma refer la ultimele 2 "paragrafe" din postul initial, nu mai duce lumea in eroare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, ca si concluzii personale, daca ai cross si il vrei pentru padure, atunci musai: modificat suspensii fata spate, volanta mai grea, pinion spate mai mare, scut, handguards.

 

dupa ce te consideri un avansat in materie de enduro dar decizi sa continui cu cross-ul ia in calcul: protectii radiatoare, ventilatie si bas de expansiune, reglat carburator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

mai nu stiu cum e treaba pe la noi,ca de fiecare data ce zice cineva ca iese cu motocross la padure e huiduit si i se aduc nspe mii de argumente ca nu se poate. Dar uite ca la ati se poate,ma uitam curand la ceva video ,Enduro Kex,enduristi de prin state,aia se dau de numa cu crossuri. Chiar la noi in gasca e un baiat cu yzf si unu cu rmz,si se descurca ok. Dar evident ca suspensia si explozia de putere iti dau de furca mult,pana te obisnuiesti. Suspensia reglata si o volanta grea daca se poate si gas!

Editat de adi_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si durerea de brate cine o are la sfarsit de zi? S-a intamplat sa mearga cumnatul toata ziua cu un CRF 250, de imprumut. Atunci a inteles de ce trebuie enduro.

Cei din State se dau pe cross-uri si rad de noi ca vrem neaparat enduro. Vara asta cred ca o sa simta "americanii" cum se face enduro adevarat cu cross-urile. Mai povestim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nu stiu cum e treaba pe la noi,ca de fiecare data ce zice cineva ca iese cu motocross la padure e huiduit si i se aduc nspe mii de argumente ca nu se poate. Dar uite ca la ati se poate,ma uitam curand la ceva video ,Enduro Kex,enduristi de prin state,aia se dau de numa cu crossuri. Chiar la noi in gasca e un baiat cu yzf si unu cu rmz,si se descurca ok. Dar evident ca suspensia si explozia de putere iti dau de furca mult,pana te obisnuiesti. Suspensia reglata si o volanta grea daca se poate si gas!

 

Nu chiar toti au crossuri, sunt si cateva 450, 300 si 200 exc.. dar in mare parte au crossuri. Oricum Kex fac doar urcari de unde ai cum sa vi in gaz, fac si ceva steril, dupa parerea mea ei fac Enduro .. nu HARD ENDURO,stiu absolut toate video'urile celor de la Kex dar nu am vazut nici macar 1 care sa faca un tziki tzaki, unde chiar ai nevoie de cuplu, daca te mai uiti la ceva video'clipuri de la ei o sa vezi ca toti cei care incearca sa plece din panta fac posetute, pentru ca daca lasi gazu mai moale se opreste, daca ii dai mai tare incat sa nu moara se da peste cap, spun din propria experienta. Cand avea yzf'ul la urcari unde puteam sa imi iau demaraj nu aveam nici cea mai mica problema, dar acolo unde aveam nevoie de putin cuplu era necaz mare. + ca seara imi tremura lingura in mana ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cativa ani, in SUA nu mai este voie cu 2T. Aia cu 200 si 300 se dau prin alte parti. Plus ca la ei enduro inseamna sarit de pe dune si hillclimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt din S.U.A Andrei, sunt polonezi. Si se vede destul de clar, ca cei are au modele de Exc parcurc mai usor trasul decat cei care au modele de cross, yzf, crf etc.., poate si din cauza experientei superioare a celor cu modelele de Enduro, poate ca cei care au exc au avut si ei la randul lor un cross.. sau mai multe :)).

 

 

Drept urmare, M'ar bate gandul catre un 450 sx-f 2008++, cineva zicea ca se strica foarte repede, aveti ceva informatii despre model? ar fi o motocicleta ales gresit dintre cele de cross cu care sa te chinui la enduro ?

Editat de Ovistein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie in primul rand imi vine in minte cand ma gadesc la cross pt enduro,racirea.Fara ventilator la o urcare naspa fierbe de numa.Ma mai dau cate-o tura cu un yz250f 2003,e ok motorul ,are numai 96kg dar e prea violent,suspensiile au o gama destul de larga de setari si pot zice ca mi-a rupt mainile.Is curios daca se poate pune volanta mai grea,daca este spatiu mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu iti lua sx-f ca o sa iti para rau o viata:)))Eu am avut un sx 2006 450..ma nenorocea in padure,cutia de viteze nu ma ajuta deloc,suspensiile ca doi pari de fasole,radiatoarele sunt mai mici din cate stiu si cred ca ala era motivul pentru care fierbea de numa...numai chinuiala am avut cu el..cand am trecut pe exc e alta treaba!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca de departe cross-ul seamana foarte mult cu un enduro,nu e delooc asa.diferentele sunt enorme de la a la z..indiferent cati bani o sa investesti intr-un cross,nu o sa il faci un enduro bun.ar trebui sa schimbi jumatate din piese si nici atunci nu o sa fie ce trebuie.

enduro are alt centru de greutate,alta cutie de viteze,alte suspensii,bascula spate este mai lunga,alt cdi,etc.nu mai amintesc roata spate,cric,far,odometru si cate si mai cate..sa te apuci sa schimbi toate astea(in afara de cadru,care si el este f important)ai investi o gasca de bani si tooot nu ar fi un enduro veritabil.nu inventam noi nimic,au inventat altii inaintea noastra.crossul a fost inventat ptr circuit iar enduro-ul ptr padure.si eu am avut cross si m-am chinuit cu el pana m-am suit pe un exc si mi s-au belit ochii in cap.

ca se poate merge si cu crossul prin padure,sunt de acord !!dar este doar un compromis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu chiar toti au crossuri, sunt si cateva 450, 300 si 200 exc.. dar in mare parte au crossuri. Oricum Kex fac doar urcari de unde ai cum sa vi in gaz, fac si ceva steril, dupa parerea mea ei fac Enduro .. nu HARD ENDURO,stiu absolut toate video'urile celor de la Kex dar nu am vazut nici macar 1 care sa faca un tziki tzaki, unde chiar ai nevoie de cuplu, daca te mai uiti la ceva video'clipuri de la ei o sa vezi ca toti cei care incearca sa plece din panta fac posetute, pentru ca daca lasi gazu mai moale se opreste, daca ii dai mai tare incat sa nu moara se da peste cap, spun din propria experienta. Cand avea yzf'ul la urcari unde puteam sa imi iau demaraj nu aveam nici cea mai mica problema, dar acolo unde aveam nevoie de putin cuplu era necaz mare. + ca seara imi tremura lingura in mana ..

sunt rideri buni si fac fata la orice vrei tu cu brio, nu mai bateti campii cu tampenii din fata calculatorului. Eu stiu doar vreo doi in zona brasovului (unul a castigat romaniacs la experti) care sa mearga asa bine pe-o roata. Si crede-ma daca ajungi sa mergi asa bine pe o roata ca aia inseamna ca ai foarte mare calitate in lucrul cu gazul si ambreajul, si-ti iese orice tziki-taki vrei tu chiar si cu cross-ul Editat de dmikel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi mai mult de 20m nu vad de ce nu ai merge 100-....,sunt pustani ce merg pe mopede de 3,5cp pe o roata,da asta nu inseamna ca au cine stie ce capacitati enduristice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer iti spun ca eu am imvatat de pe niste clipuri de pe youtube cum sa ma dau pe o roata. Sunt mai multe metode de invatare dar depinde si de motor,cu cross e mai greu ca e prea mare explozia de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...