Sari la conținut

Pete pete pete


Postări Recomandate

exista o solutie care spala bine si nu lasa pete pe aluminiu.

 

se chiama MOTORSOLV si o folosesc de o vreme deja fara efecte adverse. spala bine si este ieftina. eu dau 10 lei pe un kil.

 

unde ai pete singura solutie este polisharea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se intampla asta pt.ca jegurile de patroni de la spalatorii amesteca solutiile cu soda caustica, pentru a mari profitul si a scadea costul operatiei.

Soda caustica curata foarte bine, dar daca este adaugata intr-un procent prea mare ataca plasticele, ornamentele si aluminiul.

Data viitoare cere sa ti-o spele doar cu apa sau cumpara-ti tu sampon special.

Polish.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat ca pun patronii soda in solutii..ci ca asa vin ele din fabricatie. Majoritatea spumelor active de pe piata au in componenta soda caustica (stiu ce spun pt ca am vandut ceva timp o gama intreaga de cosmetice auto ) diferenta intre ele constand in concentratia de soda din ele. Foarte important este insa..ca atunci cand va spalati motoarele, sa o faceti cand acestea sunt reci, in felul acesta reducand sansele de aparitie a petelor pe suprafetele de aluminiu (tot din experienta spun). Eu imi spal motorul cu spuma activa si pana acum nu am vazut pete pe aluminiu...DAR...numai cand e rece.

Revenind la problema omului..cu o pasta abraziva cu granulatie fina sau polish ar trebui sa rezolve problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am spalat si eu motorul cu spuma activa si au ramas pete pe bascula fiind din aluminiu. Problema am rezolvat-o foarte simplu stergand bascula cu o carpa imbibata cu clasicul WD40 bun la orice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit polish zic ei "special" pentru aluminiu luat de pe louis . Chiar functioneaza :) si efectul este mult mai evident decat cel al polishurilor universale de metal .

Pt ca nu fac reclama nu o sa pun linkul dar se vinde la tub si costa in jur de 5 euroi . Eu unul am muuult aluminiu pe motor si numai cu asta il polishez . Are efect si pe partile cromate .

 

Si se numeste Autosol :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

si eu am avut aceeasi problema la hornetul meu din 2001 cand am folosit spuma activa ! acum bag sampon auto cu ceara , cel mai ieftin . si fac polish la 5 spalari cu asta

 

in plus cu chestia asta curat smoala lipita pe jantele auto .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...